PER TELEGRAAF. graaf van Chambord, bedraagt het door dezen nagelaten persoonlijk ver mogen 20 millioen fres. Bij de veldmanocuvres van het 5= legercorps is Maandag de kommandant Senaux, door een kogel getroffen, dood van het paard gestort. Het was bij eene zoogenaamde dubbele manoeuvre in het vuur van twee tegenover elkaar j staande compagnieën, dat het ongeluk plaats greep, liet is nog onbekend, of I bier aan een ongeluk of aan misdadig opzet gedacht moet worden. De Société d'aérostation te Parijs za! den luchtreiziger L'hoste een geschenk in geld van 30000 fr. doen toekomen voor zijn overtocht naar Enge land, de eerste, die ooit van Frankrijk uit volbracht is. De heer L'hoste is te vijf uren opgestegenmaar de wind was zoo zwakdat men hem door den nevel heen tot 10 uren heeft kunnen volgen. Toen de ballon uit het oog verloren was, voer hij in de richting van kaap Beechy, van welke kaap de Engelsche kust in de richting van het westen loopt. De windstreek was niet veel veranderdwant het nederkomen is te Ashlord geschied. De over tocht heeft niet minder dan zes uren geduurd. Op het eiland Martinique in West-Indië heeft een hevige orkaan ge woed. De reede werd letterlijk schoongeveegd. Het aantal slachtoffers is zeer groot. De Fransche driemaster Tapageur, op weg naar het eiland, is vergaan, eveneens de Lemnos en de Bayadere. Over een paar andere Fran sche bodems verkeert men nog in het onzekere. ZWITIEBLAK». De universiteit te Zurich neemt sinds een 20 jaar velen dames opvoor namelijk in de medische faculteit. In 1870 waren er 22, in 1871 reeds 31, in 1872 110. Voornamelijk waren het Russische dames. Toen deze door de regeering te Petersburg teruggeroepen werden, nam het aantal terstond ge voelig af. Tegenwoordig zijn te Zurich 31 vrouwelijke studenten ingeschre ven, waarvan 20 in de geneeskunde, 10 in de philosophie en 1 in de chemie. Aan genoemde universiteit promoveerden in het geheel 30 dames. Een Zwitser, die in California zijn fortuin had gemaakt, kwam den T"> dezer te Miilhansen aan, ten einde van daar naar zijn land, S'. Gallen, verder te reizen. Hij was reeds op het perron, ging nog eens even in zijn waggon zien, of hij soms nog iets had laten liggen, en werd, naar het perron terugkeerende, door een binnenkomenden trein overreden en oogen- blikkelijk gedood. Hij had 30,000 frank in zijne zakken. De oorzaak van het ongeluk was, dat men ook daar over rails moet loopen om bij zijn trein te komen. DClTSCHLAlVe». De keizer droeg den kroonprins op om in zijne plaats het Lutherfeest bij te wonen. Hij deed dit bij den kabinetsorder van 25 Augustus, waariu hij zegt dat hij persoonlijk niet is kunnen verschijnen. Als Evangelisch Chris ten nam hij echter levendig deel aan dit feest, bij hetwelk de Evangelische belijdenis onverzwakt uiting vindt. Hij besefte ten volle welk een rijke zegen er voor de Evangelische kerk uit voortspruiten kon, dat hare leden overal aan het edele en goede van de hervorming herinnerd werden. Inzonderheid te Wittenberg, het naaste schouwtooneel van Luther's machtig en van God gezegend strevenmocht de keizer niet onvertegenwoordigd wezen bij een feest, dat veel meer dan een plaatselijk karakter draagt. De kabinetsorder eindigt met den wensch dat het Lutherfeest moge bijdragen tot opwekken en verster ken van Evangelische vroomheid, lot het bewaren van goede zeden, en tot het bevestigen van den vrede in de Evangelische kerk. De kroonprins en prins Albrecht zijn gisteren te Wittenberg aange komen om deel te nemen aan het Luthcr-feest en werden aan het station opgewacht door de stedelijke overheden en iii de stadskerk ontvangen door de geestelijkheid. Na de godsdienstoefening in de stadskerk te hebben bijge woond, begaven zich de beide prinsen naar de slotkerk, waar de kroon prins een lauwerkrans op het graf van Luther legde. Bij de opening van de Lutherzaal sprak de kroonprins eene rede uit, waarin hij den wcnsch te kennen gaf, dal het leest eene heilige aansporing mocht worden om de heerlijke goederen, door de hervorming gebracht, met denzelfden moed te verdedigen en te bewaren, als waarmede zij werden veroverd. *Moge met name," zoo sprak de prins, "liet feest ons sterken in ons besluit, ten allen tijde desgevorderd in de bres te staan waar het onze belijdenis geldt, en daarmede voor gewetensvrijheid en beschaving. l)e kracht en het wezen van het protestantisme is niet gelegen in de doode letter, maar in het streven naar de kennis der Christelijke waarheid. Moge het Lutherfeest er toe bpdragen het protestantsch bewustzijn te versterken, de Duitsche Evangelische kerk voor tweedracht te bewaren en haren vrede duurzaam te grondvesten." Aangaande het proces van den Poolschen dichter Kraszewski meldt de correspondent te Dresden van de ff'etner Allg. Zeil. het volgende: De aan klacht is gegrond op de innige betrekkingen, waarin Kraszewski stond tot den Duitschen officier Hentsch. Deze, in de militaire kringen in Duitsch- land bekend door de verbeteringen welke hrj in de vuurwapenen van het Duitsche leger aanbracht, toonde zich gedurende eenigen tijd zeer ontevre den over de karigheid waarmede hel Berlijnsche kabinet hem had beloond voor zijnen arbeid, die voor de krijgsdienst van zooveel nut is geweest. Hij verkeerde in geldverlegenheid en kwam op het denkbeeld een zijner laatste uitvindingen, nl. die welke de verbetering van het zamenstel der karabijnen betrof, aan eene vreemde mogendheid te verkoopen, en Kraszewski werd met de onderhandelingen hierover belast. Bedoelde regeering is de ltaliaan- sche. Naar het schijnt is bij de instructie gebleken, dat werkelijk tusscheu Hentsch en de vreemde regeering een contract gesloten werd. Kraszewski is in deze zaak de tusschenpersoon geweest. Bovendien werd Kraszewski, wegens zijne geregelde medewerking aan Parijsche bladenverdacht gehou den van Frankrijk in Duitscliland als spion gediend te hebben; doch dit vermoeden is niet bevestigd. Daarentegen heeft de ontdekking, onder zijne papieren, van een bundel diplomatieke documenten hel bewijs geleverd, dat hij in verbinding was met de partij der malcontenten in Duitschland. OOSTENRIJK. Aan het gala-diner, in den Bof burg te Weenen gegeven, heeft de kei zer eergisteren een dronk gewijd aan den koning van Spanje, die daarop in hel Duitsch geantwoord heeft. Vervolgens dronk de keizer een toost op den keizer van Rusland, naar aanleiding van diens naamdag. Volgens de Berlijnsche berichten in de Weener IS/eue Freie Presse is de overeenkomst, welke Duitschland en Oostenrijk-Hongarije met Rumenië gesloten hebben, in alle opzichten gelijk aan die der twee genoemde keizer rijken met Italië, m. a. w. een vrede-bondgenootschap. Hieronder is te ver staan, dat indien een of twee der contracteerende partijen genoopt mochten worden een aanvallenden oorlog te ondernemen, de anderen volstrekt niet gehouden zijn hulp te verleenen; de //casus foederis", het geval dat bond- genootschappelijken bijstand vereischt wordtontstaat voor allen onmid dellijk, nadat een hunner door een of meer mogendheden wordt aangetast. Uit Agram wordt gemeld, dat de politie daar eenige geheime vereeni- gingen heeft ontdekt, die de oproerige menigte willen gebruiken om de joden te verdrijven. Het is gebleken dat geld onder de plunderaars werd uitgedeeld. RUSLAIÜB. Volgens de Posener Zeitung heeft het Russische gouvernement het plan, de volgende beschikkingen te maken ten opzichte der Duitsche kolonisten in Rusland; Het vestigen van kolonisten in Podolië, Volhynië en op de Kroondomeinen zal in het vervolg alleen met autorisatie van het gouvernement mogen geschieden; de reeds gevestigde Duitschers zullen overal eene afzonder lijke kolonie moeten vormen, onder toezicht der Russische autoriteiten; de kinderen der Duitsche kolonisten moeten Russische scholen bezoeken, de kolonisten zijn verplicht, dezelfde belasting te betalen als de Russische on derdanen; tijdelijke vestiging op de grenzen wordt niet veroorloofd en het aantal Duitsche boeren in het gouvernement Podolië en Volhynië bedraagt ongeveer honderd duizend. HONGKONG, 14 Sept. Tusschen de Fransche troepen en de Zwarte Vlag gen werd te Phonhai, tusschen Hanoi' en Suntay een gevecht geleverd, dat acht uren aanhield. De Frauschen verloren aan gesneuvelden en gekwetsten 2 officieren en 50 man. Het verlies van den vijand wordt op 5 a 600 man geschat. In Canton heerscht groote ongerustheid tengevolge van het aanplakken van oproepingen van het volk, om de huizen der vreemdelingen in brand te steken. PARIJS, 14 September. In den heden ochtend gehouden ministerraad heeft de heer Cliallemel verslag gedaan, aangaande de onderhandelingen met China; zij nemen een gunstigen loop. AI de leden van den ministerraad waren eenstemmig van gevoelen, dat het zenden van versterkingen derwaarts dringend wordt gevorderd. Ook ten opzichte van de staatkundige gedrags lijn, welke behoort te worden gevolgd, bestond gelijke omstandigheid, namelijk dat eene verzwarende houding zal worden aangenomen. De laatste versterkingen, naar Tonkin bestemd, vertrekken op 25 dezer. RECLA9IE8. Wanneer conservatieve genceslieeren aan hunne zieken liet Hop-Bittcr voorschrijven in plaats van de gewone apothekers-receptenis zulks alleen daaraan toe te sehrijven dat zij daarin het eenige middel zien dat nauw keurig hel resultaat oplevert dat voor den lijder verlangd wordt. PROGRARnA VAN RCZIEKIIlTVOEKIiGEN. Musis Sacrum. Zondag 16 September, te twee urendoor het Muziek corps der Dienstd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Lociier. l8teAfd.: N», 1. Jubelmarsch, Zikoff; 2. Ouverture //le Magon", Auber; 3. //Morgen- biatter", Walzer. Strauss; 4. Fantaisie aus der Oper //Troubadour", Verdi. 2e aid.: N°. 5. Marsch aus //Athalia". Mendelssohn; 6. a. //Ein Wort", Lied, Ltuett, C. Nicolaï; b. //Cantique de Noel", Adam; 7. //Die lleise durch Europa" (Potpourri). Conradi. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. I PRIJZEN. 14 September. HOEVEELHEID. Laagste j Hoogste stuks. t 11 a 75.- *118. n 92 V 50 *195.— Melkkoeien 110 a 150. *258.- Kali koeien 24 a *168.— *270.— Varekoeien 80 a *148.— *250.— Vette koeien 136 170. *305. Kalveren (vette) 39 V 37. *100.— (magere) 13 u 10.— 24 (gras) 95 u 20. - 65. Schapen (magere) 423 u n 14. 23.— (vette) 739 9 22.- 40.— y 1 Varkens (magere) 56 a 15.- n 36. (biggen) 382 u 5. - 14.— Ter markt aangebracht 537 milderen. 52 kalveren. 1182 schapen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 55 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag zijn gewogen42partijenle zaaien 1852stuks, wegende 11076KG. Besteed werd voor: Goudsclie kaasvan 26 tot 33. Derby 26 30.50. Leidsche de 150 KG. 55 63. Edammer 32

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3