BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 24 September Ó8837?°. 225. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 22 September. Reeds vroeg had zich eene talrijke schare hedenmorgen op den doo- denakker verzameld om getuige te zijn van de plechtige teraardebestel lingvan een van Leidens meest geachte en tevens meest beminde ingezetenen, namelijk van den overledenen gepensioneerden luit.-generaal van het 0. I. leger G. F. De Neve. Onder de aanwezigen merkten wij een groot aan tal officieren, waaronder de vertegenwoordigers der verschillende wapenen, verder commissarissen van toezicht op de scholen voor middelbaar onder wijs, van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de oude vrouwtjes en mannen uit het Oudenliedenhuis, de invalieden, alle inrichtingen nagaande, waaraan de ontslapene gedurende zijn leven zijne beste zorgen had gewijd. Ongeveer ten twaalf uur verscheen de treurige stoet op de laatste rust plaats. De kist, die het stoffelijk overschot van den doode bevatte, was versierd met een vijftal kransen en de verschillende insignes der orden, waarmede de overledene gedurende zijn leven vereerd was geworden. Bij het graf gekomen, nam de generaal Van Swieten het woord en sprak in dezen geestwij staan aan de groeve van een weldenkend edel en groot man die, niettegenstaande zijn hooge rang steeds nederig was. Vijfendertig jaren lang heb ik hem gekendhet eerst leerde ik hem kennen bij gelegenheid der expeditie naar Bali, alwaar hij de Willemsorde verkreeg; later was hij als mijn adjudant steeds in mijne omgeving; als corpscommandant wist bjj steeds op uitstekende wijze zijne manschappen bezig te houdenin 1873 is hij mij als leger-commandant in Atjeh opgevolgd, waar zijne denkbeelden volkomen met de mijne strookten; ook hij was van meening dat na de inneming der kraton het verdere gedeelte aan de staat kunde moest overgelaten worden: onze gevoelens hebben echter niet kunnen zegevieren. Gij zoons, schoonzoon en uwe zusters, vervolgde spreker, gij kunt met trots neerzien op de afgelegde loopbaan van uwen vader en de gedachte aan hem kan niet anders dan aangename herinneringen bij u in het leven roepen. Ik hoop tevens dat gij voor langen tijd van zulke smartelijke verliezen gespaard zult blijven. De heer De Wijs, kapitein bij het Indische leger, schoonzoon van den over ledene, zeide vervolgens: hoewel de slag niet onverwachts is, toch treft zij ons zwaar. Wij verliezen in hem zulk een besten edelen vader. Het zoude niet in den geest van den overledene zijn, indien ik u niet dank zeide voor de vele bljjken van belangstelling hem betoond; wij stellen die op Imo gen prjjs en bevelen hem steeds in uwe herinnering aan. Ia diepe stilte verlieten de aanwezigen deze treurige plek, waar allen een braaf en weldenkend menschvelen een vader en weldoener ten grave hadden zien dalen. Door den kolonel-garnizoenscommandant te Leiden, is heden de vol gende order uitgevaardigd: Het is mij eene aangename taak aan het garnizoen te kunnen mededeelen, dat het militaire feest «Leiden Krakatau," op Zomerzorg 14 September jl tot leniging van de ramp in Indië gegeven, zuiver opgebracht heeft de somma van 1159.42%, welk bedrag heden bij de Plaatselijke Commissie tot inzame ling van gelden voor het zelfde doel is gestort. Aan allen die hunne medewerking hebben verleend tot het welslagen van dat feest, en in*t bijzonder aan de regelingscommissie, aan de stafmuziek van het regiment infanterie en onderofficieren en minderen, die aan de verschillende uitvoeringen hebben deelgenomen of zich door het rondgaan met de inteekenlijsten als anderzins hebben verdienstelijk gemaakt, betuig ik mijn dank voor de moeite, die zij zich wel hebben willen getroosten om het feest dien boven verwachting gunsligen uitslag te doen ver werven. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 43 tot 66 volwassen personen en 4 tot 12 kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting //Rhijnzigt" 310 zwembaden door heeren en 2 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 16° Celsius. Het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland heeft aan ds. J. D. B. Brou wer, pred. alhier, met ingang van den l""1 November a. s.en aan d». J. C. Diehl.predikant te Leerdam, met ingang van den l,,lD October een eervol emeritaat verleend. Het tweede nommer van de «Schetsen", uitgegeven door den Nieuw- Malthusiaanschen bond, is heden verschenen. Het is getiteld: «Darwinisme en Nieuw-Malthusianisme", door mr. S. Van Houten. Het eerste nommer: «Ons Programma", door dr. J. Smit, verscheen reeds vroeger. Ter perse is: «Het leven van Malthus", door C. V. Gerritsen, terwijl als 4de nommer van bovengenoemde «Schetsen" in bewerking is: «De Voorbehoedmiddelen", door J. Schoondermark J'. Heden verscheen bij C. A. Spin en Zn. te Amsterdam het eerste en laatste nommer van de internationale courant tot hoofd voerende Krakatau, terwijl de gekozene leuze luidde: Liefdadigheid kent geen grenzen. De courant wordt bij het heden te Amsterdam te houden fancy-fair verkrijgbaar gesteld en opdat elk en een iegelijk nut en lezing er uit kunne trekke, zijn er in drie en twintig verschillende talen bijdragen geleverd. Als hoofdartikel lezen wij de in het Fransch geschreven beschrijving der verwoestingen in Neder- landsch-lndië, waarin wij o. a, vinden: Het eiland Java heeft veel beproe vingen moeten verduren gedurende de 20 laatste jaren, niet alleen door over stroomingen, vulcanische uitbarstingen, aardbevingen, epidemiën, maar ook Dog door andere rampen. Dit overigens zoo schoone en vruchtbare land heeft menigmaal reeds de hulp van het moederland moeten inroepen, maar geen enkele ramp heeft zulke diepe wonden geslagen en heeft zulke ontzet tende gevolgen na zich gesleept als deze. Verder vinden wij een Duitsch vers, getiteld: Telegraphische Botschaften von und nach Java van Otto von Breitschwert, en het Nederlandsche Noodkreet van A. Winkler Prins en meer anderen nog. Als feuilleton gaf Multatuli eene beschrijving van de Banjer, terwijl wij in het Chineesch en Japansch een groot aantal teckens van de compositie van E. J. Brill te Leiden ontmoeten en meer andere bijdragen van mannen van naam. Kortom wij twijfelen er niet aan of het blad zal vol komen aan het doel beantwoorden. De minister van binnenl. zaken heeft commissarissen des konings in de pro vinciën verzocht, de gemeentebesturen aan te schrijven om bij sloopingen, herstellingen en verbouwingen van oude stadhuizen, kerken, torens, kasteelen poorten, merkwaardige gevels of andere gedenkteekenen van onze geschiede nis en kunst, hem daarvan bevorens in kennis te stellenomdat den minister is gebleken, dat het bij voortduring gebeurd, dat oude monumenten worden gesloopt of door verbouwingen en herstellingen aanmerkelijk veranderd, zonder dat bouwkundige teekeningen en opmetingen worden vervaardigd. Bij den minister van buitenlandsche zaken is van den Italiaanschen gezant de mededeeling ontvangen, dat door Z. M. den koning van Italië eene som van 5000 fr. ten behoeve van de slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch-lndië is beschikbaar gesteld, terwijl door het Italiaansch gouvernement een gelijk bedrag met hetzelfde doel wordt geschonken. (Sic.) De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een muntbiljet van ƒ10, door een onbekende, onder het postmerk Utrecht van 19 dezer, ingezonden tot voldoening van te min betaalde belasting. Uit een overzicht over de laatste tien jaren betreffende de opbrengst van de directe belastingen en accijnsen, indirecte belastingen en in- en uit voerrechten blijkt, dat het totaal dier ontvangsten bedroeg in het jaar 1873 84,876,633.04 en, met geleidelijke opklimming in de volgende jaren, over het jaar 1882 105.190,627.30. Reuter's agentschap seint uit Brussel: Uit eene ontegenzeggelijk zekere bron kunnen wij de geruchten aangaande eene tol-unie tusschen België en Nederland tegenspreken. Tot nog toe heeft daarover tusschen de beide sta len geene enkele onderhandeling plaats gehad. Mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft de navolgende eerw. heeren benoemd: tot president van het groot-seminarie te Warmond, H. J. J. Prenger; tot prof. aan het seminarie Hageveld, G. A. A. Loots; tot pastoor: te Monster, C. L. Rijp; te Nieuwveen, J. J. Bruystens; te Noord- wijkerhout, D. Staas; te Brielle. P. L. Poels; te Castricum, H. H. Spieker man; te Zierikzee, A. R. G. Feijen; te Middelharnis, F. Jansen; te Assen delft, G. F. Schluler; te Roon, L. Ten Brink; tot kapelaans: te Amsterdam, H. Willebrordus binnen de Veste, W. A. Van Halen; te Kralingen, H. J. Borghols; te Heemstede, P. Stoet; te Vlaardingen, C. A. Hammer; te West woud, J. A. Van Leeuwen: te Wassenaar, A. Van Rijn; te Limmen, J. J. M. Teule; te Spierdijk, H. J. P. Thommann, en tot adsistent te Monster, P. De Wit. De drie laatste zijn 19 Augustus 11. tot priester gewijd. Door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn tot de evangeliebedie ning toegelaten de hh. J. Van der Weide, D. J. Karres, J. H. Feringa en H. Fransen. De etat-major van Zr. Ms. schroefstoomschip 1' kl. Leeuwarden, onder bevel van den kapitein ter zee tl. Drjserihck, is zamengesteld als volgt: luit. ter zee le kl. C. J. De Jong Hzn., le offic.; luit. ter zee 2e kl. G. J. Sluyter- man, W. A. t'alm, J. M. W. Kuyl, J. Kuyp. Adelborsten le kl.F. Bau- duinH. M. Van Siraaten, E. Coenen, D. Birnie, J. J. Rambonnet, G. R. Van Nauta Lemke, J. P. Guepin, M. W. Houck, F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroesen, W. Rauwenhofl, A. J. Gooszen en N. J. Van der Worm. Offi. v. gez. le kl. dr. P. G. J. Vogelpoel, offi. v. adm. le kl. J. P. Vasseur. Van den heer J. H. Janson Jr. hebben wij brieven ontvangen dd. 14 September 1883 van boord van de Drummond Castleliggende terreedevan Darmouth. Uil die brieven blijkt, dat hij en zijn reisgezelschap in welstand verkeeren; dat er onder de voortrekkers een uitmuntende geest heerscht. De Drummond Castle zal Madera aandoen. De heer Janson belooft ons van daar tijding te zullen zenden. (Doll. Afrik) Het stoomschip Limburg, van Java naar Rotterdam, vertrok heden ochtend van Port Said. Te Noordwijk aan Zee is van de baringvangst teruggekeerd de bom schuit N. W. 7, reeder P. Van DuynCz., met ongeveer 200 kantjes steur- en pekelharing. In het geheel zijn door 13 schuiten reeds 15 reizen gemaakt, zoodat de visscherij aanvankelijk goede resultaten oplevert. Tol predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Dinteloord is beroepen d». G. De Braai, pred. te Bodegrave. Er heeft zich een dames-comité gevormd om op het liefdadigheidsfeest le Clingendaal de programma's te verkoopenzoodat de opbrengst geheel ten bate van Indië zal komen. Gisteren overleed te Haarlem, ruim 65 jaren oud, dr. J. Van Vloten. In Januari 1818 te Kampen geboren, waar zijn vader predikant was, be reidde hij zich voor tot de beoefening der godgeleerdheid, en promoveerde in Juni 1843 met eene dissertatie «Quaesliones Paulinarum caput unum". Weinig gezind als predikant op te treden, nam hij in 1842 eene benoeming aan als leeraar in de geschiedenis en Fransche taal aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, terwijl hij in den herfst van 1354 de opvolger werd van Jonckbloet als hoogleeraar te Deventer. Na het nederleggen van zijne betrekking vestigde hij zich te Bloemendaai en woonde de laatste jaren alhier. Zijne groote verdiensten als schrijver zullen elders zeker in het licht worden gesteld. De stad onzer inwoning verliest in hem een wakker burger, die niet alleen een open oog had voor allerlei belangen maar aan de helderheid van blik den moed paarde om er steeds voor op te komen. Niemand kan hem den lol onthouden dal hij door groote belange loosheid bij alles wat hij ondernam werd gedreven, dal hij met vriende-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5