LEIDSCHË COURANT. WOENSDAG 1 AUGUSTUS. 179. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. D<f Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. nj >r der lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenlsgroote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 31 Juli. ji le heden gehouden verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad jlliier zijn ingeleverd: aan liet hoofdbureau (Stadhuis) van de 799 kiezers i iembiljetten, en aan het onderbureau (den Burg) van de 1009 kiezers embiljelten; te zamen alzoo van de 1808 kiezers 1227 stembiljetten. Uit ie vorige gemeenteraadsverkiezing waren van de 1808 kiesgerechtigden lembriefjes ingekomen. De kermis eindigde in den nacht van Zaterdag op Zondag met eene vechtpartij in de beignetskraam van Luyters aan de Beestenmarkt. Aan- lankeljjk ontstaan tusschen de bezoekers zeivenhebben zich daarmede Luyters en zijn personeel bemoeid, tengevolge waarvan door de bezoekers met laggestokjes en van de zijde van den eigenaar der kraam met het krnammateriëel geslagen werd, en wel zoo dat een der bezoekers eene ver wonding aan het hoofd bekwam. De politic maakte een einde aan de zaak door twee der belhamels te arresteeren. Tegen de werkster de weduwe K. is proces-verbaal opgemaakt ter zake diefstal van gouden voorwerpen van eene kamer bewoond door een student. Proces-verbaal is eveneens opgemaakt tegen eenige mariniers, die zich tegen de politie hebben verzet naar aanleiding van de aanhouding van één hunner, wiens opsporing door de militaire autoriteit was verzocht. Men heeft ons verzocht aan het volgende een plaatsje te verleencn: ieldadigheid van het Nederlandsche volk heeft zich bij de ontzettende n, die in de laatste maanden de aan zee gelegen plaatsen getroffen hebben niet onbetuigd gelaten en haar eerbiedwaardigen naam getrouw ge- an-'iaafd. Er werd veel gegeven, maar bij den grooten omvang der ellende, :lke blijvend moet voorzien worden, is er inderdaad aan meer behoefte, is op dien grond dat het «Uitvoerend comité ter ondersteuning van de •ii etaten betrekkingen der verongelukte visschers te Paesens en Moddergat", initiatief van den heer J. L. Nierstrasz te Haarlem, pogingen heeft aan- vend om de tentoonstelling, die nu te Amsterdam, gesteund door zooveel andere natiën, gehouden wordt, aan de verwezenlijking van hun doel: Son ing van den algemeenen nood, vruchtbaar te maken. Te dien einde ti bij de firma J. F. Haeseker O. te Haarlem het licht, een Album in :,'i inet formaat, bevattende 16 in 2 kleuren gedrukte Stadsgezichten van V terdam, met beschrijving van den heer Martin Kalff. De lithographische bewerking werd toevertrouwd aan de heeren Tresling C". te Amsterdam, "rwjjl het geheel van een in 6 kleuren gedruklen omslag voorzien, zoowel le Nederlandsche als in de Fransche, Engelsche en Duitsche talen ver ghaar is. De prijs is slechts 50 cent. Deze albums worden door meisjes e Friesche kleederdracht in de Nederlandsche afdeeling aangeboden. Ook te ge heeren exposanten hebben zich mede bereid verklaard deze albums ïun kiosken op het terrein der tentoonstelling voor het genoemd doel te ckoopen, terwijl de heer Mariin Wolft, directeur der kiosken-onderneming Amsterdam, mede den verkoop in de kiosken belangeloos wil helpen orderen. Voorts zal de firma J. F. Haeseker C°. zorgen voor de alge- t ene verspreiding door het gansche land. Tevens bestaat het voornemen om ter bevordering van het goede doel, frissche rozen en kleine bouquetjes op dezelfde plaats aan de bezoekers der tentoonstelling aan te bieden." Een goed succes roepen wij de commissie toe bij de aanvaarding van dit plan nog eenig geld voor die ongelukkigen bijeen te brengen. Met eene kleine uitgaaf verschaft men zich eene zeer aardige souvenir aan de ten toonstelling en draagt men nog iels bij tot leniging van den nood dier ongelukkigen, die schier alles verloren hebben. Bij eiken boekhandelaar staat de gelegenheid tot inteekening open. De minister van oorlog heeft goedgevonden Ie benoemen tot adjudant bij het 3' reg. huzaren, den 1« luit. A. T. Lucassen, van het corps. De minister van oorlog heeft bepaalddat wanneer door een militair naar eene gemeente des rijks, waar besmettelijke ziekten epidemisch voorkomen verlof wordt aangevraagd op grond van, door eene geneeskundige verklaring be wezen, ernstige ziekte, belangrijk ongeval of overlijden van een zijner naaste betrekkingen, dat verlof zonder machtiging van den minister van oorlog kan worden verleend. De betrokken militair zal echter niet van verlof in de kazerne mogen terugkeeren, dan nadat, na onderzoek bij den heer bur gemeester der gemeente, waarheen het verlof is verleend, gebleken is, dat in het huis of vaartuig, waar die militair in die gemeente verblijf heeft ge houden, geen geval van besmettelijke ziekte voorkomt of in den laatsten tijd is voorgekomen. Wanneer uit dat onderzoek het tegendeel mocht blij ken, zullen nadere bevelen moeten worden gevraagd, hoe met dien militair te handelen. Door den minister van justitie is de aandacht van zijn ambgenoot van oorlog gevestigd op de ondervonden belemmering in de afdoening van straf zaken, tengevolge van het niet-compareeren van militairen van elders, als getuigen of beklaagden, gedagvaard, daar zij van de corps-kommandanten geen verlof kunnen bekomen om aan de dagvaarding te voldoen, op grond van de bestaande voorschriften. Omtrent het verplaatsen van en het verlof verleenen aan militairen bij het epidemisch heerschen van besmettelijke ziek ten in eenige gemeente, hier in het bijzonder bedoeld de pokken-epidemie te Rotterdam. De hier besproken belemmering is strijdig met de belangen der justitie. In gevallen als bier bedoeld, had dan ook door de betrokken corps-kommandanlen moeten worden overwogen, of bepaalde noodzakelijk heid bestond of wettelijke voorschrilten geboden, het vereischte verlof te verleenen. Trouwens is deze aangelegenheid van belang genoeg, om, bij eenigen twijfel omtrent de bevoegdheid tot het verleenen van dat verlof, de machtiging van hoogerhand uit te lokken. Tot een en ander geven de be staande bepalingen gereedelijk aanleiding. De minister van oorlog heeft de militaire autoriteiten uitgenoodigd voortaan meer overeenkomstig evenge- melde bepalingen te handelen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 28 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezigte zamen een bedrag uitmaakten van 18,120,450.74% Aan de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp tot afschaffing van het bijzonder examen, thans geëischt van allen, doctoren in de rechten en niet-gegradueerdendingende naar de betrekking van commies en referen daris van staat, en tot benoembaarverklaring tot die betrekkingen alleen van doctoren in de staatswetenschap, in de rechtswetenschap of in beide. Bovendien wordt voorgesteld deze benoemingen te laten geschieden op aan beveling van een dubbeltal door den raad van state. Aan het admissie examen der kweekschool voor machinisten namen 65 adspiranten deel, waarvan na voldoend afgelegd examen geplaatst zijn: C. G. Baas Becking, J. L. E. Bartelink, G. Z. Bochaardt, 11. J. Bos, B A. Bosdijk, W. J. Brandts, J. W. v. d. Broek, J. G. Broekhuyscn, J. J. De Bruin, A. Ten Gate, A. 11. ClignettJ. B. Drossaers, H. M. Van Dura, G. Ehrenfeld, II. B. v. d. Eijken, F. Forwein, C. Gauw, K. C. Graichen, C. Greiner, B. J. Hendriks, 1'. Hessel, L. J. Jansen, C. J. Jiing, II. Kolfï van Oosterwijk, J. 11. Konps, N. De la Lande Cremcr, J. P. Marinissen, J. Raket, P. Reints Bok, W. Schuurman, J. Sinderam, M. Stok, II. G. Van den Toorn, N. Tromp, II. P. Versteeg, A. v. d. Ven, A. W. Viersma, P. Dc Vries en L. A. Ziircher. Naar wij vernemen, zullen de ritmeesters baron Van Heemstra en jhr. Van de Poll, die na hun benoeming tot dien rang bij een der regimenten huzaren werden ingedeeld, doch van daar werden gedetacheerd bij den grooten staf, ten einde den dienst van ordonnans-ofl'. bij Z. M. te kunnen blijven waarnemen, thans «a la suite" bij hun wapen worden gevoerd, zoodat binnenkort, met de nog bestaande vacature de benoeming van een drietal ritmeesters bij de cavalerie kan worden tegemoetgezien. (/V. R. C.) Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Southampton den 28,l'° Juli. De Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar den 30 Juli. Het li. I). verneemt thans met zekerheid, dat de heer F. W. J. baron Van Aylva van Pallandt voor de benoeming tot lid van de eerste kamer der staten-generaal heeft bedankt. Z. II. de Paus heeft mr. J. G. De liruyn, lid van dc eerste kamer, be vorderd tot kommandcur der orde van den II. Greeorius den Groote. Door den penningmeester der commissie van beheer van het fonds voor de ramp Paesens-Moddergat is van 17 tot 27 Juli nog van verschillende zijden ontvangen f 1349.87. liet totaal bedrag van voornoemd fonds is daar door geklommen tot ƒ129,697.73. De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche vereeniging zal op 8 Augustus a. s. hare algemeene vergadering honden. Van de bestuursleden vallen dit jaar dc heeren mr. 11. L. Drucker, mr. W. II. De Beaufort, mr. J. T. Buijs en dr. C. H. D. Buijs Ballot in de periodieke aftreding. Verder moet nog worden voorzien in de vacature, ontstaan doordien de heer J. J. Van Santen de be noeming niet heeft aangenomen. i Gisterenochtend bad de werkman P. V., wonende in den Adamshoflaan

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1