van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Diever, ontvangers i en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervul- 1 ling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of tj zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 15 September e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat zij, die voor de benoeming tot adspirant-opzichter bij de rijks- j telegraaf in aanmerking wenschen te komen, hun op zegel geschreven ver- zoek met de gevorderde bewjjsstukken alsnog, uiterlijk tot 10 September eerstkomende, aan het departement kunnen inzenden, Naar men verneemt, heeft Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, getroffen door de rampen op Java, het plan opgevat om zich aan hel hoofd jj te stellen van eene commissie tot het bijeenbrengen van liefdegiften, ter leniging van den nood. Tot leden dier commissie ter inzameling giften tot leniging van de ramp op Java, aan wier hoofd Z K. H. de prins van Oranje zich heeft gesteld, zijn bereids toegetreden, Van Reenen, vice-president van den raad van state; Fransen van de Putte, oud-minister; Van Eysinga en Van Rees, voorzitters der kamers; De Vos van Nederveen Cappel, president van den hoogen raad; luit.-generaal Ronmeester, oud-legerkommandant in Indiè; Patijn, burge- 1 meester der residentie; De Roy van Zuiderwijn, voorzitter van de rekenka- jj mer. De commissie zal zeer spoedig hare eerste vergadering houden. Waar- schijnlijk zullen andere commissiën in het land zich aansluiten als sub- J comités. Het stoomschip Noord.-Holland, van Java naar Rotterdam, passeerde zaterdagnamiddag het eiland Wight. De Conrad, van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde Kaap St. Vincent 1 September. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdamvertrok van Port-Said 1 September. V51'. schroefstoomschip Bali, kommandant de luit. ter zee 1' kl. H. G. Hildebrandt is van Tessel naar Batavia vertrokken. De état-major be staat voorts uit: luit. ter zee 1' kl. P. 11. Prager, als le officier; luit. ter zee 2e kl. A. Seret en E. T. F. Bik; adelborsten le kl. J. 51. Zwanenbeek Pauw, jhr. E. G. Wichers en K. J. Karseboom; officier van gezondheid 2'kl. Gumplowicz; officier van administratie 2' kl. A. P. W. lmmink. In een buitengewoon Politieblad is gesignaleerd Carl Tiesing, kassier uit Bremen, oud 29 jaren, lengte middelbaar, haar zwaar en bruin, knevel zwaar, bakkebaarden lichter, kin geschoren. Zijne uitlevering is door de re- geering van Bremen aangevraagd wegens valschheid in geschrifte. Dezen ge- E signaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddellijk bericht te zenden aan departement van justitie. Aan de eind-examens der hoogere burgerscholen is in het geheel deel genomen door 304 jongelieden, waarvan 246 zijn geslaagd, d. i. bijna81 pCt. De correspondent te Weltevreden, bij Batavia, seint aan het HBI. van eergisteren, Zaterdagnam. «Eene uitgestrekte vlakte van lava-puimsteen bedekt de zee bij de Lampongs (het deel van Sumatra dat aan Straat Soenda grenst), en belet Telok Belong en andere deelen van Sumatra en den Zuid- Westhoek van Java te naderen. Jlen schat het aantal slachtoffers (aan over ledenen) op Java op 13000. Blijkens een bij het Hbl. ontvangen particulier telegram uit Kopenha gen, hoopte de gezagvoerder der üymphna tegen het einde van October al daar aan te komen. Voorts wordt in eene dépêche gemelddat de Varna reeds sedert December lek was geweest. Voor de wedrennen te Clingendaal, op 15 September 1883, zullen de betrekkingen worden waargenomen als volgt: Judge, baron v. Brienen van de Groote Lindt. Starter: II. v. Wickevoort Crommelin. Stakeholder: A. W. J. Ji baron Van Nagell. Clcrck of the Scales: jhr. II. Clifford. Handi- capper: L. F. 51aas Geesleranus. Clerk ol the Course: J. Petersen. Het classicaal bestuur te Rotterdam heeft een verzoekschrift ingediend aan de tweede kamer, om bij de regeling van de spoor- en tramwegdiensten, den dienst op Zondag zoo in te richten, dat er voor de beambten gelegen heid zal zijn om naar de kerk te gaan. Het classicaal bestuur dringt aan op vermindering van het aantal treinen op den zondag. Het stoomschip Advance, van Sulina naar Rotterdam, heeft zaterdag nacht een op Zuiden geankerd liggende baggermachine in den grond geloopen waardoor de boeg beschadigd werd en het schip op hel droge moest gezet worden; het is nu, na gelicht te hebben, met een sleepboot naar Rotterdam vertrokken; de baggermachine is gezonken, terwijl twee der opvarenden verdronken. 51en schrijft aan de A'. R. C. uit Schoonhoven van 1 September: De goederen-stoomboot, varende tusschen 'sGravcnhage en Arnhem, directeur de heer A. 51. Cnopius, heeft gisteren namiddag circa 5 ure op de Lek, ter hoogte van Langerak, groote schade beloopen. Naar wij vernemen heeft een vaatje buskruit, dat zich op het achterdek bevond, door eene onbekende oorzaak vuur gevat en is gesprongen, zoo zelfs dat het achterste deel der boot uit elkaar geslagen en kort na het onheil gezonken is. Hel mag merkwaardig genoemd worden, dat geen der opvarenden eenig letsel beko men heeft. Verschillende goederen zijn beschadigd of door den schok in de rivier geworpen, terwijl een in de nabijheid liggend schip zooveel mogelijk goederen van de boot heeft overgenomen. Zelfs in Schoonhoven is de schok duideljjk waargenomen. De catalogus van de tweede groep der koloniale afdeeling der tentoon stelling te Amsterdam is gereed. Behalve eene opsomming van de voorhanden voorwerpen met uitvoerige verklaring en beschrijving, bevat het boek be langrijke inleidingen van liecren Perelaer, Van 51usschenbrockSerrurier,Veth en Van der Lith, benevens eene beschrijving van het koloniale gebouw en eene tienjarige statistiek van Ned.-Indië die door hare cijfers de inleidingen voor de verschillende klassen aanvult. Te Amsterdam Bevindt zich thans, als lid der jury voor de koloniale afdeeling der tentoonstelling, een Fransche reiziger, de heer Brau de Si. Pol Lias, die geruimentijd in de binnenlanden van Atjch heeft doorgebracht. Hij bevond zich onder de Atjehneezen tijdens de expeditie van generaal van der lleydcn naar Samalangan. Gedurende eene maand is hij geheel allcea gebleven onder de Orang-Atjeh bij den Redjoeroean van Lohong, waar bj de inboorlingen, hunne levenswijze, zeden en gebruiken heeft kunnen waar nemen. De heer St. Pol Lias, heelt zich op verzoek van de afdeeling voor drachten der tentoonstelling bereid verklaard een openbare voordracht ie houden over hetgeen hij onder de inlandsche stammen van Sumatra, te Atjeh bij de Battaks (menscheneters) en de wilde Sakeys heeft ondervonden De voordracht zal in den loop der volgende week, des avonds, plaats vinden, en de spreker zal, door middel van lichtbeelden, verkregen door de aan wending van oxhydrisch licht, potographiën vertoonen door hem zelf gedu rende zijne reizen vervaardigd. [A. C Vrijdagavond was men op het klassieke concert van Bilse op het ten- tooustcllingsterrcin te Amsterdam getuige van eene ongewone, maar welver diende huldebetuiging. Na afloop van de Eroïca-symphonie natuurlijk goed uitgevoerd, maar toch met eenige afwijkingen van onze gewone op vattingen betraden de heeren Stumpff, Coenen en Wedemeijer het orkest en boden den heer Bilse, uit naam van de orkestvereeniging, een lauwer krans met linten in de stads- kleuren aan. Deze hulde van het eene voor treffelijke orchest aan het andere had een niet gering succes. Zijn wij goed ingelicht, dan zou de heer Dilse, bijzonder getroffen door deze hulde, o. a. gezegd hebben, dat hem eene zoo danige in Duitschland nog nooit was ten deel gevallen. (/V. v. d. D.) Zaterdag had in "51aison Stroucken" te Amsterdam dc Vereeniging vat officieren der schutterij in Nederland hare jaarlijksche algemeene vergade ring, onder het voorzitterschap van den heer U. T. Wilkens, welke door 15 officieren werd bijgewoond. In het verslag van het bestuur werd be treurd, dat het in 'de verwachting omtrent het tot stand komen van eene nieuwe wet op de schutterij weder is teleurgesteld. De rekening sloot mei een batig saldo van 1638.85. Het ledental der vereeniging bedroeg op 31 December II. 254. De pogingen, om in 1883 een algemeenen schietwedstrijd te doen plaats hebben, hebben tol geen resultaat mogen leiden. De regt- lings-commissie heeft echter alle reden te vertrouwen, dat de beletselen, die daaraan in den weg stonden, in 1884 zullen opgeheven zijn. In de Zaterdag II. voortgezette vergadering van de Nederl. Juristen- Vereeniging, te Utrecht, was aan de orde de beraadslaging over de vraag: «Behoort de verplichting van ouders en voogden, om bunnen kinderen ti pupillen onderwijs in de voor allen noodzakelijke kundigheden te verschaflen, door strafbepalingen te worden gesanctioneerd Door den heer Van Ittersum. vice-president der rechtbank te Utrecht, wordt geconstateerd, dat het be- stuur het vraagpunt in twee vragen heeft gesplitst en wel: "1°. is de stat in 'talgemeen bevoegd, de verplichting van ouders en voogden, om hunne kinderen en pupillen onderwijs in de voor allen noodzakelijke kundigheda te verschaffen, door strafbepalingen te santioneerenzoo ja," 2'. //moetd Nederlandsche staat van die bevoegdheid gebruikmaken?" De prae-adviseurs, uir. A. A. De Pinto en mr. VV. II. De Beaufort, beantwoorden de eersli vraag bevestigend, de tweede ontkend. Na eene belangrijke en langdurig; discussie, onder welke door een 10-tal leden bij wijze van amendement het tweede vraagpunt, dit vraagpunt werd gesteld: "5Ioet de Nederlandsck staat van de bevoegdheid gebruik maken, wanneer door onderzoek bliji dat er werkelijk een aanzienlijk schoolverzuim beslaat V' ging de vergaderie tot stemming over en bleek het dat vraag 1 bevestigend, vraag2ontkennen; en vraag 3 mede bevestigend werd beantwoord. Thans werd de vergadering gesloten en voor de volgende bijeenkomst! stad Haarlem aangewezen. 11. 51. de koningin heeft op den verjaardag van het prinsesje aani directrice van het gesticht "Talilha Kurni", inrichting voor verwaarloos! meisjes van 6 lot 15 jaar, te Zetten, eene som doen toekomen, ten eind de kinderen feestelijk te onthalen. In de ketelmakerij der kon. maatschappij "de Schelde" te Vlissinji geraakte een jong man in een drijfriem verward, werd eenige malen roii gewenteld en zwaar verminkt uit de werkplaats opgenomen en naar h gasthuis vervoerd. Hij overleed aldaar na korten tijd. Door wijlen 51. Graauwen is aan het R. K. parochiaal armbestuur n I'rincenhage vermaakt een legaat groot ƒ1000 en aan het R. K. parocbm kerkbestuur twee legaten ieder groot ƒ5000. "s GRAVENHAGE, 3 September. Door Z. 51. zijn benoemd tot; ridders' grootkruis in de orde vandi Nederlandschen Leeuw: graaf Worontzow üachkow, adjudant-generaal Z. 51. den keizer van Rusland en minister van het keizerlijk hof, en gn Pahlen Archi, groot-ceremoniemeeesler der kroning Z. 51. den keizer Rusland. Door Z. 51. is J. W. Meilinkrijksontvanger te Assen c. a. benoea te Nijmegen. Door Z. 51. zijn bevorderd tot officier van administratie 2' kl., adjunct-administrateurs P. Van Teutem, I. Lombaard, C. V. Veldman, A. Van de Ven, A. 51. Post Uiterweer, J. A. C. Bonman, W. Baerts, P. P-' Eerens, J. S. De Bruyn en A. A. J. Schilt. Door Z. 51. is dc duur der detacheering bij het wapen der artille in Nederlandsch-Indië, o. a. voor den le luit. 51. C. B. De Groot, vaal wapen der infanterie van het leger hier te lande, met twee j» verlengd, voor zooveel dien officier betreft, ingetrokken en buiten werk gesteld. Krachtens daartoe door den koning verleende machtiging hebben ministers van oorlog en marine kennis gegeven, dat het bij de tweedeku der staien-generaal aanhangig wetsontwerp tot herziening der wet' 18 April 1874 (Staatsblad n° 64) tot regeling en voltooiing van het vestii stelsel wordt ingetrokken. In de heden gehouden zitting van dc strafkamer van den hoogent werd andermaal behandeld de zaak van A. V. daglooner te Sleenderen,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2