LEIDSCHE CffJEANT. T. tor. 1883. WOENSDAG STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. AUGUSTUS. mm De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere i Naar aanleiding van het epidemisch verschijnen van de Aziatische Cholera in Egypte, achten Burgemeester en Wethouders zich verplicht de ingezetenen met den meestcn nadruk te wijzen op het gevaar dat die ziekte zich uit breidt en op de maatregelen die kunnen worden genomen ten einde zooveel mogelijk te bevorderen dat wanneer onverhoopt de ziekte zich ook in ons vaderland mocht voordoen, zij geen vruchtbaren bodem vinde voor hare ontwikkeling binnen deze gemeente. Door het Gemeentebestuur worden alle maatregelen genomen, waartoe de wet van 4 Dec. 1872 (Stbl. n*. 134) lol voorziening tegen besmettelijke ziekten aanleiding geeft. Intusschen is de medewerking van alle ingezetenen in deze dringend noodig, vooreerst door zorg te dragen voor de meest mogelijke zindelijkheid en reinheid in de woningen en vervolgens door stipte onthouding van het gebruik van water waarvan men niet volkomen is verzekerd dat het voor de gezondheid onschadelijk is. Was het bij vorige epidemiën hoogst bezwarend zich steeds van zuiver drinkwater te voorzien, thans mag Leiden zich in het bezit van eene Duin waterleiding verheugen, zoodat niemand zich meer met onzuiver en schadelijk water behoeft te vergenoegen, terwijl tevens in herinnering wordt gebracht dan aan behoeftlgen liet duinwater GRATIS wordt verstrekt op kaarten afgegeven door de Armbesturen. Burgemeester en Wethouders van Leiden DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 21 Augustus 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Augustus. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zjjn ingekomen: 1« afdeeling, van de 799 kiesgerechtigden 457 slembriefjes; IIe afdeeling, van de 1009kiesgerechtigden 541 stembriefjes; derhalve van de 1808 kiesgerechtigden 998 stembriefjes. Door Z. M. is, op zjjne aanvrage, gepensioneerd den majooj C. D. H. Sethe, van het 3' regement huzaren. Benoemd tot majoor bij dat regement den ritmeester Rijnbendc, adjudant-inspecteur. Naar wij vernemen is door de werkmans-vereeniging '/Eendracht zij ons doel", in eene gisteren avond gehouden vergadering, besloten op Zondag aanst. de tentoonstelling te Amsterdam te gaan bezoeken. Aan de leden wordt uit de kas kostelooze overtocht verstrekt, te vinden op eenige be krimping in de kosten van hun eerlang te houden jaarfeest. Aan de H. B. school en het gymnasium te Winschoten, is benoemd tot leeraar in de nat. historie de heer W. W. Schipper, hoofd eener school te Leiden. Volgens het D. v. Z. H. en 's Gr. is de Leidsche socialist v. d. B.die o. a. onlangs als «zaakwaarnemer" eene rol speelde in de werkstaking ter katoenfabriek der firma d. 11. en C°.in de vorige week naar de gevangenis te 'sllagc overgebracht. Hij wordt verdacht gehouden van diefstal ten na- deele van een Leidschen logementhouder. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende den lld,D September, zitting houden in het Yachtclubgebouw te Rotterdam. Zij, die tot een dier examens wensclien toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 4 September schriftelijk en vrachtvrij kennis geven. De voorwaarden zijn opgenomen in de Staatscourant van 21 dezer. De aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag jl. in de kapel van het seminarie te Warmond het diakonaat toegediend aan de eerw. heeren: H. Van Aarsen, C. L. A. Delfgaauw, G. C. Van Noord en Th. M. Vlaming, en het priesterschap aan de eerwaarde heeren: J. Boon, W. N. A. A. Ten Brink, G. Buysman, G. J. J. Cromwel, L. J. J. Hageraats, J. A. Kupers, C. A. P. J. M. Lohmeijer, W. M. Nix, J. Opmeer, J. 11. M. Pceperkorn, J. Rotteveel, J. J. M. Teule, H. J. Ph. Thomann, H. J. Van der Ven, G. J. Van der Weiden en P. De Wit. Het stoomschip C. Fellinger, van Amsterdam naar Bataviakwam den 19^1 dezer te 8 uur 's avonds te Malta aan en zette, na kolen ingeno men te hebben, de reis voort. Aan den afgetreden burgemeester van Voorburg mr. J. N. A. Bucaille zal door de ingezetenen een souvenir worden aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor het vele goede, dat door hem gedurende tien jaren, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. ;el meer 26 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. dat hij de betrekking van burgemeester aldaar vervulde, is tot stand gebracht. Behalve de verbetering van verscheiden wegen en andere nuttige zaken, dankt men aan zijn krachtig initiatief de stichting van een even fraai als doelmatig raadhuis. De heer Bucaille was bij arm en rijk geacht en bemind wegens zijne humaniteit en strikte rechtvaardigheid, en zijn heengaan van hier wordt dan ook algemeen betreurd. (Fad.) De aartshertog en de aartshertogin van Oostenrjjk hebben gisteren ons land verlaten, met bestemming naar Weenen. Zaterdag-morgen is nabij Halfweg de werkman der II. IJ. S. M. Riet veld door een sneltreiin gegrepen en een eind weggeworpen. Zondagavond is hij aan de gevolgen overleden. Bij de op gisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding door het dep. van koloniën, waren minste inschrijvers o. a. voor: 868 blauwe paardede- kens, de heeren Gebr. Van Wijk C». te Leiden, voor 7770.40, en 600 meter donker blauw grein, de heeren P. Clos en Leembruggen, mede aldaar, voor ƒ528. De Amsterdamsche bank zal, volgens het U. D., de borgstelling van prof. Buys Ballot aannemen en de Farna-i&aV. in Noorwegen mogelijk ma ken. Het schip zou dan morgen reeds vertrekkenen dus in de eerste dagen van Sept. in de Karazee zijn, zoo dezen ten minste open is, hetgeen men zelfs nu nog niet weet, omdat alle berichten uit die streken ten eenenmalc ontbreken. Een ingezeten van Zwolle heeft aan prof. Buys Ballot bericht gezonden, dat hij voor 1000 deelneemt in de kosten en het waarborgfonds voor het opsporen van de Varna. Gisterennacht is op de Bloemgracht te Amsterdam door de politie een man gevondenzwaar aan het hoofd gewond en bewusteloos. Hij was niet in staat eenige ophelderingen te geven. De ongelukkige is naar het politie bureau gebracht. Zondag werd de tentoonstelling te Amsterdam door 32,000 betalenden bezocht, zoodat, met inbegrip van abonnementen enz., benevens groepen werklieden, die halve prijs betalen, ruim 45,000 personen op de terreinen hebben vertoefd. Aan het Panopticum is door 3500 personen een bezoek gebracht. Aan de groote weeskinderen te Wormerveer (10 jongens en 11 meisjes) werd een recht prettige dag bereid. Voor rekening van een menschenvriend werd gisteren Amsterdam en de tentoonstelling bezoeht. Het middagmaal werd gebruikt in eene volksrestauratie. De heeren Jac. Jurissen Zn. te Naarden hebben op de groote tuin bouwtentoonstelling te Brussel den eersten prijs behaald met 50 coniferen in gele en bonte verscheidenhedenalsmede den eersten prijs op afgesneden rozen. Zondagochtend was geheel Tessel wit, zoodanig had het des nachts al daar gevroren, terwijl een zware dauw boven het land had gezweefd. Gisteren werd door een zestigtal verpleegden van het Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis te Amsterdam een bezoek aan Utrecht ge bracht. liet spreekt van zelf dat de oudjes veel belangstelling op hunnen weg ontmoetten. Inzonderheid was dit het geval met eene moeder van 96 jaar, die, aan den arm van haren 72-jarigèn zoon, nog flink in den stoet medestapte. Aan het station lieten de oudjes in de wachtkamer nog een vroolijk lied hooren. De gewezen gemeente-ontvanger te Putten, die dezer dagen, wegens verduistering van geldendoor het gerechtshof te Arnhem tot 5 jaren tucht huisstraf is veroordeeld, heelt van dat vonnis appèl aangeteekend. Te Arnhem verhaalt men, dat onze koning, dezer dagen in de nabij heid van Oranje-Nassau aan het visschen zijnde, een paar knapen ontmoette en een hunner verzocht om een paar lokvischjes aan hem te verkoopen. Op het antwoord van «met plezier, mijnheer", werd aan het verzoek voldaan, waarop Z. M. den jongen met een rijksdaalder beloonde. Voor dien prjjs, meende echter de jeugdige visscher, kon hij den geheelen inhoud wel mis sen, welk aanbod evenwel dankbaar van de hand werd geslagen, terwijl dat van den tweeden, die ook voor dien prjjs wel wat van zjjn voorraad wilde afstaangretig door Z. M. werd aangenomen. Te Gronsfeld is een meisje van 24 jaren door een stier zoodanig ver wond, dat zij na een lijden van drie weken aan de gevolgen overleed. Van den Lunterschen berg is dezer dagen naar Barnevelden wel naar het lleidepark, overgebracht een keisteen van 14000 a 15000 halve kilo's zwaarte. Eerst was er sprake vandat deze steen zou geplaatst worden bij het graf van wijlen den burgemeester mr. C. A. Nairac, den

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1