de grondslag voor een bruikbaar Merwede-kanaal niet te vinden is, noch behoorde gezocht te zijn. Het Vechtpand wenscht nu de voorsteller te zien prijs gegeven en vervangen door eene verlenging tot bewesten Utrecht van het Amstelpand, dat aldaar door de reeds ontworpen sluis benoorden den Leidschen Rijn gescheiden zijn zal van het Vaartsche Rijnpand. De door hem voorgestelde richting maakt twee sluizen (de schutsluis tusschen Amstelland en de Vecht en de nieuwe inundatiesluis te Nieuwersluis) overbodig, en ontheft de scheepvaart van de schutting te Nichtevecht. Zij vermijdt 15 op de 16 bochten van het regeeringsplan. 's GRAVEN11AGË, 28 September. Door Z. M. is aan jhr. W. G. De Jonge van Zwijnsbergen, te Graven- liage, verlof verleend tot het aannemen en dragen der orde van Verdienste le klasse van Waldeck en Pyrmont. Door Z. M. is J. C. lvremer, ontvanger der directe belasting en accijn- sen te Culenborg, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Zevenbergen. Door Z. M. zijn benoemd: tot rechter in de arrond.-rechtbank te Zie- rikzee mr. A. J. J. baron Van Slyrum, thans substituut-griffier bij de arrond.- rechtbank te Heerenveen; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Groningen mr. J. De Sitter, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Assen, en is aan mr. W. De Sitter, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Groningen; tot kantonrechter te Zuidbroek is benoemd mr. A. J. Carsten, thans griffier bij het kantongerecht te Iloogeveen. Door Z. SI. is aan A. A. Nieuwland eervol ontslag verleend als no taris te 's Gravenbage, en aan M. Van den Rergh te Zutphen eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Bolsward. Door Z. SI. is aan den heer J. Geesink, op zijn verzoek, eervol ont- j slag verleend als agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, en is benoemd tot agent van het ministerie van financiën te Amsterdam de heer J. L. Van Verre, thans referendaris bij dat ministerie. Door Z. SI. is de heer H. Van Berne, laatstelijk 2e hulponderwijzer aan de openbare 3e lagere schooi te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen. Den 27slen September 1883 heeft Z. M. de koning in een bijzonder ge- hoor ontvangen Z. II. prins Prisdang, die aan Hoogdenzelve zijne geloofs brieven heeft overhandigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. SI. den koning van Siam. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren II. C. Ra ven en SI. Raven gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om bij den dienst der staatsspoorwegen op Java voor- loopig tijdelijk te worden benoemdde eerste tot adjunct-ingenieur-werk tuigkundige der eerste klasse en de tweede tot adjunct-ingenieur-werktuig kundige der tweede klasse. HH. S1SI. de koning en de koningin vertrokken heden morgen per extra trein van den Rijnspoor, met hun dochtertje wederom naar Hd. lustverblijf het Loo, alwaar I1H. SISl. lot het einde van December denken te vertoeven. Het gerechtshof alhier hield zich gisteren gedurende den geheelen dag bezig met het onderzoek van eene valschheid in een geschrift van koophandel, die wordt ten laste gelegd aan zekere H. A. D.oud 25 jaren, zonder beroep en laatst wonende te Dordrecht. Den 13<,(n Juni van het jaar 1878 werd door de kassiersfirma Sickinga en C®. te Dordrecht, door tusschenkomst van haar bediende P. N. D.een broeder van den besch., een wissel gedisconteerd groot /55S1.85, die den schijn had getrokken te zijn door de firma Diemers, üeijers en C°. te Rotterdam, ten name van de firma Greve en O te Amsterdam en waarop eene acceptatie voorkwam met den naam van laatstgenoemde firma onderteekend. Na aftrek van provisie werd door genoemde kassiersfirma aan den besch. eene som van ƒ5497.87 uitbetaald en deze verliet weldrain het bezit van het geld en in gezel schap van eene koffiehuiszangeres, het land en begaf zich naar Engeland begeleid door een anderen broeder J. 11. D.bediende der firma D. D. en C°. te Rotterdam. Van uit Engeland schreef besch. eenige brieven aan zijne familie, waarin hij omstandig bekende, dat de wissel door hem vervaardigd en dus valsch was en verzocht pogingen aan te wenden om de zaak te schikken, maar toen in plaats daarvan de justitie met het gebeurde was in kennis gesteld begafbcsch.zich naar Amerika, alwaar hij onder een aangenomen naam ongeveer vijf jaren rond doolde. In Maart van dit jaar in Holland teruggekeerd stelde hij zich zelf ter be schikking van de justitie, maar nu was het niet meer de berouwhebbende zondaar die wenschle te boeten voor zijn misdrijf, nu wcnschtc hij ont last te worden van eene verdenking, waarvan hij zich niets bewust was. Hij deed het thans voorkomen alsof de valsche wissel zou zijn vervaardigd door den nu overleden Deijers, het lid der bovengenoemde firma, en bij slechts het geld had ontvangen waarvoor hij betaling had genoten. Uit edelmoedigheid tegenover den overledene had hij de schuld op zich genomen daar hem dit z. i. niet kon schaden, daar hij zich tech naar het buitenland moest begeven ter vervulling eener betrekking die hij daar zou verkrijgen. Deze houding nam besch. ook gisteren ter terechtzitting aan en bleef daarin zelfs volharden nadat de president hem op de ongerijmdheid er van bij herhaling had gewezen en onder het oog gebracht dat zijn broeder Pieter Nicolaas onder verdenking der valschheid in de gevangenis had door gebracht en zelfs zijne betrekking bij de firma S. verloren had. Volgens het oordeel der deskundigen moest besch. naar aanleiding van hun schrift onderzoek als de vervaardiger van den wissel worden aangemerkt. Adv.-gen. mr. Bijleveld geloofde niet dat, na het uitvoerig onderzoek van deze zaak, dat zelfs lot in de minste bijzonderheden afdaalde, eene uitvoerige adstructie van zijn requisitoir werd vereischt. De zaak kwam z. i. voor namelijk neer op de overtuiging van den rechter. De feiten oordeelde hij ge noegzaam door de algelegde getuigenissen bewezen en daarentegen achtte hij de bewering van besch. geheel onaannemelijk. Beschuldigde had beter ge daan met zijn vroeger standpunt in te nemen en berouw te toonen dan nu bij zijne latere houding te volharden. Daarom verdiende hij thans geen medelijden en 'adviseerde adv.-gen. het hof den besch. te veroordeelen tot 2 jaar celstraf en 2 boeten van 50. Als verdediger trad op mr. baron Michiels van Verduynen, die zich er van overtuigd hield, ja bjjna zeker was dat zijn cliënt niet de ware schuldige is. Volgens hem hadden ook Pieter Nicolaas en Jan Hendrik D.zoomede de leden der firma D. D. en Co. moe ten terechtstaan en moest de afgelegde buiten gerechtelijke bekentenis van besch. slechts als comedie worden beschouwd. In de door besch. geschre ven brieven zag pl. alleen een certificaat van onschuld voor zijne broeders en zijne edelmoedige houding was eene betaalde, maar volstrekt geen houding van iemand die zich schuld bewust is. Hel wettig en overtuigend bewijs dat deze besch. de valschheid had gepleegd oordeelde pl. mitsdien niet te zijn geleverd, weshalve hij tot vrijspraak concludeerde. In de zitting van het gerechtshof van heden is mr. Van der Drift, lid van den gemeenteraad te Schiedam, vrijgesproken van de beschuldiging van valschheid in een telegram; W. V. te Leiden, wegens diefstal van sajet, veroordeeld tot 6 maanden, De G.. wegens medeplichtigheid aan dat feit, tot 3 maanden celstraf, en J. Z., mede beschuldigd van medeplichtigheid daaraanvrijgesproken. BU1TENLAN DSCHE BERICHTEN. BELGIË De koning van Spanje is gisteren te 6 uren aangekomen aan hel station van den Noorderspoorweg te Brussel. De koning van België, de gezanten en alle autoriteiten bevonden zich aan hel station, dat afgezet was door een eerewacht. Toen de koning uit den trein was gestapt, omhelsden de vor sten elkander, en vervolgens begaf de koninklijke stoet zich naar bet paleis, waar gisterenavond koning Alphonse een maaltijd werd aangeboden. Te zijner eer waren troepen opgesteld van het station tot het paleis. De menigte juichte de souvereinen toe. Zondag a. s. zal in de 0. L. Vrouwekerk te Antwerpen eene plechtige mis worden opgedragen voor Henri Conscience. Prof. Claes zal eene lijkrede houden en al de maatschappijen zijn verzocht met omlloersd vaandel of schild in de kerk tegenwoordig te zijn. S5MeEL.ASr®. De Londensche correspondent der IV. R. C. schrijft: Uit een particu lieren brief uit flangkow, waarvan ik inzage heb verkregen, blijkt, dat de Europeanen aldaar ook hebben blootgestaan aan een komplotdat ten doel had hen te vermoorden. Juist te goeder ure nog kreeg de Engelsche douane kennis van hetgeen er broeide. De overheid werd gewaarschuwd en maat regelen werden genomen om het komplot le verijdelen. De voornaamste belhamel werd gegrepen en in eene fraaie kooi rondgevoerd. Hij was bij het I afzenden van den brief veroordeeld om de gruwelijke Chineesche straf der j //ling tjih" te ondergaan. Zij bestaat in het hakken van den veroordeelde aan kleine stukjes. Men begint met het voorhoofd en daalt allengs tol de lagere deelen van het lichaam neer. Na zes uren snijdens zal hij in eene uiin aangename positie verkeeren zoo lees ik den brief! De briefschrijver, j a^n de Engelsche douane werkzaamzegt dat de Europeesche kolonie nog alles behalve op haar gemak is en een geladen revolver is, zoo luidt zijne conclusie, geenszins overbodig, j Uit Hongkong wordt gemeld, dat het proces tegen Logan, een buiten lander en beambte bij de Chineesche douane, die beschuldigd is van een Chineesch kind en een Chinees gedood te hebben in het gevecht te Canton, Woensdag aldaar is begonnen. Het wordt met de meeste belangstelling door de inlandsche bevolking gevolgd, die zeer verbitterd is op Logan. Men hecht niet het minste geloof aan het gerucht dat te Canton en Hongkong onlusten dreigen. Naar men uit Ivonstantinopel bericht, heeft een hevige brand in de i voorstad Bospore te Kadiköi, het oude Chalcedon die voor het grootste ge deelte door Europeanen (voornamelijk Engelschen) wordt bewoond, ongeveer 300 huizen vernield. Ook de Armenische kerk werd eene prooi der vlam men. De brand brak aan de landingsplaats vit. Volgens berichten uit Amerika heeft er op de Amerikaansche meeren een orkaan gewoed, vooral te Buffalo. Er hadden zes schipbreuken plaats. De Ier Feeny, die het Engelsche consulaat te New-York is binnenge- i drongen en er revolverschoten heeft gelost, heelt een geneeskundig onder zoek ondergaan. Daaruit is gebleken, dat hij aan droefgeestigheid lijdt. Hij zal in een krankzinnigengesticht geplaatst worden. Onlangs werd in de fashionable badplaats Saratoga, in den staat New- York, een luisterrijk bal gegeven in hel Union Hotel. Onder de aanwezigen bevond zich eene dame uit Philadelphia, die volgens de eenstemmige verkla ring van allen //koningin" van het bal mocht heeten. De waarde der diamanten sieraden, tot haar toilet behoorende, was 105,000 doil.of 262,500 gulden, en zij droeg daarenboven voor 30,000 doll., of 125,000 gulden aan kanten. Als een eigenaardig kenteeken van den maatschappeiijketi toestand zij hier nog vermeld, dat twee pages haar op den voet volgden, zoolang zij zich in de balzaal bevond. Het waren geen jongelui, maar een paar volwassen //rechercheurs", die het dieven-album op hun duimpje kenden en zoo vaar dig waren met de hand als met hunne oogen. FKANKKUK, Paul Leroy-Beaulieu betoogt in het Journal des Débats, dat de ach teruitgang van den Franschen handel met het buitenland niet zoo groot is, als sommigen meeuen. Het is waar, dat met het cijfer van den uitvoer (in 1872 2,077,000,000 fr. en in 1882 1.857,000,000 fr.terwijl ook de eerste 8 maanden van 1883 reeds een achteruitgang van 70 mill. fr. aanwijzen in vergelijking met dezelfde periode van 1882) verre van gunstig is. Doch hij herinnert, dat sedert den oorlog met Duitschland alle prjjzen, vooral die van ruwe grondstoffen, eerst sterk zijn gerezen, maar later weder met een vierde of een vijfde gedaald, zoodal wanneer de Frausche fabrikant nu uit voert voor eene waarde van 900,000 fr., dit overeenkomt met een milioen vóór 1872. In de Maandag gehouden vergadering der afdeeling aardrijkskunde van de //Britsche maatschappij van wetenschappen" werd voorgeiezen een brief van Stanley, gedagteekend uit Leopoldsville 23 Juli, waarin hij met aandrang verlangt, dat de Engelsche regeering de inlandsche opperhoofden van Congo onder hare bescherming neme, ten einde zij niet onder de Portu- geesehe heerschappij geraken, hetgeen zou gelijk staan met hen weder tot slavernij te doemen. Volgens een gerucht hebben de Zwartvlaggen Sontay verlaten, de cita del overlatende aan de Annamieten, zijn de dorpen Phung en Hugneday

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2