BUITEN LAN DSCliE BERICHTEN. over koloniale geneeskunde, maar een Nederlander, Carolus Clunius, ver taalde dit in het Latijn. In de eeuw echter, die Swammerdam, Uuygens, Leeuwenhoek en Boerhave bloeien zag, legde Johannes Boutzius den grond dezer wetenschap. Zoon en broeder van Leidsche hooglecraren, was hij eerst als geneeskundige te Rotterdam gevestigd. In 1627 vertrok hij met j Jan Pietersz Koen als opperste geneesheer naar Batavia, en hier oefende hij vier jaren de praktijk uit, verzamelde er natuurhistorische collectiën en deed wetenschappelijke waarnemingen en reizen. De vruchten van zijn arbeid zijn verzameld in een na zijn dood in het Latijn verschenen en sedert in alle talen overgezet werk. Men vindt daarin over de tropische Fauna en Flora, de Indische ziekten en hare geneeswijze, beschrijvingen en be schouwingen, welke, vooral bij den toenmalingen staat der geneeskunde, thans nog onze verbazing en bewondering wekken. Een tijdgenoot van Boutzius was Piso, van builenlandsche afstamming, doch zelf Nederlander, die in 1634 Joan Maurits van Nassau naar Brazilië vergezelde als eerste geneesheer en als lid eener wetenschappelijke commissie, waarvan G. Markgraf het tweede lid was. Gelukkiger dan Bactrius, keerde Piso eenige jaren later naar Nederland terug, en vestigde zich als geneeskundige te Amster dam, waar hij na vele jaren vermogend en geacht overleed. Zijne waar nemingen en beschrijvingen geven hemondanks eenige gebrekenaan zjjn tijd eigen, recht op eene eereplaats onder de grondleggers zijner wetenschap. Door den arbeid van vele groote mannen is die wetenschap tot eene buiten gewone hoogte gebracht. Darwin heeft door zijne reizen den grond gelegd voor zijn stelsel, dat den blijvenden roem der wetenschap van onzen tijd helpt vormen. Onder de koloniale geneeskundigen van deze eeuw mag Ned. Oost-Indië met trots op dr. Maier wijzen. Met zulk een verleden mag men vertrouwen stellen in de toekomst, waartoe dit congres ongetwijfeld trachten zal by te dragen. Vervolgens had een uitvoerig debat plaats over: »de ge zondheidsleer ten aanzien van de ongezonde beroepen, landbouwonderne mingen en handwerken in de koloniën"en wordt ten slotte door prof. Van den Corput, van Brussel, de aandacht van het congres gevestigd op de wenschelijkheid van het doen van internationale waarnemingen betreffende besmettelijke ziekten en bet oprichten van een internationaal geneeskundig verbond, tot het beramen van maatregelen en het gemeenschappelijk han delen bij de bestrijding dier ziekten. Hierdoor zal, meent spreker, meer dan door het verouderde quarantaine-stelsel, de verspreiding van epidemieën voorkomen worden. Wordt besloten de bespreking hierover aan te houden tot heden. De leden van hel congres waren gisterenavond de gasten van den Am- sterdamschen gemeenteraad, die hen in de raadzaal van het stadhuis ontving. De leden van het Medisch congres zullen Zondag een bezoek brengen aan Den Haag en Scheveningen en des middags op het badhuis dineren. Het comité der internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstel ling te, Amsterdam heeft, door het verleenen van eene reductie van 50 pCt. op den toegangsprijs, den werkman de gelegenheid geopend de tentoonstel ling te bezichtigen. Daar tot dusverre alleen fabrieken en werkplaatsen met een minimum van 50 werklieden van bovengemelde reductie konden gebruik makenzoo heelt de commissie beslotenten einde de deelneming zoo alge meen mogelijk te doen zijn, deze gunstige bepaling ook op die inrichtingen toe te passen, wier getal werklieden minder dan 50 bedraagt. Bij de gisteren te Amsterdam plaats gehad hebbende groote interna tionale harddraverij werd de prijs, beslaande uit 600, behaald door het paard Tabor II, eigenaar de heer B. L. Loman uit Russum, rijder A. De Graaf; de eerste premie, ten bedrage van 300, werd toegekend aan de IVillem 111eigenaar de heer P. Brommer te Zijpe, rijder J. Koster; de tweede premie, bestaande uit 100, werd behaald door de merrie Minema, eigenaar de heer J. Koster van Deemster, rijder J. Koster. De builenland sche paarden werden echter al spoedig afgereden, zoodat de Hollandsche paarden en rijders met eer hun naam hebben opgehouden. De beroemde schilderij van Munkacsy, welke sinds een paar maanden in Arli et Amicitiae te Amsterdam in steeds verhoogde mate de aandacht van ons kunstlievend publiek tot zich trok, zal over eenige dagen naar Schotland worden opgezonden. Zondag zal zij voor het laatst in ons land te zien wezen, en wel tot halven toegangsprijs. Een schipper, met zijn vaartuig aan den steenoven nabij het Engelsche werk aan hel lvaterveer te Zwolle liggende, had eergisteren te veel sterken drank gebruikt. Aan boord gekomen, in opgewonden toestand maakte zijne vrouw daarover aanmerkingen, tengevolge waarvan hij, ofschoon reeds ontkleed, in drift van boord ging en niet terugkeerde. Gisteren werd zijn lijk in een vijver gevonden. Uit Itteren schrijft men aan De Tijd: Onze gemeente schijnt wel een klein Californië te wezen, want door het vinden van de oude munt verleden Maandag, is men overal bezig met zoeken en werkelijk met goed gevolg, voornamelijk daar waar vroeger huizen gestaan hebben. Ook heeft men eene massa koperen munten gevonden en een stuk gouddoch dit laatste was zoodanig afgesleten, dal men enkel kan constateerendat het munt geweest is. Men gaat nog immer voort met zoeken. Verschillende verzamelaars van oude munt zijn hier geweest, ten einde de gevonden munten op te koopen. '8 GRAVENHAGE, 7 September. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot hel aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: dr. J. A. YVijnne, te Utrecht, ridder 3' klasse der Danebrog-orde van Denemarken; S. Kool, te Amsterdam, officier der orde van den Nichan lflikhar vdn Tunis. - Door Z. M. is 'skonings ordonnance-officicr, den T» luit. S. M. S. De Rauilz, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken, en van het Kruis voor Militaire Ver diensten II' klassehem door Z. D. II. den vorst van Waldeck en Pyrmont toegekend. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrond. 's Herlogenbosch, ter standplaats de gemeente Eindhoven, jhr. E. J. C. M. De Kuyper, candi- daat-notaris aldaar. Door Z. M. is aan G. J. Van Eyken, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Hilversum. Bij beschikking van den minister van marine is de militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht L. A. F. Schakers alsnog met 31 Augustus jl.op zijn verzoekeervol uit die betrekking ontslagen. De bij het Nederlandsche hof benoemde buitengewone gezant en ge volmachtigde minister van Portugal kwam heden hier ter stede aan en heeft zijn verblijf genomen in het Hotel den Ouden Doelen. H. K. H. prinses Hendrik, die sedert eenigen tijd te Brechtesgaden ver toefde, is vandaar naar het jachtslot Glianicke, bij Potsdam, vertrokken. In het begin der volgende maand zal de prinses hier ter slede terugkeeren. Blijkens hier ter stede ontvangen berichten was de toestand van den oud-minister Modderman sedert de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. BELGIË De commissie voor het weldadigheidsfeesthetwelk Zondag a. s. in het Park te Brussel gegeven zal worden door de Vereenigiug voor huiszittende armen, heeft besloten, dat, met het oog op de vreeselijke ramp waardoor Nederl.-Indië is geteisterd, de voor dit feest verkregen inschrijvingen en ontvangsten gelijkelijk verdeeld zullen worden tusschen de slachtoflers van Ischia en van Java en Sumatra. EKGELAKK. Een groote juweelen-diefstal is dezer dagen gepleegd ten nadeele van een Londensch juwelier. Hij logeerde in het «Fleece-hotel" te Cheltenham en had een valies, dat voor eene waarde van ongeveer 10000£ aan juweelen bevatte, on derzijn bed geplaatst. Toen hij, na ontbeten te hebben, in zijn kamer terug kwam, was het valies verdwenen. De politie werd onmiddellijk van bet ge beurde verwittigd, maar tot dusver is de dief nog niet ondekt. Het valies vond men ledig onder een bank terug. De nieuwe Engelsche gezant in China, sir Harry Parker, is te Shanghae aangekomen en vriendschappelijk ontvangen. De correspondent van de Standard te Hongkong meldt, dat hij een onderhoud heeft gehad met Changshusing, den nieuwen onderkoning van Zuid-China. Deze gaf toe, dat een groot aantal Chineezen de grenzen bij Tongking zijn overgegaan, maar hij verklaarde, dat dit niet was geschied op bevel van het gouvernement. Het zijn voornamelijk deserteurs, die, ten gevolge van de nederlagen der Franschen, zich aansluiten bij deAnnamieten. De onderkoning verklaarde in warme bewoordingen, dat China het tractaat tusschen Frankrijk en Anam niet zou bekrachtigen. De Fransche regeering moet met den Chineeschen gezant te Parijs ondcrbandelen. Wil zij dit niet, dan is de oorlog onvermijdelijk. Uit het Noorden komen er voortdurend troepen, gewapend met achterladers, terwijl er tevens groote geldsommen, naar men veronderstelt voor militaire uitgavente Kanton worden ontvangen. Uit Durban wordt aan de Standard bericht,, dat Cetawayo voortgaat met het bijeenbrengen van strijdkrachten, onder voorwendsel, dat de koningin bevel heeft gegeven om hem blanke troepen te hulp te zenden en het kommando over zijne krijgslieden op te dragen aan twee Europeanen. Onderwijl zijn Usibepu, Dunn en andere hooiden ijverig bezig met het zamenbrengen van manschappen ter bestrijding van Cetawayo. Over het algemeen ziet men ieder oogenblik in Zulu-land hevige gevechten tegemoet. Er zijn Engelsche troepen naar de grenzen opgerukt. De Daily News bevat nog eene uitvoerige opsomming der grieven van den heer Shaw, die door admiraal Pierre zeer onvriendelijk behandeld is. Eerst werd hjj door de Franschen beschuldigd van spioneeren en aan land gevangen gezel. Later bracht men hem aan boord van het Fransche schip la Nièvre, waar hij beschuldigd werd, pogingen te hebben gedaan, om de Fransche soldaten te vergiftigen. Zoo min voor het een als het ander werden voldoende bewijzen aangevoerd. Men bracht Shaw niet voor een krijgsraad; wel werd hij herhaaldelijk verhoord over telkens nieuwe beschul digingen. Van de Ni'evre werd hij gebracht aan boord van het admiraal schip Fellonaen 22 dagen na de eerste beschuldiging bracht men legen hem in, dat hij de Franschen niet had gewaarschuwd voor de pogingen der inlanders, om hen te vergiftigen. Hij beweert, dat men hem gedu rende de twee maanden zijner gevangenschap, gebrek aan voedsel liet lijden. Volgens een bericht uit San Francisco, zijn aldaar omstreeks 1 uur des namiddags van Maandag 27 jl. verbazend hooge golven" uit den Oceaan opgestegen. Dergelijk verschijnsel werd ook den volgenden dag waargenomen. Men voegt hieraan de volgende mededeeling toe. Van algemeene bekendheid is het onder de bevolking van genoemde stad dat dergelijke verschijnselen zijn waargenomen ten jare 1854 bij gelegenheid van de geduchte aardbe vingen die Japan destijds hebben gelijsterd. Tijdens Peru, ten jare 1868, door eene vreeselijke aardbeving werd bezocht, werd een dergelijk verschijn sel, het oprijzen van verbazend hooge baren uit den Oceaan, waargenomen. De zeebeving hel opstijgen eener geduchte baar aan de kust van San Fran cisco, wordt aldaar in verband gebracht met de aardbeving welke Java en Sumatra heelt geteistert. Te Duzedin, Nieuw-Zeeland, ontmoette zekere Stephemson, vroeger klerk van de bank van Nieuw-Zuid-Wallis te Cromwell, op straat zijne vrouw, van wie hij wegens dronkenschap eenigen tijd gescheiden leefde, lljj pakte haar beet en hield eene lading dynamiet tegen haar hoofd, die hij aanstak. Van man en vrouw werden de hoofden verbrijzeld en de beide lijken vielen op den grond.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2