LEIDSCHE COURANT. 1883. DINSDAG 21 AUGUSTUS. V. 196. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn, verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag23Augustus 1883, des namiddags te twee uren. 1». Onderzoek van de geloofsbrieven van benoemde leden van den Gemeenteraad. 2". Verzoek van Mr. F. Was, om eervol ontslag als secretaris van Curatoren van het Gymnasium. (144) 3°. Idem als voren van Dr. J. C. Vollgrafl als conrector van het Gym nasium (145) 4°. Idem van G. Den Haan, om een duiker te leggen. (143) 50, Idem van C. J. Leembruggen, tot demping van een gedeelte sloot. (143) 6». Idem van de Directie der Zuid-Hollandsche bierbrouwerij, om een kelder ingang te maken aan de Breestraat. (131) 7". Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1882. (139, 146, 147 en 150) 8°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1882. (124). LEIDEN, 20 Augustus. Door de commissie van fabricage wordt aan den gemeenteraad voorge steld, waarmede het college van burg. en weth. zich vereenigd, te benoe men een hoofd-opzichter bij de gemeentewerken. Zij verlangen dien titel, uithoofde die van adjunct-architect allicht aanleiding zou kunnen geven, bij eventueele vacature van den architect, alsdan aan een opvolger in die be trekking te denken. Zij stellen mitsdien voor: 1». te bepalen dat een der opzichters der gemeentewerken den titel zal voeren van hoofdopzichter; 2°. de bezoldiging van den hoofdopzichter vast te stellen op een minimum van ƒ1200 'sjaars, bij ijverige plichtsbetrachting telken jare met 100 te ver- hoogen, totdat het maximum van ƒ1500 'sjaars zal zijn bereikt, en 3». te benoemen tot hoofdopzichter der gemeentewerken, den opzichter bij dien tak van dienst G. Looman. Zij dringen op die regeling aan, aangezien nim mer is bepaald wie bij afwezigheid of tijdelijke verhindering van den gemeente- architect in zijne plaats optreedt. De aangegeven bezoldiging achtten zij noodig, aangezien de betrokken persoon niet gedwongen moet zijn, ter ver betering van zijne financiëele positie, telkens naar lotsverbetering in andere gemeenten uit te zien. Door den heer mr. F. Was is een eervol ontslag aangevraagd als secretaris van het college van curatoren van het stedelijk gymnasium. Genoemd col lege stelt aan den gemeenteraad voor, hoe leede zij den ijverigen titularis zien vertrekkenhem het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verkenen, onder dankbetuiging voor de belangloos door hem bewezen diensten. Tengevolge van zijne benoeming tot hoogleeraar in de faculteit van wijs begeerte en letteren aan de universiteit te Brussel, is door den heer dr. J. C. Vollgrafl, conrector aan het stedelijk gymnasium, een eervol ontslag aange vraagd. Door burg. en weth., alsook het college van curatoren wordt dien overeenkomstig gunstig geadviseerd. Door burg. en weth. is aan den gemeenteraad overgelegd de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1882, met verzoek die goed te keuren tot een bedrag van: in ontvangst 1,343,918.64, in uitgaaf 990,677.43%sluitende alzoo met een batig saldo van 353,241.20%. Genoemd college doet echter opmerkendat over 1882 nog uitgaven moeten worden gedaan, welke vóór het sluiten der rekening niet konden geschieden, als: aanvulling van het vernieuwings- en uilbreidingsfonds der stedelijke gasfabriek voor nog uit te voeren werken ter uitbreiding dier fabriek 55000; voor de oprichting van eene nieuwe hoogere burgerschool voor meisjes en gymnasium respectivelijk 35433.10 en 28522 enz., te zamen tot een bedrag van 143,537.10. Naar aanleiding het besluit in de raadszitting van 19 April jl.om de oude rechterlijke archieven te bewaren in het invalidenhuiswanneer uit het on derzoek van den rijksbouwkutidige bleek, dat die localileit daarvoor geschikt was, heeft de minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat blijkens het rapport van genoemde bouwkundige, dit gebouw voldoende veiligheid en ruimte oplevert. Noodwendig zijn aan de berging van deze archieven aldaar eenige onkosten verbonden voor het maken van kasten enz.; deze kunnen na een ingesteld onderzoek geraamd worden op 600. Burg. en weth. stellen den gemeenteraad voor hun een crediet tot bovengenoemd be drag te verleenen. - Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ37, ƒ18.50, 3.80. en ƒ2, de laagste ƒ36, 18, ƒ3.70 en 1.95. Aangenomen het beroep naar de Christ.-Ger. gemeente te Franeker, d«. A. Van der Sluys, pred. te Leiden. De heer A. Goudswaard alhier is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Reeuwijk. De Zendingsdag van de Christelijk Gereformeerde zending zal dit jaar alhier worden gehouden op Dinsdag 4 September in het kerkgebouw op de Hooigracht. D». J. Van der Linden, van 's Hertogenbosch, zal bij den bede stond eene opwekkende rede houden. Een kleine duizend man, werkzaam aan de fabriek van de firma De Ileyder C°. alhier, trok Zaterdag morgen met een extra-trein langs den Rhijnspoorweg over Harmeien naar Amsterdam, om ook, door de welwillend heid van hunne patroons daartoe in staat gesteld, de tentoonstelling te bezoeken. Weldra voegden zich bij hun tocht door de hoofdstad een 1500-tal fabriekarbeiders uit Enschedé, die nu gezamenlijk opwaarts gingen in wel geordende gelederen en daardoor zelfs langs Amslels straten indruk maakten. Het personeel van de firma De Heyder C°. keerde 's avonds dankbaar en zeer voldaan over al het bezienswaardige en genotene naar Leiden terug, waar men het onder juichtoonen binnenhaalde en vergezelde op den toeht naar huis. Ook van de Kon. Ned. Grofsmederij ging Zaterdag de tweede helft van de werklieden derwaarts voor rekening van die firma. Naar wij vernemen zijn heden morgen de werklieden van de firma D. Sala en Zonenalsmede die van de zeepziederij van de firma Dros en Gebr'. Tie- teman op dezelfde voorwaarden naar Amsterdam vertrokken. De werklieden van de firma J. J. Krantz en Zoon werden mede door hunne patroons op onbekrompen wijze in de gelegenheid gesteld een bezoek aan de hoofdstad te brengen. Bij den schiedwedstrijd te Bussum behaalde o. a. de heer W. W. Wichers Wiersma, te Leiden, op 300 pas (5 schoten) 50 punten en op 200 pas (5 schoten) 56 punten; de heer Van Reenen, te Leiden, op 200 pas (3 schoten) 35 punten. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn van de haringvisscherij aangekomen in 5/6 weken reis, schipper W. Hoek, rceder P. C. Guyt, met 130 kantjes pekelharing en 8 ton steurharing, schipper Jb. Plug, rceder P. Haasnoot Nz., met 150 kantjes pekelharing, schipper W. Van der Plas, reeder L. Parlevliet, met 130 kantjes pekelharing en 15600 steurharing, tnet verlies van 18 netten door onstuimig weer. Besteed werd voor pekelharing 18.25 a 19.70 per ton, steurharing 24.50 a 29 per 1000. Een bom kantvisscher moest voor stormweer te vroeg aan wal komen. Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst over 1883 in de pro vincie Zuidholland. Graansoorten. De berichten omtrent deze gewassen zijn en wat hoe veelheid èn wat hoedanigheid betreft, over hel algemeen zeer bevredigend; er kan dan ook eene belangrijk gunstiger uitkomst worden verwacht, dan in 1882 is verkregen. In de Vijfheerenlanden, in Voome en Putten en in andere deelen van dit gewest stond zoowel de tarwe en rogge als de haver gunstig te velde; in het Weslland wordt de toestand van deze producten als uitstekend geroemd. Eene cenigzins afwijkende uitkomst wordt ten aanzien van de haver ver wacht op Overllakkee en Goedereede: deze graansoort is aldaar licht en kort van stroo en hare opbrengst zal waarschijnlijk het middelmatige niet te boven gaan. Flas. De mededcelingen omtrent dit gewas zijn minder bevredigend dan in het vorige jaar. De langdurige droogte toch in de maand April was oorzaak, dat op Voome en Putten het gezaaide vrij kort was gebleven, zoodat dan ook slechts eene matige opbrengst zou worden verkregen; ook in den Hockschen Waard werd eene middelmatige uitkomst verwacht; daarentegen werd het te üverflakkee en Goedereede een goed gewas ge noemd, blank en goed in den bol staande. Koolzaad. In Voorne en Putten was de verwachting omtrent dit gewas veel gunstiger dan in 1882; van de meeste stukken werd eene buitengewoon voordeelige opbrengst te gemoet gezien. In de overige deelen dezer pro vincie werd het niet noemenswaardig verbouwd. Aardappelen. Algemeen kwamen omtrent dit belangrijk voedingsproduct de meest gewenschte berichten in. In alle deelen van dit gewest werd van de vroege soorten een goed beschot verkregen, terwijl de verwachtingen

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1