PER TELEGRAAF. POLITIE. ff ff ff ff ff ff ff ff ENGELAND. In Engeland heerscht onder de runderen en schapen het mond- en klauwzeer op zeer verontrustende wijze. Alleen in Derbyshire werden in de vorige week 34 boerenplaatsen besmet verklaard. De Londeusclie politiemacht bestaat uit niet minder dan 11945 man, waarvan 277 bereden manschappen. Te Liverpool is het proces begonnen tegen Mc. Dermolt, die gevangen genomen werd aan boord der stoomboot City of Montrealkomende van New-York. Hij wordt beschuldigd van deelneming aan een complot en moet in betrekking hebben gestaan tot Dalton en de andere veroordeelden, die nu levenslange gevangenisstraf ondergaan. -- Het gouvernement der Vereenigde Staten heeft het landgoed Wake field, in Virginië, waar George Washington geboren werd, gekocht en het congres heeft 33000 dollars toegestaan voor de oprichting van een monu ment op de plek, waar de vader van het Amerikaansche vaderland het levenslicht aanschouwde. FSASKBy K. De heer Challcmel heeft gisteren in den ministerraad nadere bijzonder heden medegedeeld omtrent de onderhandelingen met Hué. De Fransche regeering zal langs de Roode Rivier versterkingen mogen opwerpen. De Fransche resident te Hué zal het voorrecht genieten van persoonlijke audiën- tiën bij den vorst. De douanen zullen geheel in handen van Frankrijk zijn. Uit het testament van den graaf van Chambord is nog niets bekend geworden. Het werd op den dag van het overlijden geopend in tegenwoor digheid van den grootmaarschalk van het Oostenrijksche hof, die als keizer lijk notaris fungeerde, en van alle personen die op het oogenblik toen de graaf stierf in zijn dienst waren. Prins Napoleon, die volgens den Figaro zich in Nederland bevond, toen de graaf van Ghambord stierf, heeft tengevolge van diens dood zijne reis afgebroken en is in Parijs teruggekeerd. SPANJE. De ministerraad heeft besloten den koning aan te raden naar Duitsch- land ie gaan en zijn weg te nemen over Frankrijk. De koning zal, na twee dagen oponthoud bij zijne moeder, te Legneitio den 5,n September per exprestrein uit Santander gaan en den 19,le" te Frankfort aankomen. Hij zal de terugreis naar Spanje maken over België en Frankrijk. De Correo zegt: De koning zal waarschijnlijk van Ccronna, vid Havre, naar Hamburg gaan en naar Spanje door Frankrijk terugkeeren, na in Duitschland de groote herl'stmanoeuvres te hebben bijgewoond. Het is waar schijnlijk dal de constitutioneele waarborgen in Spanje hersteld zullen wor den vóór het vertrek des konings naar Duitschland. Bij den jongsten opstand in Spanje hadden de opstandelingen, bij Haro, in Catelonië, eene spoorwegbrug in brand gestoken, om de gemeenschap af te snijden en zich voor overrompeling te vrijwaren. Er was een trein in aantocht; de machinist en stoker waren niet gewaarschuwd, en toen zij het gevaar bemerkten, was het te laat om den trein met den rem te doen stilstaan vóór hij de brandende brug bereikte. De beide mannen namen loen een kloek besluit. Zij zetten allen stoom op, de trein vloog bliksem snel door de vlammen heen, en bereikte, dank zij den Binken maatregel, behouden den overkant. Een oogenblik later stortte de brug in. De Spaansche sneltrein naar Frankrijk, die 'snachts te 12 uur uit Barcelona vertrekt, is voor eenige dagen op 20 KM. afstand van Barcelona, Hsschen Mollet en Montmelo, door eene bende roovers overvallen. In den trein bevonden zich, zooals gewoonlijk, twee rijksveldwachters. Bij het vertrek uit Barcelona stegen vier personen in de coupé, waarin de rijksveld wachters plaats genomen hadden. Op een onverwacht oogenblik wierpen de vier personen zich op de veldwachters envoor deze van hunne wapens gebruik konden maken, waren zij ontwapend. Tegelijk werd den machinist een alarmsein gegeven, waarop de trein stilhield, en voor men vermoeden kreeg, werd deze door een twintigtal gewapende personen aangevallen, die de reizigers niet alleen tot overgave van het geld, maar tevens van alle zaken van waarde dwongen. In de coupés eerste en tweede klasse waren 70 a 90 passagiers gezetenen het gestolene bedroeg circa f 16000 in baai- geld, de ontvreemde horologes, diamanten en sieraden niet medegerekend. Het grootste deel der passagiers zette de reis voort, eenige bleven te Gra- nollers en keerden met den eersten trein naar Barcelona terug. De sneltrein kwam twee uren te laat te Port-Bon, het grensstation, aan. Onmiddellijk zijn een paar bataljons soldaten uitgezonden om de roovers op te sporen. D UI T S C H L A N Aan het nationaal gedenkteeken in het Niederwald zal in September de laatste hand geslagen worden. Reeds zjjn 12000 soldaten8000 zangers en 6 a 7000 turners lot deelneming aan het feest ingeschreven. Op het eigenlijke feestterrein zullen echter slechts aan deputatiën met hunne banie ren toegang worden verleend, terwijl de overige deelnemers langs den weg, welken de keizer zal nemen, opgesteld zullen worden. Prins Bismarck is gislerenuamiddag met zijne gemalin en zijnen zoon Herbert te Salzburg aangekomen, en heeft zijn intrek genomen in het hotel de l'Enrope. Ten 3 uur kwam de minister van buitenlandsche zakengraaf Kalnocky, mede aldaar aan. Hij werd aan het station door graaf Herbert Von Bismarck ontvangen en stapte mede af aan het hotel de l'Europe. Te Leipzig zal in het najaar eene zeer zeldzame kopergravure van Lukas van Leiden worden verkocht: "De verstootiug van Hagar". In het midden van de 17* eeuw werd daarvoor, zooals Sandrart bericht, door den Zweedschen gezant Spiring 500 fl. betaald; dat is eene groote som voor dien tijd. Een merkwaardig spoorwegongeluk bad dezer dagen te Hagen, iu Westlalen, plaats. Bij het station Oberhagen, dat eenige minuten van het hoofdstation verwijderd is, raakten drie zwaarbeladen kolenwagens en een goederenwagen los en rolden terug, langs het vrij steile eind weegs, naar het hoofdstation. De wagens vlogen in steeds toenemende vaart naar bene den, verbrijzelden een steenen perron en drongen in het stationsgebouw, dat 7 meter van het spoor afstaat. De in den weg staande pilaren werden verbrijzeld en in den muur kwam een groote, 4 meter brcede kloof.. De vaart was zoo lievig, dat ook de tweede muur gedeeltelijk vernield werd. Het vertrek waar de wagens binnendrongen was de keuken van het station "aar is alles nu een puinhoop. De dienstmeisjes, die in de keuken bezig waren, zagen de wagens aankomen, en konden nog in tijds de vlucht ne- men. Een van de wagens is heel gebleven. De drie andere zijn verbrijzeld. De tentoonstelling te Zurich werd in het tijdsverloop van 1 Mei tot 26 Augustus door 1,200,000 personen bezocht. Men hoopt, dat het cijfer der bezoekers bij de sluiting, die op 30 September bepaald is, anderhalfmillioen zal bedragen. OOSTENRIJK. De toestand in Croatië wordt steeds van dreigender aard. Thans wei gert zelfs, uit aanmerking van de algemecne conflicten, de stedehouder van Croatië (graaf Pejaczevitch), om uitvoering te geven aan de besluiten, welke in den, onder voorzitting des keizers, gehouden ministerraad, legen de Croaten genomen zijn. Wegens deze weigering is opnieuw de Hongaarsche ministerraad, onder voorzitting des keizers, bijeengeroepen. De minister president, de heer Tisza, is herwaarts gekomen; hij verklaarde met het ge- heele kabinet te zullen aftreden, indien de keizer aan de eischen der Croaten toegaf. Ook te Weenen dreigt eene ministeriëele crisis te ontstaan, omdat de Hongaarsche ministers het kabinet-Taafïe medeplichtig aan de crisis in Croatië verklaarden. Blijkens de Weener Neue Freie Presseheeft Liebig's vleesch extract aldaar weder de hoogste onderscheiding, het eerediploma, op de internatio nale artsenijkundige tentoonstelling behaald. Een vrij hevige schok van aardbeving is Woensdag te Agram waarge nomen. Hij ging vergezeld van een onderaardsch gerommel. RUSLAND. Het orgaan van Katkow schrijft, dat in Duitschland, te Weenen en in Rusland niemand den oorlog wenscht. Rusland heeft er geen belang bij Duitschland aan te vallen. Ruslands belangen worden slechts bevorderd door het nauwer toehalen der traditioneele banden van vriendschap, welke het met Duitschland verbinden. Oostenrijk's politiek heeft het eerder ver zwakt dan versterkt, en heeft het den haat der volkeren van den Balkan op den hals gehaald, aan welk feit de vriendschap tusscben Oostenrijk en Servië niets veranderen kan. BATAVIA, 30 Augustus. Het stoomschip fPilhelmina, van de maat schappij Nederland, dat bij Priok strandde, is vlot geraakt zonder schade te hebben bekomen. ALEXANDR1E, 31 Augustus. Gedurende de jongstverloopen 24 uren zjjn 11 cholera-gevallen met doodelijken afloop waargenomen. RECLAHEg. Het Hop-Bitter heeft zijns gelijke niet om aan iedereen het gemak, de rust, de kalmte, de kracht en de meest bloeiende en robuste gezondheid te bezorgen. Vraag het aan allen die er gebruik van gemaakt hebben en neem er ook de proef van op uw beurt. In den afgeloopen nacht is aan het Bureau van Politie gebracht een zwart hondje (reu) witte vlek op de borst en linker achterpoot en kort gesneden ooren. Rechthebbende vervoege zich aan het Politiebureau. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 2 September, te twee uren, door het Muziek corps der Dienstd. Schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher lstc Afd.: 1. «Gruss aus der Ferne", Marsch, Latan; 2. Ouverture "Die Innfarht ums Gliick", Suppé; 3. Walzer "Der kleine Kamerad", Basquit; 4. Fantaisie aus "Lohengrin", Wagner. 2dt Afd.: 5. Concert-Ouverture, Hacklander; 6. o. "Lied am Meer", Schubert; b. Lied, Duett, Mendelssohn; 7. Fantaisie "Das Nachtlager", Kreutzer; 8. Quadrille, Kiihnen. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 31 Augustus. verkochte hoeveelheid. prijzen. Laagste Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 492 runderen. 328 lammeren. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 51 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag zijn gewogen 41 partijen, te zamen 1699 stuks, wegende 9723 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 24 tot 32.- 29 de 150 KG. 54 stuks. f 0 95 50 "230— 90 «152— "260— 22 u "168.— "275— 75 "148— "250— 120 v "172.— "325— 47 36. 84— 7 7— 18— 90 tt 22— 56— 835 a 12— 23— 533 22— 42— 328 a 10.50 22— 62 tr - 13. 30. - 318 4.50 14— 54 kalveren, 1368 schapen en Derby Leidsche Edammer 31.—. 64.—. DELFT, 30 Augustus. lieden waren de prijzen der boier aan de markt als volgt: l,le soort ƒ66, 2dc soort ƒ62, 3de soort ƒ58. alles de 40 kilo. Ter Waag aangevoerd 776/8, 82/16 vaten, wegende 16380 kilo. Handel traag.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3