LEID8CHE COURANT. 1883. VRIJDAG 3 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN Leiden, 28 Juli 1883. HARTEVELT, Wethr. 1". Secretaris. Leiden, 2 Augustus 1883. HARTEVELT, Wethr. 1»Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. S°. 181. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Augustus 1883 de passage over den Ouden Singel van de Janvossenbrug tot de Mare voor rij- en voertuigen zal zijn af gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat sedert de laastst gedane opgaaf alsnog bij hen ontvangen is van den heer L. D. een bedrag van ƒ15 ten behoeve van de noodlijdenden door den storm te Paesens en Moddergat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. LEIDEN, 2 Augustus. Heden werd de 25e verjaardag van II. M. de koningin herdacht door het uitsteken van vlaggen uit alle openbare gebouwen en vele bijzondere wonin gen. Des middags te 12 uren deed het carillon zich liooren en werd door het garnizoen eene luisterrijke parade gehouden op het exercitieveld aan den Rijnsburger Singel. De troepen werden gekommandcerd door den majoor der infanterie J. C. Harsveldt en geïnspecteerd door den kolonel- kommandant van het 4e reg. infanterie. Bij den staf hadden zich gevoegd de officieren en onderofficieren der dienstd. schutterij. De majoor C. D. H. Sethe, van het 3e reg. huzaren en belast met hel bevel over het depöt-escadron alhier, heeft pensioen aangevraagd. Gedurende dc maand Juli zijn 34318 personen per Leidschen paarden tram vervoerd. Gisterenavond geraakte een 8-jarige knaap, genaamd J. M., van eene schuit in eene sloot aan de Plantage alhier; zonder letsel te hebben beko men, werd hij spoedig daaruit gehaald. Door de directie van den Ned. Rijnspoorweg wordt op aanstaanden Woensdag de gelegenheid aangeboden eene goedkoope reis te maken naar Gelre's hoofdstad. Voor den beminnaars van werkelijk natuurschoon is het zeker onnoodig een tochtje naar Arnhem en omstreken aan te bevelen. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat in den loop van Sept.Oct.Nov. en Dec. e. k. gelegenheid zal worden gege ven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Nov. moeten daar van voor 10 Sept.; zij die het examen na 1 Nov. wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 Oct. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der com missie van het examen, den hoogleeraar dr. L. C. Van Goudoever te Utrecht. (Zie verder Stc. n° 179.) De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat in Sept. of Oct. a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van vol doende bewijzen van genoegzame voorbereiding lot de beoefening van de natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Aanmelding vóór 10 Sept. schriftelijk bij den voorzitter der commissie, dr. C. A. Engelbregt, hoogleeraar, directeur der rijks hoogerc burgerschool te Utrecht. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis, dat ter opleiding tot opzichter bij de rijkstelegraaf, waaraan eene jaarwedde van ƒ800 tot ƒ2000 verbonden is, met 1 Oct. a. s.twee adspir.-opzichters kunnen wor den toegelaten, op een maandgeld van ƒ50. Zij, die daarvoor in aanmer king wenschen te komen, moeten zich vóór J Sept. bij het departement daartoe aanmelden; zij moeten geboren zijn in een der jaren 1857—1865. (Zie verder Stc. n°. 179 Door het ministerie van waterstaat enz. is uitgegeven dc statistiek van het stoomwezen in Nederland op 1 Jan. 1883. Daaruit blijkt, dat op dat tijdstip in gebruik waren 6690 stoomketels met een vcrwarmingsoppervlak van 197.249.97 M3 en 6405 stoomwerktuigen met 110,968.2 nom. paarde- krachten, hieronder niet begrepen de stoomketels op oorlogsschepen en die der locomotieven voor vervoer van personen. Met het stoomschip Zeeland zal 4 Augustus aanstaande, 'svoormid dags te 10% uur, eene brievenmaal uit Rotterdam naar Batavia en Padang worden verzonden. Het stoomschip Burgemeester den Tex vertrok 31 Juli van Port- Saïd naar Amsterdam. De C. Bellinger, van Amsterdam naar Java, arri- gisterennamiddag te Gravesend. Omtrent de reis van koning Leopold Daar Nederland, zoo schrijft de Brusselsche correspondent van het D. v. Z. en 'sGr., is tot dusver niets met zekerheid bekend. Alles zal afhangen van den gezondheidstoestand van Z. M., die nog te wenschen overlaat. Tot onderwijzer te Valkenburg is benoemd de heer J. C. Croon te Aalsmeer. Ds. B. J. Werumeus Buning, pred. te Bourtange, heeft het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Hoogmade aangenomen. Naar de IV. R. C. verneemt is de heer L. F. Brandts Buys benoemd als leeraar aan de muziekschool der Maatschappij tot bevordering der toon kunst afd. Rotterdam voor de meisjeszangklassen, en tevens als waarnemend directeur der afdeelingszaugvereeniging. Het übl. meldt, dat bij het dagelijksch bestuur van Amsterdam en zijne technische ambtenaren plannen in studie zijn tot overbrugging van het Y. Die plannen houden rekening met de noodzakelijkheid, die ontstaan zal, wanneer dit denkbeeld mocht worden Hitgevoerd, om voor de scheep vaart tusschen Handelskade en Noordzeekanaal eene nieuwe verbinding te maken. Burg. en welh. van Amsterdam hebben ter algemeene kennis gebracht, dat ter gelegenheid der tentoonstelling, o,p Woensdag 8 Augustus e. k. vanwege de gemeente Amsterdam en onder het bestuur van het Nederlandsch gymnastiek verbond, de navolgende volksfeesten zullen gehouden worden, als: I. Volksspelen, aanvangende des voormiddags 11 uur, op het terrein vroeger genaamd de IJsbreker, op het voormalig Stationsterrein buiten de Willemspoort en op het Amstelveld, daartoe uitsluitend voor de mededingers ingericht en afgeperkt. II. Muziekuitvoeringen, aanvangende 'savonds 7% uur, en wel: op het Amstelveld, door het muziekcorps van het 7eregiment infanterie; op Kattenburg, door het muziekcorps van de vesting-artillerie, aldaar in garnizoen: op het Jonas Daniel Meijerplein, door het muziekcorps van de Amsterdamsche orkestvereeniging; op de Westermarkt, door het muziekcorps van het 3« regiment infanterie, uit Bergen-op-Zoom. III. Groot vuurwerk, 'savonds ten 10% ure, op het Y en in de Linnaeusstraat. De jury van van de 6"e tijdelijke tentoonstelling (afgesneden rozen), bestaande uit de heeren: J. Mater van Leiden, H. J. Wigman van Zutfenen A. Schmidt van Zaandam, heeft o. a. de volgende bekroningen toegekend: aan de Pomologische Vereeniging te Boskoop: voor 100 verscheidenheden van 1 bloem, diploma gouden medaille; voor 25 versch. van 1 bloem, 12 versch. na 1876 Tan 2 bloemen, 50 vcrsch. thee van 2 bloemen, 15 versch. bepaalde namen, 12 dito en afgesneden rozen tot opluistering, ieder een diploma zilveren medaille; voor 50 versch. van 1 bloem, 12 versch. van 3 bloemen, nieuwe versch., 25 versch. thee van 2 bloemen, 12 versch. thee van 3 bloemen, ieder een diploma bronzen medaille 4' prijs; voorts zilveren medaille voor 50 versch. van 1 bloem aan T. De Loos, voor21ilium Auratum aan J. Van Haff, beiden te Boskoop. Gisterenmiddag is in de Overamstelstraat (gem. Nieuwer-Amstel), nabij Schulpenbrug, een tredend ongeluk gebeurd. Eene heistelling is omgeval lenwaardoor een der werklieden gedood werd en een ander de beide beenen heelt gebroken. Men heeft de ongelukkigen naar het gasthuis vervoerd, Voor een paar dagen had te Nijmegen een 60-jarig man het ongeluk, dat hem onder het eten een stuk varkenszwoord in de keel bleef steken, dat daaruit niet onmiddellijk kon verwijderd worden. Ofschoon het ten slotte aan een paar geneeskundigen gelukte het zwoord een weinig naar beneden te werken, is de man toch na een zeer smartelijk lijden overleden. Ook de 83-jarige echtgcnoote van A. II. De Boer, uit Lippenhuizen, die bij den brand van Vrijdag op Zaterdag op noodlottige wijze den dood vond, is na een smartelijk lijden aan de brandwonden bezweken. Uit Vlissingen bericht men aan de N. R. C. Gisterenavond ruim ten 7 ure kwam aan den Koudekcrkschen straatweg bij deze gemeente een luchtballon neer. In het schuitje waren twee Engclschen, de heer Joseph Simmons en sir Claude Champion de Crcspigny. Zjj waren gisteren ten 1 ure

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1