LEIDSCIfiE COURANT. 1883. ZATERDAG 8 SEPTEMBER. M°. 313. STADS-BERICHTEN PATENTB1ADEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken V en VI, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel Donderdag 6, Vrijdag 7, Zaterdag 8 en Maan dag 10 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mo gen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 September 1883. DE KANTER. LEIDEN, 7 September. Wij vernemen dat vele ingezetenen van plan zijn, Zaterdag en volgende dagen bij gelegenheid van het Orientalistencongres de vlaggen uit te steken. Het is te hopen dat dit algemeen geschiede. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van verschillende benoodigdheden ten behoeve van het Invalidenhuis alhier: waren laagste inschrijvers: rundvleesch en vet. A. Ruigrok 0.59 per kil.; spek, worst en reuzel, spek, P. Vreem /0.80, reuzel 0.85 per kil., massa. M. F. Taverne ƒ0.85 per kil.; kruideniers- en grutterswaren: J. W. Boekwijt, zout 0.14. stroop ƒ0.13, peper /0.60, groene zeep ƒ0 31, soda ƒ0.06 mosterd ƒ0.30, tarwebloem ƒ0.24, suiker ƒ0.32, boekweilmeel ƒ0.11, alles per kil. pee koffie ƒ0.035, aardappelmeel ƒ0.06, per pakje; eieren ƒ0.045 per stuk, grau we erwten ƒ013, raapolie ƒ0,36, slaolie /0.70, wijnazijn ƒ0.08, Gebrs. den liouter gort ƒ0.1240 per kil., aardappelmeel ƒ0.05 cichorei ƒ0.025 per pakje, T. J. Bots: rijst ƒ0.13, boekweitmeel ƒ0.11, groene erwten ƒ0.12, H. van Hensbergen: ongebr. koffie ƒ0.69, thee ƒ1.60, zout ƒ0.14, mosterd ƒ0.30 alles p. kil., gr. erwten ƒ0.12, br. boonen ƒ0.12, wijnazijn 0.08alles p. lit.; boter, J. W. Boekwijt ƒ1.375 per kil.; bier, Japikse en Schahvijk en J. A. Sauter, ieder voor 0.07 per liter; groenten, J. Springer, de ruwe groenten ƒ0.0448 en de ingelegde groenten ƒ0.135 (zuurkool 8 ets.) per kil.aard appelen, M. Van der Bent ƒ3.35 per heet.; steenkolen, P. 11. Hoos en Zoon en H. J. Blommestein, ieder ƒ0.55 per heet.; zoutevisch, J. Montagne en F, J. De Jong, beide /0.40 per kil., en stokvisch, dezelfden ƒ0.65 per kil.; zoetemelk, de Leidsche Melkinrichtingƒ0.0775 per liter; karnemelk, P. H. Swinkels, A. Van der Poel en A. P. Van Iterson, ieder ƒ0.02 per liter; brood, N. Brummelkamp, wittebrood ƒ0.16, Oudshoorn C°.kropbrood ƒ0.13 per kil.; wijn, J. A. G. Proot ƒ24.995 per anker. Voor het weg halen van den afval der menage, was hoogste inschrijver: C. Paardekooper, ad ƒ8.03 per maand. De regeering heeft de aanhangige militie- en schutlerijwetten inge trokken. Het bijvoegsel der Staatscourant van heden houdt de staten in betref- lende: I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand April en de eerste vier maanden van 1883, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, gedurende de maand April 1883. Bljjkens eene nadere in de Staats-Courant verschenen opgave der zamen- stelling van de commissie voor de ramp in Nederlandsch-Indië, is daaraan nog als lid toegevoegd mr. J. W. Van Lansberge, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, te Brummen. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië is door hem van de Indische regeering het tele- grapisch bericht ontvangen dat de cholera-epidemie te Salamangan (Atjeh) een einde heeft genomen. De heer A. E. L. W. Römer is door het prov. kerkbestuur van Utrecht, Jen 4 dezer, na afgelegd examen, toegelaten tol de Evangeliebediening in tie Ned. Herv. kerk. Door de Belgische justitie is aan de Nederlandsche kennis gegeven van een diefstal van 25,000 frank, ten nadeele van den wisselagent Eug. Fischlin te Brussel, met verzoek tot opsporing der daders. Volgens verklaring van den heer Fischlin, kwamen den 30 Aug., 's morgens tegen 8 uur, twee Engelschen te zijnen kantore en verzochten hem om 2 te wisselen. Hier mede bezig zijnde, kwam een derde persoon en verzocht eene actie te koopen. Nadat deze drie personen het kantoor hadden verlaten, vond men in stede van eene portefeuille, die daar gelegen had met 25,000 fr.eene andere met een paar couranten gevuld. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Bataviavertrok 6 dezer van Marseille. De Noord-Brabantvan Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. De Zuid-holland, van Rotterdam naar Java, arriveerde heden te Port-Said. Het stoomschip Gouverneur Generaal van Lansberge wordt te Soe rabaia gerepareerd, hebbende zoo veel aan schip als machine schade geleden door de onderzeesche aardbeving op de reis van Macasser naar Soerabaia. Dit bewijst dat minstens tien dagen voor de groote uitbarsting in Straat Sunda er op belangrijken afstand Oostwaarts groote vulcanische beroeringen plaats hebben gehad. Sedert 1 Januari tot uit. Augustus II. is het aantal vervoerde reizigers hij de IIoll. IJzeren spoorweg-maatschappij 2,672,812 en het bedrag der ont vangsten ƒ3,716,040.91. Het Museum Boymans te Rotterdam is dezer dagen twee belangrijke schilderijen rijker geworden, ééne van Willem Claesz. Heda en ééne van Pieler Claesz., beiden uit Haarlem uit de school van Frans Hals; beiden stillevensschilders uit de zeventiende eeuw. Naar aanleiding van het besluit der staten van Zuid-Holland om, indien het rijk een derde der kosten draagt, eene brug te bouwen over de oude Maas, ter verbinding van den Iloekschen Waard met het spoorwegnet, is er concessie gevraagd tot aanleg van een stoomtram tusschen de voornaamste dorpen van den Iloekschen Waard en het station Barendrecht. Een landbouwer te Noordeloos is gisterenochtend gevankelijk naar de gevangenis te Dordrecht getransporteerd, beschuldigd van in den nacht van Zondag op Maandag II. zijnen oom, een bejaard en ziekelijk man, dien hij door het geroep van moord uit zijn ziekbed lokte, zware verwondingen te hebben toegebracht. Van den landbouwer M. Koster, te IJselmonde, zijn uit de weide ge raakt 3 kalveren, waarvan er 2 op de spoorbaan door een voorbijsnellenden trein vermorzeld werden. Door bemiddeling der Nederlandsche handelmaatschappij is gisteren weder ƒ13000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java; in het geheel derhalve 45000. Te Amsterdam werd gisteren de derde algemeene vergadering der Ne derlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren gehouden. De vergadering werd door den voorzitter, de heer W, J. v. W. Rengers, burgemeester van Leeuwarden, geopend, met een overzicht van wat de vereeniging in het af- geloopen jaar gedaan had. Tol lid van hel bestuur werd gekozen mr. L. W. Ebbinge, burgemeester van Hoogeveenen de beer J. Bosch Bruist, burge meester van Nieuw-Leuzen, herkozen. Het hoofdpunt der agenda: der wen- schelijkhcid van een examen voor gemeente-secretaris en ambtenaren ter secretarie, lokte eene langdurige beraadslaging uit, en werden achtereenvol gens deze punten aangenomen1°. Het is wenschelijk dat een examen wordt ingesteld. 2°. In afwachting van wat de hooge regcering zal doen, is het wenschelijk dadelijk eene commissie in hel leven te roepen om de zaak te regelen. 30, Hel bestuur wordt gemachtigd, om in overleg met de prov. en locale vereenigingen het noodige te doen om uitvoering aan dit besluit te geven. Gisteren werd te Amsterdam het Internationaal geneeskundig koloniaal congres in de zaal van Felix Meritis geopend. Behalve door een aantal Nederlandsche geneeskundigen werd deze bijeenkomst ook door vele medici uit den vreemde bijgewoond. De hoogleeraar B. J. Stokvis opende, als voorzitter van hel comité, het congres met eene rede, waarin hij de nuttig heid eener bijeenkomst van geneeskundigen, speciaal aan koloniale belangen gewijd, schetste; maar tevens de moeielijkheden, aan de uitvoering van dit geheel nieuwe programma verbonden. Na een hartelijk welkom door den burgemeester namens het gemeentebestuur en zamenstelling van het bureau van het congres, nam prof. Stokvis andermaal het woord en schetste hij als een gunstig voorteeken der werkzaamheden van het congres Nederland in de 17e eeuw als de wieg en bakermat der koloniale geneeskundige wetenschap. Wel schreef een Portugees in de vorige eeuw het eerste werk

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1