BIJVOEGSEL, behoorende lot dc Leidsche Courant van Maandag October 3333, il'°. 230. doel hebben de schepen tot in den Rjjn bewesten uwe stad te leiden door de gracht langs de Turfmarkt, de Oude Vest en de Haven, waar toe vereiseht wordt eene gantsche verandering van de brug aan het eind der Turfmarkt en verruiming van hare in- of uitvaart. Die doorvaart door de gemeente wordt geacht zeer vele voordeelen voor de ingezetenen te zullen opleveren, met welk gevoelen ook de kamer van koop handel en fabrieken zich bij missive beeft vereenigd. Door gedeputeerde sta ten worden derhalve burg. en weth. uilgenoodigd aan den gemeenteraad een voorstel te doen, dal voor het geval de vaarlverbetering tot stand mocht komen, de gemeente zich verplicht, ter beveiliging der doorvaart door haar territoir in de richting van Schrijversbrug, Haven, Oude Vestgracht en Gal gewater, dit water op eene bepaalde diepte te houden, de brug over de Oude Vest nabij de Turfmarkt ten koste der gemeente zóó te veranderen, dat zij aan de schepen eene doorvaartwijdte van 8 meter biedt, en ten allen tijde te zorgen dat kostelooze en vlugge bediening, zoowel bij dag als bij nacht wordt verleend aan de te passeeren bruggen, zullende lot dat einde iedere brug voorzien moeten zijn van een wachthuisje. Burg. en weth. aarze len dan ook niet den raad in overweging te geven alle maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de verwezenlijking van het plan te bevorderen. Zjj ook achtten de zaak van groot belang voor deze gemeente en kunnen zich in het algemeen met de door gedep. staten gestelde voorwaarden vereenigen; alleen de laatste voorwaarde wilden zij in dien zin gewijzigd ziendat het gemeentebestuur de verplichting op zich neme ten allen tijde te zorgen voor de beweegbaarheid van alle over de vaart thans gelegen of later te leggen bruggen en de kostelooze en vlugge bediening bij dag en bij nacht. En ver meerdering van het aantal wachthuisjes komt hun geheel overbodig voor. De kosten voor verwijding van de Turfmarktsbrug worden geraamd op 5000. Ter viering van den gedenkdag van Leiden's Ontzet, op Woensdag den 31" October a. s„ znllen van wege de gemeente muziekuitvoeringen worden gegeven, en wel, des namiddags te half 2 ure en des avonds te 8uur, beide keeren op de Koornbeurs. Voorts zal des avonds in de Stadszaal een volks concert gegeven worden, met welwillende medewerking van de Burgerzang- vereeniging /'Oefening baart kunst". De officier van gezondheid 2e kf. J. F. Noordijk is bij het 4e reg. inf. verplaatst van Delft naar Leiden. De plechtige inauguratie der nieuwe leden van het Leidsche studenten corps zal plaats hebben den 101*"1 October a. s. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 39 tot 67 volwassen personen en 8 tot 12 kinderen. Gedurende het thans gesloten zwemseisoen werden op de zwemin richting «Rhijnzigt" genomen 15288 baden, waarvan 14159 door heereu en 1629 door dames. Wij vertrouwen dat de ondernemer in deze zijne verwach ting niet zal teleurgesteld zijn. Niets werd dan ook door hem verzuimt het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Gedurende de maand Augustus is bij de rijks-postspaarbank ingelegd 1 ƒ249,387.49 en terugbetaald f 145,463.90, alzoo meer ingelegd dan terug betaald f 103,923 59. Aan het einde der maand Juli was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 2,738.223.80% zoo dat de som der inlagen op 31 Augustus 1883 bedroeg 2,842,147.39%In deu loop der maand werden 2206 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 500 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 61822 boekjes in omloop waren. Het stoomschip Prins i an Oranje vertrok 28 September van Suez naar Amsterdam. Het stoomschip Sumatra arriveerde 28 September van Amsterdam te Southampton. De Padang, van Amsterdam naar Java, vertrok hedenmiddag te 12 uur van Londen. Den 64<D October a. s. zal in alle garnizoensplaatsen van het rijk de ver kiezing plaats hebben van leden voor de directie der weduwen- en weezen- kas voor de officieren van de landmacht. De lijst van aanbeveling, door den minister van oorlog opgemaakt, bevat de volgende namen: 11. F. Alings, luit.-kolonel bij den stal der int. te 'silage; A. Kool, bij den gene- j ralen staf aldaar; II. C. Van Erp Taalman Kip, majoor-intendant bij de intendance aldaar; M. N. Eyssell, kapt.-kwartiermeester bij het reg. grena diers aldaar; B. K. Van Tuinen, eerste luit. bij voornoemd regiment; J. J. L. Bruinier, kapitein bij hel 4* reg. inf. te Haarlem; A. C. baron Snouckaert van Schauburg, ritmeester-adjudant bij het 3e reg. huzaren te 's llage; 11. W. Alma. kapitein bij het 2' reg. vesting-artillerie aldaar; A. Jentink, kapitein bij de genie aldaar; C. F. l'abst, gepens. Iuit.-kolonel aldaar; C. L. Walter, gepens. majoor aldaar en P. Van der Burg, gepens. kapitein te Delft. Naar men aan het D. v. Z. en 's Gr. uit eene vertrouwbare bron me- dedeelt, zal er eene commissie van officieren naar Duilschland vertrekken om j een onderzoek in te stellen naar verschillende militaire inrichtingen voor j brood- en beschutlbereiding en het zuiveren van granen. De commissie bestaat uit den luit.-kolonel der genie J. F. 11. Boonacker, te Utrecht, den kapitein der genie 11. P. L. C, De KruyfT, aan het departement van oorlog, enden kapt.-intendant G. Winckel, toegevoegd aan den hoofdintendant bij het leger alhier Aan deze commissie is eene uitgebreide taak opgedragen, zij heeft rapport uit te brengen omtrent de groote verbeteringen, die de meel fabrieken ondergaan hebben door het in gebruik stellen van stalen walsen in plaats van de vroegere molensteencnzij moet de inrichtingen voor brood- en beschuitbereiding en granenzuivering bestudeeren en daarover rapport uit brengen, en eindelijk heeft zij groote militaire inrichtingen in oogeuschouw te nemen enz. De giften voor Java, door den heer Rozenraad c. s. te Parijs ingeza meld, bedragen reeds eene som van ruim 18000 fr. Aan een particulieren brief van den 30S,,D Aug. uil Singapore, werd de N- R- Ct. in staat gesteld het volgende te ontleenen omtrent de ramp in Straat Soenda: "Hier te Singapore hoorde men het leven als kanonschoten m de verte, en zelfs van Saigon, dat zooveel verder ligt, zijn er hier be richten, dat men daar een geheimzinnig gedreun gehoord heeft. Van een kapitein, die Maandagmorgen van Batavia was vertrokken, hoorde ik dat hij overdag alle lichten had moeten aansteken daar hij door een dichten asch- regen en eene Egyptische duisternis voer." Over de verwoestingen sprekende: 'Een ander eilandje in Straat Soenda Soengapan (waarschijnlijk Langejan of Dwars in den weg) is eenvoudig in vijven gespleten. Zondag maakte ik met Mn mijner vrienden een zeiltochtje op de reede en toen hoorden wij voor het eerst het geluid dat naderhand van de vulkaan afkomstig bleek te zijn." Op 24 Augustus jl. namiddags ten 7 ure is aan het postkantoor te Hel- oer, ter verzending aan een der postbeambten ter hand gesteld een brief, geadresseerd aan C. Jonker, beurtschipper, Haagscheveer, Rotterdam, inhou- detide: 2 bankbiljetten groot ƒ25 en gemerkt E. 3723 en C 8252 en 1 munt biljet van gemerkt B. C. 3148, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en bericht. De gepensioneerde luit.-generaal jhr. E. A. 0. De Casembroot, ottd-mi- nister van oorlog, is te 's llage overleden. De overledene is gouverneur geweest van wijlen den prins van Oranje. Gisterenavond arriveerde te Rotterdam de equipage van het op de Zee- hondenplaat gestrande stoomschip 11 otterdam, per sleepboot iXteuwesluis. zijnde door de reddingsboot gered en aan boord van genoemde sleepboot geb acht. Volgens bericht uit Brouwershaven zal het stoomschip vermoe delijk wrak zijn. De internationale landbouwtentoonstellingin 1884 te Amsterdam te houden, zal worden geopend op 25 Augustus 1884. De aangifte tol inzen ding kan geschieden tot uiterlijk 1 April 1884. Bij het doen van nitgravingen, ten einde op de Landswerf te Amster dam de fundeering eener scheepshelling gedeeltelijk te kunnen vernieuwen, heeft men o. a. opgegraven een paar kannetjes van Keulsch aardewerk en een gcbeeldhouwden steen. Een der kannetjes draagt het wapen der stad Amsterdam, terwijl de steen, waarop eene min kiesche voorstelling gebeeld houwd is, blijkbaar een hoogen ouderdom heeft. Het terrein, waarop een en ander gevonden is, is in de zeventiende eeuw door aanplempiug ver kregen. - Een man te St. Annaland werd Vrijdagavond door eene woedeude koe aangevallen en gewond; hij overleed aan de gevolgen. De Handelskade te Amsterdam zal. voor zoover de gebouwen der stoom vaart "Nederland" en de in aanbouw zijnde inrichting der vennootschap "Handelskade" strekken electrisch verlicht worden. Het Utrechtsch studentencorps is voornemens Z. M. den koning eene eerevvacht aan te bieden, die hare fuiicliën zal verrichten bij gelegenheid van de plechtige onthulling van het standbeeld ter eerc van graaf Jan Van Nassau op 15 October a s. Gisterennacht is te Utrecht een brutale diefstal gepleegd. Dc dieven hebben zich toegang weten te verschafïen tot het kantoor van de Slichtsche tramway-maatschappij, met behulp van een koevoet de brandkast openge broken. en zich meester gemaakt van den inhoud. In den wacht van 25 of 26 September jl. zijn op dc kweckcrij van de firma Groenewegen O. (gevestigd te Amsterdam), gelegen onder de ge meente De Bildt, nabij Utrecht, niet minder dan ruim dertienhonderd stuks jonge conifeercn ontvreemd, bestaande in de navolgende soorten: 76 stuks retinospora plumnsa. 609 stuks retiuospora pltimosa aurea. 95 stuks thuja vervaeueana, 525 sinks thuja canadensis Op een der akkers zijn al de grootste en mooiste exemplaren uilgetrokken en van hun aardkluit ontdaan, zeker oui liet vervoer gemakkelijker te maken. Althans een eind ver was duidelijk een spoor zichttiaarwaarlangs eene zware vracht was voortge sleept. Door de politie is een plaatselijk onderzoek ingesteld en proces verbaal opgemaakt. Donderdagavond omstreeks 11% uur ontstond een felle brand in een gebouw, toebehoorende aan den steeufabrikant 11. Janssen te Nijmegeu, ge legen aan de Groenlanden ouder Ubbergen en bewoond door 5 arbeidersge zinnen. Omstreeks 2 uur 's nachts lag het geheele gebouw met alle inboedels in de asch; niets is gered dan eenige varkens. Slechts van twee gezinnen waren de inboedels verzekerd. De oorzaak van den brand is alsnog onbekend. De directie der trammaatschappij Oldambt is ontslagen van rechtsver volging, uit overweging dat briefkaarten zjjn boodschappen, en geen brieven. Voor de vacature te Heenvliet werd door het kiescollege en den ker- keraad een tweetal geformeerd, bestaande uit dd. W. De Vries te Akersloot en A. YVunder te Schellinkhout, welk tweetal aan de ambachtsvrouw van Heenvliet, wonende te Leiden, is aangeboden om daaruit eene keuze te doen. Op een der wallen van Sluis heeft een ingezetene een prachtig be waard gebleven historie-penning gevonden, geslagen ter herinnering aan een gevecht van de Staatschen en Franschen onder den hertog van Anjou legen de Spanjaarden in Oost-Vlaanderen: hij draagt de volgende opschriften, aan de eene zjjde; »Tran. Tran. Tra. Unie Reg. D Gr. Co. FL". aan de andere rondom het beeld van een ruiter: "Defensor liber proviu. Gal. Belg. 1583". RAMP KRAKATAU. STUDENTENFEEST. Twee handen vast aan een gestrengeld, waaronder in gulden letters het Amicitia in exilio staat, ziedaar het devies van "India Orientalis", eene ver- eeniging van Minerva's zonen, die. gescheiden van hun moederland, hier in het ver verwijderd westen eenige jaren in ballingschap doorbrengen. Dat het door hun gekozen devies niet ijdel is. dat hunne leuze steeds wordt in eere gehouden, dat de toegestoken hand van den door ramp en tegenspoed geteisterden broeder niet geweigerd wordt, ziedaar hetgeen gisterenavond op schitterende wijze werd bewezen. Geen moeiten, geen inspanning, geen opofferingen hadden zij zich ontzegd om den hun opgelegden plicht te ver vullen Krachtig en sterk doer de vriendschapsband die hen allen ver- eenigt, bezield met den heiligen ijver om redding in nood, troost in lijden le verlrenen, hebben zij een feest welen daar te stellengeheel onbekend, geheel en al nieuw voor de meesten onzer, een feest dal ons verplaatste naar ver verwijderde streken, naar het land hunner geboorte, naar het land onlangs zoo vreeselijk geslagen door eene ontzettende natuurramp. Deed ons gisterenavond de gure wind en het koude weder nog een oogen- blik te voren op merkbare wijze gevoelen nog te vertoeven in liet barre Noorden, het binnentreden in de stads-gehoorzaal deed met eene tooverroede deze onaangename gewaarwordingen verdwjjnen. De prachtige planten uit tropische gewesten, de keurig door sarong- en kabaai-siofTen gedecoreerde zaal, de iulandsche wapenen en schilderijen welke ons oog boeiden en de vele door de oosterzon gebruinde gezichten, welke wij onder de buitengewoon groote menigte der aanwezigen aantroffen, dit alles bracht ons in den waan in het schoone rijk van Insttlinde le verkeeren slechts de blozende wangen der blondlokkige bloemenmeisjes, die in hun allersmaakvolst ingericht winkeltje hunne waren van lloilaudsche bodem te koop aanboden en het vriendelijk «dank u mijnheer", waarmede zij onze Nederlandsche munten ten voordeele van Krakatau aannamen, herin nerden ons de werkelijkheid. Was zulks ruimschoots in staat onze oogen te streelen, ook het oor vond termen geooeg om bevredigd te worden. Eenige goed uitgevoerde stukkeu door de kapel van het 4' reg. infanterie, onder leiding van den heer Grent- zius, afgewisseld door het igenaardige toppeng-wajang en gatnclaugsprl der op de Amsterdamsche tentoonstelling vertoevende Javanen, waren hiertoe ruim schoots in staat. Noch wat hunne voorstelling noch wat hunne muziekuit voeringen betreft zullen wij het echter wagen in eenige beoordeeling te treden. Onze totale onbekendheid met httnne taal (hoog Javaansch) co met hunne muziek geven ons hiertoe de bevoegdheid niet, dit zoude zelfs oorzaak kun nen zijn dat wij aan dit alles niet die male van uitnemendheid toekenden,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5