personen van andere plaatsen worden uitgenoodigd, opdat de zaak zooveel j mogelijk eene algemeen Nederlandsche worde. Ook van buitenlandsche com- raissarissen en voorname tentoonstellers is reeds krachtige medewerking toegezegd. Maar de geheele zaak kan slechts tot stand komen, wanneer de voorloopige commissie nadere gegevens heeft, die recht geven om met zeker- heid op een goeden uitslag te rekenen. De directie van de tentoonstellings- vereeniging heeft reeds te kennen gegeven, dat zij volkomen bereid is, behoudens nadere goedkeuring der leden, de helft of meer van deentréesop jj dien dag af te staan. Het plaatselijk comité te Amsterdam voor de inzameling van giften voor de slachtoffers der ramp in Ned.-Indië, heeft, door bemiddeling der l Nederl. Handelmaatschappijreeds 19000 per telegraaf overgemaakt aan de j plaatselijke commissie te Batavia. Voor de correctioneele kamer van de arrond.-rechtbank te Amsterdam stonden gisteren terecht: A. C. De Lange Wendels en J. A. Snijders, geëtn- pioyeerden bij de tentoonstelling aldaar, onder verdenking van uitgifte van j valsche zoogenaamde inzenders-kaarten. 14 getuigen werden gehoord. Bij dit verhoor bleek o. a., dat hun strookjes papier, voorzien van een bepaalden inhoud, waren verstrekt om die te plakken op daarvoor bestemde photogra- fische portrettendie vervolgens gestempeld moesten worden. Vermits er door gaans eenige strookjes te veel werden gegeven en het stempel voor ieder van het dienstpersoneel toegankelijk was, waren zij in de mogelijkheid daarmede portretten te beplakken, waarvoor deze niet bestemd waren. Zoo verkregen een aantal personen, bijvoorbeeld tegen betaling van 10kaarten bestemd voor gemachtigden van inzendersterwjjl voor abonnementskaarten een prijs van 30 behoorde te worden betaald. Er werd zelfs door tusschenpersonen, waaronder een koffiehuishouder, handel in dergelijke kaarten gedreven. Som mige tusschenpersonen genoten eene provisie voor hunne moeite. De heer Martin Wolff, die tegen eene commissie van twee pCt. het recht had gepacht, om abonnementskaarten te verkoopenkon door die handelingen evenzeer nadeel lijden als de naamlooze vennootschap tot exploitatie der tentoonstel ling. De strookjes werden haar geleverd tegen 3 a 4 per duizend. De substituut-officier van justitie mr. H. F. baron De Koek oordeelde de feiten bewezen, die trouwens in het algemeen door de beklaagden niet wer den ontkend. De eisch luidde tegen beiden: veroordeeling tot eene celstraf van een jaar en betaling van eenige geldboeten. De tweede beklaagde verdedigde zichzelf in eene vrij uitvoerige rede; wees op het exorbitante der geëischte straf en voerde een aantal verzachtende omstandigheden aan, zooals gunstige antecedenten, familie-omstandigheden, verleiding, enz. Uitspraak Woensdag 12 September, e.k. Het plan bestaat om binnen korten tijd te Amsterdam eene inrichting voor hooger onderwijs in de muziek (conservatorium) te openen. Beeds hebben de hh. Frans Coenen, Dan. De Lange, Joh. M. Messchaert en Julius Röntgen als leeraars hunne medewerking aan die inrichting toegezegd. Gisterennamiddag te 4% uur is te Amsterdam, ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigende luchtreiziger F. Lhoste met zijn ballon le Ra- pide van uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt opgestegen en 6 u. 25 m. te Oudewater neergekomen. De stoker De Z.van wien is gemeld, dat hij bij Veenendaal van de locomotief afgeraakt en daardoor verwond is, is thans weder in zoover hersteld, dat hij binnenkort het ziekenhuis zal kunnen verlaten, ofschoon hij zijn gewonen arbeid vooreerst nog wel niet zal kunnen hervatten. Uit Diepenheim schrijft men aan de Zw. CtDe heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis viel dezer dagen eene bijzondere onderschei ding ten deel. Namens de stad Londen werd hem door een tweetal Engelsche heeren het burgerschap dier stad aangeboden, en wel bepaaldelijk van het Reedersgild, terwijl hem bij die gelegenheid tevens een allerkeurigst bewerkt scheepje van louter goud en zilver werd geschonken. Het vaartuig, een schoener, is vervaardigd door een doofstomme, die aan dezen arbeid zeven jaar heeft besteed; het is ruim 4 dM. lang en rust op een zwaar bronzen voetstuk, waarin eene buisvormige opening is geboord ter opneming der perkamentenrol, welke in middeleeuwsch letterschrift de officiëele benoeming behelst. Behalve graaf Schimmelpenninck, werden dit jaar nog twee vorste lijke personen lot burger van Londen benoemd, terwiji in ons land, met uitzondering van Z. M. onzen koning, tot heden niemand die hooge onder scheiding genoot. Een ingezeten te Wrjhe heeft aan de Iferv. gemeente aldaar ƒ4000 toe gezegd, met de bepaling dat de interest zal strekken tot verhooging van de jaarwedde van den te beroepen predikant. Door een onbekende is aan regenten en regentessen van het Diaconie weeshuis der Herv. gemeente te Enschedé 4000 en aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar 3000 vermaakt. Naar een bij de Standaard ontvangen bericht, zal de transvaalsche deputatie, bestaande uit den president der republiek, den heer Kruger, en voorts uit den minister van onderwijs, den heer Du Toit, en den ffvechtma- joor" Smith, omstreeks den 285te° October in Darmouth aankomen. Voorts bestaat het plan, dat de president en zijne mede-gedeputeerden, zich eerst naar Londen zullen begeven, om. bijgestaan door rechtskundige adviseurs, met de Engelsche regeering te onderhandelen over de wijziging of afschaffing der conventie, en om voorts na afloop hiervan zich naar den Haag en Am sterdam te begeven, met het doel om de verbroken zamenwerking voor de Transvaal hier te lande te herstellen en de financiëele en commerciëele ver houdingen met Nederland op vasten voet te regelen. Men mag vertrouwen, dat men, zoowel in Engeland als hier te lande, dezen president der Zuid-Afrikaansche republiek ontvangen zal met al den eerbied, aan zijn hoogen rang verschuldigd, en dat de partijen hier le lande, beiderzijds, met gelijke warmte de hand zullen aangrijpen, die de uitverko rene van het Transvaalsche heldenvolk hun biedt. Voor zooveel van ons afhangt, willen we hiertoe te liever medewerken, nu, gelijk men ons van vertrouwbare zijde bericht, dr. Jonkman, wel verre van de zijde der dissen- tieërenden in de Transvaal te kiezen, veeleer op voet van hartelijke sympa thie verkeert met den heer Du Toit, het geestelijk hoofd der Afrikaansche Calvinisten. 's GRAVENHAGE, 6 September. Door Z. M. is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aan nemen en dragen van de onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: mr. J. G. De Bruyn, te 's Gravenhage, commandeur der orde van den Heiligen Gregorius den Groole, hem door den Paus geschonkenjh', W. G. De Jonge van Zwijnsbergente 'sGravenhage, officier der Leopolds orde van België. Door Z. M. is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, G. C. De Backere, eervol ontslagen verificateur der directe belastin. gen, invoerrechten en accijnsen te Nijmegen. Door Z. M. is de 2" luit. II E. Heidenrijk, van het wapen der genie, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger in Nederlandsch-Indië. Voorts zjjn voor den tijd van drie jaren gede tacheerd bij de landmacht in West-Indië, de 2e luitt. W. S. N. Van Bockom Maas en A. F. Meijer, van het 2« reg. infanterie, laatstgenoemde gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, C. Van Drimmelen, van het 3e, alsmede J. H. Arendsen Hein, van het 7' reg. infanterie. De heer I. Woodtli, benoemd tot consul der Nederlanden te Aden, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De officier van administratie 2* kl. J. C. Kluit, dienende aan boord van Zr. Ms. rammonitor floot', wordt met 11 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. M». wachtschip te Hellevoetsluis, en vervangen door den officier van administratie 2e kl. J. Langereis. De minister van koloniën zal op 7 September a. s. geen audiëntie verleenen. De veel besproken Pincoffs-historie diende gisteren nog eens voor het gerechtshof, kamer van burgerl. zaken, alhier. Het gold thans een eisch van den staat der Nederlanden tot verificatie van eene vordering groot 1400, zijnde de gerechtskosten, tot welker betaling P., bij arrest van den hoogen raad, was veroordeeld wegens wederspannig-verklaring aan de wet, uithoofde van zijn niet verschijnen voor gemeld college op 26 December 1879. Boven gemelde eisch was door de Rotterdamsche rechtbank ontzegd. Mr. G. M. Van der Linden lands-advocaat, bestreed namens den staat het vonnis »a quo" en drong op vernietiging daarvan aan. Z. i. behoorden ge melde kosten op de massa te worden verhaald, weshalve pl. tot vernietiging van het vonnis des eersten rechters en toewijzing van den eisch concludeerde. Mr. Van Stipriaan Luïscius, die namens hh. curatoren in het faillissement, thans geïnt., optrad, beweerde dat de bij bedoeld arrest aan den gefailleerde opge legde kosten niet door de crediteuren, die reeds genoeg bezwaard waren, behoorden gedragen te worden en meende dat de rechtbank dan ook te recht den eisch had ontzegd. Pleiter concludeerde mitsdien tot bevestging van het vonnis //a quo". Procureur-generaal jhr. mr. A. J. T. H. Van den Bergh zal Woensdag a.s. in deze zaak conclusie nemen. In eene buitengewone zitting van de arrond.-rechtbank alhier werden gisteren als president en vice-president van dat collegie geïnstalleerd de hh, m". F. A. T. Weve en jh'. S. Laman Trip. Onderscheidene rechtelijke amb tenaren woonden deze plechtigheid bij. De twee 15-jarige grooms of portiersjongens van het Oranje-Hölel te Scheveningen A. B. J. v. B. en J. W. M., verschenen heden, gesloken in hun postillons-pakje, voor de kamer van strafzaken der arrond.-rechtbank, beklaagd van diefstal in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel. Aan hun jeugdigen leeftijd dankten de knapen, dat zij wegens deze misdaad, waartegen 5 tot 15 jaren tuchthuisstraf is bedreigd, niet crimineel vervolgd waren. Zjj beleden, en hunne bekentenis werd door getuigen beves tigd, tijdens zij in dienst waren van den directeur van het Oranje-hötel op ver schillende dagen ten nadeele van den portier uit diens loge in de vestibule, vrij aanzienlijke geldsommen te hebben ontvreemd. De eerste beklaagde opende telkenmale de Iade van den lessenaar met den sleutel herkomstig van eene kast in genoemd hotel en nam dan het geld weg, terwijl de andere be klaagde op den uitkijk stond. Bij ontdekking van den diefstal vermiste de portier p. m. ƒ300. Beide knapen hadden ruime verdiensten en waren be zitters van een spaarbankboekje, de oudste met een tegoed van ƒ120; de andere met een van 97. De berouwvolle bekentenis der beklaagden en het totaal herstel van dt geleden schade, stemde den officier van justitie, die overigens op de zwaarte der feiten drukte, tot aanneming van verzachtende omstandigheden. Hij re- quireerde de gevangenzetting van de jeugdige inbrekers in een verbeterhuis voor den tjjd van 5 maanden. Uitspraak over 8 dagen. Mevrouw Zubli, geb. jonkvr. Van den Berch van Heemstede, behaalde op de internationale tentoonstelling te Amsterdam in de 4' afd 9e groep (teekeningen) eene gouden medaille voor een ingezonden aquarelle, voorstellende Fransche Rhododendrums, en eene zilveren medaille voor de bloemen eo planten in de heraldiek, dit laatste in zamenwerking met den heer A. A. Vorsterman van Oijen. Eene quaestie van eergevoel deed zich hedenmiddag voor op het Buiten hof, aan het gebouw der hoofdwacht, in de open lucht, ten aanschouw! van honderden omstanders. Het celrijtuig was op dit uur aan het hoofd wachtlokaal ontboden ten einde een aldaar in bewaring gehouden huzaar naar het huis van arrest over te brengen. De arrestant weigerde echter van dit vervoermiddel gebruik le maken, bewerende, dat de aard van het door hem gepleegde feit niet opwoog tegen de schande van vervoer in den ge- vangenwagen. Hij verkoos liever op echt militaire wijze tusschen de bajonnetten dan in den dievenwagen te worden weggebracht. Daar de arrestant ziek halsstarrig bleef verzetten, werd hij in de provoost der wacht opgeslotene» kon het rijtuig zonder passagier weder vertrekken.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2