BUITENLANDSCHE BERICHTEN. bekenden oudheidkundige, maar ook op zijne tegenwoordige plaats in het door den vorigen burgemeester aangelegde plantsoen, houdt hij de herinne ring aan dezen levendig. Den landbouwer W., onder Zelhem, waren reeds enkele nachten uit den boomgaard appelen, enz. ontstolen. Dezen nacht had hij de wacht gehouden of was hij opgestaan, toen hij iets hoorde. Hedenochtend werd zijn lijk verminkt in eene kolk nabij liet huis gevonden. De politie doet onderzoek. De 30-jarige eenige zoon eener weduwe te Aalst (N.-B.), die sedert jaren aan verstandsverbijstering leedwist in een onbewaakt oogenblik zich meester te maken van eene pistool, laadde die met los kruit, stak den loop in den mond en loste het schot. Hij werd in het aangezicht ontzettend verminkt, zoodat men vreest dat de ongelukkige het met den dood zal moeten bekoopen. 's GRAVENHAGE, 21 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester van Stedum, de heer M. T. Marringa; tot commies-chartermeester bij het oud-archief in Limburg, de heer A. Flament, letterkundige te Amsterdam, en tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren J. P. Schoonhoven, telegrafist 1® klasse. Door Z. M. is G. J. Van Kerkwijk, ontvanger der dir. bel. en acc. te Beerta c. a.benoemd tot ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Maas sluis c. a. en de ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. jhr. C. \V. Von Weiier te Venlo c. a.met intrekking zijner benoeming tot ontvanger te Gorinchem c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Zaandam c. a. en is de ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. F. C. M. Croshans te Olden- zaal c. a. benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Gorinchem c. a. Door Z. M. is de heer L. J. T. BroekhofF, secretaris-generaal bij het departement van marine, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbe tuiging voor zijne langdurige en gewichtige diensten, en is de luit. ter zee 1® kl. jhr. H. M. Van der Wijck, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, en benoemd tot secretaris-generaal bij het de partement van marine. Door Z. M. is de heer Carlos Rodriguez, op den voet van vreemd onderdaan, erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Co lumbia te Amsterdam. De heer A. Brand, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Himangö (Finland) voor het toldistrict Gamla-Karlebyis in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. Morgen zal de dirigeerende officier van gezondheid 2® klasse dr. A. F. Bauduin, chef van het militair hospitaal te 's Hage, zijn 40-jarigen dienst als officier van gezondheid herdenken. Naar wij vernemen heeft de commissie voor de grondwetsherziening hare werkzaamheden voor een bepaalden tijd geschorst, ten einde aan de leden eenige verpoozing te schenken. Het gerechtshof alhier heeft in raadkamer m'. A. K. J. Van der Dritt, lid van den Schiedamschen gemeenteraad, verwezen naar de openbare zit ting, als verdacht van valschheid in geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan. Heden morgen had, onder toevloed van duizenden nieuwsgierigen, in de rjjweg tusschen het Malieveld en het Boorhuis, de harddraverij plaats van wege de Haagsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van landbouw. De afdeeling deed dit jaar aan de eigenlijke harddraverij een wedren in het schoonrrjden vooralgaan. De uitslag van dezen strijd was: dat de eerste prijs ƒ150, werd behaald door Victoria, bruine merrie, bereden door den eigenaar J. De Boer, uit Wateringen; de 2' prijs ƒ100 door de zwarte bles-merrie, bereden door den eigenaar II. L. Enthoven, te 's Gravenhage; de 3® prijs, de inleggelden tot een maximum van ƒ50, door de bruine merrie Anna, van J. De Goey, uit Utrecht, bereden door E. C. Niekerk. Het schoonrijden van alle mededingers werd nog verhoogd door het fraaie tuig, de soliede bespanning en de sierlijkheid der verschillende rijtuigjes, waaronder de Hollandsche chais, beschilderd met tafereeltjes uit het land leven, om den voorrang dong, die dan ook voor de vreemdelingen die aan het echt Hollandsche vermaak getuigen waren, een voorwerp hunner bij zondere belangstelling was. Op een zijweg aan den Loosduinschen weg werd gisterenavond door een troepje Maandaghouders eene tilburry aangehouden waarin twee personen gezeten waren. Blijkbaar was het de bedoeling den bestuurder van het rijtuig geld af te persen. Zij grepen het paard bij den teugel en brachten den chais tot staan. De aangehouden legden evenwel eene buitengewone mate van koelbloedigheid tegenover hunne aanvallers, aan den dag, en rosten hen met de zweep en" stok zoodanig af, dat het vijftal op de vlucht ging. Een hunner werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. BEL. «IE. Zaterdagavond zijn de Belgische nationale feesten begonnen met de ontvangst van de buitenlandsche schutters aan het schitterend geïllumineerde spoorwegstation te Brussel. De talrijk samengevloeide menigte werd teleur gesteld in de verwachting van de Engelsche «riflemen", die aan den inter nationalen wedstrijd kwamen deelnemen, in hunne rijke uniform uit den trein te zullen zien komen. Door hel achterblijven van hunne bagage waren de Engelsche schutters allen in burgerkleeding voor zoover zij door de ver traging in hunne reis niet persoonlijk verhinderd waren deze ontvangst bij te wonen. Er waren echter een aantal mannen van het «Queens West minster Regiment" en van de «South Middlesex honorable Artillery Com pany". Uit Nederland waren gekomen het corps koninklijke scherpschut ters van Rotterdam, de weerbaarheidsvereeniging van Gouda, de schietver- eeniging van Utrechtsche studenten, de schutterij van Zierikzee, vereeniging Willem de Zwijger. Uit Frankrjjk vijfentwintig man van het corps kanon niers te Rijssel. Er waren verder afgevaardigden uit Keulen, Aken, Dus- seldorp, Zwitserland en Luxemburg. Met muziek trok de stoet naar het stadhuis, welks toren prachtig geïllumineerd was. Overal werden door de ingezetenen vuurpijlen opgelaten en bengaalsch licht ontstoken. In de Gothische zaal van het stadhuis werd de stoet door het stedelijk bestuur opgewacht en door den burgemeester toegesproken in het EngelschFransch, Nederlandsch en Duitsch. Daarna werd aan de schutters een collation aan geboden. De wedstrijd is Zondag te één ure begonnen. ENGRLANa Ilet Memorial diplomatique meldt dat de heer Gladstone met lord Granville en lord Derby een langdurig onderhoud gehad heeft, waarna be sloten werd dat de eerste minister zijn ontslag bij de koningin zal indienen vóór dat het parlement heropend wordt. De heer Granville zou als eerste lord der schatkist cn de heer Derby als minister van buitenlandsche zaken optreden. Te Sligo is de heer Lynch, een Parnelliet tot afgevaardigde gekozen met 1596 stemmen tegen den heer Ohara, een conservatief, die 1020 stem men verkreeg. Een ernstig ongeluk gebeurde den 17®" op den Noord-Britschen spoor weg. Zes mijlen oostelijk van Dumferline kwam een goederentrein met een passagierstrein in botsing. De locomotief met de goederenwagens achter zich kruiste de lijn om op een zijlijn te komen, toen de personentrein met volle vaart tegen haar inreed. De locomotief van den personentrein derailleerde en viel omde andere locomotief werd verpletterd. Van de passagiers wer den er zes zeer zwaar gekwest. Den 15d(n Augustus hield de «Clan-na-Gael", een te Chicago gevestigde politieke vereeniging, te Grove, nabij die stad, eene vergadering, met het doel geld bjjeen te brengen tot het voortzetten der gisting in Ierland. On geveer 10000 personen waren verschenendie allen entreegeld betaalden. John F. Finerty, lid van het congres der Vereenigde Staten, Thomas Bren- nan, lid der Iersche «Landleague", en kolonel Bourke waren de woordvoer ders en eischten onafhankelijkheid voor Ierland. Eersgenoemde zeide o. a.: «Wij willen overal verkondigen, dat wij, mannen van Chicago, trotsch zijn op den mandie den verklikker Carey gedood heeft." Met aan waanzin grenzende geestdrift werden deze woorden begroet. De Opinione bevat een artikel over de bezetting van Egypte door En geland, waarin zij als hare meening te kennen geeft; dat de heer Gladstone oprechlelijk wenscht de Engelsche troepen zoo spoedig mogelijk huiswaarts te doen komen, maar tevens betoogd, dat daartoe niet kan worden overge gaan zoolang de inlandsche toestand van Egypte het niet veroorlooft. In de laatste 24 uren, eindigende gisteren ochtend ten 8 ure, zijn te Cairo 4 en in de provincién 182 personen aan cholera overleden. Bij de Engelsche troepen te Suez is een lijder gestorven. De Standard verneemt uit Durban dat afgezanten van Cetawayo te Maritzburg zijn aangekomen. Zij berichtten dat hun koning gezond en wel is, en dat'hij een onderzoek verlangt. FRAKHRIJ li. Bij de plaats gehad hebbende herstemmingen voor de gewestelijke raden zijn 115 republikeinen gekozen. Dezen hebben 18 zetels gewonnen en 9 verloren. De conservatieven hebben 34 der bunnen zien verkiezen. Te Parijs bevindt zich thans een Poolsch edelman, die gekomen is om van den staal niet minder dan 280,000 livres te eischen, welke een zijner voorouders aan Lodewijk XIV geleend zou hebben! In het dorp Santerre, bij rarijs, heeft men dezer dagen, bij het op graven van den grond waar een afgebroken huis gestaan hadgrafzerken van steen en gips gevonden, die uit het jaar 1000 afkomstig moeten zijn. alsmede een munt met den naam Chilperich. Deze overblijfselen, uiteen tijd toen Santerre een plaats van meer gewicht was dan Parijs zelf, kunnen waarschijnlijk voor de geschiedvorschers van veel belang zijn. De gravin van Chambord heeft aan den keizer van Oostenrijk geseind, dat de toestand van den graaf hopeloos is. Sedert Vrijdag verlaat zij het ziekbed niet meer. Een telegram uit Weenenaan le Temps, zegt, dat de graaf reeds gisterochtend zieltogende was. Dezer dagen is baron Bernadotte, neef van koning Karei XIV van Zweden, in den hoogen ouderdom overleden op zijne villa Jurangon nabij Pan. Toen de luchtzeizigster Mile Abertine Vrijdag te Roayoa-les-Bains op steeg, geraakte een der helpers met zijn armen in de touwen verward, waardoor hjj tegen wil en dank de reis moest mede makenwaarbij de ongelukkige vooral bij het landen zwaar gewond werd. Eene dépêche uit Hongkong bevestigt dat door kolonel Badens op nieuw een gevecht is geleverd tegen de Annamieten, die in grooten getale waren teruggekomen om hunne verlorene stellingen te hernemen, en dat de kolonel den vijand andermaal geslagen heeft. De Annamieten zouden niet minder dan 1500 man verloren hebben. SPANJE. Aan den koning is eergisteren avond bij het verlaten van den schouw burg te Valencia eene warme ovatie ten deel gevallen. Hij is gisteren och tend naar Barcelona vertrokken. De Correspondance meldt: Men verzekert in diplomatieke kringen, dal de keizer en de keizerin van Oostenrijk bij hunne laatste ontmoeting met den keizer van Duitschland hem in vertrouwen hebben medegedeeld, dat hunne dochter, aartshertogin Valerie, zou huwen met den kroonprins van Portugal. Ook gelooft men in dezelfde kringen aan de mogelijkheid van een huwelijk van den broeder van den Portugeeschen kroonprins met prinses Maria Laelitia, nicht van aartshertogin Valerie. ITALIË. De Paus heeft een besluit uitgevaardigd, strekkende om de archieven van het Vatikaan en de aldaar aanwezige boekerij open te stellen ten ge-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2