BUI TENLAN DSC li E BERICHTEN. de door hem verlaten woning voorwerpen vond, welke hij herkende als af- komstig uit het Koningspaviljoen. Nadat dil aan de politie medegedeeld en verder werk van de zaak gemaakt was, wist men een kistje aan te honden, dat geadresseerd was naar Brussel en waarin eveneens gestolen voorwerpen gevonden werden. Terwijl nu J. S. V. gearresteerd is, worden te Brussel onderzoekingen gedaan. Gisterenmorgen zijn drie schilders, die werkzaam waren op de lands- weri te Amsterdam met het schilderen van een kap, door het breken van hel touw in hel water gestort, met het ongelukkig gevolg, dat een hunner verdronk. Door het college der zeevisscherijen op de Zuiderzee zal in de vol gende week eenc proef worden genomen met het vissthen met de kwakkuil en de dwarskuil. De eene botter zal bemand worden met Volendammers, de tweede met bewoners van andere visschersdorpen aan de Zuiderzee. Uit deze proel zal moeten blijken of het beweren der Volendammers, dat hun botters niet geschikt zijn om de dwarskuil te bezigen, waar is. Met span ning ziet men te Volendam den uitslag te gemoet. De spinners aan de Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij zijn gis terennamiddag nadat door de directie hun was medegedeelddat zij des avonds slechts tot half 8 uur en alsnog niet bij lamplicht behoefden te arbeiden, wederom rustig aan den arbeid gegaan. Een treurig ongeval had Maandagavond in het gehucht Wachtum, nabij Koevorden, plaats. Terwijl de landbouwer Boeting het jachtgeweer geladen had, om daarmede vogels te schieten en hij er mede naar buiten wilde gaan, struikelde hij over een of ander voorwerp; het schot ging af en de geheele lading trof den ongelukkige in het hoofd, zoodat zijne vrouw, die op het schot kwam aanloopen hem, in zijn bloed badende, ontzield vond liggen. 's GKAVENHAGE30 Augustus. Door Z. M. is T. Berends De liaan, te Terschelling, benoemd tot broe der in de orde van den Nederlandschcn Leeuw. Door Z. M. is aan den schout-bij-nacht jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, adjudant des konings in buitengewonen dienst, de vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4e klasse in de orde van de Rijzende Zon, hem door Z. M. den keizer van Japan geschonken. Door Z. M. is aan G. Van den Bosch, burgemeester der gemeente Lin den, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking. Door Z. M. is aan J. J. Pan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Breda. Door Z. M. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het per soneel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-Indiëde le luit.-kwartiermeester C. J. C. Van Goor, van het 3e reg. veld-arlillerie, en de 2e luit.-kwartiermeester W. F. De Vulder van Noorden, van het 3e reg. infanterie. Door Z. M. is de 2e luit. J. H. Kroet, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, die voor den tijd van vijf jaren werd gede tacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië, in zijnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der infauterie van laatstgemeld leger. Be minister van binnenlandsche zaken zal op 1 September a. s geen audiëntie verkenen. Het 0. M. bij de rechtbank alhier is in hooger beroep gekomen tegen de vrijspraak van den koopman S.van de aanklacht van bedriegelijke oplichting. Morgen zal, ter eere van den verjaardag van het kleine prinsesje, op het badhuis te Scheveningen eene matinee, een kinderfeest en kinderbal in de kurzaal worden gegeven en concert voor strijkinstrumenten op het terras. Een en ander wordt besloten door een vuurwerk. Op het September-program voor de badhuisfeeslen, dat rijk is aan ver rassingen, komt o. a. voor: bij gelegenheid derClingendaal-wedrennengroot vuurwerk; ook stelt de heer Van Ilamme zich voor op 18 Sept. een zan gersfeest te geven, waaromtrent verdere bijzonderheden nog ontbreken; men wil echter weten dat dit gepaard zal gaan met optochten en feestelijkheden van allerlei aard. Gisterenavond had een heer plaats genomen op het voorbalcon van den stoomtramwagen, die te middernacht van Scheveningen vertrok. Hij had den conducteur verzocht den tram aan hel Bezuidenhotii te doen stoppen, doch maakte zich tusschen de Boschbrug en het bruggetje aan het Bezuiden- liout reeds gereed om het rijtuig te verlaten vóór dat de wagen stilhield. Een der passagiers, jhr. v. d. B.wees hem nog op hel gevaar van uit den zich vrij snel bewegenden trein te stappen. Ondanks deze menschlievende waarschuwing sprong de jonge man er toch af, met zijne hand den ijzeren ketting omklemmende. Tegelijkertijd geraakte hij onder de wielen, die zijn linkerbeen letterlijk van het lichaam scheidden. In het Rijnspoorstation binnen gebracht werd aldaar door den chirurgijn Schocvers de eerste heel kundige hulp verleend, waarna de gekwetste per brancard naar zijne woning in de Casuaristraat werd vervoerd. E! E Ij t E. Te Antwerpen is in den gemeenteraad een voorstel ingekomen, om de openbare onderwijzers te belasten met het houden van een voor allen loe- gankelijken cursus in de vakkenwelker kennis vercischt wordt voor het kiezers-examen. Deze openbare lessen zouden gesteld worden onder het onmiddellijk toezicht van het gemeentebestuur. De burgemeester, de heer Leopold De Wael, meent, dat aan het plan het best uitvoering gegeven zou worden door het geregeld geven van herhaiingsonderwijs aan alle gemeente scholen. Natuurlijk bestaal het voornemen aan de onderwijzers, die niet dit onderwijs belast worden, een verhoogd tractement toe te leggen. De verdachte van den moord op Marie Walschaert le Molenbeek, is vol gens de Echo du Parlement geconfronteerd met drie kleine meisjes, schooi, makkertjes van het vermoorde kind. De man ontkent nog steeds. Uit de statistieken over de sterfte in 1881 in Engeland blijkt, dat niet minder dan 91 personen den ouderdom van 100 en meer jaren bereikt hadden. Van die 91 waren 25 mannen en 66 vrouwen. De Londensche Pall Mall Gazette zegt, dat een bloemkweeker bij Londen jaarlijks een half millioen gewone bollen, crocussen en hyacinthen naar Holland uitvoert en dan onmiddellijk, na ze als llotlandsch te hebben laten «naturaliseeren", Iaat terugkomen. Het publiek koopt ze niet, tenzij ze uit Holland zijn aangebracht. i Twee zwemmers van naam, de heeren Evans van Londen cn George While van Portsmouth, hebben verleden Maandag getracht van laatstge noemde plaats naar het eiland Wight te zwemmen. De eerste moest het opgeven, maar de laatstgenoemde volbracht het stuk in drie uur tijds. Be onderneming werd wegens de stroomingen en tegenstroomingen onuitvoer- lijk geacht. Te Birmingham werd II. Zondag in eene kerk eene tclephoonverbinding met verscheiden op grooten afstand liggende woonhuizen beproefd. Voor die verbinding waren uitverkoren de gemeenteleden, die door ouderdom of ziekte verhinderd worden trouw ter kerk te komen. De proef gelukte vol komen. Niet alleen de gezangen, maar ook de prediking werd door de aldus bediende leden der gemeente even duidelijk gevolgd alsof zij in de kerk zaten. I De politie van Cork heeft Dinsdag ochtend eenige wapenen en ammu nitie ontdekt in een bakkerswinkel. Drie personen werden in hechtenis 1 genomen. Het hooggerechtshof te Kaapstad heeft afwijzend beschikt op O'Don- nell's verzoek om daar le worden te recht gesteld. Hij is naar Engeland ingescheept en wordt den 18den September te Plymouth verwacht. De vrouw van den vermoorden verklikker James Carey zou Port Eli sabeth in den loop der week verlaten. Zij moet van plan zijn den op haar man gepleegden moord door nadere onthullingen te wreken, die voor nog enkele niet gestrafte Ierschc zamenzweerders de onaangenaamste gevolgen zullen hebben. Op de Hudsonrivier zonk Dinsdag eene groote salon-stoomboot met honderden passagiers, tengevolge van het springen van den ketel. Ilel aautal omgekomenen is nog niet bekend, maar de meerderheid werd gered. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat de minister van oorlog eene depê che heeft ontvangen uit Suakim, waarin gemeld wordt, dat de in opstand gekomen sheiks hunne onderwerping hebben aangeboden. De rust is her steld, zoo ook de telegrafische verbinding met Massawah. - Eergisterenochtend te 8 uur bedroeg het aantal cholera-sterfgevallen in Beneden-Egypte 6 en in Opper-Egypte 165. Het aantal personen in liet laatste etmaal tot gisterenochtend 8 ure in Beneden-Egypte aan de cholera overleden bedraagt 114. - Er worden van Shanghai 2000 man nieuwe troepen naar Canton ge zonden. Er hcerscht te Shanghai veel bedrijvigheid in de arsenalen. Er worden torpedo's en monitors gereed gemaakt ter verzending naar Canton. F Bt JU ïi ÏK J K, De schout-bij-nacht Galiber heeft Parijs verlaten om zich naar Mada gascar te begeven en aldaar het bevel over de Franschc scheepsmacht over te nemen. Figaro bericht dat, nu het weldadigheidsfeest voor de ongelukkigen op Ischia zoo goed geslaagd is, het comité besloten heeft aanstaanden Zon dag een dergelijk feest te geven ten behoeve der armen te Parijs. - Le Gaulois verneemt van intieme vrienden van prins Napoleon, dat hij van plan is opnieuw een manifest te publiceéren in den vorm van een brief aan een vriend, en dat hiervan mededeeling aan de pers zal gedaan worden op den begrafenisdag van den graaf van Chambord. Eergisteren was voor het gerechtshof der Seine (er verantwoording geroepen een 19-jarig persoon, genaamd Thiriot, beschuldigd van aanhitsing tol moord, plundering en brandstichting. Den 30en Mei werd hij door de politie op heeterdaad betrapt bij het aanplakken van het volgende plakkaat: "Te wapen! Leve de sociale revolutie! Weg met Grévy' Weg met de minis ters en alle bloeddrinkers! Op ons revolutionairen rust de plicht hen tc dooden. Steekt hunne gebouwen in brand, verwoest hunne eigendommen; laten wij ons wreken, want die bandieten hebben ons genoeg doen lijden". He beschuldigde, die erkende de schrijver van dit plakkaat te zijn en tot zijne verdediging aanvoerde, dat hij vrij en onafhankelijk was, werd tot vier maanden gevangenisstraf en 200 frs. boete veroordeeld. Dttre postzegels zijn onlangs door baron Arthur De Rothschild te Parijs, gekocht. De rijke bankier, die eene der kostbaarste postzegelverzamelingen in Europa bezit, betaalde nl. voor twee postzegels eene som van 5000 fr. Het waren twee hoogst zeldzame exemplaren van een soort, die tijdens het presidentschap van Louis Napoleon bij wijze van proef gemaakt, doch eenige uren later weder vernietigd werd. Dergelijke soorten hebben voor de lief hebbers groote waarde. Maar misschien is er wel nog nooit een zoo hooge prijs voor twee postzegels betaald. Te Untcrdöbling, bij Weenen, is dezer dagen een museum van postzegels geopend, waarin de meest verscheiden en zeldzaamste exemplaren tentoongesteld zijn. Er is daar o. a. eene glazen kast, die eene waarde van een half millioen gulden aan postzegels bevat. Op het thans te Pouai gehouden aardrijkskundig congres, onder lei ding van den heer Ferdinand De Lesseps, zijn door deze in eene zeer uit voerige rede verscheidene belangrijke onderwerpen behandeld, inzonderheid de Congo-quaestie Betreffende die quaestie zeide hij o. a.Men spreekt van moeielijkheden, die wellicht tusschen De Brazza en Stanley kunnen ontstaan; maar ik geloof, dat de aard van den toestand overdreven wordt voorge steld. Wij mogen niet vergetendat de oorsprong der onderneming, waar-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2