inktkoker te hebben voorgehouden. De chef twijfelde of die inktkoker wei p van zilver was en nam den ring als onderpand. Volgens deskundigen is de ring van koper, en de sleen, die er inzit, van glas, en is de waarde van het voorwerp, gelijk 0. K. beweert den chef gewaarschuwd te hebben dat het geen gouden ring was; hij heeft er in Londen acht shilling voor be taald. De burgemeester van Wageningen kreeg terzelfder tijd eene boodschap van den rentmeester des konings, dat K. het der koningin lastig maakte door II. M. om geld te vragen. K. logeerde in het hotel »de YVageningsche Berg." De veldwachter werd er heengezonden; K. nam, toen hij den veld wachter zag, direct een blik van verontwaardiging aan. Door dezen blik niet afgeschrikttransporteerde men K. naar Arnhem. Gisteren stond hij voor de rechtbank aldaar terecht, beschuldigd van oplichting en landlooperij. Daar de verklaringen van beschuldigde in strijd waren met die van den stationschef, en er niemand anders bij was geweest, luidde het requisitoir; vrijspraak van de oplichtingschuldigverklaring aan landlooperij en veroor deeling tot eene gevangenisstraf van twee maanden Volgens de verklaringen van besch. zelf had hij niet meer bij zich dan één dubbeltje en eenige cen ten; in Amsterdam had hij echter nog groote waarden, zoodat niet van hem gezegd kon worden dat hij rondzwierf zonder middel van bestaan! Dinsdag a. s. zal de rechtbank uitmaken of zij aan deze bewering geloof hecht. Na eene harteljjke waarschuwing om Hare Majesteit toch in het vervolg niet meer aan te spreken, werd den besch. gezegd, dat de uitspraak bepaald werd op Dinsdag 4 Sept. a. s. Het groote nut, verbonden aan het oefenen der troepen van alle wa pens in het in- en uitladen van spoortreinen, is bij aankomst der treinen op het terrein der manoeuvres in Noordbrabanl ten duidelijkste gebleken. Er heerschte eene volkomen orde. De bepalingen voor het gedrag der troe pen bij aankomst op de stations; maatregelen van politie en veiligheid, ook in de treinen; de wijze van uitstappen, uilladen van paarden, materiëel enz. werden met klem nagekomen, zoodat het vooral hieraan is toe te schrijven, dat er niettegenstaande het aantal extra-treinen voor militair vervoer 23 bedroeg geen enkel ongeluk heelt plaats gehad. Te Oud-Vroenhoven is Zondagavond een persoon zoodanig door vier anderen mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Een der vermoedelijke daders is door de justitie te Maastricht gearresteerd. Rechtstreekscbe berichten uit Transvaal melden dat president Kruger gekozen is tot hoofd der deputatie die naar Engeland zal vertrekken. Het nieuws dat de oorlog met Mampoer geëindigd was, is met toejuiching in den volksraad ontvangen. De voorzitter wenschte de regeering geluk en president Kruger dankte allen die tot dezen uitslag hadden medegewerkt. De raad verdaagde zijne zitting en benoemde eene commissie tot ontvangst van den kommandant, generaal Joubert. Deze heeft Ie Pretoria met zijn staf op 1 Augustus zijn intocht gehouden en werd daar feestelijk en harte lijk ontvangen, De heer Jorissen Jr. heeft bedankt voor de hem aangeboden betrekking van waarnemend staatsprocureur, die daarop is aangenomen door den vroegeren landdrost Ueckerman van Heidelberg. De Transvaalsche regee ring heeft voorloopig opgehouden met het toezeggen van goudconcessiën. 's GRAVENHAGE, 29 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den lieer M. Djuvara, eerste gezantschaps-secrctaris van Rumcnië bij het Neder- landsche hof. Z. M. de koning-groothertog heelt benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon den heer J. Van Embden, burgemeester van Renkum. Door Z. M. is aan den officier van gezondheid le kl. van het leger in Nederlandsch-Indië J. C. W. Fischer vergunning verleend tot aanneming der versierselen van ridder der 3e klasse van de orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. Door Z. M. is de kolonel M. C. F. Simon, van den staf der artillerie, gouverneur der koninklijke militaire akademie, op zijn verzoek, op non- activiteit gesteld en in verband daarmede, eervol ontheven uit voorschreven betrekking van gouverneur, en benoemd tot gouverneur der koninklijke mi litaire akademic, de kolonel J. C. C. Den Beer Pooriugael, van den gene- leh staf, die, in deze betrekking, met afwijking in zooverre van het be paalde bij kon. besluit van 14 Februari 1881 n". 3, zal blijven bchooren tot genoemden staf. Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen dirigee- renden officier van gezondheid 2e kl. van het leger in Nederiandsch-Indië A. Ledeboer, met ingang van 1 September 1883, wegens finale ongeschikt heid om den militairen dienst daar te lande te gaan hervatten, tengevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. M». militairen dienst, met toekenning van pensioen. De jeugdige baron d'Anethan, zoon van den Belgisehen gezant hij ons hof, heeft dezer dagen met goed gevolg het examen afgelegd voor den rang van gezantschapsattaché, in welke hoedanigheid hij aan de legatie van Bel gië hier ter stede zal worden toegevoegd. De gezant van België geelt heden een groot diplomatiek diner. BuFTËNTAN oscji K BK R'I CHTIN B B L CS-1 li- Onder dagteekening van 24 Augustus is in het regeeringsblad de nieuwe kieswet verschenen. De heer John W. Wilson heeft aan de stad Brussel eene belangrijke som gelegateerd tot instandhouding van het door hem gestichte gemeente museum. Te Brussel heeft Zondag II. een vader een pistoolschot gelost op zijne 18-jarige dochter, terwijl zij op de Place du Jeu de Balie waren. De reden van de misdaad is onbekend. E ft' O E X V Hel zendelinggenootschap te Londen heeft de tijding ontvangen, dat de koningin van Madagascar den 13"> Juli overleden is. In het Kanaal hebben Zaterdag weder twee aanvaringen plaats gehad. De eerste was tusschen het Eugelschc stoomschip PPoodburn en het Fran- sclte St. Germain. Eerstgenoemd vaartuig zonk binnen weinige oogenblik- ken. De stoomboot, die het schip sleepte, trachtte, na zich losgemaakt te hebben, de schipbreukelingen te redden; maar 17 van de bemanning en een passagier verdronken. De St. Germain was ook zoo zwaar beschadigd, dat zijne passagiers aan boord van de sleepboot gebracht moesten worden, welke hen, te zamen met de geredden van de Woodbum, naar Plymouth bracht, waar het schip hersteld moet worden. Daar waren 462 passagiers en eene bemanning van 122 koppen aan boord. De oorzaak van de aanvaring, die tegen het aanbreken van den morgen bij helder weder geschiedde, is nog onbekend. De tweede ramp van dien aard gebeurde Zaterdagmiddag. De Engelsche stoomboot Rivoli is toen in den grond gevaren door het Duitsche stoomschip Palermo. Hierbij kwamen vijf mannen om het leven. De Standard behelst een telegram uit Hongkong, waarin gemeld wordt, dal het gerucht wil, dat er eene omwenteling in llué is uiige, barsten, maar men weet niet of die omwenteling al dan niet gunstig is voor de Franschen. Aan de Times wordt uit Hongkong getelegrafeerd, dat Hué door de Franschen onderworpen is, maar dit brengt geen verandering in China's staatkunde. China gaat voort met het zenden van troepen naar het onzijdige gebied, en die troepen moeten een guerillaoorlog tegen de Franschen voeren totdat deze uitgeput zijn. De Chineesche generaal Frangyan staat aao de grenzen. Stanley, die aan het hoofd van de Belgische expeditie in Midden-Afriki vertoeft, heeft den Opper-Congo voor de algemeene handelsschcepvaarl gesloten. Omlrent den reeds gcmelden brand van den fraaien schouwburg t< Kaapstad op den. 9d!n Juli 11., bericht de Polksslem van Pretoria het vol gende Hoe de brand ontstond is nog niet bekend, maar een half uur nadat het publiek de zaal verlaten hadstond alles in lichtelaaie. De branduen kweet zich echter, geholpen door vrijwilligers, wakker van hare taaken men was weldra de vlammen meester, zoodat de belendende huizen volstrekt geen schade leden. Het gebouw en gedeeltelijk ook de tooneel-artikelet waren goed verzekerd. Maar een der kunstenaressen, miss Mabel Huges, moet veel verloren hebben. Het te NeW-York verschijnend blad Irish World meldt de vcrdeeling van de sommen, welke zijn bijeengebracht ten behoeve van de veroordeel den ter zake van den moord in het Phoenix-park te Dublin. De gezinnet der acht veroordeelden ontvangen elk ƒ2500. Wat van de collecte over is, ƒ3000, wordt gestort in het fonds, waaruit bekostigd wordt de verdedigiitt van O'Donnell, moordenaar van James Carey. Baring zal omstreeks 11, Colvin omstreeks 14 September te Cairo aan komen. Malet zal niet voor den 18d<0 dier maand vertrekken, opdat erna onderling overleg mogelijk zij. Over 23 personen, beschuldigd van medeplichtigheid aan het moori looneel te Alexandrië, is gisteren door den krijgsraad vonnis gewezen. E zijn er 13 veroordeeld tot de galg, 2 tot veertienjarigen- en 6 tot vijfjarige dwangarbeid. Twee werden er vrijgesproken. -- De Egyptische Gazette meldt dat de zaken in Soedan niet goed gaai Eenige hoofden, die van den Khedive vergiffenis hadden gekregen, zijnw« tot den valschen profeet teruggekeerd. Uit Cairo wordt van den 27t0 Augustus bericht, dat de stand vanil rivier de Nijl de hoogste is sedert 80 jaren. Zij overtreft dien nog met es en een half pic. Een pic mekias op de mijlmeter is gelijk 0.5407 meter. FStADiItB!.IK, Het op initiatief der Parijschc pers Zondag jl. in den tuin der Tuilerii gegeven feest ten behoeve der noodlijdenden op het eiland Iscliia isscliil terend geweest en heeft aan het doel volkomen beantwoord. Het cijfer dl opbrengst is nog niet bekend, maar men weet reeds dat het de verwatl ting overtreft. Het was prachtig weer, zoodat eene groote menigte I* feest bijwoonde. De entrée-prijs bedroeg slechts 1 franc, waarvoor mi kans had op een prijs uit de tombola. Er was eene geheele kermis te in den tuin en het Eden-théatre gaf een aantal voorstellingen. 'sAmii was er eene schitterende illuminatie en een bal in de open lucht. Den Pauselijken nuntius heeft 33000 fr. ontvangen van den aartsbisscl» van Parijs, zijnde de opbrengst van de in de kerken van zijn diocees;i hoiidene inzameling ten behoeve der ongelukkigen op Ischia. De achtentwintigste lijst van bijdragen tot het oprichten van een moil ment voor Gambetta toont het cijfer van 5483.22 fr. aan, zoodat de ent missie thans te beschikken heeft over 272,585.49 fr. L'Univers geeft de volgende historische herinnering. Nu de grt van Chambord den troon niet heeft mogen beklimmen waren de laatste!' koningen van den oudsten tak der Bourbons drie broeders: Lodewijk Lodewjjk XVIII en Karei X. De laatste drie koningen van den tak* Valois waren eveneen drie broeders: Frans II, Karei IX en HendrikI En de laatste drie van den eersten tak, den rechtstreekschen tak Capetingers, waren Lodewijk X, Philips V en Karei IV, wederom broeders. De Temps heeft van een zijner vrienden mededecling ontvangen» een particulier telegram, waarin gemeld wordt, dat de koning van AM' den 23'° dezer den heer llamard heeft ontvangen met alle bewijzen' eene volledige onderwerping. De heer Hamard heelt het volgende onW tractaat medegebracht naar llué: 1°. vergoeding van oorlogskosten; 2". zetting der forten van Hué door een Fransch garnizoen totdat de oorlii vergoeding volledig betaald is; 3°. terugroeping der Annamitische troef die in de delta van de Roode Rivier werkzaam zijn, met dien versta» dat zij ter beschikking moeten worden gesteld van generaal Bouet ter' jaging der Zwartvlaggen; 4" bevestiging van het Fransche protectoraat'1 geheel Annam, gelijk liet reeds in beginsel gevestigd was bij het trad»

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2