LEIDSCHË 0 E R A A I. 1883. VRIJDAG 17 AUGUSTUS. 103. STADS-BERICHTEN P ATENTBLAJDEN- BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. jDe prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. TTtKoaeeexaBS- Naar aanleiding van het epidemisch verschijnen van de Aziatische Cholera in Egypte achten Burgemeester en Wethouders zich verplicht de ingezetenen met den meesten nadruk te wijzen op het gevaar dat die ziekte zich uit breid en op de maatregelen die kunnen worden genomen ten einde zoo veel mogelijk te bevorderen dat wanneer onverhoopt de ziekte zich ook in ons vaderland mocht voordoen, zij geen vruchtbaren bodem vinde voor hare ontwikkeling binnen deze gemeente. Door het Gemeentebestuur worden alle maatregelen genomen, waartoe de wet van 4 Dec. 1872 (Stbl n°. 134) tot voorziening legen besmettelijke ziekten aanleiding geeft. Intusschen is de medewerking van alle ingezetenen in deze dringend noodig, vooreerst door zorg te dragen voor de meest mogelijke zindelijkheid en reinheid in de woningen en vervolgens door stipte onthouding van het gebruik van water waarvan men niet volkomen is verzekerd dat het voor de gezondheid onschadelijk is. Was het bij vorige epidemiën hoogst bezwarend zich steeds van zuiver drinkwater te voorzien, thans mag Leiden zich in het bezit van eene Duin waterleiding verheugen, zoodat niemand zich meer met onzuiver en onschadelijk water behoelt te vergenoegen, terwijl levens in herinnering wordt gebracht dat aan behoeftigen het duinwater GRATIS wordt verstrekt op kaarten atgegeven door de Armbesturen. Burgemeester en Wethouders van Leiden DE FREMERY, Weth., 1'. Burg'. Leiden, 16 Augustus 1883. E. KIST, Secretaris. Dp BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteer- den, wonende in wijk IV, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijndagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Dinsdag IA tot cn met Zater dag IS Augustus c. k.. terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth'. 1° Burg. Leiden, 13 Augustus 1883. LEIDEN, 16 Augustus. Ofschoon het in het tegenwoordig seizoen heel wat moeite en inspan ning kost een groot aantal personen in eene geslotene zaal te verzamelen ten einde hun het een of ander kunstgenot te doen genieten, toch had de wijd vermogende faam dit gisterenavond weten te bewerkstelligen. Reeds lang voor het aanvangsuur was de groote zaal van de Stads-Gehoorzaal door eene menigte kunstliefhebbers bezet, begeerig om het orchest der elf Honga ren in nationaal kostuum (veel gelijkende op dat van Pruisisch cavalerist), welke in ons land reeds zoo vele lauweren hadden ingeoogstte hooren. Dat de belangstelling niet ijdel en de hooge verwachtingen, die men omtrent hun spel koesterde, verwezenlijkt zouden worden, bleek reeds terstond bij het eerste nummer van het program, «Ungarischer Fantasie-Marsch", van Ellcu- hogen. De kracht en zekerheid van hun streek, de eenheid van hun spel, de bravoure, waarmede het geheel, bestaande uit eigenaardige fantaisiënwaarin bet con brio en capricioso plotseling plaats maakt voor een zacht en liefe lijk andante, werd uitgevoerddit alles wekte in hooge mate aller bewondering °P. welke zich dan ook lucht gal in de luidruchtigste bijvalsbetuigingen. De solo's der twee violen in de «Ungarische Volkslicder", van Barcza-Rigo, deden ons in den uitvoerders twee kunstenaars kennen met buitengewone Saven; zelden hoorden wij met zulk een gevoel en zulk eene zuiverheid de llageolettoonen weergeven als deze beide solisten (de directeur Barcza en de heer Rigo) zulks deden. Aan de menigvuldige da capos verleenden zij een welwillend gehoor, zoodat het stuk werd gebisseerd. De «Ouverture Guillaume Tell", van Rossini, was echter niet geheel cn al onberispelijk. De violoncel was in den aanvang niet altijd in de maalin slede van de fluit in de zoo beroemde VVald-Passage van dit meesterwerk, kregen wij hier de klarinet te hoorendie echter evenmin op volkomen zuiverheid kon bogen. Gelukkig werd dit minder gelukkig gedeelte ruim schoots vergoed door de finale in allegro tempo uitgevoerdwaarin weder om de volle kracht van hun meesterlijk ensemble-spel prachtig te voor schijn trad. In het eerste nummer na de pauze, waarin eene Cymbaal-solo werd ten gehoore gebracht, werd ons gelegenheid gegeven dit instrument (de piano in zijn meest oorspronkelijke vorm) te leeren kennen. De solist scheen ons toe eene buitengewone vaardigheid te bezitten en zijn instrument, dat hij met behulp dan eens van kleine met wol bekleede hamertjes, dan eens van zijne vingers, bespeelde, volkomen meester te zijn. In de "Klatsch", Polka van Fahrbach, en de «Stefanie Csardas", van Rigó, uitgevoerd in eene tempo de marcia, legden zij een gloed en vuur, die men bij onze met meer kalmte begaafde noordelijke artisten te vergeefs zal zoeken. Dat deze geniale kunstenaars de hulde en bijval, hun op zoo ondubbel zinnige wijze betoond, op ware prijs wisten te stellen, bewezen zij doorliet «Wien Neérlands bloed", dat zij slaande op voortreffelijke wijze ten gehoore brachten en dat door het publiek eveneens staande werd aangehoord. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat dit orchest aanst. Zaterdag nog een concert op Zomerzorg zal geven. Heden morgen is aan de Aardappelenmarkt een 13-jarig meisje eene portemonnaie, inhoudende o. a. eene som van 37.50 aan rijksdaalders, kwijt geraakt. Ofschoon de algemeene opinie tegen eene aldaar zijnde vrouw was, is, nadat die vrouw tol een onderzoek aan het politiebureau was gebracht, dit vermoeden niet bevestigd, weshalve zij weder op vrije voelen is gesteld, terwijl een onderzoek wordt voortgezet. -- De zeer-eervv. heer C. Scheiberlingvroeger kapelaan in de kerk van 0. L. Vrouwe Hemelvaart alhier, thans pastoor te Kralingen, vierde gisteren in ds fraai versierde kerk gedachtenis van zijn 25-jarig priesterschap. Van vele zijden ontving de jubilaris blijken van belangstelling en waardeering, alsmede Iraaie geschenken. Naar aanleiding van de verschrikkelijke ramp, die onlangs het eiland Isehia getroffen heeft en waardoor duizenden het leven verloren hebben, gelooven wij onzen lezers geen ondienst te doen met hun het volgende mede te deelen, ontleend aan de Minerva van Montreal (jaarg. 1865), een wetenschappe lijk tijdschrift: De Japanneezen zijn nog zoo achterlijk niet als men wel denken zou. Sints eeuwen weten zij hel middel om den tijd te bepalen, waarop eene aardbeving zal plaats hebben. Zoo hebben zij sedert lang reeds ont dekt, dat de magneet, eenige oogenblikken vóór dat er een schok komt, zijne aantrekkingskracht verliest, cn vindt men bij hen in iedere woning een eenvoudig en toestel, bestaande in een magneet, die door zijne eigen kracht aan een ijzeren staaf ophangt boven een schijf o( bekken van staal waarop hij neêrvalt en aldus bij den eersten schok alarm slaat. De inwo ners, gewaarschuwd, hebben daardoor den tijd om bij het opkomend gevaar hunne woningen te verlaten. Het is vreemd, dat in de meer beschaafde lan den, waar men in den laatslen tijd zoo dikwijls aardbevingen heeft gehad, dit middel niet aangewend is geworden. De Europeesche geneesheeren heb ben onlangs ook waargenomen dat de «magnetische orkanen" steeds voor- loopers zijn van epidemieën, met name van de cholera, en men heeft levens opgemerkt, dat aanhoudende aardbevingen in den regel de veepeslcn voor afgaan en vergezellen. Deze mededeeling is belangrijk genoeg, om er den geest van onderzoek van de mannen der wetenschap op te vestigen. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de Oost-Indische gouvernc- ments-wissels, welke na 20 Juli 1883 door het departement van koloniën zijn geaccepieerdtot veertien dagen vóór den vervaldag ook ter disconlee- ring kunnen worden aangeboden ten kantore van den agent van het mi nisterie van financiën te Amsterdam. Hoofdonderwijzers-examen te 'sllage, 13, 14 en 15 Augustus. Geëxa mineerd 15 candidaten; teruggetrokken 0, afgewezen 10; toegelaten 5, lil. de lib. D. J. Wijnveld, van Ridderkerk; E. W. Lendijer en T. A. Rijsdijk, van Delftshaven; L. Van Rooijen, van Naaldwijk, en J. Van der Spek, van Gorinchem. -- Het stoomschip Noord-Hollandvan Java naar Rotterdam, arriveerde gisterennamiddag te Suez. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdamver trok van Marseille 15 Augustus. De Zeelandvan Rotterdam naar Java, passeerde gisterennamiddag Gibraltar. Als aanstaand secretaris-generaal bij het ministerie van marine, ter vervanging van den heer Broekhof!, die zijn ontslag verzocht, wordt ge noemd de zeeofficier jh'. Van der Wijck, oud-adjudant van den minister van marine. --De schout-bij-nacht jli'. M. \V. Van Rcnsselaar Bowier is door den keizer van Japan benoemd tot ridder 4e klasse der orde van de Rijzende Zon,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1