LEIDSCHE) CO1 HAAI. 1883. DONDERDAG 6 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN PATENTBLABEI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1!/. ««J 'n-ji M". 210. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1-50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f J.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N®. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan de firma Dnos en Gebe*. Tieleman en hare rechtver krijgenden tot het plaatsen i an een tweeden stoomketel en het verplaatsen van den bestaanden ketel, in het perceel aau de Middelstegracht n®. 48® aan H. W. L. Das en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene rookerij in het pand aan de Doezastraat n®. 8, en aan C, G. Ktameu en recht verkrijgenden tot oprichting van een kleederwasscherij door stoom gedreven in het perceel aan den Stationsweg n°. lb. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 3September 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken V en VI, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel Donderdag 6, Vrijdag 7, Zaterdag 8 en Maan dag lO September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mo gen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden 5 September 1883. DE KANTER. LEIDEN, 5 September. Bjj de gisteren door burg. en weth. aan den gemeenteraad ingediende begrooting der inkomsten en uitgaven van deze gemeente voor den dienst van 1884 zijn de inkomsten geraamd als volgt; I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 25278. II. Opbrengst van belastingen en heffingen ƒ448,738; (waaronder opcenten op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen ƒ23717, idem op de onbebouwde eigendommen ƒ64. idem der belasting op het personeel 63790, 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel 122,480, plaatselijke directe belasting ƒ135,500, idem bij suppletoir kohier ƒ2500, opbrengst van het gemeentelijk vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank 13000). III. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen 100,190. IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten ƒ84950 (waaronder vergoeding van het rijk in de kosten van het lager onderwijs 40155). V. Buitengewone ontvangsten 104,643. De uitgaven zijn geraamd als volgt: I. Huishoudelijk bestuur ƒ61210 (wordt voorgesteld de jaarwedde van de twee rooimeesters elk met 100 te verhoogen). II. Kosten voor werken en inrichtingen tot openbaren dienst bestemd 82958 (waaronder voor vernieuwing van enkele straten, het verleggen der trottoirs op de Hoogewoerd tot de liraaierstraat, het leggen van trottoirs in het Noordeinde enz. ƒ15060, vernieuwen en herstellen van eenige bruggen 18775, het verwulven van het gedeelte der Binnenvestgracht langs de Morschpoort en verbetering van het water in dc grachten 8760). III. Kosten van eigendommen welke de gemeente bezit 27060 (waaronder voor voortzetting der vernieuwing van het leien dak der Koornbeurs, ver nieuwing der bekapping van het Sted. Museum, het maken van eene berg plaats voor stoelen enz. in de Stadszaal enz. 6708). IV. Kosten van in vordering der plaatselijke belastingen of middelen 12300. V. Kosten van de openbare veiligheid en brandweer 76368. VI. Kosten der plaatselijke gezondheidscommissie 1325. Vil. Kosten van het onderwijs en ter be vordering van kunsten en wetenschappen 277,242. VIII. Kosten voor het armwezen enz. ƒ47063. IX. Renten en aflossingen van geldleeningen, pen sioenen enz. 127,438. X. Andere uitgavenniet onder de vorige hoofd stukken begrepen 44755. XI. Onvoorziene uitgaven 6053. Gisterenavond waren Leiden's inwoners in de gelegenheid de meest uitgelezen kapel van ons land in al haar kracht te bewonderen. Was dit reden genoeg voor velen onzer stadgenooten om hunne schreden naar den schoonen tuin van Zomerzorg te richten, het beoogde doel bracht er onge twijfeld niet weinig toe bij. Het groot Harmonie-concert, door de koninklijke militaire kapel ten voordeele van haar Zieken- en Ondersteuningsfonds //Onderlinge Hulp" uitgevoerd, mag dan ook in alle deelen uitstekend ge slaagd heeten. Het prachtige weder, het opgetogen publiek en vooral de heerlijke muziek, alles werkte mede om dezen avond tot een der genot rijkste le bestempelen, waarop onze talrijke muziekliefhebbers gedu rende dit jaar hebben kunnen bogen. Het zoude ons te ver voeren het uitgevoerde program nauwkeurig na te gaanciteeren wij slechts de Ouverture //Guillaume Tell", van Rossini, het grootsche edele van deze com positie werd op meesterlijke wijze weergeven, vooral de fluit-solo verdient een woord van bijzonderen lof. De "Egyplischer Marsch" van Joh. Strauss, werd gebisseerd, terwijl, gehoor gevende aan de talrijke da capo's, die bij het einde van het program den uitvoerders ten deel vielen, door hun nog een marsch werd uitgevoerd. Voorzeker waren de vele en luidruchtige bijvalsbetuigingen niet alleen teekenen van goedkeuring en ingenomenheid met de uitvoering, maar ook van warme sympathie voor de ijverige directeur J. H. Völlmar. In den afgeloopen nacht, ongeveer 2 uur, woedde een hevig onweder gevolgd door geweldige plasregens. Een zware bliksemstraal doorkniefde de lucht en sloeg in den houtzaagmolen van den heer Mulder, gelegen aan den Marendijlc onder de gemeente Oegstgeest. In een oogwenk stond dit per ceel in laaie vlam en brandde tot den grond af. De inmiddels aangerukte brandspuiten moesten zich voornamelijk bepalen tot het biusschen van de nog lang smeulende puinhoopen. Gisteren tegen den avond werd even buiten de Morschpoort het lijk opgehaald van zekeren V. De ongelukkige had Zaterdagavond zijne woning aldaar verlaten en vond, waarschijnlijk ook door de duisternis misleid, op die wijze zijn dood. Nog geraakte gisteren namiddag aan den Marendijk het 5-jarig zoontje van zekeren M., waarschijnlijk al spelende, in de sloot aldaar te water. Toen men zulks ontdekte, was de kleine reeds een lijk. Blijkens eene dezer dagen door het departement van waterstaat uitge geven statistiek der scheepvaart, tweede gedeelte (strandingen, schipbreuken en andere ongevallen), kwamen in 1882 50 zeerampen op de Nederlandsche kust voor. Van de verongelukte 50 schepen waren 40 wrak geworden of vergaan, waarbij 111 schepelingen en 5 passagiers omkwamen. Onder de 50 schepen waren 17 Nederlandsche, waarbij 68 schepelingen en 5 passa giers omkwamen. Door den gezantschapsraad van de Nederlandsche legatie te Brussel, den heer L. H. Ruyssenaers, is aan het departement van buitenlandsche zaken een verslag gezonden, betreffende het hooger onderwijs in België. Dit stuk is in de Staatscourant van 5 September opgenomen. Reuler's agentschap seint uit Konslantinopel, dat de Porte het handels- tractaat met Nederland eergisteren heeft opgezegd. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille den 5dtn September. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia arriveerde te Suez den 4en September en vertrok terstond. De Prins van Oranje vertrok heden van Batavia naar Amsterdam. De Prinses Ama- lia arriveerde heden van Amsterdam te Batavia. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, wordt aan de afdeeling pos terijen de invoering van het remboursstelsel bij den pakketdienst voorbereid. In een buitengewoon politieblad van gisteren verzoekt de officier van justitie te Dordrecht opsporing, aanhouding en opzending van D. N., oud 41 jaren, brievengaarder te Ridderkerk, gestalte middelbaar, lang en gezet, kleur rood, haar grijs, bakkebaarden kort; hij spreekt eenigszins stotterend en heelt bijna geen tanden, llij wordt verdacht van valschheid in geschriften en verduistering van gelden hem als brievengaarder toevertrouwd. De Nederlandsche Vereenigiug tot bescherming van diereu heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek, het reeds in vele gemeenten be staande verbod van het gebruiken van honden als trekdieren voor het ge- hcele rijk van toepassing te verklaren. De Engelsche bladen deelen het antwoord mede, dat de Nederlandsche regeering aan het uitvoerend comité van het "Internationaal scheidsgerecht en vredebond" heeft gezonden op het haar toegezonden afschrift van het proces-verbaal der in het vorige jaar te Brussel gehouden conferentie, waarop maatregelen beraamd werden om het doel van het bond, vermindering van de wapentoerustingen en vervanging van oorlogen door scheidsrechterlijke uit-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1