LEIDSCHE COURANT. f 1883. M°. 222. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2.- af zonder lij ke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N». 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan D. Smit en rechtverkrijgenden, tot het plaatsen en in werking brengen van een stoomketel en stoommachine voor het malen van graan, in het perceel aan de Oostdwarsgracht n°. 15 En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 September 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van C. T. Steffelaar, distillateur alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een distilleerderij en likeurstokerij in het perceel aan de Nieuwstraat n°. 43 en J. Rinkes Borger, directeur der Leidsche melkinrichting, lot plaatsing van een reserve stoomketel in het ge bouw dier inrichting aan den Rijnsburgersingel n». 2. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n". 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Donderdag den 4 October aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 September 1883. E. KIST, Secretaris. het LEIDEN, 19 September. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed heden morgen alhier de gepens. luit.-generaal van het Indische leger G. P. De Neve. Hij was gebo ren in 1823 en werd in 1843 tot officier benoemd Alvorens de militaire aca demie te hebben bezocht. Na 1 jaar hier te lande vertoefd te hebben vroeg hij zijne overplaatsing naar Indië, waar hjj aan verschillende expeditiën deel nam. Alle militaire rangen doorloopen hebbende, werd hij in het jaar 1873 benoemd tot ^ommandant van het Ned.-Indische leger, in den rang van luit.' generaal. De overledene was begiftigd met de Militaire Willemsorde, J- Nederlandsch/ Leeuw en de Eikenkroon. De directeur van het Ethnografisch museum alhier heeft voor aanstaande feest van «India Orientalis" het uitstekende stel «gamelan" van dat museum afgestaan. 16 Javanen van de Amsterd. tentoonst. zullen over komen om de instrumenten te bespelen. De le luit. W. A. Sodenkamp. van het 2' reg. veld-artillerie, die de lessen aan de krijgsschool heeft gevolgd, zal alhier weder terugkeeren. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Buikslootontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervul ling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of tij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 1». October e. k. hij het departement van financiën kunnen aanmelden. Met het oog op het incompleet aan onderofficieren en korporaals, bij de verschillende wapens beslaande, zijn dezelfde bepalingen, welke thans ingevolge kon. besluit van 14 Februari 1881 voor de inlanterie gelden, ook 'oor de andere wapens vastgesteld, waardoor bij de regimenten van de cavalerie en de bereden-artillerie, bij het corps torpedisten en het corps genietroepen de milicien niet meer is uitgesloten van bevordering. In de week van 10—15 September 11. zjjn bij het gehouden notariëel examen geslaagd: voor het 1' gedeelte, de hh. W. Kranenburg te Nieuwer- Amstel, P. Frijlinck te Veuloo, C. Miseroy te Amsterdam, A. Vermeulen te Nieuw-Lekkerland, J. S. M. De Bruyn le Amsterdam, G. J. M. Van der Kun 'e 's Gravenhage; voor het 2e gedeelte, de hh. J. P. R. Hermans te Oister- wijk, J. j. e. Corbey tc Loon op Zand, K. Gordon te Maastricht, M. Wiert- sema te Groningen, 11. Th. M. Miiller te Heerlen, J. Van Ek te Haarlem, jh'. 11. F. J. M. Verheijen te 's Bosch; voor het 3'gedeelte, de lib. W. J. H. Verheggen te Eindhoven, F. A. Liefrinck te St. Anna bij Nijmegen, A. D. Vijgh te Utrecht, C. Stammes te Helder. Bij het onlangs gehouden examen der postambtenaren voor den tele graafdienst zijn geslaagd: mej. T. E. Winkler, W. Olrée, N. G. Servaas, W. Tas, J. Sonneveld, H. G. Fijn, mej. A. Van Slooten, W. H. DeLozanne, J. M. E. Raedt, C. Flens, mej. C. R. Reilingh en E, A. Lieuwens. Zr. M'. gaffelschoener Argus is den 17de0 dezer te Londen aangekomen. Het stoomschip Zeeland arriveerde eergisteren van Rotterdam te Batavia. De Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said den 18den Sept. De directie van het Crystal Palace te Londen is voornemens in 1884 eene internationale tentoonstelling te houden, geheel naar het voorbeeld van de Amsterdamsche. Tot commissaris-generaal is benoemd de heer G. C. Levey C. M. G., een man geheel op de hoogte van tentoonstellings-aange- legenheden, thans uitvoerend commissaris voor de Australische kolonie Vic toria te Amsterdam. Men is reeds bezig met het vormen van eene Neder- landschc commissie voor de behartiging van de belangen der Nederlandsche exposanten. (IV.R. C.) Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij is eergisteren weder ƒ26,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java; in het geheel derhalve ƒ137,000. Naar men verneemt heeft de Britsche Noord-Borneo-Compagnie eene aanzienlijke som geschonken ten behoeve der zwaargeteisterde gewesten in Nederlandsch-Indië. De heer Snellen seintdat de pool-expeditie Maandagmorgen in Kopen hagen is gekomen en door den heer Gamel ontvangen werd, die allen op schitterende wijze in het hotel d' Anglettre installeerde. De leden vertrokken Dinsdag naar Hamburg. Volgens telegram uit Hammerfest, gisteren verzonden, is de Willem Barents daar binnen geloopen; alles wel. Te Leiderdorp tracht men zuiver drinkwater te verkrijgen door aan sluiting aan de Leidsche duinwaterleiding. Vrijdagavond werd de hulp der politie te Stompwrjk ingeroepen tegen twee landloopers, die met het mes in de hand den bouwman De V. aan den Veenweg dreigden zijn hooiberg in brand te steken, omdat bij hun geen aalmoes of nachtverblijf had willen geven. De politie nam hen in verze kerde bewaring, om hen den volgenden morgen naar de gevangenis te 's Gravenhage over te brengen, waarbij het bleek, dat de een (een oude be kende der justitie) een geheel verkeerden naam als den zijnen had opgege ven, terwijl de ander in het bezit werd gevonden van eene vijl, eene schaar, een eist en eene ijzeren kruk, waaruit men mag afleiden, dat het tweetal niet veel goeds in den zin had. Door mej. P. Smit, onlangs te Alblasserdam overleden, is aan het bur gerlijk en kerkelijk armbestuur ieder de som van 3000 vermaakt, met de bepaling, dat van de rente de behoeltigen tweemalen 'sjaars op 15 Dec. en 15 Jan. buitengewoon zullen bedeeld worden. Op de voordracht ter vervulling der betrekking van hoofd der school te Oud-Alblas is o. a. geplaatst de heer B. M. Wepster, onderwijzer te Leiden. Gisteren opende te Amsterdam mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek het congres ter bespreking van koloniale quaesties met eene rede, waarin hij vooral wees op de voordeelen, die een internationaal congres voor de kennis van de koloniën in alle opzichten zou afwerpen. Daarna deelde prof. Van Hamel mede, dat zoowel de minister van koloniën, als de heer Wed- derburn uit Londen, die een der onderwerpen van het programma zou in leiden, benevens de vertegenwoordigers van het Indisch genootschap te 's Gravenhage verhinderd waren het congres bij te wonen. Aan de orde is dan de staatkundige betrekkingen tusschen het moederland en de koloniën, in te leiden door den heer Frédérich Young, secretaris-generaal van het ko ninklijk koloniaal instituut te Londen. De opening werd bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken. De Fancy-fair, Zaterdag aanst. te houden in de gebouwen en op de terreinen der tentoonstelling te Amsterdam, belooft uitstekend te zullen sla gen. Van alle zijden ontving het comité blijken van welwillendheid. Zoo werden een paar appartementen van de directeurs-woning van het Museum afge staan tot in ontvangstname der goederen, terwjjl het Comité Exploitation het gcheele terrein in en buiten de gebouwen ter beschikking van het comité stelde. Het zoude voor het oogenblik onbillijk zijn reeds te vermelden de na men van hen, die, op het terrein verkoopende, de geheele of wel gedeelte lijke ontvangst van den dag ter beschikking der commissie stelden, evenmin van hen (en zij zijn reeds talrijk) die geschenken ter verkoop inzonden, daar velen, reeds met de commissie in overleg getreden, de definitieve beslissing

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1