IIH. KK. HH. de aartshertog en de aartshertogin van Oostenrijk arriveer den heden middag per extra trein van den Rijnspoor van 4.15 uit Wage- f ningcn in de residentie en begaven zich naar Scheveningen. De heer A. Legrand, gevolmachtigd minister van de Fransche republiek te dezer stede, verlaat eerstdaags zijn post, ten einde eenigen tijd met ver lof in het buitenland door te brengen. BUI TENLANDSCHE BE111 CIITE X. 1$ KLCI K. Een verschrikkelijk geval van zelfmoord wordt gemeld uit Holton sur Ourthe. Een landbouwer, Lambert genaamd, gaf sinds eenigen tijd bewij zen van zinsverbijstering; hij verbeeldde zich geruïneerd te zijn en gaf meer dan eens te kennen, dat hij zich om het leven wilde brengen. Eenmaal zelf redde men hem te nauwernood, toen hij op het punt stond zich te ver drinken. Men bewaakte hem met zorg. Verleden week echter maakte hij van de afwezigheid zijner zuster gebruik om zijn opzet te volvoeren, en wel op eene buitengewone wijze. De oven was gloeiend gestookt om brood te bakken. Lambert kroop in den oven met zijn geheele lichaam, zoodat slechts zijne voeten er uit staken. Hevig was de ontsteltenis zijner zuster, toen zij na eenige minuten kwam. De ongelukkige werd levenloos uit den oven gehaald. Hoofd en handen waren geheel verkoold en het geheele lichaam bedekt met brandwonden. Alleen de voeten waren ongeschonden gebleven. EB G ELAVB. Het lagerhuis heeft het wetsontwerp betreffende de cholera bij derde lezing aangenomen. Aan de Morning Post wordt uit Weenen bericht, dat Engelands op treden in Egypte en Turkije, de andere mogendheden misnoegd maakt en dat de aanstaande zamenkomst der twee keizers dienen zal om, met be vestiging van het Oostenrijksch-Duitsch bondgenootschap, te beslissen tot eene gemeenschappelijke handeling der twee keizerrijken, met betrekking tot de Egyptische aangelegenheden, voornamelijk tot het Suezkanaal. Uit Melbourne wordt gemeld: De kroongetuigen Michael Kayanagh en Joseph Hanlon hebben schriftelijk verklaard, dat zij, op hun verlangen naar de koloniën te vertrekken, door de politie naar Australië gezonden werden. Tengevolge van hetgeen in de kolonie hierover gezegd en geschreven wordt is hunne terugzending naar Engeland zeer waarschijnlijk. De instructie in zake O'Donnell, den moordenaar van James Carey, is afgeloopen en het proces zal in October a. s. te Port Elizabeth behandeld worden. O'Donnell heeft brj zijn laatste verhoor verklaard, dat hij teQuodsall geboren is. Hij ontkent Carey op last vermoorden beweert hem gedood te hebben in een twist, die door Carey begonnen was. Deze bewering wordt door de verklaringen van Carey's zonen en van al de andere getui gen van den moord weersproken. Overigens heeft men in O'Donnell's koffer een portret van Carey gevonden. Volgens berichten uit de Kaapkolonie schijnt het werkelijk twijfelach tig of Cetawayo wel dood is. De zoon van wijlen bisschop Colenso, advocaat [te Norwich, heeft een telegram ontvangen, inhoudende, dat Cetawayo nog leeft en een onderzoek omtrent de zaken van Zoeloeland verlangt. Voorts wordt gemeld, dat de gouverneur van Natal een voorstel heeft gedaan om aan Langalibalale voorwaardelijk te vergunnen, terug te keeren; hij zou dan niet geïnstalleerd worden als Ivaflerhoofdmaar eene jaarwedde van 50 genieten. Tegen dit voorstel wordt in den wetgevenden raad veel bezwaar gemaakt. F A W Si R Ï.2 Ui. De regeering is van plan troepenversterkingen naar Madagascar te zen den, die de Hovas uit de omstreken der door de Franschen bezette punten zullen verdrijven. Uit Rome wordt het volgende gemeld omtrent den inhoud van den brief van den president der republiek aan den Paus: De president der republiek verdedigt de Fransche regeering tegen de beschuldiging, dat zij hare aan vallen richt tegen de geestelijkheid. Intusschen hoopt hij datnu de beide partjjen het er over eens zijn, dat het concordaat strikt toegepast moet wor den, er ook gemakkelijk eene overeenstemming zal worden bereikt. Volgens bericht der Agence Bavas uit Saigon hebben de mandarijnen te Hue geweigerd den door Tu-Duc aangewezen opvolger te erkennen. Te Rouhaix waren verleden week groote biljetten op de muren geplakt, om de werklieden op te roepen tot eene vergadering op Zondag. Vijfhon derd ongeveer gaven gevolg aan de uitnoodiging. Er is eene motie aange nomen om te protesteeren tegen het vestigen van een garnizoen in de stad. Deze maatregel was door de autoriteiten voorgesteld, met het oog op de herhaalde oproertjes. Zaterdagavond, te 11 uren en te middernacht, hebben twee hevige dynamietontploffingen de stad Raonne in opschudding gebracht. De eerste had plaats in het centrum der stad, in het café Helvétique. De patroon was op eene vensterbank gelegd. Drie ruiten werden verbrijzeld, een der bezoekers werd gewond en een begin van brand ontstond, die echter spoe dig gebluscht was. De tweede ontploffing had plaats in de fabriek Chabrier, in den faubourg de Clermont, waar dc patroon ook in de vensterbank ge legd was; doch evenmin groote schade aanrichtte. De eerste patroon was met schoenmakersspijkers geladen en de tweede met stukken ijzer. Het aantal bezoekers der nationale tentoonstelling tc Zurich bedraagt tegenwoordig ruim 10000 dagelijks. Naar men zegt bestaat het voornemen den duur der tentoonstelling met eene maand, alzoo tot uit. October, te verlengen. ITALIË. In geheel Italië wordt de inzameling van giften in geld of goederen voor de noodlijdenden op Ischia ijverig voortgezet. Tc Napels is reeds eene som van 1% millioen fres. ontvangen. Eigenaardig is dc wijze, waarop hier en daar de inzameling plaats heeft. In den vroegen morgen van Maandag II. bijv. begonnen de leden der «Vereeniging van Veteranen" met dat doel een tocht door de stralen van Rome. Het departement van oorlog had zes groote opene militaire wagens ter leen gegeven, die op hetzelfde oogenblik van verschillende punten der stad aftreden. Op de zijden der wagens waren met letters van een voet groot de woorden te lezen: «Gedenkt Casamicciola". Elke wagen was van eene vlag voorzien en werd vergezeld door eenige leden der genoemde vereeniging met twee trompetters eu een man, die eene schaal droeg. In eiken wagen hadden twee dames plaats genomen. Terwijl de wagens langzaam voortreden, bliezen de trompetters er lustig op los, om de aandacht te trekken, de man met de schaal zamelde geld in van de voorbijgangers en pakken met kleederen enz. werden uit de huizen in de wagens gebracht of uit de vensters daarin geworpen. In een paar uur tijds lagen de van alle kanten aangedragen giften hoog opge stapeld in de wagens en later werden deze gevolgd door karren, die men hier of daar had verkregen en die van lieverlede ook al vol werden. De schalen waren in dien tijd al herhaaldelijk in de zakken der kassiers geledigd. Te Ravenna heeft Maandag eene groote socialistische vergadering plaats gehad. De autoriteiten hadden hunne maatregelen genomen; doch de orde werd niet verstoord. IFANJE. Maarschalk Serrano, generaal Lopez Dominguez en andere leden van de dynastische linkerzijde hebben geprotesteerd tegen de muiterij te Radajoz en aan de regeering hunne diensten aangeboden. Generaal Blanco heeft een onderzoek ingesteld. De prefect heeft ontdekt dat zendelingen van Zorilla te Badajoz zijn gekomen en den opstand bevolen hebben. OUITBCHL AX Door de Berl. Act. wordt gemeld, dat de Pruisische regeering in de aanstaande zitting van den landdag eene wet zal indienenwaarbij weder uitbreiding aan de staatslijnen zal worden gegeven. Te Brunswijk heeft eene gevaarlijke weddingschap plaats gehad. De heer Heckmann aldaar wedde om tien flcsschen champagne dat hij twee maal zou rondloopen onder de zes leeuwen van den circus Batty. Hij ging met Batty het hok in en deed, gelijk hij naderhand ronduit verklaarde, zeer beangst den rondgang. Inmiddels had de politie er van gehoord en bevel gegeven om het waagstuk te beletten; maar toen de agenten in den circus kwamen, was het reeds volbracht. De uitslag van den grooten schaakwedstrijd tc Neurenberg is dat Wi- nawer met 14 van de 18 partijen den eersten prijs (1200 mark) wonBlack- burne met 13 den tweeden (800 m.) Mason met 12 den derden (500 m), Berger en Von Bardeleben behaalden de vierden en vijfden, terwijl Bird en Riemann den zesden en zevenden deelden. Schalopp eindelijk en Schwarz verwierven nog een achtsten en negenden prijs. OOSTENRIJ K. Keizer Wilhelm is gisteren middag te Ischl aangekomen met den keizer van Oostenrijk, die hem was te gemoet gereisd. De begroeting was hoogst hartelijk. Aan het spoorstation werden de beide keizers opgewacht door de keizerin en door de bevolking toegejuicht. iU üili De amnestie, door de Czaar bij de kroningsfeesten verleend, heeft voor honderden deugnieten van allerlei aard de poorten der gevangenissen ont sloten. Zonder middel van bestaan en niet altijd bezield met een vurig ver langen naar nuttigen arbeid, zwerven deze lieden rond en maken de omge ving der groote steden onveilig. In het Sakolnikerbosch bij Moskou werden de wandelaars reeds herhaaldelijk van hunne horloges, beurzen en sieraden beroofd. De politie heeft handen vol werk. om de losgelaten roofvogels weer zoo spoedig mogelijk in de kooi te brengen. Uit Koerland wordt weder een moordaanslag gemeld. Een rijk grond bezitter, de heer Nolte, is op den publieken weg vermoord. In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk dergelijke gevallen voorgekomen. De oorzaak moet gezocht worden in dc haat tusschen pachters en landheeren. Deze laatsten zijn voor het meerendeel Duitschers, gelijk ook de ambtenaren in de Oost- zee-provinciën. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 8 Augustus. [Part. tel. H.) In het zoogenaamd «Griinder- proces" tegen Hollander c. s. heeft het openbaar ministerie voor de beide hooldbeschuldigen negen maanden gevangenisstraf geëiseht. Uit de behande ling van het proces is gebleken, dat de beschuldigden elkander wederkeerig hebben opgelicht. BERLIJN, 8 Augustus. [Part. tel. H.) De Prov. Corr. bevat eene aan sporing tot inzamelingen voor Ischia. en spreekt daarbij van de innig vriend schappelijke verhouding tusschen Italië en Duitschland. Het genoemde mi- nisteriëele blad had tot dusver nog nimmer dergelijke oproeping ondersteund en daarom trekt zijn artikel, in een staatkundig opzicht, de aandacht. ROME, 8 Augustus. [Part. tel. B.) Ilalië's ambassadeur te Weenen, graaf Robillant, wordt bij den minister Mancini te Napels verwacht. Naar men verneemt, zal in de bijeenkomst tusschen beide staatsleden gesproken worden over de aanstaande bijeenkomst tusschen koning Humbert en keizer Frans Jozef. MADRID, 8 Augustus. Een deel van het regiment kavalerie. te Nagera (provincie Logrono) in garnizoen, is onder aanvoering van een officier van lagen rang in opstand gekomen en in de richting naar bet gebergte gevlucht. Eenige colonnes zijn afgezonden om dc muitelingen te vervolgen. Volgens gerucht hebben dc opstandelingen de spoorwegrails opgebroken Eene der voorsteden van Barcelona is gisteren het tooneel eener manifes tatie geweest. Oproerkreten werden aangeheven. Dc orde is hersteld. De koning heeft het besluit onderleekend, waarbij in Spanje alle consli- tutioneele waarborgen geschorst worden en het afkondigen van den staat van beleg veroorloofd wordt in al de provinciënwaar het kabinet dezen maatregel noodig zal achten. De bevelvoerende generaal en de prefect te Badajoz zijn afgezet.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3