jVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant j van Maandag 60 September 3883il70. 233. Naar men verneemt, zullen HH. MM. den koning en de koningin op 14 September aanstaande van Oranje-Nassau's-oord naar 's Hage terug- keeren. Dp de prijsvraag, uitgeschreven door de Nederl. Vereeniging tol be scherming van dieren, zijn 23 antwoorden ingekomen. De commissie van beoordeeling. beslaande uit de lieeren mr. Komijn, jhr. M. v. d. Bcrch van Heemstede, Van Heel, Sehadée, V. d. Brandeler en Salomon, heeft met de vervulling van bare taak een aanvang gemaakt. Nadat is bepaald welke antwoorden uit diereubeschermend oogpunt de bekroning waardig worden gekeurd, zal de waarde, die er als leesboek op lagere scholen aan kan worden toegekend, aan het oordeel van deskundigen op dat gebied worden onderworpen. 1111. MM. den koning en de koningin, vergezeld van graaf Dumonceau en baron Taels van Amcrongen van Nalewisch. benevens de holdame jonkvrouwe Van de Poll, hebben gisteren weder de tentoonstelling bezichtigd, voor namelijk de Ncdcrlandsche afdeeling. IIII. MM. werden begeleid door den heer én mevrouw Van Tienboven, alsmede de heer Cordes en de commissaris- generaal Agostini. Aan hel déjeuner van 14 couverts namen, behalve's konings gevolg, ook de prins en prinses van Zweden met gevolg deel, benevens de heer en mevrouw Van Tienhoven en de heer Hordes. Nadat van den kroon prins van Zweden en zijne gemalin afscheid genomen was, vingen de koning en koningin de wandeling weder aan, en brachten daarna nog bezoeken aan de schilderij van Garnier, »Üe slag bij Samalangan" in hel Panorama- Vondelspark en aan het Broekerhuis onder Nieuwer-Amslcl en vertrokken te half zes weder naar Oranje-Nassauoord. Van 20 tot 30 September zal eene groote vruchtententoonstelling plaats hebben in het gebouw voor tuinbouw op het terrein der tentoonstelling te Amsterdam. Opgaven van inzendingen kunnen worden gedaan vóór den 151*'0 September, aan den l'1"1 secret, der tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam. Z. K. 11. de vorst van Waldeck Pyrmonl heeft den burzemecstcr van Amsterdam, den heer Van Tienhoven, bcgiltigd met het commandeurskruis van de Orde van verdienste van Waldeck-Pyrmont. Gisteren werd het internationale congres van geneeskundigen te Amsterdam voortgezet. Nadat in de seclies onderscheidene zaken waren besproken werd in de algemccne vergadering een uitvoerig debat gevoerd «ver de quarantaine, waaruit bleek, dat, hoe groot ook het verschil van zienswijze moge zijn, hierover allen, zonder onderscheid hel eens waren, dat de quarantaine zooals zjj thans wordt toegepast, ondoelmatig en verkeerd is. Ten slotte werd door den voorzitter eene commissie benoemd tot onder zoek van het voorstel van prof. Van der Corput, lot het oprichten van een internationaal verbond ter bestrijding van besmettelijke ziekten. Gisterenmorgen viel een kind van omstreeks 4 jaren uit de derde ver dieping van eene woning in de Planciusstraat te Amsterdam, met het treurig gevolg, dat hel onmiddellijk op de plaats dood bleel. V. M'. gaflelschoener Argus, onder bevel van den luit. t./zee le kl. A. G. Ellis, verliet gisteren ochtend de haven van Nieuwediep tot het doen van een tocht in de Noordzee ter bescherming der zeevisscherij. Te Arnhem sloeg eergisteren een paard op hol, waarop een ruiter zat. wien hel onmogelijk was zijn paard lot slaan te brengen. Midden in de stad gekomen, werd eerst een wagen met kinderen omgeworpen, d.e erge- lukkig afkwamen, doch een eind verder struikelde het beest en kwam terecht op eene 72-jarige dame, die dusdanige wonden bekwam, dat zij eenigeuren later aan de gevolgen overleed. Onder begunstiging van droog weder en een betrokken lucht werd Maandagavond, tusschen 9 en 11 uren. het terrein van liet kamp bij Olde- broek verlicht door het vuren met lichtkogels uit den mortier van 13 cM. hetwelk op de donkere heide een prachtig effect te weeg bracht. Men vuurde op een afstand van pl. m. 400 M.en kon rondom het beschoten terrein zeer goed de werken en de bewegingen van den veronderstelden vijand gadeslaan. Deze lichtkogels dienen om in tijd van oorlog des nachts de werken der belegeraars waar te nemen, om overrompelingen en verras singen te voorkomen (Pr. Zw. Ct.) Wijlen mevrouw Valkis-De Haas, vóór eenigen tijd te Ophemert overleden, heelt hij uiterste wilsbeschikking ƒ5000 gelegateerd aan de Ned. Ilcrv. diaconie en 5000 aan de kerkvoogdij aldaar, beide sommen te plaatsen op het grootboek. De renten dezer laatste som zullen, in over eenstemming met den wil der overledene, dienen ter verhooging van het tracletneul des predikants aldaar, indien deze van orthodoxe of althans be houdende richting is De heer W. Van Zuylen zal met zijn tooneelgezelschap de openings voorstellingen geven in den nieuwen schouwburg te Groningen, die van 8 tot en met 13 October a. s. zullen plaats vinden. Ter terechtzitting van het gerechtshof le 's Hertogenbosch van 6 en 7 dezer werd behandeld de strafzaak tegen Jan Servaas Schrijnetnakers, oud 24 jaren, landbouwer, geboren en wonende te Maastricht, beschuldigd terzake: 1'. dat hij in den avond van 19 April te Maastricht, na vooraf het plan gevormd te hebben om Helena Spits te dooden en haar tot dal doel te heb ben gelokt op een afgezonderd jaagpad langs de Zuid-Willemsvaartter plaatse waar deze begrensd wordt door loodrechte steenen kaden, haar al daar, met het doel om haar van het leven te berooven, moedwillig in dat vaarwater geworpen of gestootcn heeft, tengevolge waarvan zij verdronken is, en 2°. dat hjj in de laatste dagen der maand Maart jl. te Maastricht aan Helena Spits, nadat hij haar een vijffrankstuk had gegeven en terwijl hij een pistool in dreigende houding op haar aanlegde, heelt toegevoegd de woorden »lk schiet je dood, wanneer gij mij niet zweert dat gij mij niet meer zult nawjjzen ol naroepen". In deze zaak werden 31 getuigen gehoord, allen door hel O. M. opgeroepen. Na een uitvoerig requisitoir zette de procureur- generaal de aanklacht uiteen en door de gehoorde getuigverklaringen vol doende bewezen achtte, en veroordeeling requireerde tot 20 jaren tuchthuis straf en eene geldboete van f 50, te vervangen door 7 dagen gevangenisstraf, en in de kosten. Mr. Eugène Van Oppen, advocaat te Maastricht, droeg daarop de verdediging voor, staafde door lal van argumenten zijn sustenu, dat hier in geen geval aan moord, maar hetzij aan een ongeluk, hetzij aan zelfmoord moet gedacht worden, en concludeerde tot vrijspraak wat betreft de beide punten van aanklacht, subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging van het tweede punt van aanklacht. De uitspraak is bepaald, op a. s. Donderdag. Door den heer Vermeulen is eene memorie van antwoord ingezonden ®P z(jn voorstel lot wijziging van de artikelen 56, 61 en 65 der wet op het lager onderwijs. De voorsteller zet uiteen dat, na aanneming van zijn voorstel, alles blijft gelijk het bij de wel van 1878 is geregeld, met slechts twee uitzonderingen: 1°. zal bij het hoofdonderwijzers examen geen wiskunde meer gevorderd worden, maar de bevoegdheid, om dit vak op eene lagere i schooi te onderwijzen, zal, evenals thans voor de talen, bij eene bijzondere akte verleend worden; 2°. wanneer iemand eene akte wil verkrijgen voor het geven van lager schoolonderwijs in deFransche, lloogduitsche of Engel- sche taal, zal hel niet noodig zijn, eerst de hoofdonderwijzersakte te beha len. liet bezit der (hulp-)onderwijzersakle zal voldoende zijn, om tot hel examen in een of meer der genoemde talen te worden toegelaten. De voordeelen van deze wijziging zullen, volgens den voorsteller zijn: ver betering van de resultaten van het hoofdonderwijzers-examen, die thans allerjammerlijkst moeten genoemd worden, behoud van vele jongelieden zoo der aanleg voor wiskunde voor de school als uitstekende hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen; tegemoetkoming aan de financiëele moeilijkheden van vele gemeenten die bij het toenemend gebrek aan onderwijzers, alleen door tegen elkander op te bieden, hare scholen van het vereischte personeel kunnen voorzien; behoud der gelegenheid om op de lagere scholen onder wijs in de moderne talen le genieten, welke gelegenheid bij handhaving der tegenwoordige bepalingen, steeds schaarsclier moet worden, wat vooral ten platten lande smartelijk zal gevoeld worden; invoering wederom van eene klasse van onderwijzers in de wiskunde met speciale akte bij het lager onderwijswelke akte meer en beter dan de tegenwoordige hoofdonderwij zersakte, het bewijs levert van eene ernstige en degelijke studie, aan het examen voorafgegaan; voordeel voor de opleiding der taalonderwijzers, die op jeugdige leeftijd en dus beier en gemakkelijker de vreemde tahguullen kun nen aanleeren en eindelijk zal de staal niet langer de volgorde der studiéu van den onderwijzer binden aan eene dwanghepaling. die vooral ten opzichte van de onderwijzers der bijzondere schoof, onder geen enkel opzicht kan gerechtvaardigd worden. De opportuniteit van het voorstel houdt de heer Vermeulen vol en hij be toogt dal wanneer de wet over enkele jaren, ook wat het vereischte perso neel betreft, volledig moet worden uitgevoerd, geen verbetering, maar wet versiimmering van den bestaanden toestand zal zijn le verwachten, terwijl reeds nu die toestand ongezond en onder vele opzielrrn volstrekt abnormaal moet heeten, wat hij in bijzonderheden uiteenzet. Overigens handhaaft de heer Vermeulen zijn voorstel onveranderd. 's GKAVENllAGE. 8 September. Ingevolge 'skonings bevelen neemt hel hof 8 dagen lichten rouw aan, wegens overlijden van Z. K. H. graaf Van Chambord. Door Z. M. is mr. A. B. 11. Van ltijckevorsel, rechter in de arroudis- sements-rechtbank le Maastrichtbenoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Noordbrabant en Limburg, in plaats van mr. J. II. E. Wjjnans, overleden. De officier van administratie 2« kl. H. J. Verveen, dienende aan boord Zr. M'. wachtschip te Hellevoetsluiswordt met 20 dezerop non-activiteit gesteld. De luit. ter zee le kl. W. E. Hazenberg, behoorende tot de rol Z'. M". opleidingsschip Anna Paulowna en belast met het bevel over Zr. M". instructie-brik Castor, wordt met 18 dezer, op non-activiteit gesteld. Den 10,n September a. s. hoopt de heer li. Enthoven Lz. den dag te herdenken waarop hjj voor 50 jaren optrad in de bekende firma L. J. Ent hoven C°., waarvan hij thans de oudste firmant is. Op jeugdigen leeftjjd mededcelgenoot geworden van deze omvangrijke labriekszaak, wijdde hjj zijne beste krachten aan de uitbreiding dezer plelterij en gieterjj en mocht hjj de voldoening smaken, dat ook door zijne zorgen en inspanning de fabriek niet alleen een der belangrijkste nijverheidsinrichtingen in de resi dentie is geworden, die honderden huisgezinnen brood verschaft, maar tevens eene fabriek, die in het binnenland onder de eersten van dien aard wordt gerangschikt en in het buitenland met eere wordt genoemd. 11 U 1 T EN LAW l)ö C II E 11E li 1 C11T E N. BELGIE Te Brussel heeft zich, onder beschermheerschap van den Nederland- schen gezant baron Gerickc van Herwijnen, eene commissie gevormd tot het ontvangen van giften voor de slachtoffers der ramp op Java en Sumatra. Ook de Nederlandsche consuls le Antwerpen, Gent, Brugge, Luik en üstende hebben zich bereid verklaard giften te ontvangen. E N fi E 5- A 8*. Door tusschenkomst van de Engelsche regceriug schijnen nieuwe onder handelingen lussclien Frankrijk en China te zijn aangevangen, welke een gunstiger loop nemen naar men meent. Men vermoedt, dat Frankrijk be reid zal zijn het jongste vredesverdrag met Anaui eene wijziging te doen ondergaan. Intusscben zendt Frankrijk ook de in Tunis gestationeerde troepen naar Tonkin, zoodat de versterkingen groöter zijn dan officieel zjjn opgegeven. De Standard verneemt uit Congo, dat de Franschen den koning van Loaugo verzochten de Portugeesehe vlag uit te leveren, die hij van een Por'.ugeesch bevelhebber had gekregen. De koning weigerde, waarop de Franschen de stad Loango aanvielen en in brand staken en de troepen des konings op de vlucht joegen. De Duilsch-Oostenrijksche alliantie, zoo wordt uit Berlijn aan the Standard gemeld, is voor eene lange reeks van jaren verzekerd. Tijdens de conferentifin te Salzburg, tusschen Von Bismarck en Kalnocky. moet de stel ling van de beide stalen tegenover Frankrijk en Rusland liet hoofdonder werp van de onderhandelingen hebben uitgemaakt. De walvischvanger lira. die onlangs te St. Johns binnenliep, had 17 maanden aan één stuk in het ijs gezeten. De schipper verklaart, dat het jongstvcrloopcn jaar in de Poolstreken het strengste is geweest binnen menschenheugenis. De uitvoer van struisvederen van de Kaap naar Engeland was verleden jaar 253,000 pond ter waarde van 1,800,000 21.600.000). De invoer van dit artikel is in Engeland gedurende de laatste jaren verzevenvoudigd. In het laatste etmaal lot eergisteren stierven te Alexandrie 9 personen aan cholera. O'Oonovan Rossa sprak Dinsdag te New-York in eene meeting van dynamietmannen. Hij vertelde o. a.dal hij niet geloofde, dal de Ameri- kaansche Ieren een traan zouden vergieten, als de geheele Engelsche natie in de zee geworpen werd. Het dynamiet moet de overwinning behalen. De Engelsclien zullen het vinden, waar zij hel in 't geheel niet vermoeden. Deze en andere speeches werden met daverend applaus begroet. F R A A IA It IJ It. De Temps meldt, dat de president der republiek alle besluiten van

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5