aan te nemen, om aaneensluiting te krijgen met Volksbond en andere der gelijke vereenigingen. Toen jl. Donderdag op verschillende punten te Helder biljetten werden aangeplakt waarop met colossalle letters o. a. te lezen stond: //de koning komt", verkeerden velen in de meening. dat daarmede Z. M. de koning bedoeld werd en was er des avonds bij aankomst van den trein heel wat volk om Z. M. op te wachten. Eerst den volgenden dag kwam men uit adverlentiën te weten, dat het de koning der goochelaars was, die op Zon dagavond wonderen zou verrichten. De man had eenc goede reclame gemaaktten minste er was Zondagavond vrij wat publiek in Tivoli om de kunstverrichtingen te bewonderen. Hoedanig is echter hel publiek door dien goochelaar beetgenomen; wel verrichtte hij eenige toeren, doelt die waren van dat allooi als men ze door de meeste straatgoochelaars ziet makenheigeen de ontevredenheid van verscheidene personen opwekte en sommigen gaven daaraan in luide bewoordingen lucht. De goochelaar verzekerde hun echter dat hij na de pauze wel wat wonder- baarlijkers zou tc berde brengen en daarop viel het scherm neer. De pauze duurde echter al reeds een kwartier, een half uur, drie kwartier en nog altijd bleef het scherm omlaag, totdal men eindelijk lot de ontdek king kwamdat »de koning" gevlucht was en het publiek aan zijn lol had overgelaten. BC De directie van den Arnhemschen vogel- en plantentuin ontving voor eenigen tijd eene ongeteekende briefkaart, waarin iemand op beleedigende wijze zijne meening uitsprak, dat de wijze van exploileeren niet in het be lang der leden was. Thans is van deze briefkaart een cliché gemaakt en in de Arnhemsche Cour. als advertentie afgedrukt. Men hoopt door het schrift in ruimer kring bekend te maken, den schrijver te ontdekken. Gisterennamiddag onstond er brand in de kaloendrukkerij der firma P. F. Van Vlissingen te Helmond. De geheele fabriek werd eene prooi der vlam men Om 4 uur lag het grootste gedeelte tegen den grond. Alleen een klein gedeelte der handdrukkerij bleef behouden. Door de justitie is eergisteren te Mill gevangen genomen zekere van E. zaterdag jl. als milicien uit Grave met groot verlof vertrokken. Hij wordt beschuldigd van den moord op den landbouwer B. uit Beers. In zijn be zit werd gevonden een bebloed mes dat in de wonde, aan het slachtoffer toegebracht, paste. De gevangene ontkent alle schuld. Naar men zegt moet jaloezie de aanleidende oorzaak der daad zijn geweest. Te Groningen is een broedermoord geschied onder buitengewoon treu rige omstandigheden. Een kaaskooper van 20 jaar is, om een klein geschil, door zijti broeder van 15 jaar met een mes in hel bovenbeen gestoken. Het gevolg was, dat de getroffene binnen een kwartier door verbloeding overleed. De dader is in handen der justitie. Zondagavond arriveerde te Appingadam een jong persoon, omstreeks twintig jaar oud, Duitscher, volgens zeggen uit Bremen alkomstig, met de Damster-stoomboot. Deze jonge man heeft zich Maandagmiddag door een pistoolschot van het leven beroofd in 't hötel Flik, waar hij gelogeerd was. Wat de reden is van dezen zelfmoord, is nog met een geheimziunigen sluier bedekt. Maar men zegt, had hij geld genoeg bij zich en was knap in de kleederen. Men heeft het lijk gevonden geheel ontkleed, liggende bij het ledikant, met het hoofd daaronder. Er moet een brief op tafel hebben ge legen, waarin hij verzocht van zijn dood kennis in Bremen te geven. De burgemeester en de docter zijn naar het hötel gegaan, om van een en ander nadere inlichtingen te verkrijgen en order te geven hoe men in deze zaak verder moet handelen. Door J. J. Schrijnemakers te Maastricht, door het hof te's Bosch wegens mondelinge voorwaardelijke bedreiging met moord tot 9 maanden celstraf veroordeeld, is tegen dat vonnis cassatie aangeteekend. 's GRAVENHAGË, 20 September. Tot voorzitter der tweede kamer is benoemd de heer tl. Van Rees. Door Z. M. is de heer 11. Beuier erkend en toegelaten als consul van België te Vlissingen. Door Z. M. is aan Peter Josef Jacob Berger, geboren te llerdingen (Pruisen), en aan Peter Wilhelm Ivlehr, geboren te Boisheim (Pruisen), ver gunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan hel college van St. Albertus te Venloo. Door Z. M. is de le luil.-kwartiermeester C. E. Smeets, van het 7e reg. infanterie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door Z. M. is de kapitein A. M. Van der Lee, van het 4e reg. vesting artillerie, op pensioen gesteld. Door Z. M. is aan D. Koeleman, uithoofde van lichaamsgebreken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als telegrafist 3«kl. bij de rijkstelegraaf. Door Z. M. is 11. P. Van Leersuat, directeur van het postkantoor te Eindhovenals zoodanig benoemd te Breda. De kapitein-luit. ter zee J. II. Gommijs, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 21 September a. s. geen audiëntie verleenen. In de zitting van de eerste kamer van lieden is unaniem en onveran derd aangenomen het adres van antwoord op de troonrede. Alleen de liiiau- ciëele paragraaf lokte een amendement uit van den heer Van ltoijen om niet de onmisbaarheid van versterking van de inkomsten te conslateeren. Hij vreesde dat daardoor een oordeel over in tc dienen ontwerpen zou worden geprejudicieerd. De heer Pijnappel ontkende dit namens de commissie. De paragraaf laat het oordeel geheel vrij. De minister van financiën verklaarde dat hel tekort op de slaatsbegrooling zeer aanzienlijk zou zijn en er geen twijfel over de onmisbaarheid van de versterking der middelen kan bestaan, liet amendement werd verworpen met 24 tegen 9 stemmen. Het adres zal Z. M. door eene commissie worden aangeboden. De kamer is op reces gescheiden. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer heeft de heer Van Rees het voorzitterschap aanvaard met eenc rede, waarin hij consta teerde dat veel werk in de vorige zitting vruchteloos was of onafgedaan bleef en dat er mogelijkheid bestaat dat groote politieke vraagstukken aan 's kamers overweging zullen worden onderworpen, zoodat groote inspannende arbeid den leden wellicht wacht. Moge met ijver en toewijding het aange vangen parlementaire tijdvak onder Gods zegen voor vaderland en over- zeesche bezittingen goede vruchten afwerpen. De heer Wybenga sprak de heer Van Rees toe en wees op de dringende noodzakelijkheid van kiesrecht hervorming, volgende uit of gepaard gaande met grondwetsherziening en op doortastende en aan hel Nederl. volk in den tegenwoordigen toestand pas sende belastinghervorming. De kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden. Morgen ten 3% uur indiening van de staatsbegrooting. In handen des kouings heeft jhr. mr. B. C. De Jonge eergisteren den eed afgelegd als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. De in stallatie van het nieuwe lid in het hoogste rechtscollegie zal plaats hebben Zaterdag a. s., ten 3 ure 'snamiddags, in eene plechtige algemeene verga- derittg van den hoogen raad. Bij vonnis der rechtbank te Rotterdam van 28 Juni 1882 werd R. W. Lorijnen, mr. broodbakker aldaar, verklaard in staat van faillissement, en bij von nis van 14 October daaraanvolgende werd zijn boedel insolvent verklaard. Na die msolventverklaring werd hij door een zijner schuldeischers, de directie der Sleltiner Walzmiihle tc Stettin, lot betaling van het restant eenerschuldvor dering ten bedrage van ƒ1865 85 gedagvaard, bij welke dagvaarding tevens lijfsdwang werd gevorderd. Aan de eiseheres werd hare vordering bij verstek toegewezen, en ten haren voordeel werd ook de lijfsdwang verkregen. Na de tenuitvoerlegging van dien lijfsdwang heeft echter de insolvent verklaard op zijne beurt tegen de directie der Stettiner Walzmiihle eene vordering in gesteld, daartoe strekkende, dat het der rechtbank zou behagen den uitgespro ken lijfsdwang onwettig te verklaren en den eischer de schade te vergoeden door zijne onwettige vrijheidsberooving geleden. Deze vordering werd den eischer door de rechtbank le Rotterdam bij vonnis van 9 Juni jl ontzegd, op grond dal de rechtsbeschouwingen van den eischer tegen de toepassing van het middel van lijfsdwang alleen dan eeu punt van onderzoek zouden hebben kunnen uitmaken, wanneer op het door hem tegen het bij verstek gewezen vonnis gericht verzet de vroegere vordering van de toen eiseheres opnieuw aan het oordeel der rechtbank waren onderworpen, en dat de ingestelde vordering afstuitte op de vroegere beslissing, die in kracht van gewijsde was gegaan. Van deze beslissing der Rotterdamsche rechtbank heeft de eischer zich in hooger beroep voorzien br) liet gerechtshof alhier, welke voorziening eer gisteren werd bepleit. Voor den appellant trad op mr. G. Belinfanle, die twee stellingen betoogde: 1". dat het vroegere vonnis hier geheel buiten aan merking kon blijven, ouidat noch in eersten aanleg, noch in hooger beroep, door de gein.inteerde de exceptie van gewijsde zaak was voorgesteld; en 2». dat art. 889, welb. v. kooph. alleen toeliet zoodamgen lijfsdwang ten uit voer te leggen als vóór de faillietverklaring was verkregen, terwijl het arti kel niet mocht worden uitgebreid tol lijfsdwang na de insolventverklariug. Indien het de bedoeling van de wet ware geweest ook na de insolventver klariug lijfsdwang toe te laten, dan had zij dit uitdrukkelijk moeten bepalen: hans kon uit de geschiedenis der wet veeleer het tegendeel worden afgeleid. Namens de geintimeerde werd het vonnis a quo door mr. J. Addink ver dedigd, die hoofdzakelijk trachtte aan te toonen dat de rechtbank het rechts middel van de gewijsde zaak niet van ambtswege had aangenomen, maar alleen aan de vroegere beslissing motieven had ontleend tol ontzegging der ingestelde vordering. Toegevende dat in art. 889, wetb. v. kooph. niet eene uitdrukkelijke toelating van den lijfsdwang na insolventverklaring was uit gesproken, meende hij bij het stilzwijgen der wet uit haren geest en hare beginselen te mogen afleiden, dat niets een schuldeischer, al heeft hij zijn aandeel in de rangregeling ontvangen, behoefde te beletten voor het restant zijner vordering lijfsdwang te vragen en ten uitvoer te leggen. Adv. gen. Gregory heeft gisteren in deze zaak conclusie genomenen tot be vestiging van het vonnis geconcludeerd. Naar zijne meening laat de wel slechts twee middelen toe om tegen den uitgevoerden Ijjlsdwang op te konten: vooreerst hel middel van art. 604 YV. v. B. R. ingeval de schuldenaar zicb tegen de wettigheid der gijzeling verzet en art. 611 waarbij den schuldenaar ook wordt toegestaan de nietigverklaring der gijzeling te eischen. De uitspraak is hepaald op 22 October a. s. Gisteren gaf de heer baron Schimmelpenniuck van der Oije van Njjeii- beek in het Hötel de 1 Europe, een diner aan de hoofdcommissie van liet congres de la fédération Britannique etc., waaraan ook deelnamen de minis ter van buitenl. zaken, verschillende leden der staten-generaal en de bur gemeester. De hertog en hertogin van Albany worden heden avond ten 7M ure alhier verwacht. II. M de koningin zal aan het Rhijnspoorslation hare gasten verwelkomen. De heer L. J. Lefébre, geluidkundige alhier, heeft gemeend beleefdelijk te moeten bedanken voor de bekrooning hem toegekend voor zijne inzending op de Amsterdamsche tentoonstelling. Gisterenavond is in ruim 74-jarigen leeftijd alhier overleden mr. David Léon, advokaat bij den hoogen raad der Nederlanden. Met diep leedwezen zal zijn verscheiden worden vernomen, door zijne talrijke vrienden in alle klassen der maatschappij. Leon tocli had zich door zijne humane gevoelens, door zijn zucht om wel te doen in zijne betrekking en daarbuiten overal vrienden verworven. Als een zeer bekwaam jurist eeu der oudsten hier ter stede werd hij door balie en magistratuur bijzonder geëerd, Léon was autodidact, een getuigenis le meer van wat vaste wil, stalen ijver en gezond verstand vermogen. De overledene was een der oprichters van het //YVcekblad van het recht" en van de //Gemeentestem." lieden morgen had op Eik en Duinen de plechtige teraarelebeslelling plaais van den dezer dagen zoo onverwacht overleden secretaris-generaal Broekhof!. Z. Exc, den minister van marine, onderscheiden hooggeplaatste ambtenaren, beuevens de ambtenaren en beambten van het departement van marine en eene groote toevloed van belangstellenden gaven door hunne tegenwoordigheid hunne ingenomenheid jegens den dierbaren doode te kennen. In den afgeloopen nacht kregen in de Bleekerslaan alhier een vader met zijne dochter in hunne woning twist met eeu kennis, die hen was komen bezoeken, liet bezoek eindigde met het afranselen van vader en dochter door middel van een stoel, waardoor beiden aan het hoofd gewond werden. Ten slotte werd het drietal naar het commissariaat van politic overgebracht.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2