DONDERDAG 9 AUGUSTUS, STADS-BE RICHTEN P ATEITBIABE W. BINNENLANDSCUE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. v. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. scasesax/xa intEaass' avsasswzatCE De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patenthladen voor de gepatenteer- den, wonende in de wijken I, II en III, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn. dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Woensdag 8 tot en met Zaterdag 11 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Augustus 1883. DE KANTER. LEIDEN. 8 Augustus In de maand Juli zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 141 kinderen, als: 72 zoons en 69 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee- liuggeboorten; overleden: 94personen, waaronder 7 elders woonachtig, als: 18 mannen, 13 vrouwen, 33 zoons en 30 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 11. Gehuwd 22 paren. De heer S. C. Van Doesburgh, alhier, is in de heden te Amsterdam gehouden vergadering der Vereeniging tot bevordering van de belangen des bockhandels tot bestuurslid gekozen. Een zeldzaam muzikaal genot slaat deze stad op Woensdag 15 Augus tus te wachten in de Stadszaal, en wel door het optreden van eene Hon- gaarsche Zigeuner kapel, onder directie van den kapelmeester Jozeph Barcza. Dit gezelschap, optredende in nationaal kostuum, mocht reeds in het Crys- talpaleis te Londen, in Folies Bergère te Parijs, Eden-theater te Brussel en op de tentoonstelling te Bordeaux de ondubbelzinnigste blijken van goed keuring ondervinden. Het moet verrassend zijn de stukken aan te hooren door hen uit te voeren, alleen met violen, violoncel, bas, fluit, clarinet en cymbool, niet alleen oorspronkelijke Ilongaarsche muziek, maar ook ouver tures, als: "Preciosa", «Oberon", «Traviata" enz. Bewondering wekt dan ook op, zoo meldt men uit Arnhem, waar dit gezelschap reeds enkele ma len optrad, niet alleen bet eigenaardige en vreemdsoortige van de muziek, maar vooral de correcte uitvoering, te meer wanneer men in aanmerking neemt dat zij geen enkele noot muziek kennen en het den directeur is die hen alleen vormt. Zij hadden dan ook daar reeds na de uitvoering van het eerste nommer zooveel succes verworven, dat dc opkomst telkens veelvuldi- ger werd. Als een staaltje van hunne gevatheid op muziekaal gebied, meldt men, dat door een der bezoekers werd gevraagd ofjzij het Nederlansch Volkslied kenden. Na ontkennend antwoord, werd den directeur de mu ziek overhandigd en, nadat het door dezen enkele malen was voorgespeeld, werd het door het orchest op onberispelijke wijze ten gehoore gebracht. Wij kunnen niet ontveinzen dat de tijd niet gunstig gekozen is alhier op te treden; niettegenstaande vertrouwen wij, dat velen dit zeldzame kunstgenot niet zullen laten voorbijgaan. Te oordeelen naar de getuigenissen van elders maakt het gezelschap ten volle aanspraak op veler belangstelling. De minister van financiën maakt bekend, dat liet saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 4 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezigte zamen een bedrag uitmaakten van ƒ18,248,451.34. Aan boord van het schroefsioomschip Tromp zullen op de aanstaande reis proeven worden genomen met een misthoorn van de firma VV. Pilley Yung en C°. te Birmingham, in vergelijking met den gebruikt wordenden misthoorn Aurora. Naar men verneemt zijn belangrijke wijzigingen gebracht in de statu ten van de Officiers weduwen- en vveezenkas. Dc weduwen-pensioenen zullen namelijk met 25 pCt. worden verhoogd en het getal leden van de directie van 3 op 7 gebracht, waarvan 6 te benoemen uit candidaten die door offi cieren zuilen worden gekozen. Het stoomschip Burgemeester den Texvan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille den 7*1'0 Augustus. De Fellinger, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Pauillac. De Utrecht, van Java naar Rotterdam, passeerde gisterenavond Tarila. De Gelderland arriveerde 6 de zer van; Rotterdam te Batavia. De Maasbode verneemt uit Rome, dat de verkiezing van den bisschop 'an Haarlem den 30CD Juli in de congregatie »dc propaganda fidc" beeft plaats gehad en dat deze waarschijnlijk 5 dezer door den Paus bekrachtigd zou worden. Naar aanleiding van het bericht, dat zich thans bij dr. Mezger te Am sterdam, onder behandeling bevindt een luitenant der infanterie, die te Atjeh 3 kogelwonden en 23 klewanghouwen ontvangen heeft, deelt men aan het Utr. Dagbl. de volgende bijzonderheden mede omtrent den zwaar verminkten officier, den 25-jarigen 2luitenant Luske, na alvorens herinnerd te heb ben, dat ten jare 1874 geheel Nederland, als het ware, zich voor den blind- gescboten luitenant Comfurius interesseerde, dat maatschappijen van schouw burgen en spoorwegverkeer aan Comfurius eene vrijkaart deden aanbieden en het publiek in korten tijd 28000 gulden bijeen zamelde, om den onge- Inkkigen officier in materiëelen zin te gemoet te komen. Nu ongeveer een 6 a 8-tal maanden geleden rukte eene vrij sterke patrouille van uit Toeng- koep tegen de Atjehsche kwaadwilligen op (stijle Pruys van der Hoeven), welke patrouille dusdanig met den vijand (stijle Tobias) slaags geraakte, dat zij, deerlijk gehavend, spoedig weder in de benting terug was. //De luitenant Luske en zooveel soldaten" zoo luidde het rapport van de terug keerenden, //waren gesneuveld en de lijken hadden zij niet kunnen mede voeren. Eene nieuwe patrouille toog daarop naar het gevechtsterrein, om de lijken op te halen, en zie! die patrouille vindt onder anderen, naast het lijk van den door hem verslagen Atjeher, den luitenant Luske, geheel be wusteloos door bloedverlies, doch nochtans ademende. In de benting ge bracht, verklaarde de officier van gezondheid Kuhr, dal Luske, ja! nog leefde, maar hoogst waarschijnlijk den avond niet meer halen zoude. Zijn lichaam was nl. zoo getjingtjangd (d. i. hakken), dat een ieder er zich over verbaasde, dat een mensch, met zooveel wonden, waaronder 3 kogelscho- 'ii, nog leven kon. De luitenant Luske haalde tot een ieders verwondering intnsschen niet alleen den avond van dien dag, docheenige maanden later zelfs dr. Mezger te Amsterdam, die den op krakken voortstrompelen- den officier nu verder zal zien te helpen. Dinsdagnacht te half 3 uur is tc Gouda eene brutale inbraak gepleegd. Bij den spekslager Vasse op den Kleiweg is door een zijraam een dief in geklommen, welke op de kamer waar V. sliep zich van de sleutels heeft meester gemaakt van de winkelladen welke hij daarop geleegd had. Ver volgens is hij, voorzien van een slagersmes, weder naar de slaapkamer teruggegaan om eene chiffonnière open te breken, toen V. wakker werd, en den indringer te lijf ging, waarop eene hevige worsteling volgde, waarbij V. verscheidene zware verwondingen werden toegebracht. Op bet hulpgeroep van V. kwamen diens vrouw en dienstbode uit liet bovenhuis, die op hunne beurt de politie riepen. Deze was toevallig in de nabijheid en arresteerde den die! onmiddellijk, liet bleek een oude bekende van de justitie te zijn, genaamd II. K., schippersknecht te Alfen. Er is eene afzonderlijke jury benoemd voor klasse 49—53, groep 9, omvattende uitzendingen voor de Indische bezittingen van de verschillende landen. De installatie had jl. Maandag plaats door mr. D. Wolterbeek. Tot voorzitter is benoemd de heer Aug. Mesritz. tot vice-president de heer L. Dncret en tot secretaris de heer H. .1. Hijmans. De jury heeft de gebeele vorige week zich uitsluitend met hare laak van beoordeeling beziggehouden. De verdere leden van de jury zijn: voor Nederland, de hh. S. B. Severijn (van de firma J. F. Van Leeuwen en C0.), S. B. Mesritz, Feenstra, directeur van de Molukkensche Handelsvennootschap), G A. Willing en dr. L. Serrurier; voor Duilschland, dr. Robert Dahlman; voor Frankrijk, de hh. Jérémie Bon- naud, J. Laferriere en Aug. Robert; voor Spanje, de heer FedericodeRoyos, secretaris van de Spaansclie legatie; voor België, de hh. Raas (Kortrijk) en De Somer van Genechten. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Amsterdam zal het Koninklijk Instituut van ingenieurs aldaar den 16'" dezer eene buitengewone vergade ring honden. Op die vergadering zal, naar men verneemt, een vergelijkend overzicht van de voornaamste ontwerpen tol droogmaking van de Zuiderzee worden gegeven, in te leiden door den heer Welcker, ingenieur van den waterstaat. Daarbij zal o. a. ook het wetsontwerp door den heer Bnma, lid van de tweede kamer, ingediend lot bet instellen van een onderzoek naar dc mogelijkheid van de indijking der gebeele Zuiderzee door afsluiting der zeegaten even binnen de eilanden, worden behandeld en onderzocht. Gelijk men weet, is dat wetsontwerp nog bij de tweede kamer aanbangig, en heeft de heer Bnma dezer dagen zijne memorie van antwoord op het voorloopig verslag ingezonden. -- Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord vermeldden werd van wege het Ncderl. Gyainasiiek-Verbond door een 800-tal kinderen van de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1