LEIDSC9E €0E RAAIT. 1883, VRIJDAG 24 AUGUSTUS. ,V. 109. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig de heeren De Fremery, IlarteveltBool, Van der Zweep, Bredius, Wilhelmy Damslé, Zaaijer, Van Dissel, Dereksen, Verster, ScheltemaDonner, De Goeje, Driessen, Zaalberg, Juta en de voorzitter. Het eerst was aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van het nienw benoemde lid van den gemeenteraadden heer G. A. De Geus. Het onder zoek werd in handen gesteld der heeren Bool, Van der Zweep en Van Dissel. Bij monde van den heer Bool verklaarde de commissie alle stukken door de Gemeentewet (art. 13 en 17) vereischt in orde bevonden te hebben en advi seert dientengevolge tot toelating. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. Aan mr. F. Was werd, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van curatoren van het gymnasium, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in deze hoedanigheid bewezen. De verzoeken van dr. J. C. Vollgrafï', om eervol ontslag als conrector van liet gymnasium, van den heer G. Den Haan, om een duiker te leggen, van den heer L. J. Leembruggen, tot demping van een gedeelte sloot, werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Naar aanleiding van eene aanmerking van den heer Versterwaarbij hij als zijne meening te kennen gaf, dat de requestrant de toestemming van den raad niet had afgewacht, maar dezen had gesteld voor een fait accompli, was het nemen van een besluit omtrent het verzoek van de directie der Zuid-Hollandsche bierbrouwerij om een kelderingang te maken aan de Breestraat, bij de vorige vergadering tot heden uitgesteld. De voorzitter had na onderzoek bevonden dat hetgeen door den heer Verster in het midden was gebracht, volkomen waarheid bevatte, doch echter geschied was door onachtzaamheid van den zaakgelastigde van requestrant, zoodat deze hiervoor niet verantwoordelijk moest gesteld worden. Zijn verzoek werd hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1882 goedgekeurd. Over de rekening van het stedelijk werkhuis over 1882 kon wederom in deze vergadering geen besluit genomen wordendaar bij verwijdering van vier leden het vereischte getal der leden niet aanwezig was. Onder de duizenden die met dankbaarheid gedenken het genoegen hun verschaft door in de gelegenheid gesteld te zijn kosteloos een bezoek te brengen aan Neèrlands hoofdstad en de tentoonstelling aldaar, behoort voorzeker ook een dertigtal weezen (jongens en meisjes) uit het R. C. wees- en oudeliedenhuis alhier, welke gisteren, onder geleide van de hh. regenten J. L. A. Desertine en J. J. Van Heeswijk, benevens de binnenvader en de juffrouw belast met het onderwijs in hel handwerk der meisjes, een bezoek derwaarts brachten. Bij aankomst met den spoortrein namen de reizigers plaats in rijtuigen, welke hen naar het tentoonstellingsterrein brachten. Nadat door hen alles met belangstelling was bezichtigd, wachtte hen in de volksgaarkeuken een flinken maaltijd, die zich onder het gebruik van een glas bier heerlijk liet smaken. Erkentelijk voor het genot hun de zen dag geschonken, dat niet ligt uit hun geheugen zal gewischt worden, keerden zij ten ongeveer 9 ure huiswaarts. De kleinere bewoners waren ook niet vergeten. Hun was mede aan huis eenige ontspanning bereid. Den l,n October aanst. zullen van de kweekschool voor zeevaart alhier een 100-tal jongens naar elk der opleidingsschepen Anna Pauloiona en Admiraal van fFassenaer worden overgeplaatst. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan de com missarissen des konings de volgende aanschrijving gericht: «De vraag is ge rezen, of bij de beoordeeling der gedane inschrijvingen bij openbare aanbe stedingen en de keuze van aannemers wel genoegzaam de hand wordt ge houden aan den eisch van gegoedheid der borgen. Die gegoedheid is m. i. te beschouwen niet alleen in verband met het gcheele bedrag der aanne mingssom, maar ook en wel in hoofdzaak met de regeling der betalingster mijnen. Deze regeling bepaalt het bedrag van het vereischte bedrijfskapitaal. Ik verzoek u, hierop de aandacht te vestigen van den hoofdingenieur van den waterstaat in uwe provincie, met uitnoodiging namens mij zorg te dra gen, dat mij geen aanbiedingen van aannemers ter goedkeuring worden 'oorgelegd zonder voorafgaand onderzoek, zoowel omtrent de geschiktheid en soliditeit van den aannemer als van de gegoedheid zijner borgen, over eenkomstig 438 der Algemeene voorschriften. Ook behoort gestreng de hand te worden gehouden aan de laatste alinea van 456 A. V.krachtens welke een borg, die tijdens de uitvoering van het werk ophoudt solide te zijndoor een nieuwen borg moet worden vervangen. Volgens mededeeling van de Fransche regeering zal van 1 December 1883 tot 1 Mei 1884 te Nice eene internationale tentoonstelling van voort brengselen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten gehouden worden. Een decreet, door den president der Fransche republiek op voordracht van deu minister van koophandel genomen heeft de lokalen voor de interna tionale tentoonstelling te Nice bestemd, als douane-entrepót aangewezen. Al de Fransche spoorweg- en scheepvaartmaatschappijen, zoomede de meeste buitenlandsche maatschappijen hebben eene verlaging van 50 percent op hunne tarieven toegestaan, voor de voortbrengselen die voor de tentoon stelling zijn bestemd. De verschillende bescheiden, tot deze tentoonstelling betrekking hebbende, kunnen in de bureelen van het ministerie van koop handel te Farijs worden geraadpleegd. De aanvragen om toelating moeten gericht zijn tot den commissaris-generaal der tentoonstelling te Nice. De belooningen zullen door eene internationale jury worden toegewezen. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden 20. 21 en 22 Aug. te's Hage geëxamineerd 13 candidaten. 2 trokken zich terug, 9 werden afgewezen, en 2 toegelaten: nl. de heeren: A. De Zeeuw, van Dordrecht, en W. Jenezon, van 's Gravenhage. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Java, arriveerde te Batavia den 22 Augustus. De Koningin Emma. van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde Kaap St. Vincent den 23tn Augustus. De Sumatra, van Ba tavia herwaarts, wordt a.s. Zaterdag in IJmuiden verwacht. De Foorwaarts van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang den 18 Augustus. De Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java, vertrok gisterennamiddag van Southampton. Het schip Ellida is gisteren van Tunsberg vertrokken ter opsporing van het schip Varna. De beroemde Zweedsche reiziger dr. Carlo Landsberg, die zich na zijn onderzoekingstochten in Noordelijk-Arabië en Oostelijk Syrië te Leiden heelt gevestigd, is thans bezig met de bearbeiding van een groot werk in 15 dee- len: «Proverbes et Dictons du People Arabe". Hij heeft op het oogenblik een medewerker bij zich, een geleerde Arabische scheik, Amur El-Madoni, die onlangs uit Medina is overgekomen. Naar wij vernemen is er door den koning eene commissie benoemd tot regeling der samenwerking van zee- en landmacht bij de landverdediging. Voorzitter zou zijn de gepensionneerde vice-admiraal De Haes, leden de generaal-majoors Van der Star en Pfeiffer, de kapitein ter zee Binkes en de kolonel Kromhout, en secretaris de kapitein Hoogenboom. (N.R.C.) De heer R. Leze, hoogleeraar aan de landbouwschool te Grignon, bevindt zich thans in ons vaderland omin opdracht van den minister van landbouw in Frankrijk, het bolermaken, en vooral de boterfabrieken naar Deensche methode, te bcstudeeren. Prof. Leze heeft reeds een veertien dagen tot gelijk doel in Denemarken rondgereisd. Op dit oogenblik bevindt hij zich in Overijsel, waar hij onder geleide van den heer Jules Van Hasselt, daartoe door het Fransche ministerie uitgenoodigd, zijne onderzoekingen instelt. Van daar zal hij zich naar Friesland begeven. Wij vernemen, dat de cholera-commissie te Alexandrië ontbonden is, en de heer Anslijn, Nederlandsch diplomatiek agent en consul-generaal, een der werkzaamste leden van deze commissie, nu weldra van zijn tijdelijk verlof, dal hij reeds twee maanden geleden ontving, gebruik zal maken om naar Europa te gaan. [Hbl.) Dit jaar zijn reeds door het instructie-bataljon te Kampen 290 korpo raals aan de regimenten afgeleverd. Toch bedraagt het incompleet bij de kaders nog p. ra 325 korporaals. Gisteren vierde d!. M. Buchli Fest, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hillegom, het feest zijner 25-jarige evangelie bediening in die gemeente. Door den kerkeraad en het college van kerkvoogden en nota belen werd z. w. eerw. namens de lidmaten als geschenk aangeboden een fraai kamerameublement, benevens een met zilver gemonteerd album, waarin de namen der gevers. De ingezetenen doen van hunne, belangstelling in den feestdag blijken door het uitsteken der nationale vlag. Gisteren heeft te Voorburg in eene buitengewone zitting van den ge meenteraad de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwbenoemden burgemeester, den lieer mr. II. N. C. baron Van Tuyll van Serooskerken. De gemeentenaren legden limine ingenomenheid met deze feestelijkheid aan den dag door het uitsteken der vlaggen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1