BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsehe Courant van Maandag 3 September 3883, JV°. W7 15 U 1 T E X LAN I7SCH K H K li I CIl TEN. De heeren (Jlavean, inspecteur-generaal der gestichten van weldadig heid in Prankrijk, Peyron, directeur van het nationaal instituut voor doof stomme jongens te Parijs, Bélaoger, leeraar aan die inrichting, tluriot, directeur vqn het nationaal instituut voor doofstomme meisjes te Bordeaux, alsmede de zusters Angélique en Angèle, leeraressen aan dat instituut, heb ben dezer dagen het instituut voor doofstommen te Groningen bezocht. Na alles nauwkeurig bezichtigd en het onderwijs in de klassen bijgewoond te hebben, hebben zij hunne ingenomenheid met de uitstekende uitkomsten van het onderwijs, volgens de spreekmethode daar verkregen, in het album der bezoekers uitgesproken. Donderdag had de persoon J. G.opperman te Eindhovenhet ongeluk jn een kalkkuil te vallen, waarbij hij zich zoo vreeselijk verbrandde, dat hij gisteren aan de gevolgen overleden is. 's GRAVENHAGË 1 September. Door Z. M. is aan den heer J. A. Van Braam vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Christus-Orde, hem door den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is aan A. Höfelt, met ingang van 1 September 1883, eervol ontslag verleend als notaris te Kampen, op verzoek, ingetrokken. Door Z. M. is aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen leeraar in de Fransche en lloogduitsche talen aan de koninklijke militaire akademie J. C. Koning, tot wederopzeggens toe, een wachtgeld verleend van ƒ800 'sjaars, ten laste van den staat. Door Z. M. is benoemd bij den generalen stal, tot majoor, de kapitein A. Kool, van het wapen der artillerie, thans op non-activiteit als lid der tweede kamer van de staten-generaal. Door Z. M. is benoemd tot huismeester in het koloniaal militair invali denhuis op Bronbeek de gegageerde adjudant-onderofficier. dienstdoende officier bij het leger in Nederlandsch-lndig J. E- A. Van Riesen. De adelborst le kl. P. G. .1. graaf Van llogendorp, dienende aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip Bonaire, wordt met 0 September a, s. ep pon-activiteit gesteld. De minister van hinnenlandschc zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat de hooglceraar-inspecteui' van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, blijlt belast met het toezicht op de openbare cn bijzondere scholen van mid delbaar enderwijs in de provinciën Noordbrabant, Gelderland, Zetland, Utrecht. Overjjsel en l.imbttrg den inspecteur van het middelbaar onder wijs, dr. A. T- Van Aken. definitie! te belasten met het toezicht op de openbare en bijzondere scholen van middelbaar onderwijs in de provinciën Zuidholland, Noordholland, Friesland, Groningen en Drente. |n afwachting dal zifh eene bijzondere commissie zal gevormd hebben is door burgemeester, wethouders en secretaris te 'sGravenhage aangekon digd, dat zij bereid zijn giften in ontvang te nemen tot leniging van den pood tengevolge van de ramp die West-Java heeft getroffen. De rechercheur van politie De Fiottw te 's llage legde gisterenmiddag de hand op eene jeugdige dievenbende, bestaande uit een 8-tal jongens van 7 tot 15 jaar. Zij hadden o. a. door openschuiving van een raam ten huize van den heer V. d. Goes, dames-werkdoozen enz. ontvreemd, en die met üieer voorwerpen voorloopig begraven in het duin. BELGIE. Volgens tien Antwerpschen Koophandelheelt zich in' genoemde stad eene commissie gevormd, met het doel om in 1885 aldaar eene internationale tentoonstelling te houden, lie commissie zou bestaan uit Belgische en vreemde kapitalisten, liet tentoonstellingsgebouw zou worden opgericht op de nog beschikbare gronden van hel zuiden onzer stad en de opening der tentoon stelling zou plaats hebben in de maand Mei van 1885. Laat ons hopen, dat hel comiicii in zijn pogen zal gelukken en dat Antwerpen, thans de volk rijkste en belangrijkste stad van België, toonen zal dat het den naam, dien hel in de wereld heeft, waardig is, alsook de eer te genieten, die men het wil aandoen. Zijne ligging is overigens allerbest geschikt, om te mogen voorzien, dal liet ontwerp der leden van het comiteit alle kans van welge- Ittkken heeft. Een telegram van Lloyd uit Lagos meldt, dat de Belgische stoomboot Pauline Darid op een rots stiet en strandde. Over het lol van de beman- hing is njets lekend. De hooi bevond ziel) op reis van Cardiff naar Odessa. K E 1, A K I». Naar the World verneemt ztl tegen hetj begin der volgende zitting de Tory-partij van lejder verwisselen. In plaats van markies Salisbury zou hertog Richmond als hoofd van de conservatieve partij optreden. Miss Catharina Conolly, de zuster van het hoofd der onlangs ontdekte ?amcnswerjng te Limerick, werd Woensdag in hechtenis genomen, beschul digd van medeplichtigheid aan hel geheim genootschap. Uit Hongkong wordt aan de Times gemeld, dat de onderwerping van jltté geen verandering zal brengen in de politiek van China, niet betrekking tot hel onzijdig grondgebied, alwaar de Chineesclte regecring bij voortdu ring troepen zamentrekt. met het doel den guerilla oorlog voort te zetten, die ten laatste de overweldigers moet afmatten. De Daily ft'cirs heelt via Marseille berichten uit China ontvangen, inhoudende dat de oorlogspartij te Peking eene buitengewone bedrijvigheid aan den dag legt en alleen nog wordt belemmerd door de koningin-weduwe, die de neutraliteit begunstigt. Slechts twee mandarijnen zjjn vredelievend gezind; acht zijn zeer oorlogzuchtig. Aan de Standard wordt uit Konstanlinopel gemeld, dat de rooftoeh» ten overal in omvang toenemen, inzonderheid Ie Smyrna. Verscheidene wei. gestelde kooplieden hebben waarschuwingen ontvangen dat de roovers voor» nemens zijn hen aan Ie vallen. Aan de Standard wordt uit Zuid-Afrika bericht, dat in Zoeloeland eene volslagen regeeringloosheid heerscht. Hoovers en stroopers gaan er ongestoord te werk. Honderden vluchtelingen zijn op het gereserveerde grondgebied aangekomen. Cetawayo onderhandelt met de Roeren over eene gemeenschappelijke oplreding om aan dien toestand een einde te maken. Aan de Daily News wordt uit Teheran gemeldt dat de Russen bezig zijn met den aanleg van een kamp bij Asliabad. Er zijn aldaar versterkin gen aangekomen, waardoor de Russische strijdmacht er reeds 10500 man telt. Zoodra er 15000 zijn, zal er worden opgerukt om Merv te bezetten. Renter's Office verneemt van gisteren uit Zanzibar, dat aldaar het Fransche oorlogschip Beautemps van Tamatave aangekomen is, berichtende dat het Engelsche oorlogschip Dryad voer Tamatave ligtmaar geen ander nieuws aanbrengende. Tot gisterenochtend 2 uur bedroeg het aantal slachtoffers der cholera in Benedcn-Egypte 9. in Üpper-Egypte 327. Uit New-York verneemt men, dat in het zuidoosten van Minnesota ge? duchte stormen hebben geheerscht. Ruim een veertigtal personen zijn op hel platte land daardoor gedood en een veel grooter aantal is gekwetst. De stad Rochester is meer dan een derde gedeelte lot een puinhoop geworden. Men schetst de tooneelen, welke aldaar hebben plaats gehad, met de zwartste kleuren; hel aantal inwoners, jong en oud. van beiderlei kunne, die bij deze ramp het leven hebben verloren, wordt op vele honderden geschat. De ramp door liet springen van den stoomketel op eene plcizierboot op de iludson-rivier heeft aan vijf personen het leven gekost, terwijl vijftien personen werden gewond. De Northern Pacific Railway in de Vereenigde Staten w ordt 8 September voor liet verkeer geopend, liet geheele werk is gereed, behalve een tunnel; die tegen December klaar zal zijn. Deze tunnel heeft eene lengte van 3650 voet, en is geboord door harde rotsen. De president en verschillende aan? zienlijke personen zullen het openingsfeest bijwonenook zijne gasten uit Engeland genoodigd, F K A A H II IJ K. De graaf van Parijs heeft Woensdag eene citcttlaire gezonden aan alle hoven van Europa om kennis le geven van den dond van den graaf van Chamhord. De circulaire is gelcekend: Philippe, comte de Paris. In het Parjjsche dagblad La France wijst de staathuishoudkundige Simoniii de Kranschen op de noodzakelijkheid om de noordelijke havens des lands, met name Ildvrc, Duinkerken en ook Rouaan, in slaat le stellen de mededinging vol te houden met de Belgische, Nederlaudsclie en Duitsche havens aan de Noordzee, en wel door uitstekende inrichtingen ten behoeve van handel cn scheepvaart, liet departement van openbare werken heeft reeds eene commissie van onderzoek ingesteld. De heer S. wijst er op, dat in andere landen de bijzondere krachten, zjj het ook met hulp van rijk of gemeente, veel hebben tot stand gebracht, en raadt dat voorbeeld ook aan Frankrijk aan. Een soort van evangelisatie in Frankrijk, die zeer welslagend is, be staat in erne inrichting, den naam van Bijbel-wagen dragende. De heer Pointet heeft in een rijtuig, wel voorzien van godsdienstige leesstof, niet minder dan tien departementen der republiek doorreisd, alierwege Bijbels en tractaatjes verkpopende en op zijn rjjtuig het evangelie verkondigende. Ner? gens was de tegenstand grooter dan in de nabijheid van Parijs. -- Te Parijs rekent men jaarlijks 402 zelfmoorden op liet millioen inwoners, te Napels slechts 34. Daariusscben ligeen Stockholm met 354, Kopenhagen met 302. Weetien met 287, Brussel tiet 271. Dresden met 240, St. Petersburg met 206, Florence met }80. Berlijn met 170. New-York met 144, Genua met 135, Londen met 87, Rome niet '74. Oe meeste zellmoonlen ie New-York schijnen door Duilschers gepleegd te worden. Aan hel strand der Fransche badplaats Luc-sur-Mer heeft een treurig ongeval plaats gehad. Mevrouw Francfort, de jonge vrouw van een officier, wandelde met hare kinderen langs de zee, toen plotseling een schot werd gehoord. De dame zakte ineen; zij was getroffen door een kogel in de hals. Alle pogingen, om haar leven te redden, zijn vruchteloos gebleven, de arme vrouw bezweek na een lijden van zeven dagen. De kegel was alkontslig van een revolver, die dnor een hotelbediende op repigen afstand beproefd werd. |]ct gebeurde bracht groole ontsteltenis teweeg. -=- De Fransche tourist, die in Zwitserland bij hel beklimmen van i'e Bemina ont hel leven kwam, was de graal De la Dautne. Hij ging met drie gidsen over den glelscher, toen de sneeuw, die over een verborgen kloof lag, wegzakte cn de graal met een der gidsen voorover er invielen. Laatst genoemde werd er tijdig uitgehaald; hij bekwam verscheidene uil-ep inwen dige verwondingen: maar toen men den graaf uit de sneeuw bevrijdde, was hij reeds gestikt. SPANJE, De monarchistische dagbladen blijven beweren, dal de reis des Itonjngs naar Duilschland met de staatkunde niet in verband slaat. Zij koes creii de hoop, dal Frankrijk den koning met de spreekwoordelijke hoffelijkheid, de Fransche natie eigen, zal ontvangen gelijk daar le lande aaji alle vreemde vorsten steeds is te beurt gevallen. 15 li i T S C 'I L A N' I». De rijksdag heeft in rene avondzitting alle artikelen van hel handels, tractaal met Spanje en eveneens fiei slnt-projoeol met groptr meerderheid

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5