BUITENLANDSCHE 13E1UCHTEN. eervol ontslag verleend als rechter in de arrondissements-rcchtbank te Leeuwarden. Door Z. M. zijn opnieuw benoemd lot curator aan de rijks-universi teit: te Leiden L. M. De Laat de Kanter, te Utrecht mr. W, R. Boer en te Groningen jhr. mr. J. M. A. Van Panhnys. Door Z. M. is mr. E. IL 's Jacob, commissaris des konings in de pro vincie Utrecht, benoemd tot curator van de rijks-universiteit te Utrecht. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het le reg. huzaren, tot ritmeester, de le luit. J. G. Blaauw, van den staf van het wa pen, werkzaam bij de koninklijke militaire akademie; tot lc luit., de 2e luit. 0. D. Van Diepenbrugge, van het corps: bij het 2e reg. huzaren, tot ritmeester, de le luit. I. R. A. H. Higly, van het corps. Door Z. M. is de ritmeester D. Dutry van Haelten, van het 1* reg. huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige le luit.-kwartier- j meester G. Marcella, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen. Z. M. de koning ontving heden namiddag te 5 uren de commissie uit de tweede kamer der staten-generaal, belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede. De kamerleden werden op het paleis met de gebruikelijke militaire ceremoniën ontvangen. De tweede kamer der staten-generaal is door den minister van bui- tenlandsche zaken in kennis gesteld met de overeenkomst, den 13lltn Sep tember 1881 met Rumenië gesloten, tot wederkeerige uitlevering van mis dadigers. Naar men verneemt zijn aan het departement van buitenlandsche zaken alhier, de onderhandelingen in gang over het sluiten van een handelsverdrag met Perzië. De regeering van dat rijk heeft lot dat doel herwaarts afgevaardigd den heer Norman, secretaris aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Teheran, die zich thans hier ter stede bevindt en in het hotel Paulez verblijf houdt. Het juiste uur van vertrek van den koninklijken trein met HH. MM. en hel prinsesje naar het Loo Vrijdag a. s., is vastgesteld op 9.45 ure des voormiddags per Rrjnspoor. De gemeenteraad alhier benoemde in zijne vergadering van gisteren o. a. tot curator van het gymnasium de heer prof. dr. M. Salverda, inspec teur van het middelbaar onderwijs. Gerrit Struikéén van de in arrést gehouden vrijgesproken in het proces van de milioenen-jufïrouwis op vrije voeten gesteld. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de bemanning van eene Engelsche schuit, die verdacht wordt van diefstal van haring en tonnetjes, gepleegd in de Noordzee ten nadeele van eene Scheveningsche bomschuit. BELG I E. De koning van Spanje word Donderdagmiddag te Brussel verwacht. Op den Boulevard du Midi te Brussel heeft Zondagavond weder een drama plaats gehad. Een man heelt op zijne vrouw, die nog door eene andere dame vergezeld was, een geladen pistool afgeschoten en de laatste aan den rug gewond. Huiselijke oneenigheid was de reden dezer misdaad. De moordenaar is gearresteerd en de vrouw naar het gasthuis gebracht. E ft GELAN 1$. De hertog en de hertogin van Albany, van hunne reis in Engeland teruggekeerd, hebben zich onmiddellijk naar de koningin op Balmoral (Schotland) begeven. De raad der bondhouders te Londen heeft uit Caracas bericht ontvan gen van 4 dezer, meldende de zending van 6861 ten behoeve der ge consolideerde schuld. Omtrent den brand in het arsenaal te Woolwich wordt nog het vol gende gemeld: De brand brak tegen 10 are uit. Aan blusschen viel niet te denken, want de massa's oorlogs-vuurpijlen ontploften de een voor de ander na en vlogen een uur lang in alle richtingen, overal brand veroorzakende en de menschen, die de rappe handen reeds gereed hadden om te blusschen, eerbiedig op een afstand houdende. In en buiten het arsenaal werden vele gebouwen geheel vernield of zwaar beschadigd. Toen men tegen 12 uur het vuur eindelijk meester was, vond men onder de pninhoopen de ver koolde lijken van een man en een jongende eenige personendie op het oogenblik van de ontploffing in het magazijn bezig waren. Eene vrouw werd in Plumstead Common door neervallende) vuurpijlen gedood. De 24 pond wegende raketten legden 5 Eng. mijlen, de 16-ponders 2 en de 9-ponders 1 Eng. mijl af. Soms vlogen er 12 en 20 te gelijk in de lucht. Een door boorde den muur die het tuighuis omringt, eene andere pijl sloeg in de artillerie-kazerne in, een derde vloog door het dak van de kanongieterij en een vierde door de smidse van het arsenaal, waar honderden werklieden arbeidden. Nog geruimen tijd stelden de brandweer en de van alle kanten toegesnelde kijklustigen zich aan groot gevaar bloot. Het op een bombarde ment gelijkend schouwspel van de naar omhoog en naar alle kanten uit schietende pijlen was even interessant als hoogst gevaarljjk. Gelukkig dat vele van deze projectielen eenvoudige signaalpijlen waren, die geen kwaad konden doen: anders toch ware het verlies van menschenlevens veel grooter geweest. De 8000 werklieden, die in de verschillende werkplaatsen van het tuighuis aan den arbeid waren, liepen een tijd lang groot levensgevaar. Waardoor de ramp ontstond is een raadsel en zal dat wel blijven, daar de eenige getuigen er van, de man en de jongen, het leven verloren. In de lersche graafschappen Clare en Limerick zijn de gemoederen weder zoodanig aan het gistendat de onderkoning versterking van troepen en van politiemacht voor deze gewesten aanvraagt. Luidens een telegram in de avondbladen is luitenant Van der Velde,lid van Stanley's expeditie, te Madeira aangekomen. Hij berichtte dal Stanley een twaalftal nederzettingen geheel gereed gemaakt, en dat hij eene groote handelsmarkt in Equatoriaal Afrika geopend heeft. Stanley beschouwt de expeditie van De Brazza als volslagen mislukt. Hij hoopt in het begin van 1884 triomfantelijk terug te keeren. Blijkens ontvangen berichten te Londen hebben twee Europeanen met Cetewayo een onderhoud gehad. Hij is van zijne wonden geheel hersteld, maar zijne geestvermogens hebben geleden. Hij is steeds gereed om ieder oogenblik naar de bosschen te kunnen vluchten. Het is echter niet onwaar schijnlijk, dat hij alsnog gehoor geeft aan den raad om zich te Osborne over te geven. De Daily News verneemt, dat, mocht hij weigeren, er dan troepen zullen worden uitgezonden om hem te dwingen. Uit Pretoria wordt gemeld, dat Joubert fungeert als president der Transvaal tijdens de afwezigheid van Kruger. De diamanthandel der Kaapkolonie. Door de posterij te Kimberley, die een groot deel van de in West-Griqualand gevonden diamanten naar Europa zendt, is van 1876 tot 1882 ter waarde van 20,975,935 aan diamanten ver zonden. Met inbegrip der door het douanekantoor verzonden diamanten, be- draagd de waarde der in de met 1882 afgeloopen elf jaren verzonden steenen 26,222,277 Bij dit een en ander is niet in rekening gebracht wat langs bijzondere wegendoor reizigers enz. is uitgevoerd. (Van Sept. 1882 tot Mei 1883 werd voor den uitvoer geregistreerd eene waarde van 1,892,7281, waarvoor werd betaald een recht van 17,787 FEAKKE L«3 K, Onder den naam van //Société internationale des elcclriciens" is te Parijs eene nieuwe wetenschappelijke instelling in het leven geroepen, welker zetel is gevestigd aan het departement voor de posterijen en telegrafie en waat ieder toegang heeft die belang stelt in de wetenschap der electriciteit. Hei genootschapdat in geenerlci handels- of nijverheids-onderneming betrokken mag zijn, heeft voornamelijk ten doel: 1. bijeen te brengen, in hel belang der studie, alle inlichtingen en stukken betrekkelijk de electriciteit; te be- j vorderen de uitbreiding en de ontwikkeling van de electriciteit, door bijeenkomsten, vergaderingen, periodieke uitgaven, giften in instrumenten of in geld, enz. Uit Constanline wordt gemeld, dat verscheidene Algerijnsche tirailleurs, komende uit eene herberg, in de jodenwijk een winkel zijn binnengedrongen en dien geplunderd hebben. Vervolgens hebben zij zich geworpen op dt joden die hun tegemoet kwamen. De politie, niet bij machte om de woest- aards meester te worden, heelt militaire hulp ingeroepen, die dadelijk ver leend is. Nadat de Algariinen zich een tijdlang le weer hadden gesteld,zijn een twintigtal hunner in verzekerde bewaring genomen. Verscheidene joden zijn gewond; ook eenige dienaren van politie zijn gekwetst. ITALIË. Het voorstel, om een internationaal congres te Rome te houden, tol het vaststellen van een algemeen gezondheidswetboek, is door alle mogend heden goedgekeurd. Eerstdaags zal aan het plan begin van uitvoering wor den gegeven. De overstrooming van Tarento heeft grootere gevolgen gehad dan i den aanvang gemeend werd. Zeven lijken werden reeds gevonden, eeu ge deelte van de brug naar Napels is vernield en een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij een man gedood en drie zwaar gewond werden. De ge meenschap in de stad geschiedt met bootjes. ZWITSEKLAND. Naar gemeld wordtvordert de Arlbergsche spoorweg snel. De tunnel is nu op 1180 meters na geboord en zal waarschijnlijk tegen het einde van October voltooid zijn, zoodat de lijn in den loop van liet volgende jan voor het verkeer zal kunnen geopend worden. De gehecle lengte van dei grooten tunnel zal 10,270 meters bedragen, en naar het schijnt is nooit eei zoo groot werk binnen zoo korten tijd tol stand gebracht. Deze spoorweg zal een belangrijken uitweg aanbieden voor Oosteurijks-IIongaarsche voort brengselen en ook den handel lussciien Zwitserland en Frankrijk onge twijfeld vermeerderen. De Zwilserschc bladen betoogen echter, dat de ver wachtingen der aanleggcrs van den spoorweg slechts verwezenlijkt kunnen worden, wanneer Oostenrijk zijne tarieven in vrijzinnigen geest wijzigt.ee zij dringen er op aan, dat de bondsraad stappen zal doen om zulks te verkrjjgen. DUITSCBLASIit. Bij de groote manoeuvres in de omstreken van Homburg is de koning van Spanje door den keizer van Duitschland benoemd tot chef van liet Sleeswijk-llolstcinsche regiment uhlanen n°. 15. Den 27!t,n dezer zal de groote plechtigheid plaats hebben van de ont hulling van het nationaal gedenkteeken in het Niederwald. Op verlangen des keizers zullen alle Pruisische staatsministers benevens de gezamenlijke bevelvoerende generaals der Duitsche armeecorpsen de plechtigheid bijwonen. De vereeniging //üeutsches Theater" le Berlijn heeft bekend gemaakt, dat geen der acteurs mag terugkomen, als hij teruggeroepen wordt of kran sen en bloemen op het tooneel mag aannemen. In het belang der kunst zijn beide af te keuren en daarom doet de vereeniging een beroep op it medewerking van het publiek. Op de Miilheimerheide werd Zondagavond eene socialistische vergade ring gehouden, meest van werklieden uit Keulen, Üeutz, Kalk, Mülheim, Ehrenfeld, enz., te zamen 150 personen. Bij de nadering der politie gingen allen uiteen en werden een dertigtal aanwezigen aangehouden om hunne namen op te geven. Een hunner, naar men verneemt de aanvoerder, is ge arresteerd. Een groot aantal geschriften is daarbij aan de politie in ban den gevallen. Een internationale gauwdief is door de Berlijnsche politie gearresteerd- De Magdeb. Ztg. verhaalt: //Een jong man was bier den lld,n dezer w' een ouden heer op het Lehrterstatiou uit Holland aangekomen en beiden begaven zich naar de Urbanstrasse, waar zij logeerden bij eenen bloedver-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2