LEIDSCHE CUE IA DINSDAG 18 SEPTEMBER. n. STADS-BERICHTEN Ramp in Nederlandsch Indië. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regei meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. 220. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Ne- derlandsch Indië sedert de laatste opgave nog bij hen is ontvangen van II. /25 en van R. S. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 September 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 September. Gelijk het voorgaande jaar is door de directie der Leidsche tramway- maalschappij aan den gemeenteraad het verzoek ingediend, betrekkelijk de slaking van den dienst Station—Haven van 1 November a. s. tot 1 Mei 1884. Burg. en wcth. stellen voor gunstig op dit verzoek te beschikken, aangezien de redenen door hen uiteengezet in een rapport dd. 17 Juli 1882 ook thans geldende zijn, en eene tijdelijke opheffing dier lijn de geregelde exploitatie der onderneming zeker zal bevorderen, Door de bouw-maatschappij *Vreewjjk" wordt bij adres aan den gemeen teraad vergunning gevraagd tot het voor eigen rekening doen bouwen eener brug over de singelgratht, wanneer de gemeente zich met het onderhoud zon willen belasten. De commissie van labricage rapporteert dienaangaande dat zij zich wel kan vereenigen met het eerste, doch ook het onderhoud aan genoemde maatschappij verplichtend wordt gesteld en daarvoor voldoende zekerheid wordt gesteld. Wat aangaat den afstand van den jagerspaarden stal, wat ook door die maatschappij wordt verzocht, tegen betaling van 200acht de commissie het nog niet raadzaam daarover te beschikken. Door een 53-tal ingezetenen van het Rapenburg werd in December 11. eene missive aan den gemeenteraad gezonden, waarin zij verklaren volkomen in te stemmen met het verzoek omtrent de demping van het Rapenburg, van den Vliet tot het Galgewater, waaromtrent een adres was ingekomen. Door burg. en weth. wordt voorgesteld, na gehoord advies van de commissie van fabricage, afwijzend te beschikken op dit verzoek, daar de kosten tot dem ping op 75000 worden begroot en men bovendien de vrees blijft koeste ren dat de afvoer der (aecaliën door de voorgestelde demping belemmerd zal worden. Daarentegen stellen zij voor een aanvang te maken met liet weg maken van ondiepten in het Rapenburg, waarvoor reeds ƒ2400 is uitgetrok ken en vervolgens het riool aan de Langebrug van de Zonneveldsteeg af tot aan het Steenschuur te verlengen, waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ4500 dit laatste te vinden door geldleening. Gisterenavond nam ds. A. Van der Sluys, pred. bij de Christelijk Ge reformeerde gemeente alhier, afscheid van zijne gemeente, naar aanleiding van het tekstwoord in Num. VI, vs 24—27. De talrijk opgekomen schare zong haren naar Franeker vertrekkenden leeraar de bede toe vervat in de woorden van Ps. 134, vs. 3. Er hebben zich te dezer slede in de laatste dagen bij talrijke huisge zinnen ziekteverschijnselen voorgedaan, voornamelijk bestaande in koorts, neiging tot braken en hoofdpijnen. Na onderzoek is gebleken dat de oor zaak hiervan moet gezocht worden in de melk afkomstig uit de melkinrich ting. Naar aanleiding hiervan vernemen wij uit goeden bron het volgende: De Leidsche melkinrichting heeft met verscheidene meikverkoopers een con tract aangegaan, waarbij deze laatsten zich op straffe eener boete verbon den steeds melk afkomstig van gezonde beesten te leveren. Niettegenstaande dit. heeft een hunner, hiertoe door armoede gedreven en uit vrees dat het beest zoude afgemaakt worden, dit verbod overtreden. Overal dan ook waar de melk afkomstig van deze koe is gedronken, voornamelijk Hooigracht, Nieuwe Rijn en Mare, heelt men deze ziekteverschijnselen waargenomen. De directeur der Leidsche melkinrichting heeft tot bekoming van meerdere zekerheid eene nieuwe verbintenis met de verschillende melkboeren aange- gaan. waarin de op dit feit gestelde boete twintigmaal verhoogd is. Het is 'e hopen dat dit middel het gewenschte gevolg zal hebben en Leiden's in woners daardoor voor dergelijke gevallen behoed blijven. Naar wij vernemen zal de hier in het land vertoevende prins Roland Bonaparte het feest ten bate van de slachtoffers door de ramp in Ned.-Indië, 28 September a. s. te geven door het studenten-gezelschap findia Orientalis", ®et zijne tegenwoordigheid vereeren. Het leest dat Vrijdagavond op Zomerzorg door de officieren van het garnizoen gegeven werd, ten voordeele van de jongste ramp in Indië, heeft ƒ1175 opgebracht. Heden namiddag werd aan het Steenschuur alhier de letterzetter M. door eene hevige bloedspuwing overvallen. Nadat de ongelukkige bij den heer C. T- B. Cuypers was in huis gebracht en hem daar door de hh. geneeskundi gen d'. Treub en Schretlen zooveel mogelijk hulp was verleend, maakte de Bood spoedig een einde aan zjjn ljjden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 10Ö, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ17.50, ƒ3.70 en ƒ1.75, de laagste ƒ34, ƒ17.50, ƒ3.50 en 1.75. Hoewel de te maken kosten zooveel mogelijk zouden worden bestre den uit de van particuliere zijde bijeen te brengen en reeds bijeengebrachte gelden, kwam het de regeering noodzakelijk voor, dat een rijkssubsidie van 30.000 voor de uitzending eener expeditie tot opsporing van de Varna, die men in nood waande, wierd verleend welke som, ook nadat de redding der expeditie bekend was geworden, noodig zal zijn ter nakoming der ver bintenissen, die door den hoofddirecteur van hetNederl. Meteorologisch Insti tuut zijn aangegaan. Aanvulling en verhooging van het IXe hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1883 met bedoelde som is hiertoe noodig en in een wetsontwerp aan de staten-generaal voorgedragen. De minister van binnenlandscbe zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in het handteekenen aan derps- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te 's Hertogenbosch te vervullen is. Jaarwedde ƒ1200. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 30 September a. s. aan te melden bij den hoogleeraar-inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 'sGravenhage. Blijkens mededeeling van de Russische regeering zal in den loop van het jaar 1884, onder hare leiding, te Kharkow eene tentoonstelling van schapen worden gehouden, waartoe ook buitenlandsche inzendingen zullen worden toegelaten. Zijdie aan deze tentoonstelling wenschen deel te nemen hebben zich te wenden tot het tentoonstellingscomité te Kharkow. Stc Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Batavia 15 September. De Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java, ver trok 14 dezer van Aden. De Prins Alexander' van Amsterdam naar Bata via, arriveerde te Marseille 15 September. De Prins Alexander, van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseille den 17deD September. De Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez den 16i,n Sep tember en ging terstond het kanaal in. De Soendavan Amsterdam naar Bataviaarriveerde 16 September aldaar. De Burgemeester den Texvan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southamptou den 16den Sept. De Moord-Holland, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southamptou. Door bemiddeling der Nederlandsche handel-maatschappij is Zaterdag weder 25,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 111,000. De heer Snellen meldde Zaterdag aan het Met. Instituut: Uitstekend ont vangen in Christiania door Smith (eigenaar van de Varnaen professor Molin. Verlaten nu Christiania en zullen morgen (16 Sept.) in Kopenhagen zijn. Van luit. Hovgaard, den commandant van de Dymphna, is door den Kopenhaagschen reeder Gamél een brief ontvangen, gedateerd 1 Augustus, die eenige nadere bijzonderheden bevat omtrent het wedervaren van de pool reizigers. De manschappen van de Varna zijn van de komst der lente af op de Dymphna aan boord geweest. Door een groot gedeelte van de proviand op het dek te plaatsen, om het tusschen dek en den achtersten overbouw tot logies te kunnen bezigen, gelukte het, zooveel ruimte te maken, dat er geen gevaar voor de gezondheid was. Er is zelfs geen zweem van scheurbuik ge weest, niettegenstaande een man in de maand April 3 weken in de kooi moest liggen wegens ontsteking in den onderbuik. Daarentegen stierf de bootsman der Varna, C. Nielsen, op den tweeden Pinksterdag, 57 jaar oud. Door het prov. kerkbestuur te Groningen zijn tot de evangeliebediening toegelaten de hh. H. Fcykes Jr., candidaat aan de rijks universiteit te Lei den; H. Zeydner, candidaat aan de Amsterdamsche universiteit; H. Wilde- boer Jzn., candidaat aan de rijks universiteit te Leiden; M. v. Lennep, candidaat aan de rijks universiteit te Utrecht. The III. Lond. Mews bevatte de vorige week een brief van den Pa- rijschen correspondent over Holland en de Hollanders, waarin o. a. het vol gende voorkomt: "De Hollanders maken een alleronaangenaamslen indruk en zijn van een leelijk, terugstootend somber uiterlijk. Zij hebben breede gezichten van dat geel dat Parmezaansche kaas eigen is en roodachtig geel haar; de vrouwen vertoonen eveneens gele gezichten, groote tanden, breede heupen en vormclooze gestalten. Ook in den Haag en Scheveningenfziet men dezelfde onbevallige figuren, geen vrouw die elegant of behagelijk is, geen die eenig werk van haar toilet maakt. En overal zijn de menschen even stil en bedaard, zij wandelen, praten, werken, zitten zoo kalm en bedaard mogelijk, men hoort ze niet vrolijk lachen, maar van tijd tot tijd vertoond zich een kalme glimlach op hunne boterachtige gezichten. Waar men ze ziet in kerk of schouwburg op straat of in hunne huizen, geven zij den indruk alsof zij er er op uit zijn, zich zoo zoet mogelijk te gedragen, en den vreemdeling te toonen, hoe zoet zij wel kunnen zijn. Uitzeilde treft men overal, in de drukste straten hoort men geen geluid, is geen levendigheid, men ontlaadt schepen, pakt schuiten, drijft handel, doet zaken, zonder dat de stilte in de straten verbroken wordt. Alles is even netjes, zindelijk, ordelijk en slil, daar is zulk een gebrek aan vrolijkheid, aan leven en rumoer, aan beweging en beweeglijkheid, aan eenig geluid van welken aard ook, dat we er bijna bang van worden."

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1