LEIDSCIIE 1883. 208. DINSDAG 4 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN Ramp in Nederlandscli-Iiirfië. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f J.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN verklaren zich volgaarne bereid de giften, die de ingezetenen mochten willen afzonderen tot leniging van de ontzettende ramp, waardoor Nederlandsch-Indië onlangs is getroffen, in ontvangst te nemen en aan de betrokken autoriteiten over te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 3 September 1883. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Dinsdag den 4den Sep tember 1883, des namiddags te twee uren. Nog te behandelen onderwerp: Benoeming van een Concierge aan de lloogere Burgerschool voor meisjes. LEIDEN, 3 September. Door burg. en weth. is, ter vervulling eener vacature aan de openbare school der 3e klasse, de volgende voordracht aan den gemeenteraad ingediend ter benoeming van een derden onderwijzer: J. C. Binnendijk, onderwijzer te Katwijk aan Zee, M, G. Van Ewijk en A. Vroom, beiden alhier. Door de hh. A. Goudswaard en W. W. Schipper en mej. G. W. C. Ver- mandel is ontslag aangevraagd uit hunne betrekkingen aan openbare scho len alhier. Door burg. en weth. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld de stads- werklieden een bezoek te laten brengen aan dc Amsterdamsche tentoonstelling. Zjj achten het van groot belang dat deze beambten kennis nemen van de vele merkwaardigheden op het gebied van nijverheid en industrie aldaar aanwezig, liet voornemen bestaat het bezoek te doen plaats hebben in drie afdeebngen, elk onder geleide van een opzichter. Eene som van ƒ200 wordt ter bestrij ding van de kosten voldoende geacht. De begrooting voor het jaar 1884 bedraagt in opbpte^st en uilgaaf f 763,799, terwijl de opbrengst der plaatselijke directe belasting is geraamd op 135,500. Wij vestigen de aandacht op bovenstaande kennisgeving van burg. en weth., waarbij zij zich bereid verklaren de giften in ontvangst te nemen die men wenscht uit te reiken ten bate van hen, die door de ontzettende ramp, welke onlangs een deel onzer Oost-Indische bezittingen trol, alles ver loren hebben. Wij vertrouwen dat aansporing overbodig zal zijn; het is overbekend dat de nood dringt tot spoedige hulp. Moge het totaal-cijfer het bewijs leveren dat het Nederlandsche volk op hoogen prijs stelt de flinke hulp, die bij voorkomende rampen ook door de bevolking van Neerl.-Indië werd verleend. Hedenmiddag had in de Stads-Gehoorzaal alhier de openbare promotie en prijsuitdeeling van het Gymnasium plaats. De rector, dr. Van der Mey, opende deze plechtigheid met het houden eener rede. De mensch, zoo ving hij aan, is steeds gehecht aan het oude. verschillende spreekwoorden en gezegdenals: «Elke verandering is geen verbetering" en meer andere zijn hiervan een duidelijk bewijs. Ook bij hem was dit het geval, ook hij had eene zekere voorliefde, eene zekere gehecht heid voor dat nederig gebouwtje in het l«t Lokhorstslraaije, waarin hij drie ac^ste^ gedeelten van zijn leven had doorgebracht. Alvorens dan ook votr goed afscheid te nemen van dat kleine gebouwtje i/ het kleine Lok- horslraatje om voortaan zijn zetel in te nemen in het met torens en spitsen versierde paleis, op Ruïne, wenschle hij een enkel woord van waardeering er aan te wijden. Gezellig Lokhorstraatje, waarvan de in het jaar 1600 op- getrokken gevel van het gymnasium, thans nog het pronkstuk, zeide spreker, J gij. de verbinding tusschen Leiden's grootste en voornaamste straten, gij, waarin zoo vele ambachten worden uitgeoefend, gij, als het ware eene maatschappij in het kleinhoeveel gezelligheidhoeveel genoegens waren in uwen kleinen kring niet te zamen Vervolgens beschouwde spreker op geestige w(jze het inwendige van hel oude gymnasium. Na het een welgemeend vaarwel toegeroepen te hebben ging hij over naar hel schoone gebouw op de Ruïne, maar niet alvorens een woord van dank gebracht te hebben aan de gemeente zelve, de milde geefster, aan burgemeester en wethouders, aan de leden van den raad voor de wjjze. waarop ieder in zijne werkkring had medegewerkt tot het daarstellcn van deze inrichting, aan den heer Schaap, den stads-architect, en aan den opzichter den heer Loman, welke zooveel hadden gedaan om het gebouw zoo geriefelijk en gemakkelijk voor zijne bewoners in te riebten. De woning is veranderd, zoo vervolgde spreker, de bewoners zijn gelukkig bijna allen dezelfde gebleven, slechts onder de leeraren missen wij een enkelen namelijk den heer Volgraff, die na lang beraad het hem aangeboden hoogleeraarsambt aan de universiteit te Brussel heeft aanvaard. Spreker wenschte hem in deze nieuwe werkkring alle mogelijk geluk en voorspoed toe. Ook onder de leerlingen was er een enkele, die niet te midden der oude bewoners bleef vertoevenen wel, Henri vanEck, welke na goed afgelegd staatsexamen de lessen aan de akademie ging bijwonen. Na de prijsuitdeeling, die thans volgde, werd door de primi der verschil lende kissen eene rede gehouden en wel ten eerste door den leerling Kuenen die namens zijne medeleerlingen der vijfde klasse in het Latijn bedankte voor de schoone prijzen waarmede zij heden vereerd werden en voor de zorgen in inspanning, welke leeraren zich steeds gegeven hadden om hen tot nuttige leden der maatschappij te vormen; in het bijzonder wijdde hij een woord van waardeering aan den heer Vollgraff, die hun thans ging verlaten. Na hem sprak de leerling Oudehand, uit Katwijk, die ongeveer in denzelfden geest zich uitte als zijn voorganger, eindigende echter met een heilwensch voor Leidens gymnasium. Vervolgens hielden nog de leer lingen De Roode in het Fransch en Van Eek en Kist beiden in het Hol- landsch eene toespraak. Met genoegen zagen wij dat onder de leerlingen, die door ijver en vljjt gedurende het afgeloopen jaar uitmuntten en dientengevolge een prijs* wfPjf*' dig gekeurd waren, zich ook eene jonge dame bevond. Van de vijfde klasse tot de zesde-. J. P. Kuenen, J. W. C. Kolff, C. 0. Segers, P. Buys, W. Th. M. Weebers, J. Suringar, F. Van Praag, H. L. Oort. Van de vierde klasse tot de vijfdeüuwehand, J. H. Kern, J. L. C. Schroeder van der Kolk, A. J. Groen, J. Van BinsbergenJ. J. De Roode, W. G. Boorsma, M. P. Sipkes, H. J. Bool, Th. Van Hoylcma, J. J. Magen, F. J. Los, 11. R. Van Maasdijk, J. A. Spruyt. Van de derde klasse tot dc vierde: J. II. De Roode, I!. Formijne, C. Mulié, P. Boon, L. A. C. Kolff, J. Acquoy, A. D. VVempe, H. J. Goster, P. J. Cromsigt, Ph. Scip. De Laat de Kanier, Th. Pleyle, J. Van Rhijn. Van de tweede klasse tot derde: 0. Van Eek, A. Drucker, G. J. De Jong, J. C. J. Bierens de Haan, tl. Coert, F. Dozy, J. C. A. Lans, J. C. Van der Lip, P. H. llosenstein, D. Mac Gillavry, A. C. M. Graafland, J. Jannette Walen. Van de eerste klasse tot de tweede: J. A. Kist, N. Groen, A. B. M. Kaiser, J. Blaak, P. A. Boorsma, A. H, Oort, A. Graftdijk, J. Van Bins bergen, J. M. Felix, J. VV. De Goeje, W. G. Huet, J. J. Van Dissel. R. J. Van der lleyde, P. C. Th. Van der Hoeven, M. Kievit, F. A. Th. Rhemrev. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van co&esbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, ƒ18. ƒ3.90 en ƒ1.85, de laagste ƒ36, ƒ17.50, ƒ3.60 en 1.80. Zaterdag werd den heer Sethe, gepensioneerd majoor, bij het neder- leggcn van zijn commando, door de onderofficieren van het 3e reg. huzaren een album aangeboden met de portretten der schenkers, terwijl de officieren hunnen voormaltgen kommandant met eene prachtige pendule met coupes vereerden. Het is te hopen, dat allen, welke den heer Sethe moreel ge dwongen hebben tot aanvrage van pensioen, zich in eene even groote sym pathie en achting hunner minderen mogen verheugen als hij steeds genoot. Gedurende de maand Augustus zijn er bij de kweekschool voor zee vaart alhier een 37-tal joDgens bij gekomen. Hun aantal aldaar bedraagt thans 263. Gedurende de maand Augustus zijn 35011 personen per Leidschen paardentram vervoerd. De aandacht wordt gevestigd op hel kon. besluit van 19 Februari 1883 n°. 19, volgens hetwelk voor de toelating tot het examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnscn gevorderd wordt, dal de adspirant minstens twaalf maanden op een ontvangkantoor dier middelen werkzaam zij geweest en aldaar aan de voornaamste bezigheden hebbe deelgenomen. Mitsdien zal uit de bij art, 5 lit. d. van het kon. besluit van 13 Januari 1880 n". 6, verzameling n°. 7, voorgeschreven getuigschrif ten moeten blijken, dat aan den bedoelden eisch inderdaad volledig is voldaan. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1