BUI TE NL AN DSC HE BERICHTEN. openbare lagere scholen 2e klasse feest gevierd. Vóór elf uren moesten zij j zich vereenigen aan de Beurs, om van daar gezamenlijk naar de "IJsbreker" te gaan. De jongens, met de witte uniformpet, de herinneriiigs-medaille op de borst en voor zoover ze een vaandel zouden dragen met de Oranje sjerp om, gevolgd door de meisjes, eveneens versierd met de herinnerings medaille, hadden] zich in rijen geschaard, ten einde zich in optocht naar bovengenoemde plaats te begeven. Eer de stoet, voorafgegaan door de staf- muziek van het 7' reg. infanterie, zich in beweging stelde, verscheen de burgemeester, die niet kon nalaten hen een aangenamen dag te komen toe- wenschen. Aan de hoera's en het leve de burgemeester scheen geen einde te komen. Onder het spelen van een opwekkenden marsch, kwamen zij in de beste orde op de "IJsbreker" aan en defileerden de kleinen voor de feest commissie, aldaar werd hun krentebrood, bier, limonade en melk aange boden en maakte men zich alstoen gereed om te één ure met de oefeningen, ten aanschonwe van ouders, broeders en zusters enz., aan wie eene vrije plaats was gegund, aan te vangen. Heden viert geheel Amsterdam leest. Allerwege wappert de vaderlandsche driekleur, op onderscheidene punten van de stad hebben muziekuitvoeringen plaats en duizenden verdrongen zich om getuige te zijn van de echt nationale volksfeesten, welke ter eere van de turners werden gegeven. 51et een groot vuurwerk op het IJ en in de Linnaeusstraat wordt het feest besloten. Gisterenmiddag brachten 1111. MM. de koning en de koningin een bezoek aan de vogel- en plantentuin te Arnhem, alwaar zij door de vier commissie leden en den generaal-majoor Smits en hunne dames werden opgewacht. HH. MM. hebben ruim uur aldaar vertoefd. Te Arnhem arriveerden heden 1200 pleizierreizigers van Leiden, Den Haag en Rotterdam. Uit het onderzoek omtrent het kind te Deventer, die op den schoot der moeder is doodgebleven, is gebleken, dat de moeder, toen zij het kind de borst gaf, dit waarschijnlijk te dicht aan zich heeft gedrukt, waardoor het gestikt is. De vrouw was dronken, en sedert lang maakt zij misbruik van sterken drank. Zondag morgen was haar man op reis gegaan, om zijne familie te bezoeken. Voor hij vertrok, liet hij eenige levensmiddelen halen, die hij zijne vrouw met 25 centen ter hand stelde. Zij verkocht de levensmiddelen ver beneden de waarde en gebruikte al het geld om haar jeneverdorst Ie lesschen. Hare kinderen zouden dien dag honger hebben geleden, zoo niet een familielid hen van het noodige had voorzien. Als a. s. burgemeester van Leeuwarden wordt, volgens de Amst, ge noemd jhr. mr. J. F. Van Humalda van Eysinga, lid van de tweede kamer der slaten-generaal voor het hoofdkiesdistrict Dockum. Te Cluse Dorpen aan de Pruisische Westbaan en niet ver van de Ned. grenzen gelegen, hield dezer dagen bij het Gasthoff van G. aldaar, de be stuurder van een rijtuig halt om iets te gebruiken. De beide heeren in dat rijtuig gezeten over wier houding de koetsier zich op geheimzinnige wijze uitliet wilden niet uitstappen en waren voornemens via Aschendorf naar Holland te reizen. Daartoe verzocht, bracht de waardin twee glazen bier aan den wagen; het trok daarbij hare aandacht dat een van het tweetal zijn hoed zoo diep in de oogen trok. Dit, de opmerkingen van den koetsier en de herinnering aan de signalementen van een paar sedert kort voort vluchtige geëmployeerden bij de Duitsche posterijbrachten de vrouw op het denkbeeld om, bij gemis aan eenige politie, na het vertrek van de gasten naar het baanhof te gaan en van daar de gendarmen te Aschendorf per tele graaf met hare achterdocht in kennis te stellen. Weinige uren later was het tweetal in arrest: het waren de bedoelde gesignaleerden die zich, de eene met 8000, de andere met pl. m. 1000 R. mark, uit de voeten wilde ma ken. Op hunne aanhouding was eene premie van 300 mark gesteld die onge twijfeld aan vrouw G. ten deel valt. (IV. Gron. Ci.) Bij het verwijderen van een oud behangsel in een huis te 's Hertogen bosch werd door twee behangersknechts bij de deur van de alkoof gevonden ƒ2200 aan bankbiljetten, namelijk 2 van ƒ1000 en 2 van ƒ100. De eerlgke vinders hebben den schat aan de eigenaren ter hand gesteld en werden ieder met ƒ75 beloond. Men meldt aan de /V. R. C. uit Maastricht: Onder hen, die bij de ramp te Casamicciola door een bijzonder toeval het leven behielden, behoort ook eene Nederlandschc dame. Deze was gewoon zich geregeld eiken avond ten half negen ure ter ruste te begeven, en had ook op den noodlottigen avond tot driemalen toe haar verlangen daartoe te kennen gegeven. Telkens echter werd zij van haar voornemen afgehouden door eene vriendinmet wie zij in hetzelfde hotel logeerde, en die haar verzocht, zoolang bij haar op een terras, waar zij zich bevonden, te vertoeven tot zij hare thee zon hebben gedronken. Middelerwijl zagen zij het hotel aan hare voeten in storten, waarop zij ijlings over puin en zand naar het strand vluchtten en daar tot 's morgens verbleventoen zij door eene stoomboot naar Napels werden overgebracht. 'i GRAVENHAGE 8 Augustus. Door Z. M. is lot referendaris bij het departement van builenlandsche zaken benoemd jhr. mr. J. II. Hora Siccama, laatstelijk commies bij dat departement. Door Z. M. is benoemd tot kantonrechler-plaatsvervangcr in het kan ton Woerden M. W. Schaly, burgemeester van Woerden. Door Z. M. is J. F. D. Blote benoemd tol leeraar aan de rijks- hoo- gere burgerschool te Tilburg. Door Z. M. is aan B. J. F. Varenhorst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Meppcl. Door Z. M. is aan jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, benoemd burgemeester der gemeente Amersfoort, op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van oorlog. Door Z. M. is de kapitein E. Roelants, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De luit. ter zee 2e kl. M. W. L. Olivier en de officieren van gezond heid le kl. bij de zeemacht dr. C. J. J. Hirschig en dr. K. Kuiper Middel, arts, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Met 1 September aanstaande worden geplaatst aan boord van V. Ms. schroefstoomschip Trompde adelborsten le UI. N. M. Japikse, C. W. De Visser, H. W. G. Van Bleiswijk Ris, D. J. Van den Honert, T. A. F. De Bruine, L. P. De Stoppelaar, F. Smit, jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, P. II. Van Voorthuysen, H. M. Van Bemmelen, J. Des Amorie van der Hoe ven, W. Rauwenhoff, jhr. W. C. I. Versluys, G. L. H. Luyten, W. DeRuy- ter van Steveninck, K. L. Reepmaker en M. H. E. Sachse. Jhr. mr. S. Laman Trip heeft in de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof alhier den eed afgelegd als vice-president bij de arrond.-recht- bank te dezer stede. J. 't H.werkman te Leidenstond heden voor het gerechtshof te 's Graven- hage terecht onder beschuldiging van diefstal in een bewoond huis, poging tot diefstal en diefstal met inklimming. Hij was nl. op zekeren dag de woning van zijne buurvrouw, die afwezig was, binnengeklommen, had hare toonbanklade bestolen en tevens een paar gouden oorknoppen ontvreemd. Vervolgens bezocht hij, mede door inklimming, het kantoor van den hout- kooper V., brak een lessenaar open maar vond daar niets van zijne gading. Eindelijk bracht hij een bezoek aan een keet geplaatst op een bouwterrein onder Oegstgeest, alwaar hij eveneens door middel van braak, zich twee jassen en een pel toeeigende. Ilij legde eene volledige bekentenis af en adv.-gen mr. Gregory requireerde eene veroordeeling tot 3 jaren gevange nisstraf. De verdediger, mr. Vaillant, geloofde, dat de poging tot diefstal niet was bewezen en verzocht le dien aanzien vrijspraak. Overigens wees hij op verzachtende omstandigheden. De uitspraak is bepaald op morgen. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, generaal majoor Van Hees, hoopt den 15den dezer den dag te herdenken waarop het 50 jaren zal geleden zijn dat hij als officier van gezondheid in dienst trad. Die dag zal zeker voor dien waardigen opperofficier niet onopgemerkt wor den voorbijgegaan. BEL6IE. H. M. de koningin wordt Vrijdag te Laxenburg, in Oostenrijk, verwacht, waar hare dochter, prinses Stefanie, hare bevalling afwacht. Op hare reis zal zij te Coblenz stilhouden en aan keizerin Augusta een bezoek brengen. Den 1811"1 dezer zal te Antwerpen de onthulling plaats hebben van het standbeeld van Henri Conscience. Nadat de verschillende maatschappijen zich op het Kunstlei verzameld zullen hebben, zal men zich, voorafgegaan door de muziek der burgerwacht, naar het Conscienceplcin begeven, waar j de eigenlijke plechtigheid zal plaats hebben, die door de ouverture "Hulde aan Conscience", van den heer Blockx, en eene redevoering van Jan Van Beers, zal worden ingeleid. Ten slotte trekt de stoet onder het uitvoeren van een zegemarsch van den heer Blockx voorbij het gedenkteeken. Con science zelf zal het feest niet kunnen bijwonen. Het hoogerhuis heeft de pachtwet met 55 tegen 9 stemmen aan genomen. In het lagerhuis werd door de heer Gladstone een particuliere brief voor gelezen van Lord Dufïerin, houdende mededeelingen omtrent het Egyptische leger. Men is daarmee bijna gereed. Met de gendarmerie heeft men het nog niet zoover gebracht, en vooral met het oog op de politie is er nog veel le doen. Wat het rechtswezen betreftzoo gelooft lord Dufïerin dat er een vrij goed corps rechterlijke ambtenaren ter beschikking staat; doch de vertaling van het wetboek in het Arabisch veroorzaakt vertraging. Lord Dufïerin weet niet hoever men met de schikkingen tot benoeming van een wetgevend lichaam gevorderd is. De besproeiingsplannen voor het Delta zijn blijven steken; evenzoo de plannen tot het heffen eener belasting van de buitenlanders in Egypte. Te Londen werd Zondag op het Trafalgarsquarc weder eene demon stratie van werkvolk gehouden ten gunste van den heer Bradlaugh. Het oploopje schijnt niet veel om het lijl te hebben gehad. Men schrijft dat de Internationale Visscherij-tentoonstclling door 106,648 personen in de afgeloopen week is bezocht geworden, makende een totaal van 1,085,346, sedert de opening op den 12e Meijl. Na Augustus, de maand der uitstapjes, zal het totaal-cijfer wel tot 3 millioen geklommen zijn. Aangemoedigd door deze voorspoedige en voordeelige uitkomst, zal, naar i men zegt, deze tentoonstelling gevolgd worden door eene andere, namelijk eene internationale bloemententoonstelling en voorts door een internationaal muziek-concours. In het Covent-garden-theater te Londen werd Zaterdag het eerste zoo genaamde Promenade-concert gegeven. Het tooneel is veranderd in een Chineesch paviljoen en de geheele zaal electrisch schitterend verlicht. De concerten worden onder leiding van Gwyllym Crown door 100 executanten ten gehoore gebracht. In de prachtige localiteit bewogen zich den eersten avond over de 6000 menschen. In een huis te Londen werd Zaterdag II. een knecht van de gasfabriek gehaald, omdat er een lek was. Hij wilde met eene aangestoken kaars de zaak onderzoeken, maar er volgde terstond eene uitbarsting, die de zolde ring vernielde, het huis in brand zette en hem zeiven en vier andere per sonen hevig kwetste en brandde. Volgens bericht uit Hongkong aan de Standard hecrschtc er eene groote hitte in het Fransche kamp in Tongkin en zijn cr reeds eenige sol daten gedood door den zonnesteek. Die weersgesteldheid verhinderde de operatiën der Franschen. De vijand werd al driester en driester en opende eene hatlerij tegenover Hanoi. Deze richtte echter voor de Fransehen wei nig schade aan. Twee Japansche officieren kwamen in het Fransche kamp in Tongkin. Aan de Times wordt uit Hongkong gemeld, dat het bericht omtrent het overlijden van koning Tu-duc van Annam niet bevestigd is. Het gerucht

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2