De opsporing en aanhouding wordt verzocht van een persoon, volgens zijne opgave genaamd Willink of wel. 0. Hulstein, koetsier bij baron Van Pallandt van Rosendaal of wel bediende bij mevrouw Van I'allandt, middel matig grooi, baard rossig, haar krullend; kleeding zwart en nog al goed, met phantasichoedvoorts dragende een stok in de band. Hij heeft zich vertoond o. a. te Bennekom, te Deelen, onder Ede, en te Beekbergen onder Apeldoorn met eene lijst, voorzien van een groot aantal handleekeningen, strekkende om geldelijk bij te dragen ten behoeve van de betrekkingen der omgekomen visschers van Paesens en Moddergat, voor welke betrekkingen hjj opgaf liefdegiften in te zamelen. Ook de inbeslagneming der lijst wordt verzocht. De heer H. Houtman, te Woubrugge, is benoemd tot hoofd der school met den bijbel te Montfoort. Zaterdag 11. wilde een zoon van den heer v. d. B. te Delft, oud 16 jaar, een bootje brengen door eene brug, toen hij door het uitglijden van een der roeispanen over boord viel. Hoewel hij spoedig op het droge werd gehaald, mochten de pogingen, door een geneesheer aangewend om de levensgeesten op te wekken, niet balen. De algemeene raad van de jury der tentoonstelling te Amsterdam heeft, onder voorzitterschap van jh'. 0. llartsen, besloten, om den president het recht te geven lot het benoemen eener commissie uit den raad, die na onderzoek rapport zal uitbrengen over al de tentoongestelde voorwerpen welke nog niet door de jury gezien zijn. Klachten moeten voor 30 Aug. worden ingediend. Vermoedelijk zullen de namen der bekroonden eerst in September bekend worden gemaakt. Voor de arrondissemenis-rechtbank te Amsterdam, vacantiekamer, stond Zaterdag terecht M. v. d. V.. oud 34 jaar, geboren te Moerdijk, wonende te Amsterdam, gewezen chef de bureau bij de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappjj. Hij was aangeklaagd van gedurende de jaren 1879 tot 1883 gelden der maatschappij ten bedrage van ruim 7000 te hebben verduisterd; doch ter terechtzitting bleek dit ruim 10600 te bedragen. Beklaagde was werkzaam geweest bij het bureau aan de nieuwe vaart, en de fraude was hem gemakkelijk gemaakt doordat over de kas van dit bureau vroeger nooit ecnige controle was uitgeoefend. Eerst met den 1'" Juli 11. werd deze ingevoerd, en reeds den 2eD Juli maakte beklaagde zich uit de voelen. Hjj bleef eehter Amsterdam rondzwerven en werd dan ook spoedig gevat. Beklaagde, die altijd als ambtenaar goed bad aangeschreven gestaan, van lagen rang tot zijn tegenwoordigen goed bezoldigden post van groot vertrouwen was opgeklommen en ook als mensch gunstig bekend stonderkende hetgeen hem was te laste gelegd, toonde veel berouw en gaf als reden van zijn misslag op, dat hij veel van biljartspelen hield, ook wel kaartspeelde en enkele malen meer dronk dan noodig was. Ook had hij veel verloren met spelen in de loterij, toen hij hoopte daardoor het tekort te zullen kunnen dekken. Hij was aanvankelijk met de ontvreemding van een klein bedrag begonnen met het ernstige voornemen dit weldra terug te geven. Maar hiervan is nooit iels kunnen komen en van lieverlede had hij er zich telkens dieper ingewerkt. Daar hij zelf de sleutels der brandkast in zijn bezit had, was het hem altijd licht gevallen de kas aan te spreken. Het 0. M., bij monde van mr. Ort, subsituut-officier, eischte eene celstraf van 1 jaar en ƒ400 boete, de hoogste celstraf, die wegens misbruik van ver trouwen kan worden opgelegd. Wegens het groote vertrouwen toch dat de maatschappij in beklaagde steldemeende hij het gemis aan controle niet in aanmerking te mogen nemen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Donderdag 17 dezer. In de Zaterdag in Zeemanshoop te Amsterdam gehouden vergadering van belanghebbenden die middelen wenschen te beramen ter opsporing van de Varnadeelde de heer Volck mede, dal te Hammerfest een stoomer tot charteeren gereed licht, voor 200,000 kronen, behalve eene waarborgsom van 150,000 kr. voor het geval het schip verging. Voor het oogenblik was echter geen geld beschikbaar. "Wat moet nu gedaan worden? vroeg de heer Volck. De tijd dringt." Alvorens verschillende voorstellen werden be sproken, waarvan velen onuitvoerbaar bleken, werd den Utrechtschen heeren verweten, dat zij zoo laat met voorstellen kwamen, aangezien vóór 20 Augustus een schip zee moest kiezen. Na langdurige bespreking werd eene commissie benoemd bestaande uit kolonel Janssen, kapitein ter zee De Bruyne, luitenant ter zee Broekman, Jules van Hasselt, Kraaienhof en Kranz. Ongeveer 50 a 60000 menschen hadden zich gisteren langs de oevers van den Amslel verzameld om getuige te zijn van een overloop van den Amstel door den acrobaat Arsens, zich noemende Blondin. Met een krui wagen begaf hij zich op het koord en reed naar het middenpunt, alwaar hij onderscheidene gymnastische toeren verrichtte. Bij den heer Schaefferkoffiehuishouder op de Handelskade te Amster dam, is gisterennacht ruim 1500 gestolen uit eene secretarie die openge broken is. De vrouw en de dochter des huizes waren te 3 uur ter ruste gegaan, en toen de kastelein te 5 uur opstond, vond hij de kast openge broken, een zak met ruim ƒ600, een kistje met papierengeld en eene porte- monnaie met geld verdwenen. Gouden horloges waren niet medegenomen. De diefstal moet tusschen 3 en 5 uur gebeurd zijn. Van inbraak van buiten is niets merkbaar. De politie is er mede in kennis gesteld. Uit Nijmegen wordt aan de iV. II. C. gemeld; Door den hoofdcommies De Backeve alhier en eenige andere commiezen van 's rijks belastingen uit deze omstreken werd eergisterennacht eene bende Pruisische smokkelaars van 13 personen le Leuth onder Ubbergen aangetroffendie ieder een vat spiritus van ongeveer 40 liter uit Pruisen frauduleus over de Nederlandsche grens invoerden. Twee personen, met name J. Publickhuizen en tl. Moss, uit Zijflich, werden gevangen genomen, terwijl de 11 anderen, met achter lating van den spiritus, op de vlucht gingen, zoodat 13 vaatjes spiritus ge confisqueerd zijn. Tegenover J. P., die zich niet wilde overgeven, moest men van de vuurwapenen gebruik maken zoodat hem een schot in den rug trof en eenige hagelkorrels in zijn lichaam zijn gedrongen. Vergelijkende slaat van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij e over de maand Juli 1882/83 1883. 1882. 1883. 1882. Reizigersaantal 427,194 445,652 I opbrengst ƒ382,541.81} ƒ364,206.74 S Bagage, aantal tonnen 778 794 opbrengst 10996.80 10883.26} j Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen 68256 70518 i dito opbrengst 137,440.48 156,256.51} Levende dieren en Rijtuigen j opbrengst 5837.37 6356.52} Diverse ontvangsten 3142.— 4683 92" Totale ontvangst ƒ539,958.46} ƒ542,386.96}' 1883. 1882. Totale ontvangst van af 1 Januari 1,429,132.67 1,440,866.46.* zijnde per dag-kilometer» 68.13 68.68, De definitive ontvangsten bedroegen in 1882 meer dan destijds voorloopig werd opgegeven over de maand Juli ƒ10300.57}; over de maanden Januari— Juli j 29305.18} -WOERDEN. 1882. Reizigersaantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel- IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en Rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten Totale ontvangst LEIDEN- 1883. 15653 29 1722 16168 30 1653 1883. 8527.95 185.34 1810.83 301.97 J 1882. 88 9 7,83. 220.641 1816.841 248,6 4.13' f 10826.09 11188.14 1883. 1882. 62663.72} I 64061.58} S.21 I 8.39 Totale ontvangst van af 1 Januari zijnde per dag-kilometer 's GRAVENHAGë. 13 Augustus. Door Z. M. is aan mr. P. C. W. Kluit, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te 's Gravenhage. Door Z. M. is de officier van administratie 1" kl. L. M. Van Onselen, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van inspecteur van administratie, en bevorderd tot officier van administratie 1! kl., de officier van administratie 2' kl. F. W. Sprenger. Door Z. M. is pensioen aan den kapitein bij het 5e reg. infanterie onder toekenning van den rang van majoor, P. Stokbroo; aan den kapitein bij het 1« reg. infanterie J. B. L. J. Kolkman, en aan den 1" luit. bij hel 7" reg. infanterie, onder toekenning van den rang van kapitein, W. A. 11. Frackers. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: tot kapitein, bij het 3e reg., de le luit. A. G. Wilkens, van het reg. grenadiers en ja gers; bij bet 7' reg., de 1' luit. J. Renier, van het algemeen depót van dis cipline, en is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de 1' luit. C. E. Vinkhuizen, van het 3« reg. infanterie. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het le reg. huzaren, tot ritmeester, de le luit. F,. J. Geldermanvan het corps; bij liet 2' reg. huzaren, tot ritmeester, de le luilt. J. M. Simon, van den staf van het wapen, werkzaam bij de koninklijke militaire akademie, en H. M. Werner, adjudant bij het le reg. huzaren; lot le luit., de 2' luit. jhr. Hl! W. Boreelvan het corps; bij het 3e reg. huzaren, tot le luit., de 2' luit! jhr. L. J. Quarlcs van Ufford. De officier van administratie 1" kl. J. C. De Vricse wordt met 1 Sep tember a. s. geplaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Willemsoord. HH. KK. HH. prins en prinses Albert van Pruisen hebben zich heden per Holl. spoor van 11 ure naar Zandvoort begeven, ten einde aldaar een bezoek af le leggen bij den aartshertog en de aartshertogin van Oostenrijk, De vorstelijke reizigers keerden per trein van half zeven 's avonds naar Scheveningen terug. Alvorens naar Duitschland terug le keeren, zal prins Albert nog een dag Ier tentoonstelling te Amsterdam vertoeven. Het 0. M. bij de behandeling van het hooger beroep in zake de z. g. millioenenjuffrotiw c. s. zal worden waargenomen door den advocaat-gene raal mr. Bijleveld. De ex-besteller B.na het vinden van het lijk zijner huisvrouw in hechtenis genomen, is op vrije voeten gesteld. Intusschen wordt het ge rechtelijk onderzoek voortgezet. Aan het postkantoor alhier is Vrijdag door een onbekend persoon uit hei boodschappenmandje eener dienstbode een bankbiljet van 60 ontvreemd. B U i T JS LAN DSC i i K B E KICIIT E BELGIË. De kamer heeft art. 1 van het ontwerp betrekkelijk de hervorming van het kiesrecht aangenomen met 72 legen 57 stemmen. De Monitor deelt het programma mede van de nationale feesten van 1883 en van den 25'" verjaardag van de stichting van den »Tir National," die te Brussel zullen plaats hebben op Zondag 19 Augustus. De feesten zullen drie dagen duren. De gemeente Boorsheim is dezer dagen in opschudding gebracht door de ontdekking van een kinderlijk hetwelk in een kelder begraven lag. Vrouw L.beschuldigd dezen moord gepleegd te hebben, is naar de gevangenis van Tongeren gebracht. ESGE I, A S Ü5. De berichtgever van de Times voor de Amstcrdamsche tentoonstelling is van oordeel, dat de Engelsche nijverheid daar veel te schraal vertegenwoor digd is. Zoo iemand naar hetgeen hij op de tentoonstelling ziet. oordeelcn moest, dan zou hij lot de slotsom komen, dat Engeland in de industrie beneden Duitschland, Frankrijk en België en zelfs beneden Nederland en Rusland staat. Ook acht hij het wenschelijk, dat men in Engeland poge, in de jury's van zulke tentoonstellingen beter vertegenwoordigd te zijn. De dood wordt bericht van dr. Robert Moffat, den bekenden zendeling en reiziger in Afrika's binnenlanden. Hij bereikte den leeftijd van 88 jaren. Blijkens een bericht uit Durban aan de Times zijn er 500 Zoeloes naar het Reservegebied komen vluchten, alwaar nu hongersnood dreigt. Men verzekert, dat de Khedive binnenkort naar Cairo zal terngkecren. De berichtgever van de Londensche Times te Alexandrië verklaart, niet te gelooven, dat de officiëele opgaven omtrent de cholera in Egypte beneden de waarheid zijn. Het kan natuurlijk voorkomen, dat hier of daar een geval geheim gehouden of een overledene stil begraven wordt. Maar daartegenover stelt hij de natuurlijke neiging van den Egyptenaar om alles le overdrijven en het belang, dat inlandsche geneesheeren en gemeentebe sturen er bij hebben om hunne positie als eene zeer lastige le doen voor komen. liet totaalcijfer der tot 9 Augustus aan de cholera in Egypte over leden personen stelt deze berichlgever op 16448 dooden, waarvan 6366 te Cairo en zijne voorsteden. F S5 A ar H, ÏJ K. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft bij herderlijken brief gelast, dat door de geestelijken zijner diocees op 15 Augustus' eene collecte ge houden zal worden ten behoeve van de slachtoffers op het eiland Ischia.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2