~1ÜJ1T KX L A NlTisI: iI H I C UTK.V wedstrijd van "Claudius Civilis" te Amsterdam, op 29 Juli jl., komen o. a. voor: D. 150 meter afstand, J. Van Bijlandt, te Leiden, met 34 punten; Ea. 300 meter afstand. W. J. Van der Wijck, te Leiden, met 30 punten; P. II. Eveliuk, Wiehers Wiersma en J. Van Bijlandt, tc Leiden, met 29 punten. Aan den corpsschietwedstrijd te Bussum hebben zich o. a. aangemeld de Leidsche studenten-vereeniging «Pro Patria" en de Leidsche scherp- schutlersvereeniging. Behalve de reductie in de vrachtprijzendoor verschil lende maatschappijen toegestaan, werkt nu ook de 11. IJ. S. M. nog in het bijzonder mede, doordat zij op den l6ar°. 18ae° en 21slcn Aug. na afloop van de concerten in het hotel «Nieuw-Bussttoi" extra-treinen des nachts naar Amsterdam zal laten loopen. Het tentoonstellingsbezoek houdt zich nu op vaste cijfers, nl. tusschen 15 en 18000 bctalenden per dag in de eerste dagen van de week, en min der op de laatste dagen. Zondag waren er bij dag ruim 16000 betalenden, en des avonds ruim 6000. liet totaal voor den Zondag zal omstreeks 30000 geweest zijn. l)e toevloed is het sterkst tusschen lOcnll. Dit was eergisteren zelfs zóó, dat in de toegangshuisjes aan den hoofdingang cene deur moest worden gesloten, om slechts één persoon tegelijk toegang te verschaffen, daar an ders de controle onmogelijk werd. Het gevolg was dat het gedrang nog veel heviger werd, en dames en kinderen met levensgevaar naar binnen werden gedragen en vele haar toilet zagen beschadigd, lie politie-agentdie voor de orde had tc wakenbleef binnen de deur staan, in plaats van daar buiten post te vatten, zoodat hjj eigenlijk niets uitrichtte. Toen hem duidelijk werd gemaakt dat hij van plaats diende te verande ren, kwam hij met groote moeite buiten, waarop het wel wat ordelijker werd, doch afdoende verbetering kwam eerst toen de heer Tasson, zelf te genwoordig, ook het hek tusschen de beide huisjes deed openstellen. Velen onder het publick gaven luide hunne verontwaardiging te kennen, dat de toegang zoo weinig ruimte bood. Tot degenen, die het meest wer den geduwd, behoorden de kroonprins en de kroonprinses van Zweden, die met beminnelijke eenvoudigheid zich dagelijks door de hoofdstad bewegen, als de meest gewone stervelingen. Om dergelijke voor de bezoekers zeer onaangename tooneelen te vermijden is dunkt ons slechts één middel mogelijk, nl. dat het publiek queue maakt, zooals men dat b. v. steeds in Frankrijk en België ziel. Met een paar be leefde agenten zal dit gemakkelijk tc verkrijgen zijn. Wanneer van de kiosk waar de kaartjes worden verkocht, tol den ingang, het publiek zich man voor man schaart dan is gedrang onmogelijk. Hbl Korten tijd na het vertrek van den trein Arnhem-Utrecht van het station Veenendaal, gisterenavond ten 8.45, is op de spoorbaan tusschen genoemd slation en Ede, op 200 meter van het bedoelde station gevonden de stoker van dien treinmet eene kleine wond aan het huofd. De man was bewusteloos en is in dien toestand lieden nacht naar Utrecht vervoerd, daar hij, niettegenstaande alle deskundige hulp, niet bijkwam. De machi nist repte aan hel station Veenendaal niet van het voorgevallene, te Maars- bergen deelde hij mede, dat de stoker te Veenendaal was afgestapt. Hoe het zij, hel gebeurde is zeer duister, en een onderzoek in loco is vanwege de N. R. S. ingesteld. Aan den aannemer R. te Geertruidenberg werd nu twee maanden ge leden eene portefeuille ontfutseld, inhoudende voor 1700 aan bankbiljetten. Men kon den dief daarvan niet ontdekken. De buitengewoon grove verte ringen echter, die de slachter Th. aldaar maakte, trokken veler aandacht, zoodat de rijkspolitie, daarvan in kennis gesteld, eene huiszoeking bewerk stelligde en daar het grootste gedeelte van het ontvreemde (/1150) vond. Th. heeft bekentenis afgelegd en is diensvolgens gearresteerd. Vrijdag jl. heeft op Pruisisch grondgebied, nabij Kcrkrade, een zoon zijn stiefvader doodgeschoten en daarna zichzelf levensgevaarlijk verwond. Weigering van den vader om naar Amerika te verhuizenwaarop de zoons aandrongen, schijnt de aanleidende oorzaak lot deze daad te zijn geweest. Bij het optreden van de tegenwoordige regeering vonden de ministers van binnenl. zaken en van justitie het wetsontwerp tot regeling van het staatstoezicht op de verpleging van het krankzinnigen en het daarover uit- 1 gebracht aldeelingsverslag van de tweede kamer. Naar aanleiding van de nadere overweging van deze stukken hebben genoemde ministers een ge wijzigd wetsontwerp aan de kamer aangeboden, gevoegd bij de memorie van antwoord op het verslag. De nieuw opgetreden ministers hebben bedenking tegen aanneming van eene wettelijke verplichting der regccring, om te zorgen, dat er steeds een voor de behoefte voldoend aantal gestichten met voldoende ruimte zij, op grond dat die zorg doodelijk zou kunnen worden voor elk initiatief van andere zijde. Zij vreezen. dat verplichte algemeene staatszorg het geval zal hebben, dat de geheele krankzinuigenzorg van lieverlede in handen der regeering komen zal, legen hoedanige uitbreiding van staatsbemoeiing de ministers bezwaar maken. Zij hebben daarom in het wetsontwerp neergelegd het beginsel, dat naar behoefte een ol meer rijksgeslichten ter verpleging van krankzinnigen worden opgericht, waar tegen h. i. geen gegrond bezwaar kan bestaan, te minder nu bij dit ont werp de oprichting van bijzondere krankzinnigengestichten veel gemakkelijker wordt gemaakt. Naar de mecning der regeering zijn de inspecteurs voor de krankzinnigenverpleging door den aard van hunnen werkkring voor het staatstoezicht over de krankzinnigen die builen de gestichten verblijven, aangewezen ambtenaren. De laak, hun bij «til wetsontwerp aangewezen, kan naar hare overtuiging, naar behooren door twee controleurs daarmede be- las'e inspecteurs worden volbracht. De benoeming van ten minste twee inspecteurs wordt mitsdien voorgesteld, lil overeenstemming in zoover met art. 25 der Belgische wet zijn in liet gewijzigd ontwerp krankzinnigen, die in hunne eigene woning of in die hunner ouders, voogden, curators of echlgeiiooten worden verpleegd, niet aan het staatstoezicht onderworpen, zoolang zij niet van hunne vrijheid zijn beroofd. Nu aan de regeering is overgelaten vergunning te verleenen tol hel oprichten van krankzinnigen gestichten worden eenige vereischten in de wet opgenoemdwaaraan vol daan moet zijn, indien vergunning verleend zal kunnen worden. Elke weigering van vergunning moet gemotiveerd zijn. lil gestichten met meer dan 20 verpleegden, moet ten minste één inwonend geneesheer zijn. De ministers zien niet in, dat het onbillijk zon zijn de kosten der overbrenging teil laste te brengen van hen. voor wier rekening of op wier verzoek de lijders geplaatst zijn. Zij hechten groote waarde vooral in de controle der rechterlijke macht hij de plaatsing van krankzinnigen in een gesticht. De opmerkingen in het voorlaatste verslag hebben tol verschillende wijzigingen in de beginselen en de redactie van artikelen aanleiding gegeven. De be paling dat de verpleegde hangende het onderzoek der rechtbank in het ge sticht blijlt, is thans in de wet opgenomen. Art. 31 bepaald thans dat een meerderjarige die in een krankzinnigengesticht is geplaatst, ook het beheer verliest over de goederen van anderen, indien hem dit mocht zijn opgedragen. Bij een nieuw art. 42 is thans bepaald, dat deze niet op een door den koning te bepalen tijdstip in werking treedt. 's GKAVENHAGE, 14 Augustus. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nedcrlandscheti Leeuw mr. E. L. Van Emden. advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden, -- Door Z. M. is aan den heer G. 11. Van der Linden vergunning ver leend tot het aannemen van het officierskruis der orde van Nichau Iftikhar, hem door den Bey van Tunis geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Zuidzande, jh'. mr. A. A. Van Doorn, ten einde die betrekking gelijktijdig tc bekleeden met die van burgemeester van Cadzand; tot burgemeester der gemeente Blokzijl, J. 11. Coldewey; tot burgemeester der gemeenten lleiio en Limmen, mr. H. F. De Wildt; tot burgemeester der gemeente Voorburg mr. 11. N. C. baron Van Tuyll van Scrooskerken, en tot burgemeester der gemeenten Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, S. II. Ifinkcs, met toekenning van eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Sommclsdijk Door Z. M. is benoemd tot rijksontvanger te Venloo, 11. J. II. Berntz Natis, thans te Beek. en is, op verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen, aan G. Blok als rijksontvanger tc Rot terdam (2e afdeeling). Door Z. M. zijn, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot surnu merair bij het bestuur der directe belastingen, invoerrechten en accijnscn: ,1. W. Knottenbelt, G. W. Martens, E. Overbosch, F. 11. Van Slooten, A.G. Van VVieringen, L. De Vries, W. II. J. Van Hien, A. W. F. Berends, J. F. Van Nieuwkuyk, C. Rambonnet, J. 11. Coolhaas, M. E. Van Lidtli de Jeude, J. Mulder, K. J. Fischer en J. C. M. W. Reepmaker van Belle. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roer mond. fer standplaats de gemeente Venloo, J. M. 11. Roersch, thans notaris te Horst. Door Z. M. is aan den arts Friedrich Wessel, geboren te Oerlinghatt- sen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, ouder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Prins Albert van Pruisen bracht heden aan de internationale tentoon stelling te Amsterdam zijn afscheidsbezoek. Ucdennamiddag was Z. K. II. te Scheveningen terug. De arrond.-rechtbank te dezer stede deed lieden uitspraak in de jl. Dins dag behandelde strafvervolging tegen S., firma S., en v. beklaagd van bedriegelijke oplichting. De rechtbank oordeelde bij haar vonnis het bc- driegelijke van bekl. handeling niet naar eiscli van rechten bewezen en sprak hem mitsdien vrij. Naar men verneemt moet de hoofdcommissaris van politie alhier, de heer J. C. Van Schermbeek cene klacht hebben gericht lot de regeering, legen den publicist- 's landsambtenaar J. A. De Bergh, waarin moet worden beweerd, dat deze heer in strijd met zijn plicht als landsdienaar, de han delingen van den hoofdcommissaris bespottelijk en verdacht maakt, daardoor zijn prestige ondermijnt en het gezag aanrandt. Het hoofd der socialisten-club alhier, burger Domela Nieuwen huis, was heden de welwillende gids van verschillende vreemde broeders en afge vaardigden die aan het verbrocdcriiigs congres jl. Zondag tc Amsterdam gehouden, deelnamen, op een tochtje door de koninklijke residentie. De plannen tot bouw van groote inrichtingen van handel, verblijf en uitspanning zijn te 's Hage met één vermeerderd. Men verzekert, dat hel benoodigde kapitaal gevonden is tot stichting van een schouwburg voor operettes, vaudevilles en andere vermakelijkheden daar ter stede, op een zeer gunstig gelegen terrein iu het midden der stad. Een treurig voorval had gisterenmiddag op den Ouden Scheveningschen weg nabij den tol plaats. De lantaarnopsteker II., te Scheveningen woon achtig, had, uit de stad komende, vergunning van den voerman van ecu slccperswagen gekregen om gratis naar het dorp mede te rijden. Door de een of andere oorzaak, men meent het uitglijden van den voet, viel hij voorover tusschen de paarden en kreeg een der voorwielen dwars over de borst, hoewel de voerman terstond de paarden inhield. Weinige oogenblik- ken later was de man een lijk. De maréchaussées van Scheveningen, die van hunne dagelijksche tournée terugkeerden, boden hulp. Het Ijjk is naar de woning in de Lijnstraai te Scheveningen overgebracht. E EL H E. De onthulling van het standbeeld van Henri Conscience heeft gisteren te Antwerpen plaats gehad. Tot de feestelijkheden, waarmede de onthulling gepaart ging, behoorde ook de uitvoering van en reizang met solo's, van den archivaris der stad C. J. Hansen, toonzetting van Peter Benoit. Twee Engelschen waren den Sst'° in een hotel te Verviers afgestapt en verlieten dit den Kb1"1. In den daaropvolgende» nacht vonden drie po litieagenten in de nabijheid van hel bankiershuis Madera en C". een zak, waarin zich allerlei werktuigen tot hel [legen van inbraak bevonden, bene vens een kunstig bewerkt toestel om lettersloten tc openen. De agenten begrepen terstond dat er in het bankiershuis onraad was en dit door een boomgaard naderende, ontmoeten zij twee groote mannen, die zich te weer

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2