LEIDSCHE COCRAHT. 1883. MAANDAG 20 AUGUSTUS. 195. STA DS-BE KI CUT EN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BIJ deze Courant behoort een Byvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het niet aannemen der benoeming door den heer W. F. VAN WIJK Sr. zal plaats hebben op Dinsdag den 21sttn Augustus a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Augustus 1883. HARTEVELT, Wethr. 1°Secretaris. LEIDEN, 18 Augustus. Bij gelegenheid van den op gisterenavond gehouden bidstond met het oog op het christelijk onderwijs, is ten behoeve van de christelijke scholen te Leiden gecollecteerd de som van 335 25. De commissie, onder voorzitterschap van mr. W. II. De Beaufort, be noemd in de vergadering op 24 April 1882 te Amsterdam in het Odéon gehouden, om de grondslagen vasttestellen voor een pensioenfonds voor werklieden, heeft hare werkzaamheden voleindigd. Zij is eenparig tot het besluit gekomen, dat tot het in het leven roepen van een pensioenfonds, in den geest, zooals zij zich dat voorstelt, het noodzakelijk is, dat eene op wettelijke wijze opgerichte vereeniging optrede, die door alle voorstanders van het beginsel van pensioneering van werklieden gesteund, in zich zelve en in de tot haar toegetreden leden de vereischte kracht vinde, om die zaak te verwezenlijken en haar na hare totstandkoming als hare schepping te blijven beheeren en steunen. Door die commissie zijn de statuten voor eene dergelijke vereeniging ont worpen. De contributie bedraagt jaarlijks voor personen ƒ1, voer vcreeni- gingen of genootschappen 5. De deelneming staat zoowel open voot' mannen als vrouwen. Het zal der commissie aangenaam zijn, zoo spoedig mogelijk bericht te ontvangen dat eene atdeeling is ontstaan daar zij toch, wanneer een naar haar oordeel genoegzaam aantal afdeelingen opgericht is, zich voorstelt eene algemeene vergadering der leden bijeen te roepen. In die vergadering wil de commissie dan haar mandaat nederleggenen zal tot de benoeming van een definitief bestuur der vereeniging moeten worden overgegaan. Die leden der commissie tochdie de koninklijke goedkeuring aanvroegen en in de overgangsbepaling der hierbijgaande statuten worden genoemd, vormen slechts een voorloopig bestuur, alleen tot het vragen dier goedkeuring door de commissie aangewezen; ook zij zullen op die algemeene vergadering gezamenlijk hun ontslag aanbieden. Niet alleen het ontwerpen van de statuten is echter niet het ecnige wat die commissie heelt bezig ge houden, integendeel zij heeft de grondslagen ontworpen waarop een pensioen fonds met daaraan verbonden waarborgfonds moet steunen. De commissie namelijk is van oordeel, dat de reeds meermalen genoemde vereeniging, zal zij haar doel bereiken, een werkliedenfonds met daarnaast staand waar borgfonds moet in het leven roepen. De oprichting van twee diergelijke fondsen kan, naar hare meening, alleen dan worden bereikt, wanneer alle weldenkende voorstanders de handen ineenslaan en met voorbijgang van alle personeele bezwaren tot verwezenlijking van het streven der commissie alle krachten inspannen. De slichting dier twee fondsen behoort, naar die commissie meent, aan het op de bovengenoemde algemeene vergadering te kiezen bestuur te worden opgedragen, daarentegen willen de leden der com missie volstrekt den schijn niet op zich ladenals zouden zij zich nu verder aan de mocielijkhcden met de verwezenlijking van hun doel verbonden willen onttrekken, daar zij integendeel volgaarne hunne werkkracht be schikbaar blijven stellen. Wij kunnen niet nalaten belangstellenden en belanghebbenden aan te raden tot deze vereeniging toe te treden, opdat door krachtige zamenwerking het schoonc doel kan worden bereikt wat reeds lang door weidenkenden werd beoogd, en wel om op deze wijze de zorgvolle toekomst van den werkman weg te nemen; zonder materiëele steun kan moeielijk iets van dit fonds komen, aangezien de goede wil van den belanghebbende meermalen zou moeten bezwijken tegenover zijne onmacht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 32 tol 57 volwassen personen en 5 tot 8 kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting «Rhijnzigl" 546 zwembaden door heeren en 75 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 18° Celsius. Dezer dagen is gemeld, dat de commissie voor de grondwetsherziening in October a. s. met haren arbeid denkt gereed te zijn. Nog verneemt men, dat het voorstel tot beslissing van de vraag of grondwetsherziening noodzakelijk is, reeds in het aanstaande zitttingjaar aan de wetgevende macht zal worden voorgelegd. Het stoomschip Noord-Hollandvan Java naar Rotterdam, vertrok heden ochtend van Port-Said. De Soendavan Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 17 Augustus. De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Suez 17 Augustus. De statuten van de Nederlandsche coöperatieve afdeeling der vereeni ging «Eigen Hulp", ten behoeve van zee- en landmacht, te 'sHage, zijn in de Staatscourant van heden opgenomen. Naar wij vernemen, is dr. Van Ilees. chef van den geneesk. dienst bij de landmacht, op zijn 50-jarig ambtsfeest benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. (iV. R. C.) Naar men verzekert, is de heer C. F. Van Delden-Laërne, vroeger administrateur op particuliere koffietuinen, laatstelijk referendaris bij het depart, van binnenl. bestuur te Batavia, thans met verlof hier te lande, door de legeering belast met een onderzoek naar den stand en de vooruit zichten der koffiecultuur in Brazilië, benevens naar de wijze van bereiding van het artikel, waarop men zich in Brazilië in den laatsten tijd bijzonder heeft toegelegd. De heer Van Delden-Laërne zou reeds aan het eind dezer maand via Lissabon naar Brazilië vertrekken. Aan het examen voor den cursus bij het 3e reg. inf. hebben voldaan de sergeanten: Van den Dries, Engelen, Polman, NijhofF, Trimpe en fourier Brandon Bravo. [N. R. C.) Mr. W. N. Lantsheer, onlangs in Den Haag overleden, heeft een legaat, groot ƒ2000, vermaakt aan het museum van moderne kunst aldaar. De Duitscher, die te Scheveningen werd gearresteerd, is beschuldigd aan vervalschingen van allerlei aard eene som van ƒ300,000 verduisterd te hebben. Hij was te Scheveningen in een hotel gelogeerd onder een valschen naam. Bij hem werd bij zijne aanhouding nog ongeveer ƒ6000 gevonden. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. In den afgeloopen nacht is in een der havens te Rotterdam eene stoom boot tegen een schip aangevaren, met het ongelukkig gevolg, dat het schip zonk; vrouw en vier kinderen moesten het met den dood bekoopen. De schipper is alleen overgebleven. Aangaande het spoorwegongeluk met den trein tusschen Parijs en Am sterdam, wordt aan het Bbl. door een der passagiers medegedeeld: De trein, die te 7 uur uit Parijs vertrok, kwam omstreeks half twee, kort voor Mechelen, in botsing met een stilstaanden goederentrein. De .reizigers voelden een hevigen schok. De machinist werd zoo zwaar verminkt, dat hij spoedig daarna overleed, terwijl de beencn van den stoker werden ver brijzeld. De hoofdconducteur werd eveneens zwaar gewond en de meeste andere conducteurs kregen min of meer letsel. Evenwel verhinderde dit hun niet om terstond krachtig te helpen. De passagiers kwamen of heelhuids, of slechts met lichte kneuzingen vrij. Uit Mechelen kwam spoedig hnlp opdagen. Met behulp van flambouwen werden de gewonden opgezocht en met de passagiers naar Mechelen vervoerd. De stoker, die niet vervoerd kon wordenbleef in het naaste dorp achter. Kort nadat de passagiers te Mechelen waren aangekomen, werden zij in de gelegenheid gesteld om met den sneltrein uit Duitschland hunne reis voort te zetten. Omtrent de aanleiding tot liet ongeval schrijft men aan hel Hbl. van Antwerpendat de werkman, die het signaal moest geven, van vermoeienis was ingeslapen. De machinist van den goederentrein maakte hem wakker, en het schijnt, dat de werkman hem ongelukkig heeft misverstaan en een verkeerd signaal gaf. De machinist van den sneltrein was alzoo in de mee ning, dat de baan vrij was en slootte dus met volle kracht tegen den goederentrein. Naar wij vernemen en aldus lezen wij in de Illustration horticole zal door eenige groote kweekers de cultuur in hel groot ondernomen worden van de Zonnebloem (llelianthus annuus). Reeds zeer dikwijls werd van verschillende zijden en op dringende wijze deze nuttige plant voor de cul tuur aanbevolen maar altijd te vergeefs. In China staat zij hooger aange schreven en wordt zij als een der nuttigste planten beschouwd die de aarde voortbrengt Uit de zaden wordt een olie en zeep bereid meer dan ecnige

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1