aanvankelijk door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld werd tot 15 jaren tuchthuisstraf wegens geweldpleging op den veldwachter K., waardoor diens dood is veroorzaakt, Bij arrest van 9 April jl. werd de zaak met vernietiging van het Arnhcmsche arrest verwezen naar het gerechtshof te's-Hertogenbosch, doch ook door dat college werd aan V. gelijke tuchthuisstraf opgelegd. Het beroep tegen die veroordeeling werd ook nu toegelicht door den advokaat nir. W. van Rossem Bz. die twee cassatiemiddelen ontwikkelde en tot ver nietiging, ook van het s'-Hertogenbossche arrest, concludeerde. Aanstaanden Maandag zal het openb. min. conclusie nemen. Een juflrouw, die heden voormiddag haastig naar het Rrjnspoorstation liep om den trein naar Arnhem te halen, geraakte in de Rijnstraat met den hak van haar laars tusschen de gleuf van een stoomtramrail vast, met het gevolg, dat zij omsloeg en den enkel brak, daar de voet tusschen de rails beklemd bleef. Het eerste verband werd gelegd door den geneesheer Schoevers en een militairen artsin allerijl uit het hospitaal geroepen. De j patiënt werd per ziekenwagen naar het R. K. ziekenhuis vervoerd. In het hotel den Ouden Doelen is afgestapt de heer Antonio Carlos Teixeira, nieuw benoemd consul-generaal voor Brazilië. BUITENLANDSCHE BERÏCHTEN. BELCtlE. De Indépendance Beige verneemt, dat Z. M. de koning van België Vrijdag a. s. als gast van Hil. MM. den koning en de koningin der Nederlanden een officieel bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam zal brengen. Het stadhuis te Brussel wordt gerestaureerd. Een half millioen zal er aan ten koste gelegd worden. De linkervleugel, die naar den kant van de Rue de l'hotel de ville, wordt herbouwd in den stijl van de 15e eeuw. Ouder de bouwkosten zijn begrepen 180,000 fr. voor eenc rjj van geschied kundige standbeelden, die in den voorgevel zullen geplaatst worden. E W «KI, A X IS. De heer Parnell heeft te Dublin cene redevoering gehouden, welke door hare gematigdheid een grooten indruk in gansch Engeland heeft ge maakt. Parnell erkent nl. dat de hervormingen, die de laatste jaren in Ierland hebben plaats gehad, belangrijk mogen genoemd worden, terwijl hij in het vooruitzicht stelde dat in de aanstaande zitting het Engelsche gou vernement aan Ierland een plaatselijk zelfbestuur zal verleenen. Sedert eenige dagen zijn weer verontrustende berichten in omloop over eene herleving van de lersche zamenzweringspropaganda en de politie moet reeds gewaarschuwd zijn om vooral op haar hoede te wezen tegen de aan komst van O'Donnell van Kaapstad, daar deze tot held uilverkoren moor denaar van den «verklikker" Carey het voorwerp zal zijn van volksmani festaties. Uit de Vereenigde Staten zijn vooral in de laatste veertien dagen vele lersche Amerikanen aangekomen en nog anderen worden verwacht. De politie schijnt reeds de zekerheid te hebben verkregen, dat deze personen zendelingen van de lersche organisatie in Amerika zijn. De stoomboot Curlew stootte voor eenige dagen in den Allantischen Oceaan tegen een klein bootje, waarin zich twee mannen bevonden, die meer dood dan levend schenen. Men nam ze op aan boord en met veel moeite werden de levensgeesten weder opgewekt. Het waren visschers, die hun schip in het bootje verlaten hadden hadden om de netten in halen. Door den opgekomen damp konden zij later hun schip niet meer terugvinden. Zonder water of voedsel hadden zij reeds zes dagen op zee rondgezworven en hadden en eindelijk door uitputting hun bewustzijn verloren. Uit Lissabon wordt aan de Standard gemeld, dat de koning van Dahomey een gezantschap naar Portugal zendt, om aan koning Don Luiz de verzekering van zijne vriendschap en trouw over te brengen. De Times zegt dat het tractaat van Hué naar het schijnt voldoende is voor de Franschen, hoewel het leitelijk het grootste gedeelte hunner laak onvoltooid laat. Tonkin toch moet nog tot onderwerping gebracht wor den ,j en de Chineezen zijn, naar het schijnt niet geneigd hunne inmenging op te geven. In hel belang van Frankrijk zelf hoopt het blad, dat vijan delijkheden met China, die Europa in groole verlegenheid zouden brengen, vermeden kunnen worden. De Standard behelst eene depêche uit Hongkong, waarin gemeld wordt, dat de beweging van Chineesche troepen aanhoudt. Het tractaat tusschen Frankrijk en Annam wordt als waardeloos beschouwd, daar China den nieuwen koning van Annam niet erkend heeft, en zelfs indien hij door China erkend wordt, dan is het tractaat nog niet geldig zonder de goedkeuring van China, den leenheer. De rijstmolen van Gerber, Christion C°. te Pozendong (Ëngelsch- Indië) is door brand geheel vernield. De schade bedraagt 50000 Berichten uit New-York maken gewag van hooge zeevloeden, die den 29sun Aug. langs de Atlantische kust belangrijke schade hebben aangericht, geheele vakken van spoorwegen wegslingerden en schrik en ontsteltenis veroorzaakten op verscheiden Amerikaanschc badplaatseu. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. The tXew-York Herald meldt, dal de minister van buitenlandsche za ken van Costarica, senor Figueroa, in een tweegevecht gedood is. In een ofïiciëel rapport wordt gezegd, dat het getal overledenen aan cholera sedert het ontstaan der epidemie in Egypte tut gisteren 27318 be draagt, en het -getal slachtoffers onder de Engelsche troepen 140. In de laatste 24 uren zijn te Alexandrië 6 cholera-gevallen met doode- lijken afloop voorgekomen. F K AS H H. IJl IA. Het lijk van den graaf van Chambord zal, naar de Gaulois meldt, na in de kist te zijn gelegd, die van binnen met wit satijn is bekleed, rusten op een matras en het hoofd op een kussen, beide evenzeer met wit satijn overtrokken. Deze kist zal besloten worden in eene van zink, en dan volgt eene eikenhouten kist, die voorzien is van eene plaat waarop de volgende woorden zijn gegraveerd: «Hier rust de zeer hooge en voortreffelijke prins Henri, de vijfde van dien naam. bij de gratie Gods koning van Frankrijk en Navarre geboren te Parijs den 29 September 1820, overleden te Frohsdorf den 24 Augustus 1883". Vijf mijnwerkers stegen dezer dagen in de mijn Ambroise, Loire, uil de diepte naar een der gangen, toen zij bemerkten, dat de ascenseur niet stil bleef staan en zij altijd hooger en hooger stegen. Te vergeefs riepen de ongelukken om hulp en bet gevolg was, dat eindelijk de kabel brak en she vijf met bliksemsnelheid in eene diepte van 180 nieters stortten. Uit Algiers wordt bericht, dat Mustapha bei Bahi, het opperhoofd der rooverbende, die eenigen tijd geleden Zuid-Oran zoo onveilig maakte, gevan gen is genomen. DUITSCHLAMll. De rijksdag heeft het handelstractaat met Spanje bij derde lezing aan genomen en aan de regeering de verlangde indemniteit verleend in zake de voorloopige in werking treding van het tractaat. Daarna is bij keizerlijke boodschap de rijksdag gesloten. Zalurdag werd het nationaal panorama te Berlijn dat den slag bij Sédan voorstelt, geopend. De keizer, die het met den graaf Von Moltke een gerui- men tijd bezocht, gaf zijne bijzondere tevredenheid te kennen, dat alle over drijving was vermeden en aan de dappere Fransche tegenstanders, in de voorstelling van dien slag, de gepaste eer wedervoer, Te Eisleben heeft zich een comité gevormd om voor den 50 jaar geleden overleden uitvinder der snelpers, Friedrick König, die daar geboren werd, een standbeeld op te richten. De vondst, belangrijk voor de Duitsche letterknnde, is de ontdekking van een gedeelte van een handschrift van Kónig Rother, uit het laatst der 13e eeuw. dat voor en achter in een oud gebonden boek uit de bibliotheek van het Karthuizersklooster Buxheim ontdekt werd door den Muncherschen antiquaar Mayer. Tot dusver was het eenige handschrift van dit gedicht dat te Heidelberg, en het gevonden fragment van 400 verzen levert, door verschillende afwijkingen en aanvullingen, rijke stof tot vergelijkende studie. (IX. v. d. D.) OOSTENRIJK. De kroonprinses Stefanie is gisterenmorgen te 7% uur gelukkigltjk be vallen van eene prinses. Moeder en kind zijn wel. De doop van de jong geborene is bepaald op 5 dezer. Daar de gravin van Chambord het verlangen heeft te kennen gegeven, dat bij de begrafenisplechtigheid te Görz de naaste bloedverwant van baren gemaal den voorrang zal hebben, zoo heeft de graaf van Parijs besloten naar Parijs terug te keeren met de andere prinsen van Orleans. PER TELEGRAAF. BEBLIJN, 2 Sept. De Koeriertrein die van Berlijn kwam, reed heden avond te9.55 aan het station te Sieglitz door de menschen heen die vertrek ken wilden met den passagierslrein. De reizigers stapten namelijk aan de verkeerde zijde in dentrein. Achtien mannen, zeventien vrouwen en vier kinderen werden gedood. Het getal zwaargewondan is vijf; hoe veel men schen lichte verwondingen bekomen hebben, is nog niet bekend. Honkong, 2 Sept. De Eranschen hebben Ivwanyen bezet zonder dat we derstand geboden werd. Admiraal Courbet heeft de kust van Tonkin, met inbegrip van Saigon, in staat van klokkade verklaard. Onzijnige schepen worden drie dagen opgehouden ten einde ze te doorzoeken. Ceneral Bouet verlangt een versterking van 5000 man. 11E CLAMES. Scheveningen is gedurende dit saizoen incognito door vele hooge personen be zocht geworden. Wij veroorloven ons heden eene kleine onbescheidenheid in het vermelden der namen van die voorname bezoekers; deze waren de aartshertoginnen van Oostenrijk Fredrica Isabella en Maria Theresa, alsook de erfprins Oscar van Zweden. Hunne Hoogheden, vergezeld van den heer den graal d'Outremont hebben verscheidene malen de tentoonstelling te Amsterdam bezocht en telkenmale de restaurant RICHE op 't Rokin met hunne tegenwoordigheid vereerd en den Heer CONSTANT, den eigenaar, van hunne voldoening doen blijken wegens de hoedanigheid van zijn keuken en de goede inrichting van zijn etablissement. Burgerlijke jStattb. ONDERTROUWD: P. Chaudrou, jm. 28 j. en L. Kret, jd. 27 j. H. Tiele. jm. 21 j. en B. E. Kwestroo, jd. 26 j. W. F. Van der Reyden, jm. 25 j. en C. A. lvlikee, jd. 25 j. C. Baart, jm. 24 j. en E.Smits, jd. 20 j. J. C. 11. H. Mackay, jm. 25 j, en W. J. Commijs, jd. 22 j. J. Lubbert, jm. 28 j. en J. Hakker, jd. 22 j. Mr. L. Serrurier, wedr. 36 j. en M. S. E. Ten Kate, jd. 21 j. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 3 September 1883. Kantonrechter Mr. W. v. d. Kaay. Mr. IJ. A. van Buttingha Wichers. Griffier Mr. F. G. van Binsbergen. Ambtenaar van bet openbaar ministerie. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. C. S.Leiden, H. B. idem A. v. G.idem, J. H. de V., idem, G. J. B.idem, A. W.Noordwijk H. A.Katwijk M. S., idem, F. J. P., Noordwijk, F. v. d. II.Leidschcn- t dam F. v. d. B.idem, f C. V.idem J. S.Leiden f A. B.idem S. M., idem, A. P. v. S.. idem H. P. v. P., hvr. v. j J. v. d. S.idem j M. V.idem W. v. d. K. idem onder het rijden zitten op een door honden getrokken kar, Zoeterwoude nachtelijk burengerucht, Leiden eene tapperij niet sluiten op gezetten tijdidem vertoef in eene tapperij na ge- zetten tijdidem een hond vervoeren in een spoor wegrijtuig voor personen id. vee weiden in Rijnlands onvrij duin, Noordwijk, idem loopen op eens anders in den oogst staanden grondKat wijk, vee laten loopen op eens anders in den oogst staanden grond, idem vee weiden langs den weg, Zoe terwoude idem idem idemLeiden diefstal van grasgewasidem diefstal van veldvruchten, Kat wijk een hond 's nachts langs straat laten zwerven Leiden vloerkleeden reinigen op de straat na gezetten tijd, idecu, idem, wateren buiten urinoir, idem, ƒ3.of 1 dag. ƒ5.50 of 2 dagen, idem (tweemaal). ƒ1.of 1 dag (tweemaal). ƒ1.of 1 dag. ƒ5.of 2 dagen. idem. J 1.— of t dag. 8 dagen uitgesteld. ƒ3 of 1 dag. idem. idem. idem. I dag. onbevoegdverklaring, ƒ3.of 1 dag. 1of 1 dag. idem. idem.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3