Mini sens; (91 RAST. 188.3, SP. 223. VRIJDAG 21 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN IlERHALINGSOl'DERWIJS. OPROEPING IN WERKEL1JKEN DIENST, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afsonderlijlte nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tol regeling van liet Herhalingsonderwijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter kennis van belanghebbendendat de inschrijving van leerlin gen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 17tn tot en met den 21,tf" September a. s.voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare telken dage des van zeven tot acht nren. Tot het herhalingsonderwjjs kunnen worden toegelaten; 1» de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Gemeenteblad 1881, n° 4); 2' zjj die, bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 September 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Uollandvan den 17d,D Augustus II., A. n°. 1916 (2e aid.), Proiinci- aal blad n\ 54; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de lotelingen, die in dit jaar zjjn ingelijfd bij de bereden corpsen enovereenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit van den 8"en Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Dinsdag den 2d" October aanstaande in werkelijkeu dienst zullen worden gesteldten einde te worden gekleed en geoefend dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen behooren te begeven. en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden ge roepen, met last om te zorgen, dal zij op gemelden dagvóór vier uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 September 1883. DE KANTER. LEIDEN, 20 September. De in deze gemeente op heden gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden door de ramp in Nederlandsch-Indië heeft circa ƒ2450 opge bracht, waaronder eenige vreemde munten en dito coupons. -- Door een 54-tal ingezetenen is een adres aan den gemeenteraad inge zonden, waarin zij hunne adhaesie schenken aan het door de Bouwmaat schappij //Vreewijk" gedane verzoek om eene brug te mogen leggen over de Singelgracht naar de Kaiserstraat. Zij dringen op die vergunning aan, uit het oogpunt van verfraaiing, niet alleen, maar ter vergemakkelijking voor de neringdoenden hier ter slede; terwijl, naar hunne meening, de amotie van den jaagpaardenstal een misstand zal uit den weg ruimen, zoowel als een bron van onzedelijkheid. Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld de tractementen van de inspecteurs van politie te wijzigen, zooals hun voorkomt noodzakelijk en billijk te zijn. Uit een overgelegde staat toonen zij aan dal de tegen woordige bezoldiging niet overeenkomt met die in eenige andere groote ge meenten. Voor den oudsten titularis, aan wien dan tevens den titel van hoofdinspecteur zal worden verleend, wordt ïoorgesteld ƒ1200, telkens na Iwee jaren dienst als zoodanig met ƒ100 te verhoogen tol een maximum van ƒ1400 is bereikt. Voor de beide andere inspecteurs, wier bezoldiging thans ƒ900 bedraagt, dit zelfde tractement als minimum op gelijke wijze te verhoogen tot een maximum van ƒ1200, terw ijl voor de vierde het trac tement van ƒ400 blijft gehandhaafd. Commissarissen der stedelijke gasfabriek deelen aan den gemeenteraad mede, dat, tengevolge van den tegenwoordig geregeld plaats hebbenden aan voer der gaskolen per spoorverbinding, het bedrijfkapitaal tegen 1 Januari a. s. met ƒ20000 kan worden verminderd. Ter benoeming van een conrector aan het stedelijk gymnasium wordt o. a. voorgedragen dr. J. J. Ilartmann, docent aan die inrichting. Heden morgen werd op de begraafplaats aan de voormalige Marepoort aan de aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van den in deze week zoo plotseling overleden J. Mulder, letterzetter bij den heer A. W. Sijthoff. Toen het lijk, dat door een tiental zijner kameraden, gezellen van de boek drukkerij, was grafwaarts gedragen, in de groeve was nedergedaald, sprak d'. P. Los Gz., predikant bij de Gereformeerde gemeente, een treffend woord naar aanleiding van de woorden vervat in Jes. 40, vs. 6 en 7. Hij schet ste den overledene in zjjnen christelijken levenswandel en stelde hem ten voor beeld voor de jongelingsschap. Spreker eindigde met een opwekkend woord tot de diepbedroefde vader en verdere betrekkingen, waarna door een zwa ger van den overledene diep geroerd dank werd gezegd aan den spreker en allen die zooveel belangstelling hadden getoond. Nadat nog door een der gezellen een kort woord was gewjjd aan de nagedachtenis van zijn vriend hieven de aanwezigen het 8e vers van Psalm 103 aan en verlieten daarna zichtbaar aangedaan den doodenakker. Heden morgen te 8% uren is eene 24-jarige vrouw, genaamd S. R., in de Donkersleeg door een toeval getroffen; na weder bijgebracht te zijn keerde zij huiswaarts. Naar wij vernemen zullen, bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor het gedenkteeken van Leiden's ontzet op 3 October a. s. de kinderen van de openbare lagere scholen deze plechtigheid opluisteren door het zingen van toepasselijke liederen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissie belast in 1883/84 met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 [Stbl. n°. 222), zal zitting houden op Dins dag 25 September 1883 en volgende dagente Utrecht. Bij den minister van buitenlandsche zaken is van den gezant van Groot-Britannië het bericht ontvangen, dat, met goedkeuring der Britsche regeering, door het bestuur der Straits Settlements eene som van 25000$ is beschikbaar gesteld, ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch-Indië. (Sfc.) Bij den minister van buitenlandsche zaken is, ten behoeve der slacht offers van de jongste ramp in Nederlandsch-lndië, ontvangen: van den con sul-generaal der Nederlanden te Odessa eene gift van ƒ100; van den consul der Nederlanden te Port-Elisabeth eene gift van 5 en van den tijdelijken zaakgelastigde te Bucharest eene som van 905 fr.als opbrengst eener aldaar gegeven tooneelvoorstelling. Stc Onder voorzitterschap van den heer P. C. Van Lennep, consul-generaal der Nederlanden in Griekenland, is te Athene eene commissie gevormd tot inzameling van giften om ter hulp ie komen aan de Indische bevolking op Java. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Amsterdam, passeer de Dungeness 19 September 9.50 's morgens. De Burgemeester den Texvan Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 19 September. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap del Armi den 19dtD Sept. De Limburg, van Java naar Rotterdamvertrok hedenvoor middag van Suez. De Voorwaartsvan Batavia naar Amsterdam,arriveerde te Frioul (Marseille) 20 Sept. De heer Snellen seint den heer Volck: De nieuwsbladen bevatten velerlei scheeve voorstellingen over het vergaan van de Varna in navolging van een bericht uit eene Deensche courant. De Parna deed het tegenovergestelde van onderdoen in kracht voor de Dymphna-, zij was uitstekend geschikt voor de ijsnavigatie. Hoewel de schepen zeer dicht bij elkander lagenzooals al bekend is uit het door u gepubliceerde, moet de reden van het vergaan der Varna en het behoud der Dymphna daaraan toegeschreven worden dal eerstgenoemd schip te lijden had van de ijspersing, het laatstgenoemde niet. Maandag gaf de heer Gamel ter onzer eere eene groote rijpartij, gevolgd door een schitterend diner. Door onze Deensche vrienden werd achtereenvolgens ge dronken op Z. M. onzen koning, Lamie en mij, de geheele expeditie en professor Buys Ballot; heden (Dinsdag) avond 7 uur vertrekken we naar Hamburg. UD.) In de te Gouda gehouden zitting van de Ned. Vereeniging tot afschaf fing van sterkeu drank werden als hoofdbestuurders herkozen de hh. jhr. J. L. De Jonge en uir. d'Engclbronner, en tol die betrekking te Utrecht is ge kozen de heer dr. J. P. F. Van der Lith; de heer G. H. Eshuys werd tot eerelid benoemd. De vergadering besloot om het voorstel van het hoofdbestuur

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1