PER TELEGRAAF. De Internationale en Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. HlJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsohe Courant van Maandag HO ^Augustus 8883, iV9. Ó95. O OWK DIE. BATAVIA13 Juli. Op 8 dezer, omstreeks halfvier in den namiddag, is in bet marine- magazijn le Batavia een geweldige brand uitgebarstendie eene kolossale schade, welke echter nog niet te ramen is, aan den lande heeft berokkend. l)e geheel uitgebrande vertrekken vormen een gedeelte van dat gebouw waarlangs men gaat, als men van de brug bij Mclaine Watson, achter den «rooien Boom gaal naar de ophaalbrug bij den kleinen Boom. Ëerst gaat men langs entrepot-pakhuizen, daarna langs een gebouw, dat voor de hellt voor havenkantoor gebruikt wordt, terwijl het terrein tot aan de rivier de landswerf is. Het vuur heeft het havenkantoor gespaard; en het is gelukkig niet overgeslagen naar de entrepots. Het laatste, dank aan de windstilte, liet eerste dank aan den brandmuur die de twee hellten van het gebouw scheidde, en, toen toch een balk door dien brandmuur heen liep en vonken binnen het havenkantoor zich vertoonden, dank vooral aan de beleidvolle en moedige, doortastende werkzaamheid van den adjunct-brandspuitmeester N. Velthuyzen en den directeur der Australische Bevrorenvlceschniaaischappij den heer Ralph Smith, die beiden, de een builen om. de ander door open- breking van binnen op het dak aldaar postvatten en het vuur den voort gang beletten. Droevig was het te zien, hoe lang het duurde eer dezen eene bijl konden machtig worden. Bij geen der spuiten had men eene bijl. ja niet eens een touw, na lang roepen werd een louw geleend. Dat eene stoom- brandspuit hier nog oneindig veel had kunnen redden behoeft geen betoog. Maar die behoefte is steeds onvervuld gebleven. Op de bovenverdieping wa ren pas voor korten lijd voor tienduizenden nieuwe bcanmontgewcren revolvers en minie'bnksen geborgen. Al de kolven en laden zijn daarvan weggebrand, al het ijzerwerk verwrongen en alles in de benedenverdieping gestort. Wij vernemen, dal de opvatting veld wint. dat in het kleine mid- denverirek het zwartsel, waarvan daar eene groote hoeveelheid aanwezig was, aan het broeien geraakt en vanzelf ontbrand is. Dat de brand van buiten af, van den weg af pas bemerkt is, toen het te laat was, wijst, dunkt ons, op onvoldoende bewaking aan den kant van den weg. (A. D. v. y. 1.) Een uit Soerahaia langs telegraphischen weg van den resident der Zuster- en Oosier-afdoeling van Borneo ontvangen bericht, gedagteekend Bandjertnasiu 4 dezer, luidt als volgt: Luitenant Van der Moore en 50 sol- daien op 1 Juli te Lampihongbalangan15 paal van Amoentai, slaags ge weest met plus minus 500 opstandelingen; vijand gevlucht met achterlating van drie dooden en een gekwetste, van ons een Europecsch fuselier gewond. De tioembaia Ct. bevat het volgende bericht: liet is de regeering noodig voorgekomen, de bepalingen op het notaris-ambt in Ned. Indië te herzien, vooral omdat eeniae jaren geleden die in Nederland zijn gewijzigd, en de Indische slechts eene getrouwe navolging van de Nederlaudsche zijn. De afloop van het groot-ambtenaars examen is, dat geslaagd zijn van de 27 geëxamineerde candidaten deze 13: P. F. Abell, F. P. II. Mauren- brecher, T. M. Harthoorn, J. H. A. Beekbergen, B. Schagen van Soelen, E. W. II. Doeve, 11. J. Van llaastert, F. H. R. Neumann, W. H. Hoedt, C. M. N. Ilummelgens, J. J. Freytes, J. B. G. Van Slingerland! en H. E. Muller. Twee candidaten hebben zich gedurende het examen terugge trokken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend een tweej. verlof naar N'ed.aan den pak- liuism. te Tjikao (Preanger-Reg.) I. A. M. Wintersteijn; aan den ails.-res. voor de pol. te Samarang J. A. B. Wiselius; aan den kantoorchef 4' kl. bij den post- en telgr. D. J. M. Hildering. Ontslagen: op verzoek, eervol, dc vice-pres. van het hoog gerechtshof jhr. m'. C. J. Van Beresieijn; de vendom, te Batavia Th. E. De Nijs Bik; de opz. 2' kl, bij den waterstaat J. F. D. Beek: de comm. 1' kl., bij den post- en tel. J. C. Vroom; de comm. op liet res.-kanloor le Pontianak (Westerald. van Borneo! J. P. Schuier. Benoemd: tot adsistent resident voor de politie te Samarang, dc ambtenaar op non- activiteit F. G. A. Van Delden; tot adsp.-cont. S. H. Schaank, ambtenaar voor den burgerlijken dienst in de res. Preanger-Reg.; tot pakhnism. te Tjikao, de alg. pakhnism. te Bandjar jhr. L. G. G. P. De Mey van Streef kerk; lot alg. pakhuism. te Bandjar, de ambt. op wachtgeld C. De Koek van Leeuwen; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot contr.2'kl., de adsp.-contr. I. F. 11. Van Raadshoven; bij het dep. van fin.tot 2e comm., de 3' comm. C. A. Jansen; tot 3' comm., de klerk J. Regenbogen. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. A De Willigen; wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië. aan den off. van gez. 1' kl. G. B. Lowe; wegens ziekte, aan den mil. apoth. 2' kl. J. Douwes en aan den le luit. der art. J. Burlage. Bevorderd: bij de genie, lot le luit., de 2luils. C. Swartbol en A. W. F. Idenburg; bij de artil.. tot 1' luit., de 2« luits. A. B. Fromberg. P. J. G. C. Kern en G. W. Van Hoogstraten; tot kapt.-kwartm.de 1« luit.-kwartm. B. W. II. Welter. Hersteld in activiteit: bij de inf., de maj. F. R. P. Van den Abeelcn, wor dende hjj in verband daarmede geplaatst bjj het 16« bat. Departement van marine. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2* mach. bij de gouv.-marine W. J. Kuchlin en aan den comm. voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaia C. Van Hoek. Benoemd: tot havenm. tevensont.der in- en uitvoerr. en ace. te Anjer (Bantam), de gewezen luit. ter zee 2' kl. bij de Kon. Ned. marine P. T. M. Van Leeuwenthans met de waarneming belast. Vergunning verleend om te repatriëeren aan den kapt. ter zee G. Kruys. BERLIJN, 18 Augustus. De Nordd. Allg. Zeit, meldt, dat de Paus in het op 8 Augustus gehouden consistorie den vicaris-generaal Sniegon tot coadjutor van den vorst-bisschop Herzog, voor het Oostenrjjksche gedeelte der diocees Breslau, benoemd heeft. Daar deze benoeming geschiedde zon der voorafgegaan overleg met de Pruisische regeering, zijn de bepalingen van de buil de salute animarum geschonden en is op de beslaande schikking geen acht geslagen. Deze eenzijdige verandering in den rechtstoestand zoo- a'8 hjj thans van kracht is doet de vraag rjjzen of, indien de Curie zich thans niet meer aan de bepalingen der buil gehouden acht, niet ook de Pruisische regeering voortaan ontheven is van de verplichting, stipt te letten "P het bestaande gebruik. MADRID, 17 Augustus. De koning is met den minister van oorlog heden avond naar Valencia vertrokken; aangaande 's konings reis naar Duitschland is nog niets bepaald. Amsterdam 17 Augustus 1883. Rusland! Die naam doet ons aanstonds denken aan zelfheersching en nihilisme, aan kozakken enpapieren roebels. Maar daarmede hebben wij ons hier gelukkig niet bezig te houden. Het groote Rusland, dat eene uitgebreidheid beeft van bjjkans zes millioen kilometer, heeft hier zeer wei nig plaats ingenomen en eene zeer kleine inzending geleverd. Toch is dat weinige zeer smaakvol. Aan den ingang staat de jongenheer Jacob Hodjain. een aardig jongske van vijftien jaren, met de patronen op de borst "om de vgand te skieleu"; hij verkoopt zeer geurige cigarelten //voor een sent de stug", niet te duur. zooals ge ziet. Ook moet gij u niet laten afschrikken door die groote tijger Mevrouw: hij is opgezel; treedt naar binnen zonder vrees en bewonderd bet eerst de étalage van het huis Paul Grunwaldt, die hier de schoonste verzameling pelterijen bijeengebracht heeft die men zich denken kan. in het midden prijkt 'het Russische wapen geheel uit bont vervaardigdrechts en links staan twee kolossale opgezette beren. De heer Grunwaldt liet ons mantels zien van af twintig lot twinlig duizend roebels. Gij kunt u ook een zeer behoorlijke winterjas aanschaflen voor veertien honderd roebels (Rouble argent. Monsieur). De heer Grunwaldt beeft ook de hermelijnen mantels voor de kroning van den Czaar geleverd. Met even veel bewondering hebben wij de mantels van «renard bleu" en de rijke hermelijnen beschouwt Laten wij u nu opmerkzaam maken op de schoone inzending van mala chiet van bel buis Woerdel. St. Petersburg, een prachtige schoorsteen, ge heel uit malachiet, waarvan gij de tweede niet zult zien, candelabres en pendules, keurige tafels en andere meubelen, alle uit deze steen vervaardigd. Het huis Smirnoff stelt ons in de gelegenheid een prachtige, uit gedreven zilver vervaardigde inktkoker te aanschouwen, het stelt voor eene narresledc door twee vurige paarden getrokken Niet minder eigenaardig zijn die keu rige albums van zilver met episoden uit de Russische geschiedenis »eti relief". Het buis Woerflel beeft ook eene prachtige verzameling van bron zen gezonden, waaronder eene groep aangekocht door H. M. de koningin, liet is eene weelderige narreslee van groote huize, met drie paarden bespan nen, die eene armoedige slede met een paard omvergereden heeft, de erbar melijke toestand van den bestuurder der tweede slede wekt de lachlust op der adelijke lieer en dame die in de rijke slede zitten. Verder zijn die ge vangenen. die wellicht naar Siberië gevoerd worden, meesterlijk uitgevoerd, een is reeds, door vermoeienis uitgeput, neergevallen; ook wordt onze aan dacht zeer getrokken door die slede waarvoor vier rendieren gespannen zijn. Voorwaar eene equipage waarmede men hier zeer veel opzien zou baren. Samadottrof, Moskou, heelt eene zeer eigenaardige «drozki" ingezonden en eene slede, beide bestemd voor de wedrennen. De andere rijtuigen hebben weinig aantrekkelijks. In klasse 34 heeft het huis Koenig. St. Petersburg, een prachtige kiosk van linnen, katoenen en weefsels, alsook Aroerikaansche, Russische en Zweedsche boomwol. Vier reusachtige spinnen van ijzer in het midden hun ner web, geven aan deze kiosk een zeer eigenaardig ornament. Wij zullen ook niet onvermeld laten de prachtige goudstoffen en wapenschilden uitge voerd voor de troonvoor de kroning van den keizer aller Russengeleverd door de manufactnrier Sokolof. Ik hoop n de volgende week over Frankrijk, die de grootste plaats op de tentoonstelling ingenomen heeft, zeer breedvoerig te schrijven. N. PROGRAIHnA VAN Jft llKIil STVOI RINGS'N. Buttensocleteit-Amlcltta. Zondag 19 Aug., 's avonds tehalfachl, door het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij. Kapelmeester de heer C. G. Locher. 1' Afd.1. MarschC. G. Locher, 2. Italienische Lustspiel Ouverture. Keler Bela, 3. Walzer, Die gute alte Zeit, Strauss; 4. Fantaisie: Gzaar ttnd Zimmermann. Lortzing. 2e Afd.: 5. Ouverture: Les diamants dc la couronne, Attber; 6. Fantaisie aus Faust, Gounod; 7. a. Lichtertanz aus Feramor v. O. Rubenstein, b. Ungarischer Tanz N". 6 v. Brahms, Instr. G. G. Locher, 8. Fantaisie: La fille du Regiment, Donizetti; 9. Polka Ma zurka, Zikoff. Zomerzorg. Dinsdag 21 Augustus, des avonds le zeven uren, door de Kapel van het Muziekkorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. 11. Völlmar. 1« Aid.: 1. /'Cornells Marsch", Mendelssohn; 2. Ouverture //Giralda", Adam; 3. Mosaïque uil de opera «Kosiki" van Lecocq. Govaert; 4. Balletmuziek uit "Astorga". Abert; 5. Fantaisie uit "Norma" van Bellini, Dunkier. 2' Afd 6. Ouverture t/Michel Angelo", Niels W. Gade; 7. "Do- mine Jesu uit het Requiem", Verdi. 8. a. "Marienwiirmchen", Schumann, b. "Reitermarsch", Schubert, arr. Dunkier; 9. Fantaisie uit "Faust", van Gounod, Dttnkler; 10. "Humoristen Polka", Bilse. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 18 Augustus. VERKOCHTE PRIJZEH. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter (1"* qualiteit 54 vat) (2"« 54 (l,lt per kil. (241 Turf haardbr. 1«« soort (grauwe) Lange zwarte DELFT, 18 Augustus. Heden waren de prezen der Kaas ƒ24 a ƒ29.— de 100 kilo. Verkocht 77 stapels, wegende 19450 Kg. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MTURÉ, voorheen J. C. Datma. fi HOEVEELHEID. Laagste Hoogste hectol. t 9.- f 10.- 6 9 9 0 0 8.— 8.50 7 6.50 7.- 4 9 5.50 6.50 7 5. 5.50 4 9 6. 6.50 10 v 4.25 4.75 9 3. 3.50 5 8.— 8.50 6 7.— 7.50 60.- 66 6930 kilog. 54.— 1.50 58.— 1.65 1.35 1.45 dubb. heet. 9 9 9 9 9 19000 0.20 0.24

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5