LEI IISC HE CO I- IIA\T. Ï8S3. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. ,V. 1192, STA DS-BERICHTEN PATEMTB1ADEH. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2,~ afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. (De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. ■CigKJU1-1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het niet aannemen der benoeming door den heer W. F. VAN WIJK Sr. zal plaats hebben op Dinsdag den 21s,en Augustus a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 7 Augustus 1883. HARTEVELT, Wet hr. 1» Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteer- den, wonende in wijk IV, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijndagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Dinsdag 14L tot en met Zater dag 18 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onalgehaalde patentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Augustus 1883. DE FREMERY, Wethr. 1° Burg. LEIDEN, 15 Augustus. Alhier heeft zich een studenten comité gevormd, om het gezamenlijk optreden der Leidsche studenten in zake de Varna mogelijk te maken. Men schrijft ons: liet schijnbaar kalme weer van II. Maandag is opnieuw door storm opgevolgd. Er werd eene "depressie" uit den Atlanti- schen Oceaan verwacht en nu waait het nog harder dan de vorige weck. Op den duur is de lucht ontstemd, met onweersbuien uit het zuidwesten. Bestendig weer is te verwachten als de wind zich naar het oosten keert; wanneer dit plaats zal hebben, is misschien nog ver verwijderd en de zomer gaat voorbij. De barometer is sedert Maandag 5 mM. gedaald en staat nu op 755 mM. De minister van binnenl. zaken heelt aan de commissarissen des konings de volgende aanschrijving gericht: Blijkens aanschrijving van hel depart, van oorlog dd. 21 Mei jl. worden in den loop dezer maand en in September d. a. v. eenige sterkten in de Nieuwe Hollandsche waterlinie bezet en in staal van verdediging gebracht. Mijn ambtenoot van oorlog, overtuigd dat de bezichtiging van een of meer dier forten ook voor officieren der dienst doende schutterij van groot belang kan zijn, deelt hij mede, dat de gele genheid daartoe voor hen wordt opengesteld op Zondag 2 en Woensdag 5 September a. s.van des voormiddags 8 lot namiddags 6 uur. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en Iloog- duitsche talen aan de rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Meppel, op 23 September a. s. te vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 25 Augustus e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 'sGravenhage. De minister van Financiën maakt bekenddat door lusschenkomst van den notaris Van de Mortel, te Tilburg, bij den ontvanger der registratie en domeinen aldaar, van een onbekende, eene som van ƒ450 is ontvangen, ter voldoening van te min betaalde successierechten. De minister van financiën maakt bekend, dat bij den ontvanger van het recht van successie te Rotterdam ontvangen is eene som van ƒ23 11%, ter voldoening van nog verschuldigd successierecht, wegens eene voor eenige jaren te Rotterdam opengevallen nalatenschap. In bijvoegsels van de Ned. Staatscourant van heden is opgenomen het verslag aan den koning betrekkelijk den dienst der rijks-postspaarbanken in Nederland over 1882. liet stoomschip Zeelandvan Rotterdam naar Java, passeerde 14 Au gustus, des ochtends, Kaap Carvoeiro. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia den IS"1'" Augustus. De Prinses Amalia van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 14 Augustus. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) den 15'l'n Au gustus. De Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Ba tavia den 1511"1 Augustus. Z. M. de koning heeft aan den Italiaanschen gezant ƒ500 doen toe komen ten behoeve der noodlijdenden door de ramp van Ischia. Naar de Haagsche correspondent van de Indép. Beige bericht, zullen de koning en de koningin der Belgen op het laatst van September op het Loo een tegenbezoek brengen aan HH. MM. den koning en de koningin. Naar de Amst. met zekerheid verneemt, is generaal Van der Heyden aangezocht zich weder naar Atjeh te begeven. De secretaris-generaal bij het departement van marine, de heer L. J. Th. Broekhoff, heeft tegen 1 October zijn pensioen aangevraagd. (/V. R. C.) Het Ebt. deelt het volgende mede: Volgens bericht van het Russische poolstation te Nova-Zembla hebben robbenjagers, die in Juni aldaar aan kwamen, medegedeeld, dat onder de Samojeden te Waygats het gerucht in omloop was, dat een vreemd schip aan de Oostkust van dat eiland heeft overwinterd. De koning van Spanje heeft den vice-consul der Nederlanden te Bar- ranquilla, de heer Lopez Penha, benoemd tot ridder der orde van Isabella la Catholica. Door Z. M. den koning van Denemarken is tol ridder van de Dane- brog-orde benoemd de heer d'r. J. A. Wijnehoogleeraar aan de rijks-univer siteit te Utrecht. Met den pleziertrein uit 'sHage, Rotterdam, Leiden, Gouda en Am sterdam arriveerden heden te Arnhem 1260 reizigers. Een dertienjarige knaap te Rijnsburg, belast met het verdrijven van schadelijk gevogelte uit een korenveldwilde daartoe een pistool gebruiken en had dit in overleg met drie andere knapen geladen en de kruitlading met fijn grind aangevuld. Een zijner makkers loste het schot, met het ge volg, dat de 13-jarige knaap zoodanig in de zijde getrofïen werd dat de dood spoedig volgde. H. M. de koningin heelt bjj haar jongste bezoek aan de tentoonstel ling te Amsterdam bijna een uur doorgebracht in de tent der Surinaamsche inboorlingen en zich door den heer Mackintosh over de minste details dezer primitieve huishoudens laten inlichten. Een aardig oogenblik was het toen de vertegenwoordigers der verschillende stammen uit allernaam aan H. M. een wandelstok en een sigarenkoker aanboden voor Z. M. den koning. Blijkbaar stelde H. M. veel prijs op deze kinderlijke geschenken. Verder gaf ieder, tot zelfs de kleine aardige krullebolzijn eigen portret aan de koningin, die beloofde ze als aangename herinnering te zullen medenemen. De belangstelling in de Surinaamsche inboorlingen neemt nog voortdu in de afgeloopen week steeg het aantal bezoekers zelfs tot (/V. v. d. D. infanterie-kapel van Grentzius heeft zich gisterenavond op het balkon van het Amstel-Hótelen daarna nog een uurtje op de galerij langs de vestibule doen hooren. De gasten scheppen vermaak in deze nieuwigheid en velen hunner hoorden in de vestibule het inderdaad verdienstelijk uitgevoerde programma aan. Midderwijl kwam de gewone avondvloed van reizigers, met de even gewone afwijzingen wegens »geen plaats" voor hendie zich niet de moeite hadden gegeven intijds te bestellen. Bbl Gisteren werd te Amsterdam de 98e jaarvergadering gehouden van de Maatschappij lot Nut van 't Algemeen. De heer J. Coninck Westenberg, voorzitter van het hoofdbestuur, sprak eene openingsrede uit, welke was gewijd aan de geldelijke aangelegenheden der maatschappij. Volgens spreker was de geldelijke toestand der maatschappij ontoereikend voor hare behoef ten. Na eene opsomming der vermoedelijke oorzaken van dien toestand en een blik geworpen te hebben in de rekeningen van vroegere jaren, kwam spreker tot de conclusie, dat moge de teruggang niet te ontkennen vallen en bekommering wekken, toch kan het niet worden geloochend dat de ver zwolgen gelden nagenoeg zonder onderscheid voor uitnemende bestemming zijn aangewend. De lange reeks van krachtige ondersteuning op velerlei gebied getuigt van flinke opvatting harer taak. echter moet er een middel gevonden worden en wel spaarzaamheid in het aanvragen om subsidie; wat de uitgaven van de maatschappij betrelt kan op de eene rubriek evenmin als op de andere bezuinigd worden, het zal dus gevonden moeten worden op de subsidiën aan de departementen. Dat kleine departementen, zeide spreker, in beperkten kring dien moreelen en financiëelen steun noodig heb ben om aan eenige zaak den stoot te geven, is althans niet geheel onver klaarbaar, maar het komt meermalen voor, dal aanzienlijke departementen in groote plaatsen, toen nog zooveel andere hulpbronnen gevonden werden, zich voor subsidie aanbevalen en dit gaat niet aan. Al beschikt de maat- rend toe. 26.000. De Leidsche van 7 tot 9 uur

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1