L O T E R IJ TENTOONSTELLING Prijs iler Loten 50 CENTS. voor NEDERLAND, TE AMSTERDAM. Correspondent te Leiden de Heer R, BLANKENBERG. ADVERTENTIES gevestigd te 's Gravenliage. Agent voor Leiden en omstreken Mr. J. S. D. VAN DOORNte Leiden. Eindelijk, Eindelijk, Eindelijk!?! Overal verkrijgbaar vooral door hun arbeid, door hun ijver dit congres zoo uitstekend geslaagd mag heeten; spreker brengt hun daarvoor hier openlijk zijnen dank, omdat zij daardoor zooveel luister hebben bijgezet aan Leidens hoogeschool, die in de laatste jaren zoozeer in dezen opzichte in bloei is toegenomen; mocht toch eenige jaren Leidens akademie op slechts een of twee zetels voor de Oostersche talen bogen, thans kon zij een geheele rij aanwijzen van beoefe naars dier wetenschap. Niet alleen namens de hoogeschool, maar in naam van het geheele land bracht hij hulde aan den voorzitter. Ten laatste stelde de heer Sche'fer, van Parijs, de vergadering voor bij acclamatie het uitvoerend comité haren dank te betuigen voor de uitstekende leiding, waarin de leden zich hadden kunnen verheugeu. Staande en onder luide bijvalsbetuigingen werd aan dit voorstel gehoor gegeven. Hiermede was het congres geëindigd. Heden is de bekrooningslijst openbaar gemaakt van de Nederlandsche inzenders op de internationale koloniale uitvoerhandel-tentoonstefling te Am sterdam. Van deze vermelden wij de volgende, allen hier ter stede: Groep 1 lstt klasse. Eerediplona prof. P. J. Veth, eervolle vermelding dr. W. N. Du Rieu; 2de kl. gouden medaille prof. P. J. Veth; 3de kl. gouden medaille Ethnographisch museum, zilveren dito A. W. Sijthofl. bronzen dito F. J. Boursse Wils en J. W. Van Leeuwen, 4de kl. gouden medaille Geolo gisch museum, bronzen dito firma E. J. Brill; 5de kl. gouden medaille Bota nisch laboratorium, zilveren dito Botanische tuin, eerv. vermelding universi- teits-bibliotheek; 6de kl. zilveren medaille dr. H. W. De Graaf; 7de kl. zil veren dito prof. T. Zaayer. Groep 2. 9e kl. Eerv. verm. A. W. Sythoff en 's Rijks Herbarium, gouden med. Etnographisch museum. Groep 4. Eere-diploma, F. De Stoppelaar (firma E. J. Brill); gouden medaille, A. W. Sijthofï, F. De Stoppelaar (firma E. J. Brill); zilveren^ medaille, J. Scheltema Jz.bronzen medaille, A. Degon. Groep 5. Gouden medaille: T. Clos en Leembruggen, de Ilcyder en C°., J. J. Krantz Zn. Karei Van Wensen; bronz. med. J. en A. Le Poole Jac. Jansz Scheltema. Groep 6. bronz. med. Tieleman en Dros. Groep 7. Eerediploma. Kweekschool voor Zeevaart. Groep 9. Eerediploma. De Heyderen C*., buiten mededinging, eerediploma prof P. J. Veth; eere-diploma etnographique mr, L. Serrurier. Voor Z. M. de koning en Z. K. H. de prins Van Wales werd eene herin- nerings-medaille uitgereikt. Als een eigenaardig feit kunnen wij mededeelen, dat gedurende deze week bij den boekhandelaar M. R. Van Gelder, op de Langebrug, eene vlag heeft gewapperd, waarop in Syrische en Arabische talen den vreemdelingen het «wees welkom" werd toegeroepen, Zekere J. J. v. 0., in den afgeloopen nacht ter zake dronkenschap aan de politiewacht gebracht, werd heden namiddag, ontnuchterd zijnde, ont slagen. Bij het verlaten van het gebouw schold hij een agent uit voor das- sendief, waarop deze hem aanvatte om hem voor den commissaris van poli tie te geleiden. Daarmede niet tevreden, bracht hij dien agent een flink pak slaag toe, waarop den commissaris van politie, benevens een inspecteur toeschoten, om den woesteling weder achter slot te brengen. Genoemde v. 0. is reeds meermalen ter zake van verzet tegen de politie veroordeeld geworden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 65 volwassen personen en 4 lot 9 kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting //Rbijnzigt" 221 zwembaden door heeren en 6 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 16° Celsius. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Sept. van Suez. De Prins Heudrik, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Ivaap St. Vincent den 14den Sêptember. Aan een opstel in de Nationaltidende, getiteld: de Dijmphna-es.pe- dilie, ontleent het Handelsblad het volgende: In de maand December, dus in het donkerste gedeelte van het jaar, werd de Varna door het ijs stuk gewrongen. Deze stoomboot was een slecht Noorsch kustvaartuig van de 3de klasse, dat men nooit naar deze wateren had moeten zenden, waar zijn ondergang kon worden vooruitgezien. In de laatste helft van December liep het schip vol water en moest verlaten worden, maar het bleef tusschen de ijsstukken hangen tot ver in den zomer, toen het ijs begon te smelten en het schip zonk. De llollandsche pool-expeditie met hare Noorsche bemanning, te zamen 25 man, moest op den voorraad van de Dijmphna teren, waarvan het gevolg was, dat de laatste op 1 Sept. 1883 slechts voor 7 a 8 maanden proviand had, hetwelk volgens de oor spronkelijke berekening minstens 14 maanden zijn moest. Hovgaard heeft zijne eigene plannen moeten opgeven, om de schipbreukelingen te redden. In zooverre is de tocht van de Dijmphna niet zonder resultaat geweest, en het is te hoopen, dat 11. zich hiermede zal vergenoegen. Mocht hij het wagen, om met halve bemanning en een zwak geapproviandeerd schip naar Kaap Tsjeijoeskin le gaan, dan zou de ongelukkige overwintering in de Karische zee nog rampzaliger gevolgen kunnen hebben. Men bedenke, dat de tot hiertoe ontvangen berichten van de expeditie slechts weinig geruststellend zijn. Den lsteD, ja zelfs den 4den bevond de Dijmphna zich in denzelfden benarden toestand als in Sept. '82en gelukt het Hovgaard niet vóór het midden van Sept. daaraan te ontkomen, dan moet hij zich voorbereiden op eene nieuwe overwintering met halve beman ning en geslonken voorraad. Een gedeelte der expeditie moet dan over land naar huis gezonden worden, en desniettegenstaande kan het noodig worden met de aanstaande lente eene hulpexpeditie uit te zenden. Zie verder het Bijvoegsel). Voor de blijken van belangstelling, dezer dagen ontvangen, betuigen wij hierbij onzen dank. C. IE DEE. II. M. DEE, Van Romburgh. 9 De uitvinding van den Heer Sled. Dr. LOWET trekt bijzonder de aandacht. Na lang zoeken is het hem gelukt een HAARWATER Le bereiden, dat alle vroegere dergelijke middelen overtreft. Dit middel bevordert hintten korten tijd een Hinken en vollen Baard en Haargroei, en verhindert het uitvallen der Haren. Dc Uitvinder staat in voor een volkomen succes. Prijs per flacon fl. A en fl. 2,50. Alleen echt te verkrijgen hij den uilvinder Dr. LOWET, Antwer pen, 34 Avenue de Keyser 34. Tegen rembours wordt niet ver zonden, maar tegen inzending van het bedrag in blauwe postzegels en 5 Cts voor gefrankeerde toezending van hel pakje. VAN DE

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2