leibsche courant. 1883. SC. 211. VRIJDAG 7 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN te De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdde prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. PATENTBEADEN. De BURGEMEESTERHoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken V en VI, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel Donderdag 6, Vrijdag 7, Zaterdag 8 en maan dag 10 September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mo gen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 September 1883. DE KANTER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 6 September. Eene groote schare van belangstellenden had zich gisterenavond in de Pieterskerk verzameld, alwaar door den heer Philip Phillips, Amerikaansch Pelgrimzanger, eene zanguitvoering zou worden gegeven ten voordeele van de weezen te Neerbosch. Na een inleidend woord door den heer J. Moora, vertegenwoordiger van de weezeninrichting te Neerbosch, die dan ook ver zocht met hem aan te hellen de woorden van Ps. 98vs. 1sprak ds. Joh. trost een gebed uit, waarna de heer Phillips zijne geestelijke liederen deed looren, waarvan de vertaling uit het Engelsch vooraf werd voorgelezen door den heer J. G. Smitt, predikant van eene vrije christelijke gemeente. Die liederen, begeleid door een harmonium, insgelijks door den zanger be speeld, maakten een diepen indruk op alle aanwezigen. Treffend was dan ook de voordracht, en het gevoel dat den zanger bezielde, waardoor als 't ware ieder werd medegesleept en waartoe ook de liefelijke toonen van de muziek niet weinig bijdroegen. Nog sprak de heer Phillips eenige opwekkende woorden tot zijne toehoorders, die door den heer Smitt op waardige wijze werden weergegeven. Uit eenige mededeelingen van den heer Moora bleek, dat de inrichting te Ncerhosch, niettegenstaande zich vele moeielijkheden hadden opgedaan, in niet ongunstigen staat verkeert, dank zij de hulp die in zoo ruime mate werd verleend. Ten slotte sprak ds. J. II. S. De Wolff een dankgebed uit en werd deze zamenkomst besloten door het zingen van het 96ste der Evang. Gezangen. Hedenmorgen had een smidsjongenwerkzaam bij den heer De V. alhier, het ongeluk met zijne hand tusschen eene boormachine te geraken, met het gevolg dat twee zijner vingers vrij ernstig werden gekwetst. Naar het Bbl. verneemt is aan prof. Tb. Jorissen te Amsterdam dooi den minister van binnenl. zaken de leerstoel aangeboden, te Leiden door het overlijden van prof. Dozy opengevallen. Men meldt ons uit Noordwijkerhout: In den voorzomer werd door ruim een 100-lal jongelieden te paard in gecostumeerden optocht met muziek en fakkellicht aan den nieuw benoemden burgemeester dezer gemeente jhr. mr. A. D. Th. Gevers op het kasteel Leeuwenhorst eene serenade gebracht, als bewijs van hoogachting en ingenomenheid van ZEd. benoeming lol hoofd dei- gemeente. De burgemeester gevoelig voor de eer heeft later den jongelieden het uitzicht geopend op een door hem te geven volksfeest en wel wanneer tijd des oogstes voorbij zou zijn. Heden 6 September heelt dit feest plaats. De kom der gemeente is in feestdos gehuld. Volksspelen, als ringrijden, schijfschieten enz. om fraaie en doelmatige prijzen hebben plaats. Een goed corps muziek laat zich den geheelen dag en avond bij afwisseling hooren, terwijl vuurwerk en illumi natie het feest zal besluiten. Nette decorasies aan de raadkamer, tribune eu muziektempel aangebracht geven het geheel een liefelijk aanzienterwijl •fe burgerij door het uitsteken van vlaggen hulde brengt aan den milden gever van dit echt landelijk volksfeest, Namens den koning is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid aan de Noord-Zuidhollandsche stoomiramwegmaatschappji te legom, tot wederopzeggens vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene electrische geleiding tusschen de stations dier maatschappij te Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegsl- geest en Leiden. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van gisteren, deelt mede, dat van de Lampongs nog geen nadere berichten ontvangen en dat de baaien met banken van puinsteen bezet zijn. Op grond van door hen gedane waarnemingen en onderzoekingen, heb ben de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht de aandacht geves tigd op het gevaar van overbrenging of verbreiding van besmettelijke ziekten door de lompenmagazijnen en het vervoer van lompen en den minister van waterstaat enz. o. a. medegedeelddat het naar hun oordeel wenschelijk ware: 1". dat het aanleggen van bewaarplaatsen van lompen in den regel slechts plaats hebbe buiten de bebouwde kom der gemeente, of wel op plaatsen, door de betrokken inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht goed te keuren; 2°. dat het vervoer van lompen niet anders plaats hebbe dan in goed gesloten, met een vochtig zeil gedekte zakken. Het stoomschip Utrecht vertrok gistermiddag van Southampton op reis van Rotterdam naar Java. De Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Batavia. De 8e lijst van de vijfde jaarscollecte voor de scholen met den Bijbel wijst een totaal aan van ƒ40766.91, als de opbrengst van 200 locale comités. Aan de Stand, wordt bericht, dat de mededeeling in Bet Zuiden, als zou te Haarlem eene gift van 21000 bij de Unie-collecte ontvangen zijn, onjuist is. In een buitengewoon politieblad van gisteren bericht de officier van justitie te Assen, dat op het postkantoor te Assen 25 Augustus jl. aan J. v. d. Laar, vleeschhouwer aldaar, abusievelijk is afgegeven een aangetee- kende brief verzonden uit Zwolle door de firma Buisman Gratama C°. en geadresseerd aan mr. M. 01 den huis Gratama te Assen en bevattende drie bankbiljetten, waaronder volgens bewering der afzenders één groot 300 U 360. Uit dezen brief, door genoemden Van der Laar geopend en door hem aan bedoeld postkantoor terug bezorgd, is gemeld bankbiljet ver mist. Opsporingin beslagneming en bericht wordt verzocht. Volgens het D. v. Z. en 's Gr.zal ten behoeve der noodlijdenden in West-Java en Zuid-Oost-Sumatra, eerstdaags liet licht zien eene kaart van het gedeelte onzer bezittingen in den Archipel, dat door de ontzettende ramp is geteisterd, en moet de directeur der topographische inrichting,de heer Ch. A. Eckstein, zijn steun voor dat werk hebben toegezegd, terwijl de kaart naar de nieuwste gegevens zal worden zamengesteld. Volgens een telegram in de Hamb. Nachr. maakt de reeder van de Ob, de heer Sibiriakoff, aanspiaak op de 50000, die door de Holland- sclie regeering" voor het eerst bericht omtrent de Farna zijn uitgeloofd. De Dymphna tracht den mond van den Ob te bereiken, en als het vaar water vrij is, Kaap Schelquskin, Alleen in het uiterste geval keert het schip naar Denemarken terug. De invoer van bloembollen uit Nederland in Duitschland mag voortaan over Nieuweschans alleen dan geschieden, wanneer elke bezending voorzien is van een attest van den burgemeester der plaats van afzending en eene vergunning van den rijkskanselier. Bloembollen en planten, mede voor Duitschland bestemd, worden over Emmerich echter niet toegelaten, ook al zijn zij van een attest enz. voorzien. Door de Pomologische vereeniging te Boskoop is opnieuw een adres gezonden aan den koning, met het verzoek om aansluiting van Nederland aan de internationale Reblaus-Konvention van 3 November 1881, als zijnde het eenige middel om den invoer van planten in Duitschland te behouden. Gisteren werd te Bodegrave, in tegenwoordigheid van het dagelijkseh bestuur, eenige leden van den raad en verdere belangstellenden, de ver nieuwde openbare school A in de kom der gemeente geopend. De leer lingen, ten getale van 140, werden op ruime, onbekrompene wijze onthaald. Naar men verneemt zullen HH. MM. de koning en de koningin mor gen nogmaals een bezoek brengen aan de tentoonstelling te Amsterdam en alsdan het dejeuner gebruiken in het Koningspaviljoen aldaar. Het plan, om op de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam dezer dagen een fancy-fair te geven, waarvan de opbrengst strekken zal ten bate van de slachtoffers van de ramp in Ned. Oosi-Indië, vindt warme ondersteuning bij de lentoonstellingsautoriteiten. De groote vraag zal wezen, of de localiteiten zullen toelaten ook bij ongunstig weder een goeden uitslag te verzekeren. Wat dit betreft kan veel worden gedaan, meer dan men oppervlakkig zou meenen. Behoudens nadere besluitenis dan ook in eene voorloopige verga dering hel plan in beginsel vastgesteld. Denkelijk zal het feest worden gegeven op Vrijdag 21 September. Tot de goede organisatie zullen dan ook

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1