B U IT E N L A N IS C H E BERICHTEN. en onder heerlijk weder aanvaardde het jeugdig paar de terugreis naar hun tehuis, tot Kopenhagen begeleid door den heer Egidius, wijl een der kamer- heeren, graaf Rosenblad, ongesteld moest achterblijven. (N.v.d.D.) De stafmuziek van het 8' reg. inf. te Arnhem heeft van Z. M. den koning eene gratificatie ontvangenten bedrage van 250als tevredenheids betuiging over de gehouden muziekuitvoeringen op Üranje-Nassau's oord, bij gelegenheid der jaardagen van H. M. de koningin en H. K. H. de prinses Wilhelmina. Te Zwolle werden dezer dagen door een antiquair drie lapjes van een kamerbehangsel (gobelin), voorstellende boomen en figuren, gekocht voor den prijs van ƒ6000. Zij moeten reeds te Londen met aanzienlijke winst verkocht zijn. Heden ochtend is aan het centraal-stalion te Amsterdam een rangeer der door eigen schuld tusschen de buffers van twee rijtuigen geraakt en eenige uren later tengevolge der verwonding overleden. Uit de mededeelingen in de memorie van toelichting tot de Indische be- grooling voor 1884 blijkt, dat het nadeelig slot van 1881 bedraagt 12.886.393 dat de ongunstige verwachtingen omtrent den dienst 1882 ten volle worden bevestigd, daar het nadeelig saldo, op/ 9586.928 geraamd, zal bedragen 20660.138, voornamelijk tengevolge van de mindere opbrengst der midde len. De uitkomst der raming voor 1883 schijnt beter aan de verwachting te zullen beantwoorden. Den koffieprijs op 30 cents rekenende per kilo gram, dus 2,13 cent minder dan de opbrengst bij de dusver gehouden koffie veilingen, zal de mindere opbrengst der koffie (1% millioen) worden opge wogen door de meerdere opbrengst der verpachtingen. Voor rente van de gcldleening voor lndië, voor inkoop en verdere kosten van de koffie en tol bestrijding der veepest zal de begrooling met 1.870.000 vermeerderen en het nadeelig saldo van 1883 op 10.331.000 moeten gesteld worden. Wat de begrooting voor 1884 betreft, als integreerend deel worden daar van beschouwd twee afzonderlijke wetsontwerpen: een voor aanleg van een spoorweg ter verbinding van het station Soerabaia met de Oedjong (waar voor 650.000 is uilgetrokken) en een voor het maken van de gebouwen en inrichtingen tot uitrusting van de haven te Tandjong Priok bij Batavia (waarvoor 3.423.000 is uilgetrokken). De afzonderlijke indiening van wets ontwerpen hiervoor, strekt enkel om de eerste kamer gelegenheid te geven daaromtrent afzonderlijke uitspraak te doen. Met inbegrip dezer uitgaven bedraagt de begrooting in uitgaaf: 27.215.162 voor Nederland; 121.640.441 voor lndië, dus totaal 148.855.603. De middelen zijn geraamd op 37.189.713 voor Nederland en 98.139.558 voor lndië, dus totaal 135.329271. Het tekort op de begrooting bedraagt dus 13.526.332 ol 3.200.000 meer dan dat van 1883, tengevolge van de lagere raming der middelen voor 1884. Terwijl voor uitgaven ruim 7 ton minder wordt aangevraagd, zijn de middelen 4 millioen lager dan ten vorige jare geraamd. De te verkoopen Java-koffie is 65000 pikols, de Sumatra-koffie 10000 pikols minder geschat dan in 1883 en de middelprijs geschat op 30 cents per half kilogram voor de te veilen Java-koffie ad 865.000 pikols. Ook de tinprijs is beduidend lager geraamd (er wordt gerekend op verkoop van 76.000 pikols Ëanka-tin ad 55 en 2200 pikols Billiton-tin ad 54). Voor koffie en tin wordt op eene mindere opbrengst van 6 millioen gerekend. De minister acht het zijn plicht geen gunstiger voorstelling te geven der Indische finauciën, dan waartoe de feiten aanleiding geven en zich te ont houden van voorspiegelingen omtrent eene aanstaande 'verbetering van den toestand, welke maar al te vast haar doel gemist en tol nieuwe teleurstel ling aanleiding gegeven hebben. Uit het oogpunt van bezuiniging zal men zich in acht behooren te nemen bij hel besluiten tot den aanleg van nieuwe en veelomvattende werken van openbaar nut. Daarom wordt nu ƒ3 millioen minder voor spoorwegaanleg uitgetrokken toch blijft deze begroolingna aftrek van alle buitengewone uitgaven, een tekort aanwijzen van 4 millioen. De tekorten tot en met 1884 bedroegen ƒ64,400,000 en na aftrek der ƒ45.000,000 van de leening, ƒ19,400.000, wel te onderscheiden van het Indisch kastekort voor 1884, waaromtrent de minister zich voorstelt met zijn ambtgenoot van financiën eene voordracht te zullen aanbieden ter voor ziening. Voor restitutie aan 's rijks schatkist wegens kosten van uitgifte en rente van vlottende schuld is een bedrag van ƒ350,000 op de begrooting uitgetrokken. Onder de nieuwe uitgaven komen voor ƒ800,000 voor twee nieuwe stoom schepen voor de Indische militaire marine en is ƒ25,000 meer geraamd voor aanbouw en uitrusting van schepen. De afdeeiing Oorlog is ruim 4% ton lager geraamd; de voornaamste vermindering betreft den post onvoorziene uitgaven. Voorts zijn aangevraagd o. a. 1 ton voor oprichting van koffiepel- molens in Pasoeroean en 1 ton voor verhooging tengevolge van afschaffing van sommige heerendiensten. 's GRAVENHAGE, 14 September. Door Z. M. is de heer M. Djuvara, laatstelijk eerste secretaris van hel Rumeensch gezantschap bij hel Nederlaudsche hof, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is de leerling-consul A. J. Reekers bevorderd lol vice-consul. Door Z. M. is de heer J. N. Anslijn, agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandriëals zoodanig herbenoemd voor een tijdvak van vier jaren. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris binnen het arrond. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Alkmaar, J. Van Leeuwen Az.thans notaris te Uitgeest; binnen het arrond. Haarlem, ter standplaats de gemeente Wormer- veer, F. Langebaerdcaudidaat-notaris te Zaandam; ter standplaats de ge meente de Beemster, J. Van Beek, candidaal-notaris te Purmerenden binnen het arrond. Heerenveen, ter standplaats Ueerenveen, J.E. Ninaber, candidaat-notaris te Vianen. De benoemde tijdelijke officier van gezondheid 2® kl. bij de zeemacht dr. L. Sleiner, arts, wordt met 16 dezer geplaatst in de rol van Zr. M'. wachtschip te Willemsoordten einde dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. De luit. ter zee le kl. O. C. A. J. Morcau, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In eene heden gehouden vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal is de tegenwoordige vergadering dier stalen door den minis ter van binnenlandsche zaken, daartoe door Z. M. den koning gemachtigd, gesloteu, met het houden der volgende rede: Mijne Heeren Het is mij aangenaam u, namens Z. M. den koning, dank te zeggen voor de zorgen door u aan 's lands belangen ten koste gelegd. Wel werden uwe werkzaamheden in dit jaar een tijdlang afgebroken en kon niet allfes tot stand komen wat in de jongste troonrede was vermeld, maar een terugblik op het afgeloopen zittingjaar doet daarin toch ver scheiden belangrijke zaken aantreffen. Voor het eerst werden de rekeningen van Indische dienstjaren bij de wet afgesloten. De noodige begrootingen zijn vastgesteld en in de behoeften der schat kist is door eene aanzienlijke geldleening voorzien. Tot bevordering van nuttige openbare werken strekten de wet verlegging van den mond der Maas en hel verleende subsidie voor de brug over den IJsel bij Deventer, alsmede verscheidene onteigeningswetten. Eene internationale regeling van de politie der visscherij in de Noordzee heeft uwe goedkeuring verworven. Dok werden gewichtige overeenkomsten met de Amsterdamsche kanaal maatschappij, de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, de Maatschappij »de Schelde" en de Nederlandsche Handelmaatschappij door u bekrachtigd. Een nieuw ministerie is opgetreden, hetwelk zich, bij de behandeling van zaken, die afdoening eischten, in welwillende medewerking der staten- generaal mocht verheugen. In naam des konings sluit ik deze vergadering van de staten-generaal. De verjaardag van 11. K. 11. prinses Hendrik is heden alhier in her innering gebracht door het uitsteken der vlaggen van de rijks, provinciale en stedelijke gebouwen. Ook tal van particuliere woningen waren met de driekleur getooid. De gebruikelijke parade werd in het Malieveld gehouden onder bevel van Jhr. lvlerck, kolonel-kommandant der grenadiers en jagers. De behandeling der zaak van Jantje Struik c. s. in appel door het ge rechtshof te 'sGravenhage, is thans nader bepaald op 23 October a. s. In eene gisteren gehouden vergadering van de 's Gravenhaagsche afdee iing der lloll. Maatschappij van landbouw werd o. a. besloten zich op de aanstaande algemeene vergadering aan te sluiten aan hel voorstel van de afdeeiing Zoeterwoude, Leiderdorp en omstreken, om bij de regeering aan te dringen lot het verkrijgen van restitutie van den accijns van geslacht vee dat wordt uitgevoerd. BELGIË. Een particulier bericht brengt de droevige tijding, dat eene boot der Belgische expeditie op den Congo is omgeslagen, tengevolge waarvan de tweede luitenant Janssens en een burgerlijk beambte der expeditie verdronken zijn. Luitenant Janssens was 24 jaar oud en de zoon van den majoor Janssens tot voor korten tijd provinciaal adjudant te Antwerpen. B» «KI, A NI». De Times meldt uit Philadelphiadat het bericht omtrent Amerika's be middeling in het Fransch-Chineesche geschil tegengesproken moet worden. Woensdag zijn le Long-Island twee treinen tegen elkander geloopen, waarbij drie personen het leven verloren en dertig gekwetst werden. - Uit Cape Coast Castle wordt bericht, dat er 13 Augustus gezanten van den koning van Becquay zijn aangekomen, om Engelands hulp in te roepen. Er bestaat ui. twist tusschen twee partijen, die elk een koning er op ua houden, koning Koflee Kalkali en koning Mensah. De potentaat van Becquay is op het oogenblik onzijdig, doch hij vreest voor een aanval van collega Koflee op de stad Coomassie. Uit Maritzburg verneemt de Daily bews, dat Cetewayo onderhandelin gen aangeknoopt heeft. Een gerucht meldt, dat Boeren het reservegebied binnengedrongen zijn; zij ontstalen den vluchtelingen der Zoeloe's hun koren. De Transvaalsche regeering doet onderzoek. De Khedive is gisterenavond te Cairo aangekomen en aan het station ontvangen door Baring, Malet, de Engelsche officieren en de Egyptische ministers. Een Engelsch regiment vormde eene eerewacht in en een Egyptisch regiment buiten het slation. De straten waren vol toeschouwers. De verjaring van den slag bij Tel-el-Kebir werd niet gevierd. De Daily News meldt uit Cairo, dat de Egyptische expeditie naar Sou dan zonder twijfel zal slagen, daar de iuvloed van den Mahdi verminder! en talrijke deserties onder zijne troepen voorkomen. De correspondent van de Daily News meldde eergisterendat de cho lera uit Alexandrië nog niet geweken is. Integendeel, de sterfte was in deze week hooger dau in de vorige, en verscheidene gevallen liepen zet' snel af. FKASHHM H. De tweede zoon van Naundorff, den zoogenaamdeu Lodewijk XVII. zal een proces voeren tegen de erfgenamen van den graaf van Chatnboii De heer De la Barre, hoofdredacteur van de Léyitimité, heeft dit bekend gemaakt. Volgens opgave in de figaro betreffende hel testament van dei

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2