BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Wohlmann, zich noemende Willy Doublier, met drie zijner ondergeschikten en zijn associé, zich noemende Bernard en Wohlmann. Op genoemden dag vroeg Wohlmann aan van Beurzen om de rekeningbeloopende 160. op te makcu. Wohlmann en de leden van zijn troep zijn vervolgens vertrokken. Aan zijne beloften dat hij spoedig terug zou komen om te betalen, heeft hij niet voldaan. Op de kamer door Wohlmann gebruikt werd denzelfden dag vermist uit een vaste kast zonder sluiting, 1 bankbiljet van ƒ60 en uit hetzelfde vertrek: 1 parapluie van zwart lustre met acht baleinen, donker bruinen stok waarop een dito rechte knop. Uit de woonkamer van Van Deurzen werd vermist 1 bruin lustre parapluie met lichtbruinen stok en krommen haak en 1 dunne rechte gele knobbelige wandelstokzonder haak. Van Deurzen, die Wohlmann nareisde, vernam te Dordrecht, dat hij met zijn troep naar Itoozendaal was vertrokken en zich vervolgens naar België, vermoedelijk Antwerpen of Luik, had begeven. Bedoeld bankbiljet werd op Maandag 23 Juli nog gezien. Wohlmann bracht den daaropvolgenden nacht alleen op zijne kamer door. Hij spreekt FranschDuitsch. Vlaamsch en Hollandsch; boven het rechteroog en den neus had hij een blauw lien- teeken van mishandeling en op den rechterarm het lidteeken van een brand wond; vermoedelijke kleeding: blauw phantasicpak en lage phantasielioed. De commissaris van politie der le afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. Door den heer E. De Prouw van Amsterdam werd op 24 Juli jl. te Rotterdam in een brievenbus gestoken een brief aan het adres van madame E. De Prouw, Prinsengracht te Amsterdam, inhoudende 1 muntbiljet van ƒ10, La A. P. n°. 03466, op de keerzijde gemerkt: //fa F. Van der Does, pianohandel, Amsterdam, E. d. P.," in welken aan het adres bezorgden brief het muntbiljet niet aanwezig bevonden is. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Eergisteren hebben wij reeds gewezen op den belangrijken inhoud van de onlangs verschenen afleveringen van Obreen's Archief voor Nederlandsche kunstgeschiedenis, o. a. op de mededeeling van dr. Du Rieu aangaande de kunstenaars, die voorkomen in het //Album Studiosorum" der akademie te Leiden. Die mededeeling herlezend, vonden wij er van eene inschrijving melding gemaakt, te belangrijk dan dat wij niet op haar aandacht zouden vestigen. In het //Album Studiosorum" staat ook ingeschreven Rembrandus Hermanni, en daarmede kan niemand anders bedoeld zijn dan Rembrandt Harmensz. van Rijnde koning der Nederlandsche schilders. Op veertienja rigen leeftijd toenmaals geen ongewoon verschijnsel werd hij student in de letteren. Tot dusver was deze bijzonderheid onbekend, en zij verdient de aandacht, gelijk alles wat op dezen onvolprezen -meester betrekking heeft, te meer omdat zij getuigt van eene intellectueele ontwikkeling, ook voor schilders van veel belang. (/V. R. C.). Aan het examen voor de acte als hoofdonderwijzer, 2, 3 en 4 Aug. te 's Hage gehouden, werd deelgenomen door 16 candidaten. 11 werden afgewezen en toegelaten de hh.H. Spruyt, van Dordrecht; P. P. Spruit en 11. Sellemans, van Schiedam. 2 candidaten trokken zich terug. Het stoomschip C. Fellinger, van Amsterdam naar Java, laatst van Londen, passeerde Dover 5 Aug. morgens zes uur. De Prins Hendrik, ver trok van Batavia naar Amsterdam den 4den Aug. De Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille den 6den Aug. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 5d,n Aug. Jhr. W. G. De Jonge van Zwijnsbergen van Dreischor, dienstdoend kamerheer van Z. M. den koning, is benoemd tot commandeur der orde van Verdienste van Waldeck en Pyrmont en tot officier der Leopoldsorde van België. De officier van gezondheid le lil. in Nederl.-Indië H. Mitrea is benoemd tot ridder der Kroonorde van Rumenië. De inschrijvingen voor het Nederlandsch hospitaal te Smyrna hebben in ons land 8000 opgebracht. Naar aanleiding daarvan is in eene buiten gewone vergadering der Nederlandsche kolonie met acclamatie de volgende motie aangenomen: //De Nederlandsche kolonie te Smyrna betuigt haren hartelijken dank aan de pers en aan hare landgenooten voor de milddadig heid en bereidwilligheid, waarmede zij gevolg gegeven hebben aan de circu laire van 23 April 11., aangaande het Nederlandsch nationaal hospitaal alhier." {Rdbld.) De heer J. H. Völlmar te 's Ilage is benoemd tot lid vau verdienste der Witte Sociëteit, en wel op grond van den ijver, de welwillende mede werking en de voorkomendheiddoor hem steeds ten opzichte der sociëteit betoond, eerst gedurende eenendertig jaren als kapelmeester, en nu laatstelijk gedurende 5 jaren als hoofd van hel muziekkorps van het reg. grenadiers en jagers. De Ncd. Herv. gemeente te Delfshaven heeft van den onlangs te Rot terdam overleden heer N. Van der Straal een legaat ontvangen van 25000, voor een fonds tot het beroepen van een derden predikant. Voorts werd door hem aan het diaconie-armbestuur een legaat van ƒ5000 vermaakt. Een broeder van den overledene vermaakte indertijd aan deze gemeente het weeshuis. Wegens het blijven heerschen der pokken-epidemie te Rotterdam is thans door burg. en weth. de kermis voor dit jaar definitief geschorst. Van 1 Januari jl. tot en met Vrijdag 11. zijn de tentoonstellingszalen van het Panopticum te Amsterdam bezocht door 100,000 personen. Gisterenochtend woedde een felle brand in hel oliepakhuis der firma Boele aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. Vijf stoom- en twee hand spuiten waren noodig om den brand tol het aangetaste perceel te beperken. Eene groote hoeveelheid olie vond een uitweg in de gracht. Als een bewijs van den kolossalen omvang van de groentenleelt en den uitvoer van den Langendijk naar het buitenland meldt men, dat in de laatste twee weken door één handelaar niet minder dan 250,000 bloemkolen per spoor naar België en Duitschland verzonden zijn. Toen Vrijdagmorgen de mailboot Willem Prins van Oranje te Queen- boro aankwam werd een der passagiers 1« klasse gemist. Omtrent zijn persoon is niets met zekerheid te zeggenwijl hij bij geen der. overige pas sagiers bekend is. Zijne bagage zal vermoedelijk spoedig aanwijzen wie de persoon was, terwijl het lot dat hem overkomen is, wel een geheim zal blijven. (id. C.) 's GRAVENHAGE, 6 Augustus. Door Z. M' is benoemd: lot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse: in de divisie van inspectie te Zutfen, M, Van den Bergh, thans ontvanger der registratie en domeinen te Bolsward; in de divisie van inspectie Assen, J. Woltersom, thans ontvanger der registratie en domeinen te Meppel, en tot ontvanger der registratie en domeinen: te's Ilertogen- bosch, L. Van Assen, thans in dezelfde betrekking te Assen; te Zutfen G. J. Verwey, thans in dezelfde betrekking te Wijk bij Duurstede. Door Z. M. zijn bij het leger in Nederlandsch-Indië benoemd tot offi cier van gezondheid 2e kl., de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen) J. Fock en J. Ilarte van finijff. Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen ltn luit. der infanterie van het leger in Nederlandsch-lndië S. B Van Brjlevelt, eer vol ontslag verleend uit Zr. M'. militairen dienst, met toekenning van pen sioen, wegens finale ongeschiktheid voor den kolonialen militairen dienst, tengevolge lichaamsgebreken. De minister van oorlog zal op den 9den Augustus a. s. geen audiëntie verleenen. De horlogemaker W., in de Schoolstraat alhier, bjj wien eenige dagen geleden een diefstal van een horloge gelukkig is verijdeld, is eergisteren het slachtoffer geworden van eene brutale oplichting, in 'tklein eene navolging van een der handelingen van de millioenen-juffrouw. Een man namelijk kocht een horloge.van 29. Toen de winkelier weigerde hem die mede le geven zonder betaling, verzocht de liooper den heer W.hem iemand mede te geven naar zijne woning in de Paulus Potterstraat. De heer W., die zeker van de zaak wilde zijn, ging zelf mee, en werkelijk gaf de man in eene woning in die straat aan eene vrouw last 29 uit de secretarie te halen. De vrouw vroeg om het horloge te zien en ging met het horloge in de hand de kamerdeur uit om het geld te "halen. Een oogenblik later verliet ook de man de kamer waar de winkelier wachtte. Na geruimen tijd kwam de vrouw terug en vroeg den verbaasden horlogemaker wat hij wilde en wat hij in haar huis kwam doen. Zij kende hem niet, en zeide, toen de heer W., op niet al te zoetsappigen toon de reden van zijn bezoek in herinne ring bracht, niets van een horloge af te weten. Verzoek, bedreiging, niets baatte, de vrouw drong hem de deur uit. Toen de politie, door den win kelier ingeroepen, aan de woning kwam, was van man en vrouw niets meer te bespeuren. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Een treffend ongeluk heeft gisterenavond op de stoomtramlijn van Scheveningen plaats gehad. Een jongmensch, De R.keerde per stoomtram van de badplaats naar Den Haag terug en stond op het achterbalcon van den voorsten wagen. In de nabijheid van den dierentuin sprong hij, terwijl de tram reeds in vollen gang was, van den wagen af. Hij viel en het wiel van den tweeden wagen reed hem over de onderbuik. Ofschoon onmiddel lijk in het huisje van den havenmeester opgenomen, mocht geneeskundige hulp niet baten. De jongeling was reeds overleden. Hoe treurig dit geval ook zij, is ook hier weder eigen onvoorzichtigheid de oorzaak. BELGIË Te Brussel heeft men dezer dagen ingebroken bij de gravin De Bou- sies, Louisalei 384. Bijna al de meubelen waren opengebroken en al wat onder hun bereik lag, hebben de gauwdieven medegenomen. De gestolen juweclen worden geschat op 25 a 30000 fr. De politie doet onderzoek. E9IGELAID, Het lagerhuis heelt bij tweede lezing de wet aangenomen, waarbij maat regelen worden vastgesteld tot het tegengaan van de cholera, en bij derde lezing de wet op het uitvindingspatent. Ook heeft het lagerhuis de Schot- sche pachtwet bij derde lezing aangenomen. Het regceringsvoorstel, betref fende een plaatselijk ministerie van bestuur voor Schotland, is bij tweede lezing aangenomen met 99 tegen 21 stemmen. Een particulier telegram aan de Times uit Hongkong bericht, dat de Franschen hun militaire werkzaamheden niet vóór November kunnen begin nen om het ongezonde jaargetijde, dat zijn invloed op de jonge troepen reeds doet gevoelen. De zieken worden door den regcerings-commissaris Harmand, die den 23'" Juli is aangekomen, naar Halmy gezonden. De regeeringscommissie, de generaal en de admiraal hielden den 17en een krijgs raad, waarin niets belangrijks werd besloten, maar het plan werd gemaakt voor een verlienningstogt, ten einde op Zondag een aanval te beproeven. Admiraal Mayer is met drie vaartuigen naar Canton gegaan, als demonstralie. Een strenge militaire tucht is te Hanoi ingevoerd. O'Donnell's voorloopig verhoor is afgeloopen. Hij werd verwezen naar de assisen in October te Port-Elisabethbeschuldigd van moord. O'Donnell beweert, dat hij Carey in wettige zelfverdediging dood schoot, omdat Carey een revolver voor den dag haalde, welke O'Donnell hem zou ontweldigd hebben. Aan Daily Neios wordt uit Kaapstad gemeldl, dat de regeering van Natal met die van de Kaap wenscht vertegenwoordigd te>ijn bij de deputatie welke in October door de Transvaal naar Londen zal gezonden worden. Omtrent den dood van koning Cetawayo bericht een ooggetuige liet volgende aan de StandardGetawayo was tot het laatste oogenblik onbe-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2