ƒ150; 1® premie een harddravers-hoofdstel met dek ter waarde van ƒ50; 2C premie cene zweep ter waarde van 12; 6. namiddag, harddraverij voor paarden v3n zessen klaar: le prijs ƒ300, le preme ƒ100, 2e premie ƒ50, 3® premie 25; c. wedren met hindernissen voor paarden van officieren van het Nederlandsche leger: 1® prijs ƒ200, le premie ƒ75, 2e premie de inleg- gclden van alle deelnemers. Donderdagnacht heeft een felle brand twee aan de Boschstraat te Breda gelegen boerderijen geheel in de asch gelegd. De brand ontstond in die van J. Maas en deelde zich spoedig ook aan de andere van A. Van der Goor- bergh mede. De vlammen woedden van 11 tot circa 2 unr. Gelukkig was er geen wind en bleven de aangrenzende huizen gespaard, doch uit den brand werd bijna niets gered, terwijl bij Maas ook 2 koeien en een paard in de vlammen omkwamen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Door wijlen den heer P. De Wit, te Halsteren, is aan het R. K. kerk bestuur aldaar ƒ1000 vermaakt, onder den last van kerkelijke diensten ge durende 30 jaren. De knecht van den heer Koppers te Venloo, Willem Rlabbers, zou Woensdag ochtend eene kar zand uit een nabij gelegene berg halen, die hij dan ook reeds begon te laden. Maar eensklaps stortte een gedeelte van den berg in en werd hij er onder bedolven. Men kon alleen zijn lijk le voor schijn halen. Men meldt uit Paramaribo van 4 Augustus: De eerste steen van het entrepöl-gebouvv van den Koninklijken Wesl-ludischen maildienst is op 27 Juli gelegd in tegenwoordigheid van den landvoogd, vele autoriteiten en be langstellenden. Even voor de plek waar de eerste steen zou gelegd worden was eene eerepoort van groen en bloemen opgericht, in het hoofd waarvan de naam «Kon. West-Indische maildienst" in gouden letters prijkte. Ten 10 uur verscheen de gouverneur met zijne beide adjudanten. Bij zijne komst hiel het muziekcorps der schutterij het volkslied aan. De Surin. Courant gewaagt van een moordaanslag die in de goud velden moet hebben plaats gehad. De dader zou reeds in handen der po litie zijn. 's GRAVENliAGE, 24 Augustus. Door Z. M. is den adjudant des konings, den kolonel jhr. F. M. B. Ale- wijn, van den grooten staf, vergunning verleend lot het aannemen en dragen van het Commandeurskruis der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken; aan den heer mr. E. 1. Van Lier. praktiziju bij het hof van justitie in de kolonie Curasao, vergunning verleend tot aan neming van de benoeming tot ridder 2® klasse van de Hertogelijke Saksi sche Ernestinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg en Gotha geschonken, en aan den heer dr. D. R. Capriles, armendoctor en ge neesheer in het krankzinnigengesticht op Curasao, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken der vijfde klasse van hel Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president van de Vercenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: van Laren (Noordholland), C. L. Velthnysen; van Noordgouwe. R. Groeneveld de Kater; van Steende ren, C. D. G. Planten, secretaris dier gemeente; van llelvoirt, P. J. Versier, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan J. R. Boeye, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Schiedambehoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is goedgekeurd een tarief van premiën met de daarbij bc- hoorende voorwaarden der naamlooze vennootschap van verzekering op het leven «Nederland", gevestigd te Amsterdam. -■ Door Z. M. is bepaald, dat ten behoeve van den aanleg ecner 12 meter breede straat door de verbreeding en verlenging van de Princestraat van den Princessewal tot aan het Kerkplein te 's Gravenhage, ten algemeenen nutte, in het publiek belang, eenige perceelen zullen onteigend worden. Door het kiescollege hij de Ned. llerv. gemeente alhier is tot predi kant beroepen d». F. Van Ghecl Gildemeester, te Dalfsen. Zr. M'. minister-resident le Madrid, jhr. De Stucrs, beeft met familie intrek genomen in het Ilötel Paulez, hetwelk sedert de laatste dagen over- vuld is met voorname vreemdelingen, die hooge betrekkingen in de Euro- peesche diplomatieke en staatkundige wereld beklceden. Een der oudste notarissen in de residentie, de heer mr. J. J. Verwoert, is gisteren overleden. Hedenmiddag werd in den Zoólogischen tuin alhier dc 17® tentoon stelling van pluimgedierte geopend. Door 90 inzenders zijn 532 gevleugelde diersoorten bijeengebracht, eene belangstellende bezichtiging ten volle waardig. 1111. MM. den koning en de koningin HH. KK. 1111. de prins van Oranje, prinses Hendrik en de groothertogin van Saksen deden door het schenken van medailles van hunne belangstelling in deze zaak blijken. Door de jury werden o. a. de volgende bekroningen toegekend: aan 1'. Van Rhijn te Leiderdorp. 2® prijs voor ree es-fasant. 1® prijs voor donkere goud-laken idem; aan G. S. Van der Spruyt te Leiden, 2® prijs voor kasanka-eend; aan 1'. Van Rhijn, 1® prijs voor waaijcreend, 1® prijs voor carolina-eend, 1® prijs voor bahauia- eend, 2® prijs voor berg-eend. B U 1 T E N L A N I) S H K B15 KI CII TE N BELC1IE Dc Brusselsche feesten zijn uitmuntend geslaagd. In het Bois de la Cambre had een wedren plaats en werden groote manoeuvres van dc garde civiquc gehouden. Verschillende personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van landbouw en industrie, enz. zijn gedecoreerd. De feesten eindigden met de opstijging van een luchtballon en een bal in de Salie de la Mounaie. Eene vrouw, die door afwezigheid van haar man diens plaats vervulde als wisselwachtcr langs den spoorweg van Sotlegeni naar Aalst, heeft Dins dag in verschrikkelijke omstandigheden den dood gevonden. De trein kwam in volle snelheid aan, toen de ongelukkige, die voor den wissel stond, een harer kleine kinderen uit hel huis zag loopen, recht den spoorweg op. De moeder snelde toe, wierp het kind aan de andere zijde van den weg, doch geraakte onder den trein en werd verbrijzeld. Hel kind bleel ongedeerd. In tcue boerderij te Olsene. aan den weg tusschen Kortrijk en Geut, hebben twee landloopers, die te drinken kwamen vragen, niemand aan treffende dan eens 80-jarige vrouw, haar met de hun toegereikte bier glazen het hoofd verbrijzeld; haar broeder, ook een oud man, die haar ter hulp kwamhebben zij everzeer vermoord. Daarna hebben zij eene buurvrouw, die op het gerucht toekwam, aangegrepen en toen zij luid schreeuwde, gepoogd, haar met eene zaag, die zij daar toevallig vonden, den hals door zagen. Gelukkig kwamen er bijtijds andere buren aan schieten; zij namen de vlucht, maar werden achterhaald en aan de justitie overgeleverd, E S «3 E E A W 15. Het hoogerhuis nam in derde lezing hel wetsvoorstel betrekkelijk de faillissementen aan, evenals dat over dc tramwegen in Ierland. In het lagerhuis heeft dc heer Gladstone medegedeeld, dat de Fransclte regeering door haren gezant heeft verklaard dat den gevangen zendeling Shaw op Madagascar in eik opzicht de gelegenheid zou worden gegeven om zich te verdedigen en dat dezelfde regeering bovendien alles wat in hare macht staat zou doen om de zaak uil den weg te ruimen. Het lagerhuis verwierp dc door het hoogerhuis voorgestelde wijziging van dc pachtwet, en nam het ontwerp betrekkelijk de financiën definitief aan, met welk voor stel het hoogerhuis zich vereenigde na eerste lezing. De commissie voor de Daphne heeft aan de 54 vrouwen, die door het onheil met dit schip weduwen werdeneen weekgeld van ƒ8.10 verzekerd, en voorts heeft zij zich belast met het bekostigen van de opleiding der 150 kinderen. Jay Gould laat een familiegrafkelder maken, die ƒ85000 zal kosten. Het zal plaats hebben voor 16 personen en den vorm hebben van een Grieksch tempeltje van gepolijst grauiet. De deuren (van brons) zullen 2500 dollars kosten. Tegenover de deur zal een veneier worden geplaatst, waarop de opstanding is afgebeeld. Jaarlijks wordt door de Engelsche visschers gemiddeld eene hoeveel heid van 615,000 ton, eene waarde vertegenwoordigende van ruim 85 mil- lioen gulden. De waarde der van buiten ingevoerde visch wordt berekend op ruim 25 millioen, die der uitgevoerde op slechts 6 millioen gulden, lie geheele hoeveelheid visch te Londen ter markt gebracht, is een vierde ge deelte der geheele vangst, zoodat de bevolking jaarlijks gemiddeld 33 KG. gebruikt. Te Coatbridge, in Schotland, heeft een gevecht plaats gehad tusschen de twee partijen van de daar zeer talrijke Iersche inwoners, de Orangemen (conservatieven) en de llomerulers (radicalen). Naar aanleiding van eene kleinigheid raakten zij handgemeen met stokken, steenen enz. Vijf of zes duizend personen namen deel aan het gevechten verscheidene werden ge wond. Den volgenden dag dreigden de ongeregeldheden zich te herhaleu, maar zij werden toen door de politie onderdrukt, echler niet dan nadat weder verscheidene personen gekwetst en 50 a 60 in hechtenis genomen waren. In Ierland is opnieuw een moordkomplot ontdekt. Dr. Connolly en diens broeder Patrick, beiden van Brufï, graafschap Limmcrick, zijn in hechtenis genomen onder aanklacht van het plan gesmeed te hebben tot het uit den weg ruimen van een aantal bepaald aangewezen grondbezitters, autoriteiten en andere in bun oog gehate personen. Men kwam bet kom- plot op het spoor door de onthullingen van een verklikker. De haat legen James Carey, den thans vermoorden verklikker in hel proces wegens de Phoenixpark-moordenis zoo fel, dat twee jongelieden te Dublin zijn broeder, Francis Carey, met den dood bedreigd hebben. Zj werden alleen door den tegenstand van Francis, die met een revolver ge wapend was, verhinderd in het uitvoeren van hunne bedreiging. De beide jongelieden stonden te Dublin terecht. Zij-werden, tegen storting van 2500, als waarborg dat zij Carey niet weder lastig zullen vallen, op vrije voeten gelalen. Francis Carey was volstrekt niet, noch rechtstreeks, noch zijde lings, in het proces van den moord betrokken. De moordenaar van Carey heeft te Port-Elizabelh de eerste verhooren ondergaan. Hij zal spoedig naar Engeland worden gezonden, waar zjjn proces zal gevoerd worden, ü'üonnell wordt beschreven als iemand van flinke gestalte, met een militair voorkomen, llij is 44 jaar oud. Te Washington heeft iemand eene machine bedachtwaarmede lijj zich voorstelt over den waterval van de Niagara heen te komen. Het is een zijden zak, die den vorm van een ballon heeft. Hij zal in het water springen en zich naar den waterval laten drijven. Als hij aan den kant der rotsen gekomen is, van welke de waterval afstort, zal, meent hij, zijn lichaam, door de machine veel lichter dan het water, in de lucht geworpen worden en zachtjes neerkomeneen meter of wat verder dan de waterval; vervolgens zal hij zich laten drijven tot aan de plaats, waar kapitein Webb zich te water heeft begeven, en zoo meent bij de Canadasche kust te kun nen bereiken. Kapitein John Ericson, de maker van den eersten monitor, vierde de zer dagen, volgens de New-Yorker Handels Ztg., zijn 80ID verjaardag, on der blijken van belangstelling uit alle oorden der wereld. De ondernemende oude man is thans bezig aan een groot werktuig voor het doen van zonne- waarnemingen. En ook de vernielings-werkluigen vergeet hij nog niet. Hij werkt tevens aan verbeteringen van zijne torpedoboot Destroyer, die bi Stateneiland ligt. De Standard verneemt uit Caïro dat bij een decreet de instelling wordt bevolen van een raad van state van 22 leden onder voorzitterschap van den premier. Deze raad zal alle wetsvoorstellen in behandeling nemen. Said Bey Khandeel, tijdens den opstand prefect te Alexandrië, is gisteren naar Suez overgebracht. Men gelooft dal hij niet zal worden ver bannen. De lieden die getracht hebben te Soeakim een opstand te verwekken, zullen den 27,n terecht staan voor het militaire gerechtshof. De Nijl begint langzamerhand weder te stijgen. De bevolking van China, die vroeger op ruim 400 millioen zielen werd geschat, wordt nu op circa 300 millioen aangegeven, maar zelfs bij bena dering is bel cijfer niet te bepalen. Dal Australië in dc laatste jaren aanmerkelijk in bloei is toegenomen, blijkt uit de volgende opgaven. In 1816 werd uitgevoerd 13,000 pond wol, in 1882 414.000000, die eene waarde vertegenwoordigen van 21,000,000 pd. sl. In 1806 was er nog geen talk, maar in 1882 werd 250,000 tou uit de kolonie uitgevoerd, benevens 10,000 ton vlecsch. In 1788 bestond d( veestapel der kolonie uit 1 stier, 5 koeien, 1 kalf, 7 paarden 74 varkens en 300 stuks gevogelte en nu loopen er 75,000,000 schapen en 9,000,000 koeien. In 1881 waren 4,000,000 morgen land bebouwd en in 1882 bedroeg de tarwe-oogst 31,000,000 schepel. In het geheel bedroeg de omzet in 1882 meer dan 115,000,000 pd. sterling. FKAffKÜ IJ K. De National meldt, dat een attaché bij het Chineesche gezantschap K Parijs van Marseille naar China is vertrokken met gewichtige dépêches van den gezant Tseng, die doordrongen is van de noodzakelijkheid om den vrede tusschen Frankrijk en China te bewaren. Wij meenen, zegt dit blader te kunnen bijvoegen, dat de gezant bij zijne regeering aangedrongen heeft op het terugtrekken der aan de grenzen bijeengebrachte Chineesche troepen. Uit San Francisco wordt gemeld, dat verleden week met de stoomboot Mail Pomstah 500 kisten met wapens verzonden zijn naar Shangaï. R

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2