LEIIISC1 1883. DINSDAG 7 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. o. E»S§I ••57.,.; 1". 184. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. pi: •crs-.'- v ■y.r.Tsgsss:gxAtt-^aac Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Augustus 1883, des namiddags te twee uren. 1». Onderzoek der geloofsbrieven van nieuw inkomende leden van den Raad. 2». Verzoek van Dr. J. C. Kist, om ontslag uit de betrekking van Stads geneesheer. (132) 3°; Idem van Dr. G. J. Dozy, om ontslag als leeraar aan de H. B. School voor Jongens. (133). 4". Benoeming van een leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. School voor Jongens. (140) 5°. Benoeming van twee leden van het Bestuur der R. Kath. Armen en van het Wees- en Oudeliedenhuis dier gemeente. (135 en 136) 6°. Adres van Aug. Kliinne te Dortmund, om vrijstelling van geldboeten. (137) 7°. Idem van de Directie der Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, om een kel deringang te mogen maken voor het perceel Breêstraat n». 49. (131) 8°. Idem van M. Viruly Jz.om vergunning tot het leggen van eene stoep voor het perceel aan de Haarlemmerstraat n". 3). (131) 9». Idem van het Bestunr van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, om vergunning tot het doen maken van een filter met een kanaal of zuigbuis in de openbare straat aan den Ouden Rijn. (134) 10®. Opmerkingen van commissarissen der Stedelijke Gasfabriek, betrekke lijk de lichtsterkte van het gas. (138) 11°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1882. (124) LEIDEN, 6 Augustus. Door den heer Aug. Klönnc, te Dortmund, aannemer van den onlangs gebouwden gashouder met kuip, is een adres aan den gemeenteraad inge diend, met verzoek te worden ontheven van de boete, hem opgelegd voor de te late oplevering van genoemd werk, zijnde de som van ƒ41.000 of voor 205 dagen 200 per dag. In een achttal punten tracht adressant aan te toonen dat die vertraging geheel buiten zijne schuld is, eerstens zag hij zich genoodzaakt al dadelijk te contracteeren met een anderen ijzerfabrie- kant in Engeland, aangezien een voorloopig contract, met een der voor naamste ijzerfabrieken in Duitschland, toen het werk aan adressant was opgedragen, niet definitief werd aanvaard: ook eene werkstaking te New castle bracht veel vertraging teweeg; nog gingen 24 dagen verloren doordat een gedeelte van den in aanbouw zijnden ketel in de kuip viel, was nu eenmaal het werk in het najaar niet afgeleverd, de korte daguren in den winter werkten toen zeer ongunstig op den spoedigen voortgang. Naar aanleiding van het bovenstaande is door commissarissen der stedelijke gasfabriek advies uitgebracht aan den gemeenteraad. Zij moeten erkennen dat door het niet tijdig aankomen van het materieel, door bovengenoemde omstandigheden ontstaan, de voortgang zeer werd vertraagd en dit mag be schouwd worden als eene omstandigheid builen den wil van den adressant, zoodat deze zes weken oponthoud tot vermindering zouden kunnen strekken; nog in aanmerking nemende dat de wintertijd zeer nadeelig was voor den voortgang van het werk, stellen commissarissen voor bovengenoemde termijn te verdubbelen en alzoo van de 205 dagen af te trekken 84, zoodat zij ad- viseeren dat de boete slechts zal worden toegepast over 121 dagenalzoo tot een bedrag van f 24200. Van geheele ontheffing kan naar hunne mee ning geen sprake zijn. Door burg. en weth. wordt, in overleg met de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, voor de betrekking van leeraar in de aardrijkskunde aan de hoogerc burgerschool voor jongens, het volgende dubbeltal aan den gemeenteraad aangeboden, om daaruit eene keuze te doen, en wel de hh. C. J. Leendert. te Arnhem, en T. Hazewinkel, leeraar aan de h. b. s. te Schiedam. Ten raadhuize dezer gemeente werd heden in het openbaar aanbesteed: 1°. liet dempen en rioleeren van het vervolg der Binnenvestgracht, van af de vroegere demping tot aan de Korte Mare. Gegund aan de laagste in schrijvers, de heeren P. llasselbach en J. B. llasselbach, metselaars alhier, voor ƒ3330. De hoogste inschrijving bedroeg 48902". liet maken der fundeering voor een gedenkteeken van Leiden's ontzet. Gegund aan den laagsten inschrijver den heer S. Van Leeuwen, timmerman alhier, voor 2799. De hoogste inschrijving bedroeg 39953®. het leveren van het meubilair, benoodigd in de school 2e klasse voor jongens, op liet Pieterskerkhof. Ge gund aan de laagste inschrijvers, de heeren P. J. Christiaanse en N. A. Zek- veld, timmerlieden alhier, voor ƒ945. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ1425; 4®. het leveren van kachels en pijpen, enveloppes enz. ten behoeve van de H. B. S. voor jongens en de lagere scholen, in twee perceelen. Ge gund aan de laagste inschrijvers, de heeren M. Langezaal en Zn., smeden alhier, perceel I voor ƒ219 en perceel II voor ƒ259. De hoogste inschrij vingen bedroegen van perceel I ƒ275.80 en van perceel II ƒ397. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 39, 19.50, ƒ3.90 en ƒ2.10, de laagste ƒ38, ƒ19, ƒ3.70 en ƒ2. De heeren J. H. C. Kern en W. F. R. Suringar, hoogleeraren aan de universiteit alhier, vertegenwoordigden Nederland bij het 50-jarig jubileum der hoogcschool te Zurich. Dr. J. C. Vollgrafï, conrector van het gymnasium alhier, die onlangs benoemd werd tot hoogleeraar aan de universiteit te Brussel, heeft na rijp beraad besloten de hem aangeboden betrekking aan te nemen. De heer M. E. Ilouck, litt. doctorandus alhier, is benoemd tot con rector aan het pro-gymnasium te Harderwijk. Aan het eindexamen der hoogere burgerscholen in Noordholland werd door 56 candidaten deelgenomen, waarvan 43 het diploma ontvingen en 13 werden afgewezen. Al de leerlingen van de 5® klasse der hoogere burger school alhier, ten getale van 17, namen daaraan deel, en wel met het ge volg dal 3 hunner werden afgewezen en 14 het diploma ontvingen, name lijk: J. II. Faber, J. F. Quant, S. J. Vcenslra, S. C. P.Van Musschenbroek, P. C. De Quant, G. H. Van Dissel, L. F. Driessen, A. V. llelfrich, J. De Vogel, II. W. J. W. Idzerda, K. Wijbrands, F. W. J. H. Tengbergen, O. Gualtheri d'Aumerie en P. C. Swemer. Men deelt ons het volgende mede: Kort na de H. priesterwijding in 1850, stond bijden zeer eerw. heer pastoor en deken van Rijnland A. C. Quant, aan de II. Petrus-Kerk alhier, een kapelaan, die door zijne homiliün in de hoogste male boeide. Stichtend en leerend, bij een schoonen vorm. wijsgeerige gedachte, kalme voordracht en gekuischte taal, trok hij bewon deraars en werd hij gevierd. Welhaast, zeer lang voor zijn tijd, werd deze kapelaan benoemd tol pastoor; Texel was zijne aangewezen plaats. De wel-eerw. heer Hubertus Henricus Peeperkorn, want deze kapelaan was het, bleef zes jaar pastoor te Texel, werd daarna pastoor te Scheveningen en in 1870 pastoor te Assendelft waar hij in de vorige weck op56-jarigen leeftijd is ontslapen. Men schrijft ons: De zomer heelt teleurgesteld; althans van een ouder- wetschen zomer, zooals hij zich in Juni liet aanzien, komt ook dit jaar niets. Juli heeft veel donker weer en regen voortgebracht met eene door gaans te lage temperatuur en onbestendigheid. In Juni bloeide de roos kortstondig en zij ontbladerde door de felle zonnewarmte; maar de wijnstok ontwikkelde en bet fijne ooft beloofde rjjpe vrucht. Thans heeft men over vloed van heerlijke rozen, ontloken bij vochtigheid, geen zonnegloed duch tend, doch de vruchten van den wijnstok blijven bij gemis aan zomerwarmte te klein, gelijk de moerbezie niet rijp kan worden geplukt, waartoe het reeds lang tijd was. Om rijpe druiven in October te snijdenbehoort de //dagtoorts" thans te schitteren. Met het veldgewas is het eveneens gesteld. Het weer is goed om hagelblanke bloemkool te verkrijgen, zeer ongunstig daarentegen voor boonen en augurken: ook zal de aardappel nergens aan de ziekte ontkomen, als de lucht zoo vochtig blijft, hoe gelukkig men nog op vele plaatsen van gezonde aardappelen kan gewagen. Het rijp geworden graan wacht op de sikkel van den maaier, waartoe ook droogte zeer gc- wenscht is, om het in de schuur te zamelen, terwijl de langgerekte hooi bouw van iedere gelegenheid dat de zon door de regenwolken brak, ge bruik maakte om het hooi op roken te zetten of op te tassen. Er staat nog veel gras vast dat tot hooi bestemd is. Het weiland heeft nergens ge brek aan vocht; het hooggelegen dat verdord was, is verkwikt en het vee kan overal zich verzadigen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week werd de kanlvisseberij door twee bommen uitgeoefenddie besomden 190 a ƒ250 in 6 dagen, de groote boot ƒ154. Van de haringvisscherij is aangekomen schipper Jan Nuyze met 200 kantjes pekelharing, waarvoor werd besteed ƒ18.05 per ton, groote tong 0.70 a 1.10 per stuk, kleine tong 0.20 a 0.40 per stuk, bunschol ƒ0.60 a ƒ0.75 per stuk, groote braad ƒ5 a ƒ6 per mand, droogscharren ƒ10 a 12 per mand. Ten huize van G. F. Van Deurzen, verhuurder van gestoffeerde kamers aan de Wesle-Wagenslraat n°. 66 te Rotterdam hield lot Dinsdag 26 Juli jl. verblijf, de directeur van een rcizenden acrobaten troep, genaamd Willy

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1