s p a ar j e. PER TELEGRAAF. I De Khedive van Egypte heeft eene deputatie van Europeanen ontvan gen, welke hem in een adres gelukwenschle met zijn gedrag tijdens de cholera. De Egyptian Gazette zegt, dat men in sommige kringen van inboor lingen verzekert, dat sir E. Malet, overeenkomstig zijne inslrucliën, bij den Khedive er op heeft aangedrongen het decreet, betredende de vorming van een raad van state, uit te stellen totdat het communique van lord Gran ville zal zijn ontvangen. Tot gisterenmorgen te 8 uur bedroeg het aantal cholera-sterlgevallen in Opper-Egypte 54. FRISkKIJK, De Télégraphe hoopt vurig, dat de Tongkin-quaestie zal worden geschikt zonder een conflict met China. Zij betreurt het, dat de tegenwoordige minis ter van buitenlandsche zaken den heer Bourrée, een diplomaat van onder vinding, die een zeer aannemelijk tractaat had gesloten, heelt teruggeroepen en hem heeft vervangen door den heer Tricou, die volstrekt geen succes heeft gehad. Het blad merkt op, dat de expeditie naar Tongkin reeds 30—35 millioen frcs heeft gekost. In de meeste kerken van Frankrijk zijn zielmissen gelezen voör den graaf van Chambord. Te Parijs werd in de kerk Saint Germain I'Auxerrois een plechtige dienst gehouden die door 6 a 8000 menschen werd bijgewoond. Het meerendeel waren nieuwsgierigen, daar de markies Dreuz-Brézé niet minder dan 30,000 fr. voor den dienst had gegeven. De kerk was prachtig versierd en het zangkoor indrukwekkend. De plechtigheid begon te 10 en eindigde te 11 uur. Geen enkele manifestatie had plaats. De Union maakt eene nota openbaar, waarin de graaf van Parijs wordt erkend als wettige erfgenaam der kroon, die volgens het recht der legitimiteit behoort aan den chef van hel Fransche koningshuis. Volgens een bericht in Figaro heeft de graaf van Chambord 500,000 fr. vermaakt voor "l'Oeuvre de la propagation de la foi" en 400,000 fr. voor den St. Pieterspenning; dit laatste is het kapitaal van de som die hij jaar lijks den Paus ten geschenke gaf. De graaf van Chambord heeft een vermogen van 60 millioen nagela ten, dat tusschen den hertog van Parata en den graaf De Bardi verdeeld wordt. De gravin van Chambord heeft verklaard, zich tevreden te stellen met een gering gedeelte der inkomsten. Dezer dagen is te Zeil, kanton Ziirich, eene ijzeren brug over de Joes ingestort, toen men, om haar te beproeven, drie zwaar beladen wagens met katoen er over liet rijden. Zij hadden nauwelijks het midden bereikt, toen de brug, die reeds terstond onder hun gewicht gebogen was, inzakte, en wagens, paarden en toeschouwers te water geraakten. Kolonel Vega, die de aanvoerder was van het oproer te Badajoz, heeft verklaard, dat hij zich geheel verantwoordelijk stelt voor het gebeurde. Hij heeft qaitantie afgegeven voor al het geld, dat hij meenam en kan bewij zen, waarvoor het is gebruikt. Zijn doel was alleen, de republiek uit te roepen, en geenszins, om een tekort in de regimentskas te dekkeu, gelijk beweerd werd. U k: 1 T H JL A 1». Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat er in de zaak van het spoorweg ongeluk te Steglitz geen gerechtelijke vervolging zal plaats hebbendaar bij onderzoek gebleken is, dat aan niemand van het personeel iels kan worden ten laste gelegd. De beide onderofficieren die hel hek geopend en daardoor het ongeluk teweeggebracht hebben," zijn beiden bij de ramp om gekomen. Te Hamburg zijn dezer dagen bij hel opruimen van een bouwterreiu diep in den grond vier kolossale looierskuipen gevonden met een menigte goed bewaarde huiden400 jaren geleden bevond zich daar ter plaatse de stedelijke looierij. Een Duitsch natuurkundige, Budolph Falp, heeft in eene redevoering te Teplitz de sombere voorspelling gedaandat Ischia op 15 October door eene tweede aardbeving zal worden getroflen. Hij leidt dit af uit den invloed van zon en maan op de aarde, Uit lleerdt, Dusseldorf en Walderheim wordt aan de Köln. Zeitung gemeld, dat in die plaatsen, eergisteren in den voornacht, schokken van aardbeving werden gevoeld, die drie seconden duurden. Te Heerdt en Walderheim herhaalden zich de schokken een uur later. Te Elberfeld heeft de bezoeker van eene restauratie een aangestoken dynamietpatroon onder zijn tafeltje gelegd en zich daarop ijlings verwijderd. Het vertrek, waarin hij zich bevond, was ledig en de gasten in de aan grenzende vertrekken zoowel als de bewoners van het buis zijn gelukkig vrij gekomen met den schrik. De kamer echter waar de ontploffing plaats vond, is geheel jvernield, zoodal de eigenaar ook nog belangrijke schade te dragen heeft. Wat den dader, die nog onbekend is, gedreven heeft, valt niet met zekerheid te zeggen. OOITEKBIJK. Te Weenen en te Pcsth is in de officiëele bladen een keizerlijk kabinet schrijven openbaar gemaakt, waarbij generaal Ramberg benoemd wordt tot commissaris-generaal van Croatie, ter vervanging van Pejacsevic, die van zijne functiën als Banus ontheven is. Uit Croatië meldt men dat er een buitengewoon bloedig gevecht heelt plaats gehad in Krapina tusschen een 400-tal plattelandsbewoners en mili tairen. De oproerige bewegingen nemen toe. De procureur-generaal te Peslh, de heer von Kozma, chef van het openbaar ministerie in geheel Hongarije, heeft eene vervolging wegens laster ingesteld tegen het blad Függetlensegomdat het beweerd, dat hij zich door de joden heeft laten omkoopen. Er zijn nog andere bladen, diedeanti- semietische beweging in Hongarije trachten aan te wakkeren, en het zijn leden van den hongaarschen rijksdag, geestverwanten en vrienden van de afgevaardigden Verhovay en Istoczy, die de artikelen van die bladen schrij ven of goedkeuren. Kenschetsend voor den toestand is ook het feit, dat een feest, dezer dagen gegeven ten voordeele van de moeder van Esther Solymosi, plaats vond onder patronaat van de cehtgenooie en de dochter des ministers van justitie, hoewel dat feest kennelijk niets anders dan eene anti-semietische demonstralie was en samenviel met de ernstige en ergerlijke looneelen in de provinciën. Niet minder merkwaardig is eene circulaire, die de procureur-generaal von Kozma noodig vond verleden week aan de ambtenaren van het O. M. te verzenden om hem aan te sporenbij het vervolgen der schuldigen aan het moorden plunderen en brandstichten in de woningen der Joden, zonder eenig aanzien des persoons te werk te gaan en zoowel hooger als lager geplaatste personen in hechtenis te doen nemen. Volgens eene mededeeling in het dagblad l\emzêt te Pesth heeft Rus land den Sultan diets gemaakt, dat Oostenrijk het voornemen had opgevat om Salaniki te bezetten. De Turksche regeering heeft hierop twee jegens Oostenrijk zeer vijandig gezinde pacha's derwaarts gezonden. Een aantal Fransche legitimisten hadden het plan beraamd in het hotel de la Poste te Goritz eene bijeenkomst te houden. De politie, hiervan onderricht heeft dit verboden. Daarentegen heeft er eene meeting plaats gehad van 143 voormalige Pauselijke zouaven. De generaal Churrette, die het voorzitterschap bekleeddeheeft bij die gelegenheid den graal van Parijs geproclameerd als koning van Frankrijk. Don Carlos, die zich Ie Venetie bevindt, heelt tot den heer Nocedal een schrijven gericht, waarin hij verklaard er nooit aan gedacht te hebben, om zijne rechten op de Spaansche kroon op te geven, ter wille van eventueele rechten op de kroon van Frankrijk. LONDEN, 7 Sept. De Standard meldt uit Hongkong van gisteren: "De Franschen hebben, naar men zegt, eene nieuwe nederlaag geleden voor Hanoi. Eenige kanonneerbooten, die de rivier waren opgevaren in de rich ting naar Sontay, hebben de vestingwerken gebombardeerd. De //zwarte vlaggen" waren, na een kanonvuur, dat eenige uren aanhield, tot den af tocht genoodzaakt. Zij lieten twaalf dooden achter. PARIJS, 7 September. Bij het feestmaal, gisteren te Le Puy gegeven ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Lafayette, heeft de heer Waldeck-Rousseauminister van binnenlandsche zaken, eene toespraak gehouden. Hij constateerde: dat het republiekeinsche regeerstelsel bij voort during en onbepaald zich ontwikkelt; dat het land, zeker van zich zelf, kalm, bijna onverschillig blijft bij de jongste gebeurtenissen; dat overigens de thans opengevallen nalatenschap niet vrij van gevaar is en niet aanvaard zou kunnen worden zonder eene verwijdering van de Fransche grenzen ten gevolge te hebben. T!e minister eindigde met een heildronk op de pers, welke begrijpt dat hare vrijheid beperkt is door den eerbied voor zichzelve en voor andereu. RECLAMES. Zoo een ieder vrijelijk Hop-Bitter gebruikte, zou er veel minder ziekte en ellende in de wereld zijn en men begint dit te begrijpen. Geheele families behouden er, met weinig kosten, hunne gezondheid door. Wij raden elkeen aan dit uitstekend middel te gebruiken. U. A. Roches ter (Nieuw-York). i'KOGitAMMA VAA MI'ÏSEHEBTVOKKt KGEN. Musis Sacrum. Zondag 9 September, te twee uren, door de Slaf- mnziek van het 4e reg. inf., Kapelmeester II. A. Giientzius. 1< Afd.: Na. 1. Marsch, Grentzius; 2. Ouverture //Lebenstraum", Van Praag; 3. //Neuigkciten aus Wien", Walzer, Sahan; 4. Potpourri de 1 Opéra «Rigoletto", Verdi. 2" afd.: N». 5. //Nibelangen", Marsch, R. Wagner; 6. Fanlaise sur ia »Cop- pelia", Delibes; 7. Adagio et Variations pour Piston, Bender; 8. //l.a Benedic tion des Poignards", Meyerbeer. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 7 September. VERKOCHTE HOEVEELHEID. l'RIJZEN. Laagste j Hoogste 17 stuks. Paarden Veulens Ossen Stiereni 64 Melkkoeien125 Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) j (biggen)j Ter markt aangebracht 525 runderen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 49 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag zijn gewogen 40partijente zamen 1698 stuks, wegende 9274 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 24 lot 36.—. Derby 28 30.—. Leidsche de 150 KG. 57 65. Edammer 32 32 90 128 37 7 86 484 720 54 326 44 80.- 52. 152. 170. 150. //175. 35. 9.50 23.- 13.— 22.- jr 14.- 5. f «120.— V «260. //262. - /'276._ "255.— "330.— 85.— 21.— 59.— 24.— 43.— I 32.- 14.— kalveren, 1204 schapen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3