BÜITENLANÜSCHE BERICHTEN. verontrustends vernomen en verkeerde in de meening, dat de zwemmer het bassin verlaten had en zich aankleedde. Niet weinig ontsteld deed hij ter stond onderzoek en haalde den drenkeling dicht bij den kant vrij spoedig boven water. De hulp van een geneeskundige werd ingeroependie ver klaarde dat de man tengevolge van beroerte in het water gestorven was. Tegen den directeur van de stoomtramweg-maatschappij //Oldambt", gevestigd te Finsterwolde, is Vrijdag door het O. M. bij de rechtbank te Winschoten veroordeeling geëischt tot eene geldboete van vijftig gulden, bij niet-betaling te vervangen door eene gevangenisstraf van zeven dagenwe gens het bezigen en uitgeven van opene kaarten, bestemd om daarmede door middel van die onderneming commissiëu of boodschappen ten dienste van het publiek te verrichten, omtrent welke handeling klachten van de zijde der postadministratie waren gerezen. Door den verdediger van beklaagde, den heer mr. A. H, Koning, procureur bij gemelde rechtbank, werd O. M. gewezen op het feit, dat bij de wet van 1870, houdende invoering van brief kaarten, het vervoer daarvan, anders als door middel van de poslerij, niet, gelijk bij de wet van 1850 het vervoer van brieven, strafbaar is gesteld, op welke, alsook op andere gronden pleiter tot vrijspraak concludeerde. Vrijdag avond zijn door den trein, die om 7.32 van Middelburg komt, tusschen 's Heer Arendskerke en Goes drie koeien, die uit de weide geraakt waren, overreden. De trein is niet ontspoord. Men spreekt er van, dat kwaadwilligen het hek van de weide moeten opengezet hebben. 's GKAVENHAGË, 24 September. Door Z. M. is de heer L. A. F. Schakers, arts, benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië. De officier van gezondheid le kl. dr. C. J. J. Hirschig wordt met 16 October a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De luit. ter zee 1" kl. H. Nijghgedetacheerd bij 's rijkswerf te Wil lemsoord en belast met de waarneming der betrekking van officier van po litie, wordt met den laatsten October a. s. op non-activiteit gesteld en met 1 November daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee le kl. W. J. P. Van Waning. By resolutie van den minister van koloniën is de heer C. J. B. Ge- radts, met ingang van 1" October 1883, benoemd tot tweeden klerk bij het departement van koloniën. De minister van oorlog zal op den 27s"° September a. s. geen audiëntie verleenen. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de|troonrede door de tweede kamer luidt als volgt: Sire! Het was voor de tweede kamer der staten-generaal een hoog ge waardeerd voorrecht, Uwe Majesteit weder te midden der volksvertegenwoor diging te zien. Zij dankt Uwe Majesteit eerbiedig voor de gedane mededeelingen en be treurt diep de rampen en wederwaardigheden, die Nederlandsch-Indië treffen. Steeds zal de kamer bereid bevonden worden om 's lands zaken met ijver te behartigen; en Uwe Majesteit zal niet te vergeefs een beroep doen op hare gezindheid om naar overtuiging krachtig mede te werken tot opheffing van de bezwaren, die by het bestier van bet rijk in en buiten Europa worden ondervonden. Moge het Uwer Majesteit onder hoogeren zegen gegeven zijn, veel goeds voor Nederland en zijne overzeesche bezittingen tot stand te brengen en daar door den bloei van het rijk en de welvaart van uw volk, zoo nauw aan het gelielde stamhuis van Oranje verbonden, op steeds hechter grondslagen te vestigen. In de zitting van de tweede kamer van heden werd door den heer Viruly |eene interpellatie aangekondigd of de regeering denkt toe te treden tot de Berner-convenlie met het oog op het verbod van invoer van tuinbouw producten in Duitschland. De discussie over het adres van antwoord op de troonrede is aangevangen. De hh. Schimmelpenninck Van der Oije en Keuchenius opperden krachtig bedenking tegen den vorm van het adres, geheel afwijkende van het gebruik en in strijd met den eerbied voor den koning en krenkend voor de regee ring, die men zoodoende tot aftreden noopte. De heer Van der Hoeven nam die bedoeling ook aan, maar vond haar passend met het oog op de onbe duidendheid der troonrede en de stilzwijgendheid der regeering. De heer Mees verdedigde namens de commissie het adres en verklaarde uitdrukkelijk dat het niets vijandigs tegen de regeering behelsde, maar alleen politieke discussiën wilde uitstellen tot de behandeling der staatsbegrooting. De hh. Van Eek en Van Baar juichten dit toe. Ook de heer Haflmans, doch deze had bezwaar tegen de laatste alinea. De heer Bastert achtte den vorm van het adres minder gepast. De minister Heemskerk verdedigde de troonrede en eigen houding, die beiden huldiging en waarheid beoogden en onthield zich van advies over het adres. De minister van koloniën antwoordde aan den heer Van der Oije, dat hij wegens het Billiton-votum niet den gouver neur-generaal dacht terug te roepen en er geen andere reden voor bestond. Morgen voortzetting. Zaterdag namiddag hield de hooge raad eene plechtige zitting ter installatie van den heer mr. B. C. De Jonge, 29 Mei jl. benoemd tot raads heer in dat collegie. Door den procureur-generaal mr. Romer werden de eerste gelukwenschen uitgebracht, waarna de president, de heer mr. De Vos van Nederveen Cappelle, tot de installatie overging, waarbij hij in de eerste plaats een woord van waardeering wijdde aan hem wiens plaats de heer mr. De Jonge thans kwam innemen en wel aan mr. J. W. Schuurman, met den wensch, dat het dien ambtenaar, dien zij zoo leede zagen vertrekken, moge gegeven zijn na een 42-jarigen diensttijd nog een kalmen levensavond te genieten. Vervolgens wenschte spreker den nieuw benoemde geluk met de bijzonder eervolle wijze waarop hij door de tweede kamer tot candidaat aan Z. M. werd voorgedragen en zijne daarop gevolgde benoeming en hoopte dat hy vele jaren mocht werkzaam zijn tot heil van koning en vaderland. Eindeljjk wenschte, namens de balie, de deken der orde van advocaten, mr. G. M. Van der Lindenden hoogen raad geluk met de intrede van den heer mr. De Jonge. De hooge raad zal in zijne a. s. Donderdag te houden zitting kennis nemen van de vervolging ingesteld tegen mr. F. Reekers, lid van de tweede kamer der staten-generaal, wegens het als voogd verzuimen van het doei van aangifte van zijn pupil voor de nationale militie. Aan den gala-maaltijd, Zaterdag 11. door HH. MM. den koning en de koningin den hertog en de hertogin van Albany ten hove aangeboden, heli. ben o. a. deelgenomen de grootofficieren van 'skonings huis, de ministers, hoofden der departementende gezant van Hare Britsche Majesteit met dt leden van het Engelsch gezantschap en enkele burgerlijke en militaire auto riteiten. De kon. mil. kapel, onder leiding van den Völlmar, luisterde hei diner op. HH. MM. de koning en de koningin begeleidden gisterenavond dei hertog en de hertogin van Albany tot het Holl. spoorstation, vanwaar dt vorstelijke reizigers, met een specialen koninklijken trein, zich naar Vlis- singen begaven om over Queensborough de terugreis naar Londen aan tt nemen. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt in het Hotel des lodes, Z. K. H. prins Prisdang, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Siam met talrijk gevolg. Naar men verneemt zal die gezant morgen bij Z. M. den koning ten gehoore worden ontvangen. Zr. M'. minister resident te Madrid, jhr. De Stuers, is, na een lang durig verblijf hier ter stede, naar zijn post teruggekeerd. Nadat de geheele afgeloopen week was gewijd aan de bespreking dei belangen beoogd door het Britsch prostitutie-congres, is deze vergaderii; Zaterdag II. gesloten, nadat door den voorzitter der regelings-commissie, dei heer Schimmelpenninck van der Oije, dank was gezegd voor de betoonde belangstelling, welke toespraak werd beantwoord door eene reeks van dank betuigingen, zoowel voor de betoonde gastvrijheid als voor de eensgezind heid welke de bijeenkomsten steeds kenmerkten. Naar men verneemt heeft jhr. H. T. Hora Siccama zich tot den gs meenteraad gewend met het verzoek, concessie te verkrijgen voor eene z« haven te Scheveningen voor de visscherij en kleine kustvaart. Sedert velt jaren heeft hij zich met dit vraagstuk bezig gehouden en nu een ontweq aangeboden van bescheiden afmetingenwaarvan de kostenschoon roit geraamd, nog ver blijven beneden die van vroegere projecten. Het oogi' daarbij gehouden op de voorgestelde waterverversching der residentie, dj daarmede ook gebaat zou worden. Heden werd het stoffelijk overschot van den heer Mr D. Léon op éi; begraafplaats der Nederl. Port. Israëlitische gemeente alhier, plechtign| aarde besteld. Na de gebruikelijke gebeden, werd bij het geopende grafici woord gevoerd door M'. G. Belinfante, voorzitter van het kerk-en armkB stuur dier gemeente, die tevens sprak uit naam van den wel eerw. heer Opperrabbijn Ferares, wiens ongesteldheid hem verhinderde bij deze tref rige plechtigheid tegenwoordig te zijn. Spreker somde de vele goede hi danigheden van den waardigen overledene, wees op hetgeen hy voor kerf staat en gezin gedaan had; bracht hulde aan zyn ijver en bekwaamheil en bracht in herinnering de weldaden die hy bewezen had. Zijn braaf» edel karakter, zijn weldadigheidszin, nog in den laatsten tyd van zijn tel bewezen, zullen de nagedachtenis vah den afgestorvene in eere houd?:; niet alleen by zijne talryke familie-betrekkingen, maar ook bij zijne nil vrienden en bekenden, die hem hoog schallenen waardeerden. Voorts wij nog een woord ter zijner nagedachtenis gewijd door H. H. Posthumtl leeraar te Dordrecht, door den heer mr. D. S. Van Emden, kleinzoon,» Stibbe en mr. E. L. Van Emden, schoonzoons van den overledene. Een persoon, die te Leiden eenig beddegoed ontvreemdde, is door él politie te 's Hage aangehouden. In den aigeloopen nacht zijn vier bomschuiten te Scheveningen gelul op de hoogte van de plaats voor de damesbaden. Overmacht was daar* de oorzaak. Er zijn geen ongelukken voorgevallen. BELGIË Te Antwerpen is de eerste drijvende elevator in het werk gesteld. I werktuig zal eene geheele omwenteling teweeg brengen in het lossen'; granen. Het gevaarte is in staat, om zoowel groote stoombooten alszeil« tuigen en lichters te lossen en het graan tot eene aanzienlijke hoogte op: werken. Het bestaat uit een soort schip met dubbele bodem, lang 120w breed 32 voet en diep 12 voet. Het bevat vier waterdichte gedeelten,» geval van een ongeluk het schip boven water moeten houden. De dom machines bevinden zich boven op het dek en voor en achter zijn tweestw kranen aangebracht. De elevator bevat eene machine van 80 paardenkrd ten. Er zijn bascules om het graan te wegen en werktuigenom zakfc van een bepaalden inhoud te vullen. Het graan wordt eerst gewogen, k gezuiverd en dan aan boord van een schip of op de losplaats gebracht. ËMCtELAN», Aan de verhandelingen van het thans te Soulhport vergaderend co®i der Britsche akademie van wetenschappen wordt door ongeveer 24000 wj nen van wetenschap uit alle deelen van het Vereenigd Koningrijk enlj buitenland deelgenomen. Aan den Standard wordt uit Weenen gemeld, dat volgens tijdi»!"! door particulieren uit Peking ontvangenaldaar eene paleisrevolutie pli| greep, daar het volk eischt dat de keizerin aftreedt als regentes en'I regentschap wordt overgedragen aan prins Tunmaarts, den jeugdigenal des keizers. De Daily News bevestigd, dal aan Cetewayo het bevel gezond#] zich over te geven. De tegenspraak betrof slechts het woord ultimatum 1 beweging der troepen naar de grenzen duurt voort. De Egyptische regeering toont, dat het haar ernst is den slavenbai# te willen uitroeien. Onlangs heeft de gendarmerie nabij Assiout een '1» vaan van honderdvijftig slaven in beslag genomen en thans is Ali-SaidiJ voornaamste slavcnkoopman te Caïro, naar de gevangenis gebracht. Bf daags zal hij voor een krijgsraad terechtstaan. Onder de in zyn bebj vonden slavinnen waren zes vrouwen; drie Circassische en drie negeri»»

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2