WOENSDAG 8 AUGUSTUS, STADS-BE RICHTEN PATEMTB1A3E W. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. v -jr.-TKw BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter a'.gemeene kennis dal de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het niet aannemen der benoeming door den heer W. F. VAN WIJK Sr. zal plaats hebben op Dinsdag den 21sltn Augustus a. s.van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Augustus 1883. HARTEVELT, Wethr. 1"Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend tot het plaatsen van gaskrachtwerktuigen aan de firma E. J. Brill, aan P. W. M. Trap en aan Het Bestuur van iiet Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, en rechtverkrijgenden, in de navolgende per- eeelen, als: aan den Ouden Rijn n33, op de Papengracht n0 30/32 en aan de Hooglandsche Kerkgracht n". 17/19. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 Augustus 1883. HARTEVELT, Wethr. I». Secretaris. Dc BURGEMEESTER, Iloold van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patcntbladen voor de gepatenteer- den, wonende in de wijken I, II en III, over het dienst jaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Woensdag 8 tot en met Saterdag 11 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Augustus 1883. DE KANTER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN. 7 Augustus. De heer W. F. Van Wijk Sr. heelt voor zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad alhier bedankt. Tot lid van de commissie van administratie over de gevangenissen alhier is benoemd de heer A. J. Krantz. in plaats van den heer J. L. Van Wensen, op zijn verzoek eervol ontslagen. In "Androcles", maandschrift aan de belangen der dierengewijd6e all van den 15()en jaargang, Juni 1883, komt een stuk voor, getiteld: «Een cellulaire gevangenis voor dieren" en onderteekend Ernestine. De schrijfster geeft hierin als hare wensch te kennen dat aan alle dierenin dierentuinen opgesloten en gevangen gehouden, de vrijheid worde gegeven. In slede hiervan wil zij prachtige tuinen aanleggen met een groot aantal zitplaatsen niet groen en bloemen omgeven, waarin eenige fonteinen van eleganten vorm, een goed effect zouden maken. //Verder bottwe men", zoo schrijft zij, '/verschillende serres, zoodat men even goed des winters en met hel voorjaar genieten zal van de kasbloemen in haar volle pracht en in natuur lijk groen en bloemen kan vertoeven in elk jaargetijde. De wintertuinen moeten vooral ruim zijn, zoodat men er gemakkelijk kan wandelen en zit ten. Eene collectie opgezette vogels is reeds in de meeste tuinen aanwezig. Die breide men uit en verrijken men zoo veel men kan. Verder schade men prachtwerken aan over natuurlijke historie; dan kan men al de dieren der wereld afgebeeld zien. Men versiere de muren met platen en schilder stukken, dieren voorstellende. Men legge vooral groote aquariums aan. Maandschriften cn dagbladen zouden ook goede dienst kunnen doen in de zalen of in een zaal, die men voor leeszaal bestemt. Men geve des zomers dagelijks muziek, daardoor zullen de tuinen drukker bezocht worden. En last not least, ons hart zal geruster kloppen als wij aan de dieren denken, die door onze tusschenkomst de vrijheid hebben herkregen. Dat wij door onze dierentuinen te hervormen de beschaving een stap zullen vooruitbren gen, zal een ieder moeten toegeven, die de zaak met ernst beschouwt. Be zwaren van financiëelen aard kunnen in deze niet in aanmerking komen, daar het dagelijksch voedsel voor de dieren zoo kostbaar is, dat de uitbrei- diug, die ik hierboven beschreef, gemakkelijk daarvoor in de plaats kan komen. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor de opengevallen kantoren Heerlen en Uit geest, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande regelen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 15 Augustus c. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Rij het notarieel examen, in de week van 30 Juli tot 4 Augustus te 's Hage gehouden, zijn geslaagd; Voor het eerste gedeelte, de bh: J. I, H. Hoeben te Amslerdam, J. J. H. Verloop te idem, J. J. Buning te Sappe- rneer, A. J. L. E. Fock te Hoorn, I. Vos te 's Gravenhage, H. L. De Boer te AmsterdamH. J. A. Wennekers le idemJ. Koolhoven te HaarlemW. J. II. Verheggeri te Eindhoven, W. Van Campen te Leiden. Voor het tweede gcdeelle, de hh.: W. E. Bonk te Utrecht, A. D. Vermeulen te Oorschot, 0. L. A. I)e Haan te Grave, J. P. Van Loon te Makkinga. Voor het derde gedeelte, de lib.: A. G. Bloem te Druten, W. A. G. C. Knap te Amsterdam, H. J. Gosling te 's Gravenhage en G. J. Welters te Appingedam. Het stoomschip Zeeland, van Rotterdam naar Java, arriveerde giste renavond te Southampton. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia den 6Jen Augustus. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdamarriveerde te Suez 6 Augustus en ging terstond bet Kanaal in. In de Landbouw-C. deelt dr. A. E. Van.Roijen te Heemstede de voor- loopige uitkomsten mede van zijne waarnemingen aangaande de kunstmatige bevruchting van hyacinthengedurende eeue reeks van jaren gedaan. Zooals mcu welen zal, is, bij de teelt dezer bloemen, bet verkrijgen van nieuwe soorten, uil zaad, van het grootste gewicht, daar zulke nieuwe verschei denheden of conquesten den eigenaar dikwerf groote voordeelen opleveren maar de weg, door de kweekers daartoe ingeslagen, is zeer primitief, daar zij genoegzaam alles aan liet toeval overlaten, en bovendien uiterst tijd- roovend, zoodat lange jaren noodig zijn, willen zij hunne pogingen beloond zien. vEen en ander reeds lang overwogen hebbende", zegt de lieer v. K., //besloot ik in 1880 met den lieer F. Mooy, die eene kweekerij in de nabij heid mijner woning heeft, in overleg te treden, en beeft bij met zijne wel willende hulp en medewerking liet mij mogelijk gemaakt, die proeven te nemen, die geheel door hem op mijne aanwijzing zijiuiitgevoerd. Merkwaar dig is het le zien, hoe spoedig de bloem zich sluit na eene kunstmatige be vruchting, terwijl bet aidus gewonnen zaad bijzonder schoon is. Ja zelfs van Zeer dubbele soorten verkregen wij uitstekende zaden. Dit jaar bloeide reeds een der jonge bollen met een paar nagels en bleek een nieuwe soort le zijn; doeli zooals bekend is. kan men eerst in de volgende jaren de ver kregen resultaten goed beoordeelen. Acht a tien jaren toch kunnen ver- loopen eer men een juist oordeel kan vellen over dc waarde der nieuwe soorten, al kunnen wij reeds tal van spelingen conslateeren. Ook thans merkte ik weder eene bijzonderheid op, die ik reeds meermalen vroeger meende opgemerkt te hebben, nl. dat de moeder meer invloed beeft op bol en loof, de vader daarentegen op vorm en kieur der bloem. Ik voeg hier echter uitdrukkelijk bij, dat deze waarnemingen nog door vele andere zullen moe3 ten worden gevolgd, voor en aleer ik met cenigen grond van zekerheid de regels zou durven vaststellen, volgens welke de bevruchting moet plaats hebben. Door den beer Mooy zijn nu op mijn verzoek registers aangelegd, waaruit de afkomst der bollen blijkt; zoodoende kunnen wij steeds de resul taten der kruising beoordeelen. De lieer Volck scbrijltnamens professor Buys Ballot: Een telegram uit Archangel meldt, dat nu juist de gemeenschap niet de westkust van Nova-Zembla geopend is, waardoor liet mogelijk werd tijding te verkrijgen van de Russische expeditie op Karmaknli, onderluitenant Andrejeff. Men had alle reden om liet doorbrengen van den winter voor spoedig te noemen. Nn zullen de toegangen tot de Karazee, hopen wij, ook weldra open gaan, en zal de gcwcnsclite tijding van onze aldaar verblijvende mannen niet lang meer uitblijven. Doch bet schijnt, «lal onze landgenooten niet ge noeg de noodzakelijkheid inzien, dat, ingeval van ongunstige betichten of van bet ontbreken van tijding, een schip moet worden gezonden tot liet

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1