Dc Ilaagschc correspondent van de Zutf. C. meldt, dat jl. Zaterdag f te 's Gravenhage het gerucht liep, dat de toestand van den oud-minister Modderman wederom zeer zorgwekkend was. Dit was gelukkig overdreven, maar waar is het, dat de zieke in de laatste week niet is vooruitgegaan. De hoogleeraar Langenbeck heeft cene nieuwe operatie noodig geacht, welke de vorige weck heelt plaats gehad. Zij is wel goed gelukt, maar de koorts is toch nog niet geheel geweken. De voordracht tol leeraar in de oude talen aan het stedelijk gymna sium te Deutichem bestaat uit de volgende heeren: 11. M. B. Ter Haar Ro- meny, te Haarlem; L. C. Sicking, te Wormerveer, en R. W. Homan, te 's Hertogen bosch. Gisterenavond is door de politie te Rotterdam een Duitscher aange houden, wiens uitlevering ter zake van bedriegelijke oplichting door de Pruisische regeering aan het Nederlandsch gouvernement is aangevraagd. Hij is ter beschikking van de justitie naar het huis van arrest overgebracht. Het sedert 1875 te Haarlem gevestigde pare vaccinogène werd dezer dagen o. a. bezocht door Charles Haccius van Genève, belast met de oprich- f ting van een pare aldaar, en door dr. Shirly F. Murphy, 2d,l> directeur van het in het afgeloopen jaar van regeeringswege opgerichte pare vaccinogène 3 te Londen. Sedert Januari II. werd alhier ruim gebruik gemaakt van de jj gelegenheid om direct van het kalf te worden ingeënt. 0. a. zijn met ani- male stof gerevaccineerd de verpleegden in verschillende godshuizen, het garnizoen en de gedetineerden in liet vereenigd huis van arrest en provoost. Inenting van kinderen in het eerste levensjaar en herinenting van hen, die in den laatsten tijd niet zijn gerevaccineerd, zijn evenwel ten hoogste aan bevolen wegens het voorkomen van eenige gevallen van pokken in den om trek dezer gemeente. Op verzoek van den burgemeester der gemeente Heemstede werd wegens het voorkomen van eenige gevallen van pokken aldaar de gemeente-geneesheer in de gelegenheid gesteld om direct van het kalf te vaccineeren en te revaccineercn. Wat het nemen van krachtige maatregelen bij het zich voordoen van het eerste geval van pokken vermag, kan blijken uit hetgeen in de gemeente Bloemendaal heeft plaats gehad. Aldaar werd namelijk ruim drie maanden geleden bij het voorkomen van het eerste geval van pokken de lijder afgezonderd en ontsmetting en revac- cinatie streng toegepast, en het ééne geval is niet door andere gevolgd. (fl. C.) Te Haarlem bracht Maandagavond de zadelmaker C. A. J. H., wonende in de Dijkstraat aldaar, familie naar bet station. Op zijn terugkeer naar huis had hij het ongeluk, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het j Spaarne te geraken en te verdrinken. De drenkeling was gehuwd en vader van twee kinderen. In de gisteren voortgezette algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd besloten op de begrooting eene som uit te trekken van 3000 ter bevordering van kunslindustriëel onderwijs. Ver worpen werd een voorstel om de begrootingspost voor de uitgave van ge schriften met 1000 te verhoogen, tot het doen vervaardigen en uitgeven van een geschrift over voeding. Dit voorstel lokte vele besprekingen uit, o. a. meende hel dep. Goes, of het niet eene bespotting is van den werke- lijken socialen toestand, de voeding van het volk te willen verbeteren door de uitgifte van een boek. Het volk heeft niet te vragen: Wat zullen wij E eten, maar zullen wij eten? Zijn hoofdvoedsel bestaat uit aardappelen, jj omdat het niet anders krijgen kan. Wil men iets doen, dan doe men het in de richting van het ondersteunen van volksgaarkeukens en soortgelijke inrichtingen. Door het dep. Loppersum was nog voorgesteld 1». de uitgave van den Volks-Almanak zoodra mogelijk te slaken en 2». een almanak voor de leden der maatschappij uil te gevenin den geest van den Nederlandschen Almanak van den heer H. D. Tjeenk Willink tc Haarlem, of met den uit gever te contracteeren omtrent de levering van een voldoend aantal exem plaren, kosteloos'aan de leden te verstrekken, mits de kosten, aan de uit gave van den bestaanden Volks-Almanak verbondenniet te boven gaande. Na een levendig repliek werd het le gedeelte van dit voorstel aangenomen. Ten slotte werd nog behandeld een voorstel van het dep. Monnikendam om, 1 bij gelegenheid van het eeuwfeest der maatschappij, aan dat departement I5 eene som van 5000 toe te kennenbestemd tot aankoop van een huis te Monnikendam om aldaar eene bewaarschool op te richten onder den naam i van Nieuwenhuyzen-stichting. Bij acclamatie werd echter aangenomen een amendement van het hoofdbestuur, die som op ƒ2500 te bepalen. Hierna j werd de vergadering gesloten. Gisteren werd te Amsterdam in het paviljoen van het Vondclspark de S 32e algemeene vergadering gehouden der Vereeniging tot bevordering van jj fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland. Door den heer J. Th. Mouton werd de openingsrede gehouden, waarin door hem hoofdzakelijk dequaestie van den werkmansstand werd behandeld. Zeer uitvoerig kwam daarbij ter sprake de beweging van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond tegenover die der sociaal-democraten. De bedoeling van de eerste, zamenwerking met de bezitters en op den bestaanden grondslag der maatschappij, noopte spreker i- der vereeniging den raad te geven op den ingeslagen weg voort te gaan ij en zoo noodig, voor de belangen van den werkman in de bres te springen. Bij de behandeling der punten van beraadslaging werd o. a. met groole j; meerderheid van stemmen aangenomen de volgende conclusie namens de j' afdeeling Utrecht, in zake het bekende vraagstuk van de steenfabricagc, |i en wel//De vergadering draagt hel hoofdbestuur op naar aanleiding van jj het voormelde adres, der regeering kennis te geven dat het landsbelang drill- gend vordert dat de Nederlandsche steenindustrie, overal waar zulks zonder I schade kan plaats hebben en zonder dat daarbij eenige pressie worde uit- tj geoefend, voor rijkswerken niet achtergesteld worde bij buitenlandsch fabri- I kaat, waaronder bazalt, en dat met ingenomenheid reeds is opgemerkt onder anderen bij het bouwen van de sluis tc Vianen dat de regecring gevolg wil j: geven aan den wensch van adressanten." Op welke wijze de stoker der Ned. Rijnspoorweg-maatschappijZon- j dagavond bij Veenendaa! in zulk een ongelukkigen toestand op de spoorbaan is gekomenis nog niet bekend. Volgens de verzekering der familieleden moest de man eene portemonnaic waarin ongeveer 5 bij zich hebben ge had, er is echter niets bij hem gevonden. Dit laatste geeft alweer voedsel aan de loopende kwade geruchten. Uit Vlissingen wordt aan de N.H.C. gemeld: Een ontzettend ongeluk had hier in den laten namiddag plaats. Een jong paar, dezen morgen in de katholieke kerk in ondertrouw opgenomen, hetgeen morgen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand zou geschiedenging een zeiltochtje op het kanaal maken, toen kort na hunne afvaart op de hoogte der zoetwa ter-machine, tengevolge van een rukwind de zeilboot omsloeg en onmiddel lijk zonk, met het ongelukkig gevolg, dat de bruid in de diepte verdween, nadat haar bruidegom, zeeman bij hel Belgische loodswezen, die een goed zwemmer was, te vergeefs alles tot hare redding had ingespannen en ein delijk zelf met moeite kon gered worden, en ten slotte geheel bedwelmd per rijtuig naar de stad werd vervoerd. Eene groote boerderij tc Duinzegemeente Roldeis eergisteren avond door den bliksem getroffen en met 11 koeien. 40 schapen, enz., eene prooi der vlammen geworden. De bewoners zijn gered. Te Breda is het treurig bericht ontvangen, dat gisteren morgen, in het naburige Beek, onder Princenhage, terwijl dc bewoners naar de kerk waren, cene boerenwoning verbrand is, waarbij 3, volgens sommigen 4 kin deren in de vlammen zijn omgekomen. 's GRAVENHAGE, 16 Augustus. Door Z. M. is aan den heer C. M. Viruly, .consul van Denemarken te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Dannebrogsorde, hem door den koning van Denemarken geschonken, en aan den heer J. Van Raalte, consul der Nederlanden te Glasgow, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis 2' kl. der orde van St. Stanis laus, hem door den keizer van Rusland geschonken. Door Z. M. is aan' den arts Georg Winter, geboren te Rostock, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeesche pen, met'uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dal hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Door Z. M. is aan den voor den tijd van vijf jaren gepensionneerden 1' luit. F. J. Raebel, bij vernieuwing een tijdelijk pensioen, ten bedrage van ƒ450 'sjaars, voor den tijd van vijf jaren toegekend. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Leeuwarden, liggende te Willemsoord, met 21 September a. s. in dienst gesteld, met bestemming voor buitenlandschen dienst, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter zee If. Dyserinck. De zaakgelastigde van de Ottomanische Porie hier ter stede heeft, na een verblijf in het buitenland, zijn post hernomen. De heer Ruyssenaers, Zr. M». gczantschapsraad te Brussel, is met verlof in de residentie aanwezig en afgestapt aan hel Hotel des fndes. De raadkamer van de arrondissement-rechtbank alhier heeft rechtsin gang zonder bevel tot gevangenneming verleend tegen mevrouw de wed. B„ hier ter stede woonachtig, ter zake van wegvoering van haar minderjara kleinkind. De beklaagde is vrijwillig uit Engeland hier te lande teruggekeert Gisteren werd nog door het corps militaire geneeskundigen een feest maaltijd aangeboden aan hun chef den generaal-majoor, inspecteur van dee geneeskundigen dienst der landmacht Van Hees, bij gelegenheid van dient 50-jarigen dienstvervulling. Onder de gasten werd ook opgemerkt de toil.- generaal, inspecteur van het wapen der infanterie. Prins en prinses Albert van Pruisen werden gisterenmiddag bij hui terugkeer naar Duitschland per Rijnspoor van 4 20 door tal van autoriteitei en leden der hofhoudingen uitgeleide gedaan. Onder anderen merkte mei op de gezant van het Duitsche keizerrijk bij ons hof, onze minister vat buitenlandsche zaken en zijne gade, de burgemeester der residentie, adju danten van Z. M. den koning, den prins van Oranje en prinses Hendrik Door een der aanwezige dames werd der prinses een bloemruiker aan geboden. In de Heilige Jozefskerk aan de Van der Duynstraat alhier werd gislerei op plechtige wijze herdacht het feit dat de zeer-eerw. heer B. Van Buuren pastoor dier kerkvoor 25 jaar als priester werd gewijd. Talrijk warei de blijken van belangstelling die de jubilaris van zijne gemeentenaren ont ving en die hoewel voor zijn persoon aangenaam waren als dienstig kondei worden gemaakt aan de vele liefdewerken door dezen godsdienst-dienaar ondernomen. Bij zijn binnentreden in den tempel gisterenmorgen werd dooi het zangkoor het Hallelujah van Handel aangeheven en vervolgens voor hel eerst hier ter stede de groote mis van Liszt uitgevoerd. Ten slotte weer galmde het Te Dèum Laudamus onder begeleiding van koper-instrumentfi door het tempelgewelf. De directeur van de Zuidhollandsche Crediet-vereenigiog alhier, dt heer mr. J. H. J. Hoek, heeft zijn eervol ontslag genomen. Voorloopig al de president-commissarismr. A. Haakma van Roijendaartoe door commis sarissen uitgenoodigdals waarnemend directeur optreden. Naar men verneemt, vindt de wedstrijd in het schoonrijden en i harddraverij met inlandsche paarden, uitgeschreven door de afdeeling 'sGrs- venhaee der lfollandsche Maatschappij van landbouw en op Dinsdag 21 Aor te 's Gravenhage te houden, veel bijval. Voor het schoonrijden, iets nieuw- zijn toch nu reeds, hoewel de termijn van inschrijving nog niet verloopt' is, 13 paarden aangegeven, en voor de barddraverij reeds 15 paarden, waar onder bekende harddravers. Men is al bezig dc fraaie tribune en muzM tent op le slaan in de laan langs het Malieveld voor het zoogenaam* Boorhuis. Gisterenochlend werd aan het strand te Schevcningen het lijk gei® den van een jongen, naar gissing 11 a 12 jaren, dat later herkend wed als van een te 's Hage thuis behoorend knaapje. Het kind was gaan badei voorbij het Hotel d'Oranje, en zoo verdronken.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2