omtrent de latere soorten mede uiterst gunstig waren. Tot dusverre had uitsluitend in het Westland de bekende ziekte zich in het blad vertoond; de knol was tot nu toe verschoond gebleven daarvan. Erwten en boonen. Erwten staan in het algemeen zeer goed te velde; i zij beloven een goed gewas, hoezeer zij op Voorne en Puiten nog al op belangrijk vele stukken door de luis waren aangetast. Dit was aldaar ook het geval met de boonen; niettemin werd van deze peulvrucht mede eene j flinke opbrengst tegemoet gezien. Boomvruchten. In vele jaren konden omtrent de vruchten niet zulke uiterst gunstige berichten worden verstrekt dan nu het geval is. Algemeen waren de boomgaarden best beladen; van appelen en peren vooral van eerstgenoemde zal een overvloedige pluk worden verkregen; ook de steen vruchten leverden eene bevredigende opbrengst. De druiven in het West- land beloven slechts eene middelmatige opbrengst; de strenge vorst in den afgeloopen winter is oorzaak, dat daarvan niet veel vrucht is uitgekomen. Hennep. Deze doet eene buitengewoon voordeelige opbrengst verwach ten; zoowel in den Alblasserwaard als in de Vijfheerenlanden staat zij uit muntend te velde en zal waarschijnlijk hoeveelheid en hoedanighéid de beste verwachtingen niet teleurstellen. Hooi- en weilanden. Deze stonden in het Westland allerwege naar wensch; gras voor vee was er voldoende, terwijl reeds veel uitmuntende hooi is gewonnen. Dit was mede het geval op Overflakkee en Goedereede. Ook uit de overige deelen werden ten opzichte der landerijen zeer bevredi gende mededeelingen verstrekt. Veestapel. De toestand van den veestapel blijft voortdurend te roemen; de zuivelproducten zijn van uitmuntende qualiteit. Stc De Staatscourant n°. 194 bevat het verslag van de commissie, belast met het alnemen van het examen van hendie de bewijzen wenschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voor bereid zijn, vermeld in art. 4 der wet van 28 December 1878 (Stbl. n°. 222) en geregeld bij koninklijk besluit van 12 Februari 1879 (Stbl. n". 35). Voor het in de week van 13—18 Augustus 11. te 's Hage gehouden notarieel examen zijn geslaagd de heeren: Voor het 1" gedeelte, H. A. Luyten, te Gouda; S. Reynders Rzn., te Oldcberkoop; P. W. Bouman, te Reeuwjjk; F. Mollinger, te Breda; W. B. Backer, te Apeldoorn; N. Koomans, te Leiden; A. D. M. Post Uiterweer, te Delft; W. H. Voskuil, teAmsterdam; A. F. W. J. L. Hessels, te Heerenveen; A. E. Middelkoop, te Benningbroek; J. D. Fledderus, te Hellendoorn; A. C. R. Valk, te Deventer. Voor het 2e gedeelte D. Hartmans, te Amsterdam; M. Huygens Jr.te Utrecht; C. M. Van der Weyde, Boxmeer. Voor het 3e gedeelte, 0. Andriessen, te Tilburg; C. Klootwijk, te Bolnes. Voor het 2'en 3'gedeelte, A. Hijner, teAmsterdam; H; J. Sierevelt, te Ginneken. Hoofdonderwijzersexamen te 'sHage, 16, 17 en 18 Augustus. Geëxa mineerd 13 kandidaten; teruggetrokken geen, afgewezen 12; toegelaten 1, M. Van den Berge, van Rotterdam. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Java, arriveerde te Pa- dang den 17den dezer. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Ratavia, vertrok van Southampton lö Augustus, De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 19 Augustus. De Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisterennamiddag te Southampton. In verband met de komst van Z. M. den koning der Belgen hier te lande, vernemen wij, dat Z. M. onze koning bepaald heeft, dat op den dag van het vertrek van den vreemden monarch, de koninklijke trein ter be schikking van koning Leopold wordt gesteld ten einde daarmede de reis naar Nederland te maken. De troonrede zal volgens de Ilaagsche kroniek der N. Gr. Ct. zeer stellige toezeggingen omtrent grondwetsherziening en belastinghervorming bevatten. Wat het eerste betreft, noemt hij zijne vroegere mededeelingen over den arbeid der staatscommissie bevestigd; het voorbereidend werk is afgeloopen en tegen einde September worden de rapporten en memoriën verwacht, die dan, tot een geheel vereenigd, in October het licht zullen zien, hoogst waarschijnlijk met de daarop gegronde wetsvoorstellen der regeering. Ten aanzien van de belastingquaestie zal de troonrede echter, volgens hetgeen men er van hoort in de bureaux van financiën, niet veel kunnen beloven, ten minste met kans op de vervulling van die belofterf Er moet ongeveer nog niets gereed zijn; alleen schijnt de minister Grobbee eenige gegevens te hebben bijeenverzameld om te onderzoeken, in hoever eene belasting op spoorweg- en speelkaarten en nog enkele indirecte be lastingen op weeldeartikelen, duurzame verbetering kunnen brengen in den toestand der schatkist. Vooral nu de heer Van Lijnden in de eerste kamer gelegenheid zal hebben zijn programma te verdedigen en tegenover het miniatuur-werk van zijn opvolger te stellenkan het fmanciëel debat in Sep tember interessant worden. In een extra-nommer van het Politieblad wordt gesignaleerd Carl Wijfert, oud 41 jaren, boekhouder, gestalte groot en slank, haar blond, baard roodachtig blond en volkleeding net. De Pruisische regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd wegens ontvreemding van 161,000 mark. Deze gesignaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddellijk bericht te geven aan het departement van justitie wordt verzocht. Te Wassenaar zijn gisteren twee personen in één gezin door inland- sche cholera aangetast. Ook uit andere plaatsen verneemt men van enkele gevallen dezer ziekte, die wel onderscheiden moet worden van de Aziati sche cholera. De burgemeester van Delft heelt door tusschenkomst van mr. A. Den Randt, advocaat en procureur te Dordrecht, van den heer L. Taats te Soe- rabaia ontvangen de som van 50, als bijdrage voor het standbeeld van Hugo De Groot. De 8e algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding zal worden gehouden te Delft, op Zaterdag 22 September. Zij zal hoofdzakelijk aan huishoudelijke aangelegenheden gewijd zijn. De leden van het internationaal koloniaal-medisch congres, dat van 6 tot en met 8 Sept. te Amsterdam bijeenkomt, zullen op Zondag 9 Sept. een tochtje maken naar Leiden, Den Haag en Scheveningen. Een extra-trein is te hunner beschikking gesteld. De commissie tot organisatie eener internationale harddraverij zal, met medewerking der Amsterdamsche harddraverij vereeniging, op Donderdag 6 September a. s. doen houden eene harddraverij met paard, ingespannen voor een tweewielig rijtuig, op korte baan (lengte van 340 meter), waarbij voor de drie laatst aanblijvende paarden wordt uitgeloofd, als le prijs 600, le premie ƒ300 2e premie ƒ100. De harddraverij zal plaats hebben op de Stadhouderskade te Amsterdam, des voormiddags ten elf ure precies. De in schrijving voor deze harddraverij zal moeten geschieden vóór of op Maan dag 3 September a. s. bij den heer N. Wafelbakker te Amsterdam. Arseus, genaamd Blondin, zal op Zondag den 26slen Aug. eene tweede voorstelling nabij Amsterdam geven. Het koord zal nu op een terrein in de nabijheid van Schollenbrug over land worden gespannen, daar de kabel over de rivier de scheepvaart belemmert. Overigens bestaat hel plan om een geheel nieuw programma op te voeren. C. Hulstein, gesignaleerd wegens het langs de huizen loopen met eene valsche inteekenlijst, zoogenaamd voor Moddergat, maar inderdaad voor eigen beurs, is door de Arnhemsche politie gearresteerd. Te Deventer kwam eergisterenavond een man in beschonken toestand thuis. Toen hij op een stoel in slaap was gevallen, goot zijne vrouw hem petroleum over de kleêren, die zij vervolgens, in brand stak. De man ligt thans in bedenkelijken toestand in het ziekenhuis. De vrouw is gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Voor leeraar in de wiskunde aan hel gymnasium te Winschoten is de voordracht; D. Bosch Jr.cand. in de wis- en natuurkunde te Groningen, en J. N. Lancel te Breda. Voor leeraar in natuurlijke historie aan het gym nasium en de H. B. S. te Winschoten zijn voorgedragen de heeren W. W. Schipper, onderwijzer te Leiden, en J. H. Aberson. 's GRAVENHAGË, 20 Augustus. Door Z. M. is agreatie verleend der door het kapittel der Duitsche Orde, Balye van Utrecht, gedane admissie van W. E. J. baron Van Balveren en van G. J. G. G. graaf Van Aldenburg Bentinck tot ridders-expectanten der Orde, met vergunning tot het dragen van het kleine Ordenskruis. Door Z. M. is aan den le luit. der infanterie J. J. Van Tubergenthans op non-activiteit pensioen toegekenden hem de rang van kapitein verleend. Door Z. M. is tot lid van de algemeene rekenkamer van Nederlandsch- ludië benoemd de heer W. Van der Pijl, thans tijdelijk lid van genoemd collegie. Z. M. heeft bepaald, dat zijne ordonnance-ofïicierenals zoodanig bij uitzondering kunnen bekleeden den rang van kapitein of ritmeester, doch dat zij in dien rang slechts zullen kunnen genieten het traktement, dat hun, in verband met hunnen diensttijd als officier zoude toekomen in den rang van eerste luitenant van den generalen staf. De benoemde officier-machinist 2e kl. A. Bruch wordt met 1 Septem ber a. s. geplaatst bij 's rijks werf te Willemsoord. Met ingang van den eersten September aanstaande zijn door den mi nister van marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adspirant- administrateur, de jongelingen 11. J. C. P. Van Couwenberg, J. F. Van Hceckeren van Walien, J. Van den Hurk, J. M. Langlois van den Bergh, L. J. Mouton en J. P. Zur Muhlen. De eerste secretaris bij het Fransche gezantschap, de heer Balny d'Arricourt, is van buitenlandsch verlof teruggekeerd, ten einde als zaakge lastigde van de republiek op te treden tijdens de afwezigheid van'den gezant, den heer Legrand, die zich gisteren buitenslands heeft begeven. De gevolmachtigde minister van Spanje te's Hage, markies d'Arcicolar, gaf Zaterdag in zijn hotel een groot diner aan het uitvoerend comité en de com missarissen-generaal der tentoonstelling. Ook de ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën en de burgemeester van Amsterdam waren tegen woordig. In het Hotel des Indes alhier zijn, onder het genot van een fijn dejeu ner, onderhandelingen gevoerd tusschen een negental Chineesche grootwaar- digheidsbekleeders en den bekenden kanonnenfabriekant Krupp. Vermoede lijk gold het de bestelling van de noodige vuurmonden, waarmede China zich in staat van verdediging wil stellen. Gisterenochtend werd aan het Spui een meisje van 4 jaren uit het water opgehaald, dat den vorigen avond daarin gevallen was, maar toen vruchteloos gezocht is geworden. Carl Back, die te Scheveningen in hechtenis is genomen, had, om zich onkenbaar te maken, zijn haar geverfd en zijn baard afgeschoren. Het avondweldadigheidsfeest op het Badhuis te Scheveningen is uit stekend geslaagd, dank zij het prachtige weder. Met lampions verlichte eerebogen prijkten voor de zijvleugels, terwijl eene fraai geïllumineerde poort het voorfront vormde van de rijk versierde tribune vóór de conversatiezaal. Als verrassing werden in die tribune door de artisten der Fransche opera in den loop van den avond aria's gezongen en zelfs het stukje /'Les deux Aveugles" opgevoerd. Op het terras waren verscheidene tentjes, waarin de eerste artisten bloemen, champagne en sigaren voor de armen verkochten, en zelfs kermisvermakelijkheden ontbraken er niet. In de Kurzaal werd voor de kinderen, die liet bal bijwoonden, een tombola gehouden. Het vuurwerk dat den avond kroonde, slaagde bij uitstek, en het "Zeebad Scheveniiigen, hulde aan de weldadigheid" in vlammenschrift, besloot deze feestelijkheid, terwijl daarna nog in de Kurzaal een bal voor de grooten aanving. Ontzettend groot was het aantal aanwezige personen. Dezen zomer zag het badhuis nog zulk eene menschenmassa niet. De burgemeester vertoonde zich overal, en de commissaris van politie Vernee had door doel- treflende maatregelen gewaakt voor de handhaving der orde, vooral noodig na afloop der feestelijkheden bjj den menschenstroomdie gedeeltelijk in rijtuigen en in trams, maar gedeeltelijk ook te voet naar Den Haag terug keerde. De heer Voitus van llarnme verdient lof voor de regeling van dit feest, dat den armen ten goede komt. De recette van het weldadigheidsfeest was bestemd voor het londs tot vooitdurendc ondersteuning van de weduwen en weezen van verongeluko; Scheveningsche visschers. De directie van dat fonds heeft echter gemeend voor dat aanbod te moeten bedanken. De directie van het badhuis bestemde daarop de opbrengst ten voordcele van de algemeene armen van's Gravenhage en Scheveningen. Dat de drukte Zaterdag en Zondag te Scheveningen buitengewoon moet zijn geweestblijkt dat alleen met den stoomtram werden vervoerd ruim

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2