LEIDSCHE COURANT. Hieuw® lotterilamsciie Courant mNAAIMACHINES SINUS lAAfSCHAPPU, HOOGSTEN mm "k 1883» N°. 230. Viering van (len gedenkdag Leiden's Ontzet. van B. BLANKENBERG, Mare N°. 58. AANBESTEDING. Internationale Wereld-Tentoonstelling HAARLEMMERSTRAAT MAANDAG 1 OCTOBER. STA DS-BË RICHTEN ADVERTENTIE N (The Singer Manufacturing C0., New-York), lil. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, de prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Co urn it behoort een By voegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat op 3 October a. s. muziekuitvoeringen zullen plaats hebben des voormiddags te halfftwee en des avonds te acht uren op de Koornbeursbrng, en des voormiddags te een uur op de Ruine, terwijl des avonds te acht uren een Volksconcert zal worden gegeven in de Gehoorzaal met welwillende medewerking van de Burgerzangvereeniging //Oefening baart kunst." Toegangskaarten van het Volksconcert zijn tot een beperkt aantal gratis verkrijgbaar aan het Politiebureau op Dinsdag 2 October van tien tot twaalf uren voormiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 September 1883. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 29 September. Aan den gemeenteraad is een adres ingezonden van den heer P. G. C. M. Eigeman en een 182-tal andere ingezetenen, waarin wordt aangedrongen op het behoud van den tramdienst Station - Haven gedurende de wintermaan- den. Zij gronden zich op de omstandigheiddat de concessie is verleend onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de beide lijnen, Plantage—Station en Haven—Station, tegelijkertijd in werking zouden worden gesteldomdat men zeer terecht had begrependat zoowel het noordelijk als het zuidelijk deel der gemeente verplicht was bij te dragen aan de onvermijdelijke lasten en onkosten die aan de exploitatie van eene dergelijke zaak zijn verbonden. Zij verklaren volgaarne bereid te zijn hun aandeel in die kosten te betalen, doch vermeenen niet onbescheiden te zijn. wanneer zij verlangen ook in het genot te mogen deelen dat de tramdienst kan aanbieden. Wat aangaat het bezwaar, als zoude het voortbestaan van de tramooderneming afhangen van het al of niet buiten dienst steilen van de Havenlijn, beschouwen zij als aangejaagde vrees; wanneer van de Plantagclijn zooveel ritten worden ge supprimeerd als voor de spoorwegbediening van de Havenlijn benoodigd zijn, is die quaestie verder geheel opgelost. Door burg. en weth. is aan den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden een staat van af- en overschrijving, strekkende tot verhooging van enkele posten der begrooting, dienst 1883, waar o. m. voorkomt eene post van f 6300, ter verhooging van het artikel verpleging van arme krankzinnigen veroorzaakt door het zoo zeer toenemen in den laatsten tijd van het aantal hehoeftigen omtrent wie eene geneeskundige verklaring van krankzinnigheid is afgegeven. Nog deelt dit college mede dat het besluit tot het hetïen van bruggeld in de gemeente Leiden, in werking getreden 1 April 1881, van kracht blijft tot tilt». December a. s. Redenen waarom wordt voorgesteld met 1 Januari 1884 dit besluit te bestendigen. Thans zijn in druk verschenen de verschillende onderhandelingen welke hebben plaats gehad tusschen gedeputeerde staten en burg. en weth. dezer gemeente in zake een voorstel van gedeputeerden aan de prov. staten tot bevaarbaarmaking der vaartgemeenschap tusschen den Rijn en de sluis op de Maas te Delftshaven door de Vliet voor schepen die geene meerdere brug- wijdte behoeven dan van 5,38 meter. De waterweg, welke thans ter ver binding van Rijn en Vliet wordt gevolgd, is naar het oordeel der staten niet geschikt voor schepen van die grootte en kan nimmer geschikt gemaakt worden. Als de kortste en de scheepvaart minder op onthoudbarende ver binding werd geopperd de verbreeding en vectificatie der Roomburger wete ring, doch in het belang van de gemeente achtten de staten het wenschelijk, al ware het ook ten koste eenerlangere reis voor de scheepvaart, die vaart door deze gemeente te brengen. Vierderlei verbindingen werden derhalve geopperd: eene, waarbij de Vliet wordt gevolgd tot de Neksluis om van daar oost waarts door de buitensingelgrachten den Rijn te bereiken. Deze ofschoon in kortheid die door de Roomburger wetering het meest nabijkomendschijnt onaannemelijk door hare groote kostbaarheid uithoofde van daartoe vereischte belangrijke en dure onteigening nabij de Neksluis en de noodige beweeg- baarmaking van de Doezabrug en die ten einde van de Iloogewoerd (Utrechtschc bjug); eene, waarbij het Galgewater wordt bereikt door eene coupure van af Wouterenbrug in de richting van de Witte Rozenlaan en het singelwaler met vervanging van de brug bij de voormalige Wittepoort door eene be weegbare brug; eene waarbij evenzoo hel Galgewater wordt bereikt door ue Nieuwe trekvaart, deze verbreedend te volgen en ze in rechte lijn door fn trekken tot in het Galgewater; en eene, waarbij men de Korte- of Waddingervliethaar verbreedend volgt om meer westwaarts het Galge water te bereiken. Elk dezer 3 laatste verbindingen zoude ten {Zie verder het Bijvoegsel). jt Gisteren overleed te 's Gravenhage, na langdurig lijden, in den ouderdom Van 71 jaren, mijn geliefde Broeder Jhr. E. A. 0. DE CASEMBROOT, Gepen8. Luitenant-Generaal enz. C. J. C. DE CASEMBROOT, Leiden, 29 September 1883. Wed. M. Was, Abonnementen voor liet 4e kwartaal worden aangenomen door den Hoofd-Agent voor Leiden en omstreken. Op Dinsdag den 2den October 1883, des morgens te elf ure, zal in //Café Eigenzorg" worden aanbesteed: liet bouwen van een nieuw- en het bijbouwen van een bestaand Woonhuisaan den Morschweg bij Xjciden. Bestek en tcekeningen liggen ter inzage en overneming in bovengenoemd Calé, aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag 1 October te 1 ure. Verlangde inlichtingen worden inmiddels gegeven door den Architect. Hooigracht 98. W. C. MULDER. der hebben ook thans weder op de te AMSTERDAM haren alouden roem schitterend gehandhaafd en aldaar den 111. (HET EERE-DIPLOMA) verworven. Menig Depót te Leiden: IB. Aan geen der overige Amerikaansclie, Engelsche of Dnitsche fabri kanten van Naaimachines is eene dergelijke groote onderscheiding te beurt gevallen. Voor zooverre zij niet geprefereerd hebben geheel buiten mededinging te blijven, hebben zelfs de meest gcrenommeer- den onder hen slechts tweede en derde prijzen (Gouden en Zilveren Me dailles) ontvangen, wat in verband met de enorme en dagelijks nog stijgende vraag naar echte Singer machines, ten duidelijkste doet uitkomen, dat deze werktuigen algemeen erkend zijn als de beste naaimachines der wereld.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1