LEIDSCHE COURANT. 1833. WOENSDAG 15 AUGUSTUS. V. 191. PATEITB1 A B 2 N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommcrs zijn verkrijgbaar voor 5 cents. [De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. ns ,-t le zzr:- .zx STADS-BERICHTEN De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat dc patenlbladen voor de gepatenleer- den, wonende in wijk IV, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijndagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Dinsdag 14 tot en met Kater- dag 18 Augustus c. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de oualgehaalde paientbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, Leiden 13 Augustus 1883. DE FREMERY, Wetlp. 1» Burg. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 13,l,n Augustus jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1883/84, wijken 7, 8 en 9 en restanten, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om bunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidschc Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Augustus 1883. DE FREMERY, Wethc 1". Burgemeester. BINNEN L A NDSC H E BERICHTEN. LEIDEN, 14 Augustus Wij achten het niet ondienstig Hen, die zich hadden voorgenomen een bezoek te brengen aan de Zigeuner kapelonder directie van den heer Barcza in de Stadszaalte herinneren, dat zulks morgen Woensdagavond zal plaats hebben. Wij vertrouwen dat velen dit muziekaal genot niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan. Te oordeelen naar de gunstige getui genissen die van elders uilgaan maakt dit gezelschap aanspraak op veler belangstelling. Door de prov. staten van Utrecht is gekozen tot lid van de eerste kamer der staten-gcneraal, de heer mr. C. T. graaf Van Lyndeu van Sandenburg, minister van slaat, met 21 stemmen. De heer T. VV. C. I'. graal Van Bijlandt, lid der tweede kamer, verkreeg 18 stemmen. De minister van btnnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden. dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor bet middelbaar onderwijs en van de akten, vermeld in art. 65 der wel van 17 Augustus 1878 (Stbl. n». 127), tot regeling van het lager on derwijs, dit jaar in de maanden November en December zullen worden afgenomen. Verdere bijzonderheden deelt de Staatscourant van 14 Au gustus mede. In de maand November a s. zal Ie 'sGravenhage een vergelijkend on derzoek plaats hebben van personen, die wenscben te dingen naar de betrekking van klerk bij den tijks-lelegraaf. De voorwaarden worden in de Staatscourant van 14 Aug. vermeld. De direcietir der Polytechnische school maakt bekend, dat hij lot in schrijving voor den cursus 1883—1884 zitting zal honden in het gebouw der instelling, op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 3, 4 en 5 September, van 914 tot 12 en van 1 tot 3 Vt uur. De lessen vangen aan Donderdag 6 Sept. De minister van financiën maakt bekend, dat liet saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank. op 11 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezigie zamen een bedrag uitmaakten van 17,462,868.29y2 's Lands middelen hebben over de zeven eerste maanden dezes jaars opgebracht 56,972,0) 1 77%. zijnde 956.644 68'/2 minder dan in die maan den van het jaar 1882. 7/12 deel der raming bedraagt 60,619,518.33. -- Met hel stoomschip Zuid-Holland zal op 18 Augustus aanslaande, smorgens ten 9% uur, eene brievenmaal van Rollerdam naar Batavia eu l'adang worden verzonden. liet stoomschip Noordbraband vertrok II Botterdam. De Burgemeester den Tem, van Vrijdag in Amsterdam verwacht. De uniform van de nieuwe adjtinci-adminisiraleurs bij de Kon, Ned. marine is, behoudens de uiluionslering met zilveren gallon, geheel overeen komstig de tenue van de adelborsten 1' kl. hij de zeemacht, zijnde het Augustus van Batavia naar Batavia herwaarts, wordt onderscheidingsteeken voor dien rang een band zonder krul om de linker mouw van de uniformjas. De N.-Br. en Oost. Cour. zegt uit goede bron te vernemen, dat het in omloop gebrachte bericht, als zou Z. M. de koning het voornemen koes teren de aanstaande manoeuvres in Noordbrabant te komen bijwonen en alsdan HDr. verblijf tijdelijk te Ooslerhout te vestigen, minstens genomen zeer voorbarig is, aangezien tot dusverre bij de militaire autoriteiten te Breda niets officieels van zulk een plan bekend is. De commissie voor de Grondwetsherziening is, naar het Fad. ver neemt, reeds zoover gevorderd, dat zij tegen October met hare taak geheel gereed denkt te zijn. De kommandant De Bruyne kan het bevel over het schip ter opsporing van de Varna niet aanvaarden. Op zijn vroegst zou hij eerst Woensdag of Donderdag kunnen vertrekken, om de postboot, die Zondagavond uit Ber gen naar llammerfest afvaart, nog te treflen. Deze boot heeft tot llammer- fest tien dagen reis, zoodal zij aldaar eerst den 29'"° aankomt. Dan zouden er nog minstens een paar dagen verloren gaan met het nazien en aanvullen van leeftocht, instrumenten en andere reisbenoodigdheden. Vóór 1 Septem ber zou men dus niet onder zeil kunnen gaan, en, onder de gunstigste omstandigheden, pas den 4d,n of 5d,n dier maand in de Kara-zee kunnen aankomen. Dit nu ware te laat. De heer Dc Bruyne meent de verantwoor delijkheid voor het zóó lang ophouden van het schip, dat hulp verlcenen moet, niet op zich te mogen nemen. Tot liet meemaken van den tocht hebben zich aangeboden jhr. Speelman, oud-zeeofficier, thans burgemeester van llarlingcn, eu de luitenant ter zee l8,e kl. Decking Golenbrander. (iV./f.r.) Naar men uit goede bron verneemt, zal Zr. Ms. schrocfsloomscbip Bali, dat voor rekening van het departement van koloniën uitgezonden wordt naar Oosl-Indie, die bestemming via het Sttezkanaal opvolgen. De lieer W. N. Lantsheer, onlangs overledenheeft aan de maatschappij "de Toekomst" (Toonkiinstniaarsfonds) een legaal geschonken groot ƒ2000, vrij van het recht van successie. Op Dinsdag en Woensdag 18 en 19 September e. k. zal te Gouda de 48' algemeene vergadering worden gehouden van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Maandag zal te Arnhem de algemeene vergadering worden gehouden der broederschap van candidaat-noiarissen in Nederland. Behalve eenigc punten van meer huishoudelijken aard, zal ook hel ontwerp-notariswet onder handen worden genomen. Naar wij vernemen, zullen de internaiionale wedrennen en harddra verijen op «Clingendaal", nabij Den Haag, dit jaar plaats hebben op 15Sep tember. De tribune is anderhalve Ned. el verhoogd, zoodal men een prachtig overzicht van daar over de baan zal hebben, en alzoo is het bezwaar ver leden jaar, nl. dat men te weinig van de mededingende paarden zag, geheel uit den weg geruimd. Ook is, dank zij de welwillendheid van baron Van Brienen van de Groote Lindt, het gezicht op de baan verbeterd, doordat een muur eu verscheiden opgaande hoornen nabij dc boerderij, in het mid denterrein staande, zijn geamoveerd. De toegang tot het terrein zal dit jaar zoodanig worden ingericht, dat er geen vrees voor opeenhooping van de rijtuigen behoeft te bestaan eu inen van een snel heen en weder rijden verzekerd kan zijn. Zoowel voor de wedrennen als voor de harddraverijen zijn vele paarden ingeschreven, waaronder die der eerste klasse uit het bui tenland. Vooral de steeplechase belooft bijzonder interessant te zijn; de prijs bedraagt, behalve de iuleggclden en forfeits, ƒ4000; daarvoor zijn o. a. ingeschreven Régence. welke den groolen steeple-chase Ie Nizza verleden winter won, Falahaka, een gevreesd paard uit Engeland, vroeger het eigen dom van hertog van Hamilton en thans van V. M. baron Van Tuyll, Dutch Organ van hertog van Moutrose enz. enz. [Dbl.v. Z.ll. en's Gr.) Gisterenmiddag kwam. door vijl sleepbooten voortbewogen, het eerste gedeelte van het ijzeren drijvend droogdok te Rotterdam aan. Reeds dit eerste gedeelte is een kolossaal gevaarte, 90 meter lang, 27.50 m. breed en 10 50 m. hoog. Het is voorzien van twee centrifugaalpompen en weegt bijeen meer dan drie millioen KG. Ter hoogte van de Oosterkade kwam de reusachtige klomp metaal ten anker om het einde van de eb af te wachten, waarna men het gevaarte tot op acht meter diepgang zal laten zinken, teneinde het vervolgens lij slil water onder de Spoorbrug en de Willemsbrug te laten doorgaan. Het tweede gedeelte van het dok, dat bij geljjke breedte en hoogte 48 meter lang zal zijn, komt, naar men verneemt, voor heleind dezer maand gereed. Op de lijst van overwinnaars van den wedstrijd op de banen bjj den

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1