BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag ó7 September 3883JY". 239. De aangenaamste tijding, die wij van de espeditie kunnen ontvangen, zou een telegram zijndat ze goed en wel te Vardo of Hammerfesl was binnengeloopen. Sleehls in één opzicht heeft de expeditie een geographisch resultaat ver kregen. Door haar lot en dat der Varna heeft de theorie aangaande de commercieele beteekenis der Karische zee den doodsteek ontvangen; want het is gebleken, dat het ijs niet alleen een beletsel is om door de straten te komenzooals men vroeger meendemaar ook voor de bevaring der zee zelve. In de laatste zomers heeft de Karische zee haar naam van "ijskelder", die niet alleen elk soort van schip trotseert, maar zelfs een boot verhindert de monding van Oh of Jenissei binnen te komen, volkomen gehandhaafd. Door de herren BevingtonFoster O, is den 12lleI1 dezer een schrij ven ontvangen, o. a. inhoudende; »Wij ontvangen heden 10 Sept. een tele gram uit Hammerfesl inzake de Louise, meldende dat de kapitein en verdere bemanning van de Nordenskjöld, niettegenstaande de instruction van den reeder, voor hen zeiven 25000 kroonen hulploon eischen, bniten en behalve de gemaakten onkosten, die wij verklaard hadden te zullen betalen. "YVij hebben ons daarop terstond tot den heer Sibiriakofl, reeder van de Nordens- kjöld gewendmet verzoek om door zijne tusschenkomst de equipage hun eisch te doen intrekken, en wachten thans nader bericht omtrent deze zaak af." Het zelfde telegram meldtdat de Louise met de inhebbende lading te Bergen kan dokken, en dat eene sleepboot wordt gezochtom haar derwaarts te sleepen. De heeren Louis Charles de Bourbon, Charles Edmond de Bourbon en Adelberth de Bourbon hebben een manifest gericht aan de Fransche natie, waarin zij zich voorstellen als de kleinzoons van Lodewijk XVI en protesteeren tegen de aanspraken der afstammelingen van Philippe Egalité. Zij voegen er overigensbjj, dat zij voor zich niets eischen dan het erkennen van hun burge- Ijjkeu staat. Bij het manifest is gevoegd een stuk van den heer J. J. Van Brede- rode, zich noemende "secretaris van prins Adelberth de Bourbon". In dat stuk wordt herinnerd, dal de nationale conventie heloofd heeft, dat de Fran sche natie zich het lot der familie van Lodewijk XVI zou aantrekken, en wordt de nakomen dezer belofte gcöischt. (IV. R. C.) De 13Jt lijst van de vijfde jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel wjjst een totaal aan van ƒ56,202.02. als de opbrengst van 325 locale comités, Nederland-1nsulinde blijft zich verheugen in de medewerking van de meest gevierde kunstenaars. Beeds is hun aantal thans tot 137 gestegenen nog worden van verscheidene Zuid-Nederlandsche kunstenaars bijdrage ver wacht. Tot onderwijzer te Wassenaar is benoemd den heer L. Groot, te Haarlem. Te Hazerswoude viel Donderdag-middag een kind van drie jaar in eene sloot en werd er levenloos door de ouders uitgehaald. Van diezelfde ouders was in het vorig jaar ook een kind verdronken. De uitslag van de heden gehouden wedrennen te Clingendaal deelen wij, voor zoover bekend, hier mede: Nationale prijs, harddraverij voor Inland- sche paarden (prjjs 750, premie ƒ250). De prijs werd behaald door Inno cent, van den heer J. Roele; de premie door Maarten van Rossen, van den beer J. H. Everts. Prjjs der stad 'sGravenhage, 1000, Handicap, wed ren op de vlakke baan, behaald door Landlord, van den heer Ch. Houze. Clingendaal prijs steeple-chase, prijs 4000, werd behaald door Idea, van den heer O. Oehlschlüger. Het plan bestaat, naar men verneemt, Zaterdag 22 dezer eene buitenge wone wedren, harddraverijen en wedstrijd in schoonrjjden te houden op Clingendaal, geheel ten voordeele van de slachtoffers van de ramp in Indië. De VIII' algemcene vergadering der vereeniging voor lijkverbranding zal op 22 September a. s. te Delft gehouden worden, het hoofdbestuur stelt voor de volgende vergadering te Leiden of te Haarlem te houden. Naar men verneemt, is de heer jhr. Van Borssele, burgemeester van Ede, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Gisteren werd te Rotterdam de 2e algemeene vergadering gehouden der Nederlandsche vereeniging tot bevordering van Zondagsrust. Door den voor zitter, prof. C. P. Hofstede de Groot werd eene korte toespraak gehouden en gewezen op het groole beginsel dat de vereeniging voorstaat. Was reeds elders groote vordering op het gebied van Zondagsrust zichtbaar, spreker hoopt dat onder den zegen des Allerhoogsten de vereeniging ook hier te lande slagen zal. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 850 leden telt, waarvan 47 te Leiden, Tot lid van het hoofdbestuur werd o. a. gekozen de heer A. C. van den Heyde, hoofd ecner school te Leiden. De heer F. Lhoste zal aanst. Donderdag te 4% ure weder uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt opstijgen met de ballon Ville de Boulogne sur Mer, waarmede hij het Kanaal heeft overgestoken. De diligence van Hoorn op Purmerende viel Donderdag-avond om tien uur, van laatstgenoemde plaats komende, by het oprjjden van den dijk aan den Oudendijk om, met het ongelukkig gevolg, dat alle passagiers,waaron der ook eene dame met een kind, min of meer ernstige kneuzingen be kwamen. De omnibus der onderneming Tempelaar van Deutichem op Arnhem is eergisterenmorgen nabij Doesburg, op een punt waar de tram dwars over den rijweg gaat, met de stoomtram op Dieren in aanraking geweest, de omnibus is omvergeworpen en beschadigdde koetsier benevens een passa at", die mede voorop had plaats genomen, zijn naar men verneemt erg ge kwetst; geneeskundige hulp is spoedig verleend. De openbare zamenkomst, Maandagavond in de kerk der Hervormden 'e Veendam gehouden, ter gelegenheid van de 31* algemeene vergadering dei- Evangelische maatschappij, was buitengewoon goed bezocht. De heer M. A. Gooszcn, thans hoogleeraar te Leiden, opende de bijeenkomst met eene toespraak. Bij arrest van 13 September jl. heelt liet gerechtshof te 's-llertogen- hosch uitspraak gedaan in de zaak tegen Jan Servaas Schrijnemakers, land bouwer, wonende te Maastricht, en hem, op grond van liet ontbreken van het wettig bewijs, vrijgesproken van den hem ten laste gelegde moord ge pleegd op Helena Spits, doch hem schuldig verklaard aan de mede hem ge- impuleerde mondelinge voorwaardelijke bedreiging met moord, door op het laatst van Maart jl. te Maastricht aan Helena Spits, die beweerde van hem zwanger te zjjn, nadat hij dit meisje een vijffrankstuk had gegeven, en ter wijl hij een pistool in drijgende houding op haar aanlegde, toe te voegende woorden: »ik schiet je dood, wanneer gjj mjj niet zweert, dat gij mij niet meer zult nawijzen of naroepenen hem te dier zake veroordeeld tot negen maanden celstraf en eene geldboete van f 25, by wanbetaling te vervangen door drie dagen celstraf en in de kosten, met bevel tevens dal hij onmid- dellyk zal worden in vrijheid gesteld, op grond dat de wet tegen dit laatste correctioneele wanbedrijf geen preventieve gevangenisstraf bedreigt. Bij eene familie te Breda mochten dezer dagen drie dienstboden den dag herdenken van hun ruim 35-jarigen diensttijd in hetzelfde gezin. Met hun drieén hadden zy de familie 110 jaren gediend. LEIDEN KRAK ATA U. Er had gisterenavond op Zomerzorg een plechtig en grootsch verbond plaats, een verbond tusschen duizenden menschen van allerlei rang en stand en zelfs van allerlei nationaliteit en allen gedreveu door tietzelfde denkbeeldbe zield met hetzelfde gevoel, om nameljjk de lijdende menschheid hulp en bijstand te verleenen, hun lijden zooveel mogelijk te verzachten, hunne smarten te lenigen. Zelfs de somtijds zoo woeste natuur, de aanleiding van dit gesloten verbond, zag thans met welgevallen neder op dit liefderijk werk van velen, ook zij verleende hare gunst en hielp derhalve zooveel mogelijk om de door haar geslagen wonden te lieden. Het was bepaald een prachtig gezicht, de groote sierlijke tuin door dui zenden lampions schitterend verlicht, waartusschen een onafzienbare stoet van donkere gedaanten als eene zee zich heen en weer bewoog, loopendeop de maat der muziek der kapel van het vierde regiment infanterie, somtijds plotseling tot slaan gebracht door de een of andere aardsche Hebé in minia tuur, die bouquetjes aanbood ten voordeele van Krakatau, dan weer zich opeenboopende op een bepaald punt, ten einde hun aandacht te wijden aan hetgeen aldaar gebeuren zoude. Het eerst was dit het geval toen eenige paard rijdende zonen van Mars hunne springkunst zouden vertoonen. Zij mochten bij herhaling het genot hebben door alle omstanders luide te worden toege juicht, vooral toen zij, na achtereenvolgens over een, twee, drie, en vier paarden gesprongen te zijn, ook nog den saul perilleux over paarden en daarop zittende man volbrachten. Vervolgens drongen allen naar de met vlaggen en draperies getooide zaal om getuigen te zijn van het militair assaut, te geven door bh. onderofli- j eieren van het garnizoen. In het schermen met sabel en geweer, het baton- I iiteren met lange en korte stok, in het voltigeeren, in alles betoonde de uitvoerders zich even behendig, hetgeen ook, zooals bleek uil de toejuichin gen, die herhaalde malen uit de zaal verrezen, door het publiek ten zeerste gewaardeerd werd. Ook het hieropvoigend komediestukje"Dan hier dan daar", viel algemeen in den smaak en voorzeker bracht de kleine toch ge duldige kastelein Watervrees er niet weinig toe bij om de humor steeds gaande te houden en de lachspieren der toeschouweis bij herhaling in he- weging te brengen. Na de muziekuitvoering, die thans weder in den tuin een aauvamg nam en waarvan de Egyptische marsch van Strauss, gearrangeerd door Oostelaar. gebisseerd was, werd de groote militaire taptoe ten gehoore gebracht, ter wijl de nationale driekleur door prachtig vuurwerk als het ware liet oog verblindde. In de meest opgeruimde stemming, met de overtuiging genoten en wel gedaan te hebben, verlieten de aanwezigen dit schoonc oord. Ongetwijfeld kan een woord van lof aan hendie door hunne liefdega ven dit feest gesteund hebben, niet ontbonden worden, maar vooral zy hulde gebracht aan hen die het militair feest hebben op touw gezet, aan hen die het hebben georganiseerd. Mocht dit alles hun veel moeite, veel zorgen en inspanning gekost hebbendeze opofferingen worden voorzeker ten zeerste vergoed door den uitslag, waarmede hun werk bekroond is, en door de sympathie, die hun van allerwege te beurt is gevallen. Nog lang zal hel feest Leiden-Krakatau ons heugen, als een der aange naamste avonden op Zomerzorg doorgebracht. 's GllAVENIlAtiE, 15 September. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger van hel buitengewoon zegel te Amsterdam mr. H. P. de Gavere, thans bewaarder van de hypotheken het kadaster en de scheepsbevvijzeii te Goriuchem, tot ontvanger der registratie en domrineu te Assen, Jh' C. A. Van Geusati, thans in dezelfde betrekking te llarliugen, en tot ontvanger derzelfde middelen te Wijk bij Duurstede. J. J. Fabius, thans in dezelfde betrekking te S* Oedenrode. Gisterenmiddag ten 3 u. 50 min. hield de koninklijke trein, welke IIII. MM. den koning en de koningin met prinses Wilhclmina van üranje- Nassauoord naar de residentie overbracht, voor de wachtkamer der vorste- stelijke familie alhier stil. Eene breede schare stond aan weerszijden van den hofsalon en eene niet minder talrijke menigte bewoog zich opliet buitenplein om het vorstelijk gezin, onder een eerbiedigen welkomstgroet, wederom de residentie te zien binnentreden. Het verblijf van HH. MM. hier ter stede zal tot hel laatst dezer maand duren, als wanneer zij op het Loo gaan vertoeven lot het begin van den winter. i lil eene plechtige openbare zitting van het gerechtshof, bijgewoond door

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5